PDA

Zobacz pełną wersję : Słownik Glosariusz V1.8 - wczytanie z pliku ?



voco
25-06-2006, 23:28
Witam,
czy ktoś z użytkowników komponentu 'Glosariusz' próbował wczytać listę definicji terminów do słownika- czy jest taka możliwość bezpośrednio przez bazę danych i ew. jak powinien wyglądac taki wpis ..? Mam obecnie 16 stron słownika do wstawienia na stronę, i nie chce mi się nad tym tyle czasu męczyć- wolę automat, wiem że mogę plik źródłowy przenieść np. do Excell i dodać jakieś potrzebne pola aby potem umieścić w bazie - tylko prośba do tych co już to robili- czy mają przykładowy wpis- polecenie sql...?
Pozdrawiam
Arek.

magic
25-06-2006, 23:46
Zrzuć bazę danych do pliku SQL (najlepiej - tylko tabele Glosariusza) i poogladaj. Zakładam oczywiście, że już tam są jakieś wpisy ...
Wtedy pooglądaj jak wyglądają instrukcje Insert ... Jak pokapujesz - możesz dopisać w ten sposób dowolną ilość definicji i zassać do bazy wykonująć te instrukcje za pomocą klienta bazy danych.
Podobnie sprawa się ma z plikami CSV / wykorzystaniem Excel.

voco
26-06-2006, 01:09
Dzięki- racja, to da się tak zrobić pod pewnymi warunkami.
Właśnie dostałem plik ze słownikiem- ale nie wiem jak do tego podejść. Przykład wygląda następująco:

DO - droga (do doskonałości), metoda, sposób wewnętrznego doskonalenia się; w Japonii sztuki zajmujące się rozwojem duchowym i fizycznym adeptów (nie tylko sztuki walki) utożsamiane są z do

DORI - uchwycenie
DOSA - działanie, ruch, akcja
Doshu - szef organizacji jest to tytuł dziedziczny, głowa metody
DOTAI - tułów
DO-UCHI - uderzenie w tułów
DOZO - proszę
DZORI (ZORI) - klask

Jakim sposobem rozdzielić termin od opisu by uzyskać odpowiedni plik wyjściowy- gotowy do dalszej implementacji do postaci wymaganej przez mysql-a w takim pliku, trudno tu przyjąć regułę że np. do myślnika to termin(myślnik może powórzyć się dwa rzy w tym samym terminie)a nawet jak tak, to jakim narzędziem tego dokonać- po wklejeniu tego tekstu do excella i próbie funkcji na tekście nie znalazłem nic co pomogło by w tym zadaniu.
Może ktoś potrafi podać metodę na taki problem- ja sam jeszcze spróbuję coś od siebie pokombinować.
Dzięki i pozdrawiam. Arek.

zwiastun
26-06-2006, 01:39
W wordzie np masz opcję zamień tekst na tabelę

Rybik
26-06-2006, 02:35
trzeba napisac parser nawet w php moznaby
nie znam sie na bazach danych ale zabralbym sie do tego tak:
- wczytanie pliku do zmiennej
- rozbicie do zmiennej tablicowej wzgledem znacznika konca linii
- rozbicie kazdej komorki na 2 elementowa tablice wzgledem pierwszego wystapienia " - " (spacja myslnik spacja)
- funkcja ktora do przygotowanego szablonu zapytania sql podstawi wartosci z tabeli i wypluje je w postaci tekstu doklejajac kolejne

oczywiscie takie parsowanie pliku zeby dostac kolejny poszerzony o zapytania sql jest nieeleganckie bo wypadaloby to zrobic tak zeby skrypt od razu laczyl sie z baza i wykonywal te zapytania zamiast generowac koszmarne ilosci tekstu ale w taki sposob unikamy laczenia z baza i mozemy ocenic wzrokowo poprawnosc tego co wypluje

voco
27-06-2006, 00:34
Dzięki- pomęczę się z poukłądaniem tego w excellu, może potem po zapisaniu jako tekst rozdzielanyu tabulatorem zadziała ..?!
Pozdrawiam
ARek.