PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja - pkt 4 problem z wybrem nazwy i bazy danych



lolko7
04-06-2009, 14:40
Witam
Napotkałem problem z pkt 4 podczas instalacji - konfiguracja bazy danych.
Korzystam z LAMP + phpMyAdmin na domowym komputerze do celów testowych (nauka itp).
I tu parę pytań:
1. Czy muszę wcześniej konkretnie pod joomla stworzyć dla niego nową bazę danych ?
2. Czy w polu Nazwa użytkownika wpisuję
a. root
b. obojętnie jaką nazwę
c. nazwę usera dla którego stworzyłem bazę danych
3. Czy w polu hasło wpisuję moje hasło roota bazy danych (mySQL) którym wchodzę przez phpMyAdmin ?
4. Czy w polu Nazwa bazy danych muszę podać już istniejącą stworzoną wcześniej bazę danych czy mogę nazwać jak chcę a dopiero potem stworzyć bazę danych ?

Dziękuję z góry za odpowiedź

alex51
04-06-2009, 14:55
Dobrze na początku starać się skorzystać z poradników i innych świetnie przedstawionych materiałów dla początkujących. W przypadku instalacji polecałbym zacząć od następujących pomocy:
>>BAZA DANYCH-artykuł<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/437/5/),
>>BAZA DANYCH-film<< (http://www.pomoc.joomla.pl/images/stories/filmiki/baza.htm),
>>INSTALACJE - artykuł<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/category/6/30/51/),
>>Typowa instalacja<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/434/5/),
>>Nietypowa instalacja<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/435/5/),
Zainstalowanie joomla, obojętnie czy na serwerze, czy na swoim domowym komputerze wymaga uprzedniego założenia bazy danych. Dane z założonej bazy podajesz w trakcie instalacji joomla w opisywanym przez Ciebie 4 punkcie - Konfiguracja bazy danych. Jeśli robisz to na komputerze domowym, to nazwą hosta będzie localhost. Nazwa użytkownika i hasło dokładnie takie, jakie ustawiłeś w trakcie tworzenia bazy danych.

lolko7
04-06-2009, 17:19
W porządku, przyswojone. Wszystko jasne i działa. :)
Ale mam następne pytanie.
Interesuje mnie przy pkt 7 Konfiguracja. Jaki adres mam tu wpisać ? A właściwie czy jest to obojętne jaki wpiszę ?
Apacha+mySQL+php postawiłem tylko i wyłącznie dla celów naukowo/testowych nie chcę by miał wyjście na świat. Tym bardziej mija się z celem wpisywanie mojego adresu z portalu np wp.pl czy to jest obojętne ? Jest to niezbędne ? A może powinienem po postawieniu serwera stworzyć swój własny i ten właśnie podać ?
Proszę o nakierowanie (google pomoże jakby co). Nie wiedziałem jak ruszyć z tymi bazami danych a tu taka kopalnia wiedzy. Przy okazji i inne "zagwozdki" rozwiązałem.

alex51
04-06-2009, 17:53
Jeśli chodzi Ci o pola "Adres URL i ścieżka absolutna", to wydaje mi się, że instalator w tym miejscu sam wygeneruje odpowiednie wpisy.
Używanie serwera na domowym komputerze jest zwykle przewidziane do celów szkoleniowych, choć można go potem przenieść na serwer wirtualny.

lolko7
04-06-2009, 21:09
Witam
Chodzi mi o ten pkt w procesie instalacji na wiki po polsku - szybki start jest to 7 a w procesie instalacji joomla pkt 6 Konfiguracja.
Konkretnie chodzi mi o Twój adres mail w bloku Adres email i hasło administratora.

alex51
05-06-2009, 07:02
Według wspomnianego przez Ciebie pkt 7, cytuję z artykułu:

7. Będziemy budować witrynę od podstaw, toteż w kroku w kroku 6. wpisujemy jedynie nazwę witryny oraz dane konta administratora: adres email i hasło.
Powinieneś w tym punkcie nazwać jakoś swoją witrynę i wpisać swój dowolny adres emailowy i login oraz hasło. Login i hasło jest niezbędne abyś mógł się później zalogować po stronie Zaplecza.

lolko7
05-06-2009, 12:58
Witam
Ciąg dalszy
Zainstalowałem, wykasowałem installation, utworzyłem plik configuration.php i ... gdy chcę wejść na zaplecze pisze mi ze nie zgadza się nazwa użytkownika z hasłem NOŻ...!!!
Logicznie rozkładając:
1.Tworzę bazę danych
2.Tworzę użytkownika
3. Przypisuję mu hasło do bazy danych
Koniec z bazą danych
Następnie
4.Instaluje joomla
5. ...Na stronie “Konfiguracja bazy danych” podaj szczegóły i naciśnij “Dalej”.
no to podaję te dane z bazy danych: użytkownik, hasło, i nazwa bazy danych
6. ...w kroku 6. wpisujemy jedynie nazwę witryny oraz dane konta administratora: adres email i hasło.
Podaję adres mailowy, i wymyślam hasło (rozumiem że ma być inne jak to z bazy danych tak ?)...
Koniec instalacji
Próba wejścia na Zaplecze -> kogo mam wpisać w username rozumiem że użytkownika bazy danych ale hasło wpisuję administratora czy może wpisuję adres mailowy + hasło administratora.
Nie mogli stworzyć również loginu administratora !? Kogo mam wpisać i jakie hasło. Ile kombinacji bym nie wpisywał tak nie chce mnie wpuścić na zaplecze . Klepię nawet root + hasło admina i nic.

Username and password do not match


Ok poszperałem po joomla.pl i okazuje się że w Username mam wpisać admin + hasło admina- SZOK -admin - nie root, nie username z bazy danych tylko słówko admin. W którym to miejscu drobnym druczkiem jest napisane że logując się na Zaplecze mam wpisać w polu username - admin ? ;)

alex51
05-06-2009, 13:17
Witam
Ciąg dalszy
Zainstalowałem, wykasowałem installation, utworzyłem plik configuration.php
Korzystniej dla ewentualnego powtórzenia procedury instalacji jest jedynie zmiana nazwy katalogu instalacyjnego, np. przez dodanie mu podkreślnika _ na początku nazwy. Jeśli skasowałeś katalog instalacyjny to możesz go ponownie przywrócić przez wgranie z paczki instalatora tej wersji joomla.
Dlaczego sam utworzyłeś plik configuration.php? Powinien on być już utworzony przez instalatora w trakcie instalacji.

i ... gdy chcę wejść na zaplecze pisze mi ze nie zgadza się nazwa użytkownika z hasłem NOŻ...!!!
Logicznie rozkładając:
1.Tworzę bazę danych
2.Tworzę użytkownika
3. Przypisuję mu hasło do bazy danych
Koniec z bazą danych
Następnie
4.Instaluje joomla
5. ...Na stronie “Konfiguracja bazy danych” podaj szczegóły i naciśnij “Dalej”.
no to podaję te dane z bazy danych: użytkownik, hasło, i nazwa bazy danych
6. ...w kroku 6. wpisujemy jedynie nazwę witryny oraz dane konta administratora: adres email i hasło.
Podaję adres mailowy, i wymyślam hasło (rozumiem że ma być inne jak to z bazy danych tak ?)...
Koniec instalacji
Próba wejścia na Zaplecze -> kogo mam wpisać w username rozumiem że użytkownika bazy danych
ale hasło wpisuję administratora czy może wpisuję adres mailowy + hasło administratora.

Nie mogli stworzyć również loginu administratora !? Kogo mam wpisać i jakie hasło. Ile kombinacji bym nie wpisywał tak nie chce mnie wpuścić na zaplecze . Klepię nawet root + hasło admina i nic.

Username and password do not match
Źle wpisujesz dane, nazwa użytkownika bazy danych i hasło dla tej nazwy jest potrzebne do wchodzenia do bazy danych. Do wejścia na Zaplecze musisz użyć nazwy i hasła użytkownika, które wpisywałeś w omawianym powyżej 6 kroku instalacji.
Spróbuj wgrać ponownie katalog Installation i ponownie przejdź procedurę instalacyjną. Ćwiczenie czyni mistrza, a na localhoście jest łatwiej ćwiczyć.
Pozdrawiam.

lolko7
05-06-2009, 13:46
Dosłownie i skrótowo napisałem że utworzyłem plik ale zawartość przekopiowałem z końca instalacji.
Tak jak wyżej napisałem, instalacja przebiegła bezproblemowo poza tymi wątpliwościami powyżej. Problem pojawił się podczas próby zalogowania. Nie wiedziałem że w username mam wpisać słowo -> admin
W omawianym kroku 6 są tylko pola od góry:

Nazwa witryny - Nazwa Strony
Twój adres email - mój_adres@portal.pl (m%C3%B3j_adres@portal.pl)
hasło administratora - **********
Potwierdź hasło - **********

A nigdzie nie ma pola login administratora (nazwy o której wspominasz) ani nie widzę żeby było napisane że na zaplecze wchodzę poprzez słówko "admin"
Username - admin
Password - **********

...i o to mi chodziło

Dziękuję za pomoc - przydała się i pozdrawiam