PDA

Zobacz pełną wersję : JoomlaPack a baz danych



fooky
03-06-2009, 10:39
Próbuję odzyskac stronę i mam zagadkę.
Mam archiwum zrobione przez JoomlaPack.
Czytałem pomoc, pobiegałem po forum i nie rozumiem:
Czy podczas instalacji Joomla z backupu mam:
1. utworzyc nową baze danych,
2. czy wklepać istniejącą i działającą (od tej właśnie zbackupowanej strony)
3. czy Joomlapack podczas instalacji sam jakos tworzy baze danych z wlasnego backupu???
Nie znalazłem na tą zagadke odpowiedzi.

alex51
03-06-2009, 17:07
Zerknij >>tutaj<< (http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=28622&highlight=joomlapack), może znajdujące się tam wskazówki Zwiastuna i zamieszczony link do tego >>artykułu<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/690/5/) pozwoli Ci znaleźć odpowiedź.

fooky
03-06-2009, 22:17
Czytałem,
Niestety właśnei nei rozwiazuje to zagadki. Bo jeśli Joomla będzie próbowała założyć bazę danych to gdzie, jaką, pod jaka nazwą, czy zrobi nową, czy czasem nei nadpisze istniejącej ( z której został zrobiony backup)?
Jest to dla mnie o tyle istotne, że backup jaki mam pochodzi z lutego a baza dzialała poprawnei do ubiegłego tygodnia. - Rozsypało się coś wplikach pojawil sie iframe, więc tak na prawde chcę nadpisac pliki na ftp, i podmienic bazy danych.
Więc niestety nadal pytania pozostają aktualne.
Help...

ppilus
04-06-2009, 01:38
1. Joomla! nie tworzy bazy danych. Podczas instalacji wskazujesz z jaką bazą ma pracować i podajesz parametry do połączenia się z nią.
2. JoomlaPack - czytaj wyżej.
3. Jeżeli podczas instalacji wskażesz bazę w której są już tabele Joomla! (np. z poprzedniej instalacji) zostanie tym tabelom zmieniony przedrostek na bak_ (zamiast domyślnego jos_). Jeśli były już jakieś bak_ zostaną nadpisane.
Odpowiadając na twoje pytanie: żadne bazy danych "się same" nie tworzą.

zwiastun
04-06-2009, 02:38
Ad 1.
Prawie że prawda, ale nieprawda :)
Instalator Joomla! może stworzyć bazę danych. Wystarczy, że użytkownik ma odpowiednie uprawnienia (co łatwo sprawdzić, gdy się pracuje na serwerze lokalnym). Natomiast w przypadku, gdy korzystamy z gościny u dostawcy, zwykle albo już mamy bazę danych, albo musimy utworzyć za pomocą udostępnionych narzędzi obsługi konta.

ppilus
04-06-2009, 02:52
No fakt, chyba czas zacząć czytać co ten Joomla! "chce" i na co pozwala :)

alex51
04-06-2009, 07:26
Czytałem,
Niestety właśnei nei rozwiazuje to zagadki. Bo jeśli Joomla będzie próbowała założyć bazę danych to gdzie, jaką, pod jaka nazwą, czy zrobi nową, czy czasem nei nadpisze istniejącej ( z której został zrobiony backup)?
(...)
Więc niestety nadal pytania pozostają aktualne.
Help...
Dziwne, bo we wskazanym artykule wyraźnie jest opisana procedura odzyskiwania witryny, nawet są dla zobrazowania tego dodane ilustracje. Na str.9 możesz znaleźć (o ile zechcesz) opis kolejnego kroku instalacji - okno konfiguracji bazy danych. Trzeba wiedzieć, ze instalator korzysta z danych bazy danych, skopiowanej i znajdującej się w kopii joomlapacku. Dane te są w katalogu installation/sql/databases.ini. Podane są tam wszystkie informacje jakie będą wyświetlane w oknie "Database Restoration". (sama baza danych też jest we wskazanym katalogu - joomla.sql). W tymże samym oknie konfiguracji bazy danych masz na dole 3 opcje do zaznaczania, zaznaczenie jest w pierwszej. Jeśli przywracasz witrynę na lokalnym serwerze w komputerze, to wcześniej powinieneś przygotować nową, czystą bazę danych i w czasie instalacji podać namiary na tą nową bazę danych.
Zastanawia mnie tylko, dlaczego przed zadaniem swoich pytań nie postanowiłeś samodzielnie dojść do rozwiązania próbując zainstalować na localhost skopiowaną witrynę? Przekonałbyś się jak przebiega proces odzyskiwania witryny a przy okazji odczuł osobistą satysfakcję z osiągniętego sukcesu.

fooky
04-06-2009, 13:31
Gdybym chciał odzyskać cała witrynę wraz z bazą danych w joomlapack dało by się to odszyfrować z wspomnianego artykułu.
jednak Ja chce przywrócić pliki - nie ruszając istniejącej bazy - takiej procedury artykuł ten nie opisuje. Stąd moje pytania.

Nie wiem czy i w którym kroku i jak bazy podmienić...

Innymi słowy: mam backup z lutego a bazę z końca maja.


Czemu się nie bawię na lokalnym?Windows Vs. Unix... serwer na Unixie, local na Windowsie. To co zadziała na localu wcale nei musi zadzialać u hostingodawcy i odwrotnie.

Podsumowując

Rozumiem, że przywracjająć strone z backupu w joomlapack, podszas instalacji musze stworzyc nową baze danych Tak?
Jesli tworzę nową baze danych to będzie pusta? - Czyli jakims magicznym sposobem joomlapack ją zapełni danymi z Lutego - Tak?
Jak zmusic odzyskaną kopię witryny do współpracy z inna bazą danych - która jest jej "kontynuacją"?

zwiastun
04-06-2009, 13:46
Chyba Cię zawodzi elementarne myślenie. Nie rozumiesz tego, o czym piszesz, że rozumiesz.
1. JoomlaPack służy do sporządzania kopii witryny i odtwarzania tej witryny z tej kopii.
2. Jeśli nie chcesz odtwarzać witryny w sposób, jaki udostępnia Ci JoomlaPack, a jedynie korzystać z "kawałków usługi", to skorzystaj z kawałków usługi.
Efektem sporządzenia kopii witryny przez JoomlaPack jest jej wersja instalacyjna, a "odtwarzanie" to nic innego, tylko wykonanie procedury instalacyjnej Joomla, tyle że pakietem instalacyjnym jest pakiet stworzony przez JoomlaPack.
I żadne "cudowne" ani "magiczne" zdarzenia nie mają tu miejsca.
Procedura wykonywania kopii witryny i odzyskiwania witryny z kopii jest opisana tak dokładnie, że co najwyżej można ją przekładać z polskiego na nasze.

fooky
04-06-2009, 13:58
Jeżu!

Toż pisze po polsku...
Odzyskać stronę w stanie jaki jest zapisany w joomlapack OK.. ale jak potem podmienić bazę danych? I czy to jest wogól mozliwe?

Intuicja podpowiada mi , ze tak... bo skoro w bazie danych (a tak wynika z innych postów na tym forum) zapisane są informacje zawierajace sie np w postach fireboard - których odzyskanei jest dla mnei priorytetrm.

To podmieniająć starą baze, z aktualną - w gruncie rzeczy odzyskam treść o która mi chodzi.

Dla wyjaśnienia - żadne artukuły, i inne pliki w wersji którą mam z lutego i w tej co mi sie wysypaal z maja nie uległy zmianie.

Czy zatem dobrze myślę, że ozdyskanie kopii z joomlapack i późniejsze podmienienie bazy danych w efekcie da mi stan strony sprzed wysypki (dla przypomnienia pojawiły sie neichciane iframe w kodzie)

TAK/NIE/Prawdopodobnie ale... ?

zwiastun
04-06-2009, 14:09
Naprawdę nie wiesz, czy udajesz Greka? Dane do bazy są w pliku konfiguracyjnym!
Chyba jednak myślisz o niczym!

fooky
04-06-2009, 14:17
no nie wiem bo od kilku dni stoję na etapie "restoration"

I nie wiem którą z 3 opcji wybrać.
Boję się eksperymentów by nie zniszczyć istniejącej - potrzebnej mi bazy.
Boję się, ze klikając dalej backup właśnie używany nadpisze mi obecną bazę i ją nieodwracalnie stracę...

dlatego nie wiem czy mam wskazać instalerowi nową bazę którą muszę utworzyć a potem ja podmienić i będzie grało, czy bezkrytycznie klikaać "next" w nadziei że nic nie popsuję.

zwiastun
04-06-2009, 14:24
1. Zrób to na komputerze lokalnym! (mądrości, że na Windowsach nie musi być jak na Linuksach zostaw tym, którzy wiedzą o co chodzi)
2. Przekopiuj na serwer cały odzyskany katalog z Joomla! z wyjątkiem pliku configuration.php
3. W pliku configuration.php popraw ścieżki i dane dostępowe do bazy danych dopiero go przekopiuj.
Jaka tu filozofia, której nie można pojąć, zrozumieć?
PS. Możesz zostawiić ten configuration.php co go masz aktualnie

fooky
04-06-2009, 14:31
Zwiastun - ja o jednym, Ty o drugim...

Słuchaj... Mam już wszytko na serwerze usługodawcy.
Stara - wykrzaczona wersja w jednym katalogu, w równoległym kopia którą mam już na etapie odzyskiwania bazy danych.

Jak rozumiem, w tym kroku mogę instalatorowi podmienić bazę danych którą ma odzyskać... np tworząc nową bazę o innej nazwie i kazać mu odzyskać zawartość bazy "zapisując" ją w nowej lokalizacji (nowej bazie).

TAK?

Po tym jak już cala witryna zaśmiga (z danymi z lutego) w configuration.php zmieniam nazwę bazy na te właściwą (z maja) i po krzyku tak?

zwiastun
04-06-2009, 14:37
Co Ci mam jeszcze napisać? Popchnąć paluszek? Tak trudno sprawdzić samemu, co się stanie, jak zmienisz nazwę bazy danych w configuration.php?
Zawracasz gitarę!

fooky
04-06-2009, 14:41
Zawróce całą orkiestrę...

jestem o krok wczesniej!

na razie nie mam czego podmieniać jestem w odzyskiwaniu bazy przez instalera, nie wiem czy mam zostawic mu nazwę tej bazy którą ma - nie chce jej nadpisywać, czy wybrać jakąś inną opcję,.. w tym kroku są 3!

mam utworzyc nową baze czy nie? - trudne pytanei zadaję?

Co zrobic by mi nie nadpisal istniejacej bazy .. to co sobei w configu potem będe robił to juz pikuś...

Nie chce tylko wczesniej rozchrzanic bazy - dlatego pytam - doświadczonych.

zwiastun
04-06-2009, 14:54
1. Jedną z pierwszych rzeczy, których się trzeba nauczyć, to robić kopię witryny - plików i bazy danych. By w razie co, móc je odtworzyć z kopii.
2. W każdym poradniku instalacji Joomla! stoi jak byk, że masz podać przedrostek nazwy tabel, inny od tych, jakie już masz, jeśli nie chcesz ich nadpisać. Ale zrozumienie tego wymaga widocznie ukończenia specjalnych fakultetów.
3. Pewno Cię trafi na miejscu, jeśli założysz nową bazę danych (jeśli masz takie możliwości). Ale, jak Cię trafi, to nie będziesz mieć już potem żadnych problemów, więc nie ma się co martwić!

Idź na spacer albo siądź pod lipą, a odpocznij sobie, bo naprawdę nie myślisz !

fooky
09-06-2009, 11:17
The installation directory is unwritable or unable to create cjc.dat file in it ?

Jakiś pomysł dlaczego taki komunikat otrzymałem?

idek
09-06-2009, 11:31
bo katalog masz niezapisywalny?

fooky
09-06-2009, 11:43
no ale jak katalog może być niezapisywalny skoro jest zapisywalny?

Cały czas był... ;P

fooky
09-06-2009, 11:45
no dobra... coś mi admin chyba pomieszał..
dzięki za podpowiedx..

mkarach
08-09-2009, 16:55
czesc,

Pytanie mam.mam kopie zrobioną joomlapackiem, świeży plik jpa. Dziś omyłkowo usunałem 250 rekordów z mojej bazy. Czy moge z tego jpa przywrócić samą bazę w jakiś cudowny sposób? Sama witryna chodzi, brakuje tylko w niej kilkudziesięciu pozycji towarówych.Dodam że chodzi o sklep Virtuemart.

alex51
09-09-2009, 10:04
Kopia witryny zrobiona komponenetem joomlapack zawiera w sobie również kopie samej bazy danych. Sprawdź w katalogu Installation/sql. Powinny być tam 2 pliki: plik joomla.sql, zawierający całą bazę danych oraz plik databases.ini, w którym są dane dostępu do bazy danych:
dbname = "..."
sqlfile = "joomla.sql"
dbhost = "..."
dbuser = "..."
dbpass = "..."
prefix = "jos_"
Możesz więc odtworzyć całą bazę danych z pliku joomla.sql, lub wybrać z niego tylko te tabele, które skasowałeś w swojej bazie i je zaimportować.