PDA

Zobacz pełną wersję : Szablony modyfikacje, pozycje modułów, tabelki itd



iopix
28-04-2009, 13:30
Witam

Przesiadam się na nową Joomle .5.10 z 1.0.15 i dość nawet to sprawnie idzie, problem, przyzwyczajenia:
templatki w starszej wersji miałem szablon oparty na tabelkach w których były moduły, pozycje modułu mogłem zmienić przerabiając templatke, jak chciałem mieć moduł user9 po prawej stronie to go tam umieszczałem edytujac plik index.php z templatki i wklejajac kod php w odpowiednie miejsce.
mogłem również narysować tabele i umieszczać w niej moduły(widoczne poźniej w podgladzie pozycji modułów na stronie) w nowej joomli nie ma podgladu rozmieszczenia modułów, chciałbym zrobić dość prosta strone, mianowicie u góry tabela 800px logo
niżej tabela z 3 kolumnami 100px600px100px czyli z prawej strony menu w środku treść z lewej logowanie itp.
na dole 800px stopka
prościzna niby ale czy da się zrobić ? i jak

czy ktoś ma spis modułów z nazwami ? (np user1) i za co to jest odpowiedzialne
i czy moge zrobić sobie tabele w istniejacym już szablonie?
(w poprzedniej wersji bez przeszkód)
czym różni sie dynamiczny szablon od statycznego ?
i czy tak samo się je modyfikuje ?
:)

zwiastun
28-04-2009, 13:34
Ojojoj! Lekturki na temat szablonów - adresy w mojej stopce.

iopix
28-04-2009, 13:43
:) no dobrze a ktoś mógłby mi wskazać spis modułów z opisem, tej lekturki to troszke jest, a mi chodziło o szybką:) odpowiedź, czy mogę kombinować tak jak w poprzedniej joomli robiąc sobie table i wstawiając kod php danego modułu

zwiastun
28-04-2009, 13:47
Twoje pytanie wskazuje, że nie masz podstawowej wiedzy o szablonach, więc weź się po prostu za lekturkę.

iopix
28-04-2009, 14:33
Nie zgadzam się z tym twierdzeniem :) moja wiedza z pewnością nie jest duża, ale już przerabiałem nie jeden szablon z powodzeniem, po prostu potrzebuje odpowiedzi na moje pytanie.:)

I jeszcze jedno czy może ktoś spotkał szablon który by dawał podobne rozwiązanie jak na tym przykładzie (http://www.zyciepabianic.pl/)dokładnie chodzi o te migawki zmieniające się dynamicznie.

zwiastun
28-04-2009, 15:03
1. Nazwy pozycji modułów mogą być jakie sobie ustali projektant. Ty zaś pytasz o ich wykaz i znaczenie.
2. Tabele służyły do projektowania układów w czasach, gdy CSS był w powijakach a dziś są świadectwem dyletanctwa w projektowaniu szablonów.
3. Dodane pytanie o szablon z dynamicznymi migawkami dodatkowo potwierdza Twoją znajomość rzeczy.

Gratuluję wiary w siebie! Chociaż to się inaczej chyba nazywa.

comzit
27-05-2009, 17:24
No własnie.
Dodałem w pliki index.php szablonu obszar np. "user8", tak jak są dodane inne domyślne obszary.
Potem chcę do tego obszaru dodać jakiś modół, ale dodając nowy modół nie widzę wstawionego obszaru o nazwie "user8".

A wymieniane odnośniki do pomocy mówią o starej wersji 1xxx i tam wiedziałem jak to działa a w wersji 1.5 nie mam pojęcia i nie wiem gdzie mogę to znaleźć.

trzepiz
27-05-2009, 18:30
nie znam się na tym ale deklarację nazw, tak aby były widoczne z poziomu PA dodaje się gdzie indziej ..

Tak czy inaczej, dodałeś do index.php user8 .. - to wpisz w pozycji (z palca) user8 i zobacz czy działa ..

i poszukaj gdzie dodać deklaracje pozycji tak abyś mógł sobie je wybrać w panelu z rozwijanej listy

comzit
27-05-2009, 19:58
Nazwy obszarów trzeba teraz wpisać w pliku .....xml .
Tylko że, ja modyfikowałem istniejący szablon i w pliku ..xml nie było zdefiniowanych obszarów nie mogłem się więc połapać gdzie je wpisać.
Ale pogrzebałem w innym szablonie i nazwane obszary były opisane, więc udało się.
Trochę dziwi mnie odpowiedź "zwiastuna", napisał aż trzy linijki o niczym a wystarczyła jedna z nazwą pliku xml.

zwiastun
27-05-2009, 20:31
To dziw się dalej. Może kiedyś, jak Ci szarych komórek jeszcze przybędzie, nauczysz się korzystać także z tego, co zostało opisane. Ponadto jeśli sam chcesz dochodzić wszystkiego, to nie ma sensu stawianie pytań na forum. Po raz kolejny lektury Ci radzić nie będę, bo przecież "iósz ómjeż fżyzdgo".

comzit
27-05-2009, 20:41
No cóż, czytając czasem Twoje odpowiedzi nie dziwi mnie ta odpowiedź.

zwiastun
27-05-2009, 21:02
Mnie też takie odpowiedzi mądralińskich nie dziwią. Umiejętność korzystania z forum, to nie tylko umiejętność pisania. Ale niektórym nawet to do głowy nie przychodzi!
PS Pół prawdy, jak w Twojej "dopowiedzi", gdzie się wpisuje pozycje modułów, to wprawdzie nieco więcej, niż trzecia prawda ks. Tischnera, ale niewiele więcej warta.