PDA

Zobacz pełną wersję : WAI - Web Accessibility Initiative



elchoice
20-06-2006, 17:07
czy Joomla spelnia te wymagania?
- z tego co obserwuje u siebie to nie bardzo ;/

Rybik
20-06-2006, 17:40
kraki to osobny temat, sprawdz templaka, pewnie masz scharatany wpis z kodowaniem...

O dostepnosci pisalem juz kupe czasu temu ale ... jak tworcy zewnetrznych rozszerzen, templakow i webmasterzy strony nie wiedza o co chodzi to Joomla sama za nich nie zrobi nic.
http://www.joomla.pl/index.php/content/view/56/2/
http://www.joomla.pl/index.php/content/view/106/52/

elchoice
20-06-2006, 17:48
kraki to osobny temat, sprawdz templaka, pewnie masz scharatany wpis z kodowaniem...


tak, masz racje - w sumie to usunąłem ale pewnie szybciej odpisales niż ja skasowalem :)

ten temat juz rozwiazalem i dizala :)


Co do WAI to powiedz czy inne systemy CMS phpnuke etc. posiadaja zgodnosc z tym standardem? czy istnieje jakis system ktory spelnia te uwarunkowania?

Pozdrawiam

Rybik
20-06-2006, 20:31
CMSy dedykowane ale to zwieksza ich cene

Jjestem pewien ze z calego open source (poza rozwiazaniami z zalozenia przeznaczonymi dla niepelnosprawnych) joomla w najwiekszym stopniu spelnia wymogi tej inicjatywy, stad tez rozbudowany kod i wolne ale przemyslane zmiany.
Podstawy to:
- tamplak bez tabel
- prawidlowy opis tabel w tresci
- stosowanie zamiennikow dla tresci nie tekstowych
- ukrywanie kodu nie stanowiacego tresci
- zaminniki htmlowe dla starych przegladarek (w tym tekstowych)
- przejrzyste mechanizmy nawigacji
- walidacja html i css
Bardzo wiele klopotow sprawia niejednolite interpretowanie kodu przez rozne przegladarki i na to wplywu nie mamy, poniewaz, czesto dazac do jednakowego wyswietlania w roznych systemach i przegladarkach, czynimy strone niepoprwna z punktu widzenia wytycznych Dostepnosci (np uzywanie tabel)

Przy tym co mamy obecnie to sporo da sie zrobic i z wytycznymi o priorytecie 1 i 2 spokojnie mozna sobie poradzic. Najlepiej miec pod reka jakies technologie wspomagajace i wiedziec jak funkcjonuja przegladarki braila albo readery.

nexus246
20-06-2006, 20:44
No.... nie przesadzaj z tym najlepszym do wszystkiego. Joomla przy tym co napisałeś wykłada się w
- tamplak bez tabel (bo html tabelkowy zaszyty w komponentach)
- prawidlowy opis tabel w tresci (bo w komponentach nie jest)
- walidacja html i css (j.w.zależnie od DTD)

Rybik
20-06-2006, 21:02
Uzywajac "core" komponentow i tableless templaka jest naprawde dobrze. Moduly mozna przestawic latwo w templaku na wersje z samymi divami.

Problemem sa ... darmowe rozszerzenia, ktore sa pisane czesto na szybko i na efekt wizualny.

Co do ukrytych tabel to najwieksze zmiany beda w 1.5

nexus246
20-06-2006, 21:05
Miałem na myśli przede wszystkim com_content

zwiastun
20-06-2006, 22:49
ja o jednym projekcie słyszałem, a nawet widzialem
nazywa się
...
Joomla
ale w wersji Accesibility
jest taki pojekt,
ostatnio przeglądalem bodaj 1.0.8