PDA

Zobacz pełną wersję : Wersja 1.0.10 - aktualizacja krytyczna !!!



stone
26-06-2006, 08:33
Na stronie projektu ukazała się dziś nowa wersja 1.0.10 zwierająca trzy aktualizacje krytyczne dotycące wszystkich poprzednich wersji Joomli. Oraz 6 mniejszych poprawek luk bezpieczeństwa i około 40 łatek.
Każdy kto ma serwis na Joomli powinien dokonać aktualizacji.
Jeżeli macie wersję polską to należy poczekać na aktualziację PL, co niestety może sie troszkę opóźnić gdyż z tego co patrzyłem to miedzy 1.0.9 a 1.0.10 jest trochę zmian w plikach i trzeba to dokładnie przepatrzyć, ale postaramy się zrobić to jak najszybciej.

stone
26-06-2006, 09:14
(nadpisując wersją 1.0.10 z www.joomla.org (http://www.joomla.org) ...(r))
Utracisz polski panel admina oraz tłumaczenia plików pomocy, natomiast front end powinien pozostać bez większych zmian językowych. Oczywiście kopia bezpieczeństwa obowiązkowa.

Z tego co rozmawiałem ze zwiastune 1.0.9pl jest gotowa więc pozostaje nanieść poprawki z 1.0.10, ale ponieważ jest ich sporo w licznych plikach może to trochę zająć. Bardziej konkretni postaramy się być wieczorem

tymon1313
26-06-2006, 10:06
łatka do 1.0.7 weszła sprawnie, jedyne co mi wywaliło to moduł pokazujacy liczbe gości na stronie. No i oczywiście css i index w templatce władował sie standardowy, dlatego nie wiem czy jest sens templateke aktualizowac, za dużo roboty

stone
26-06-2006, 10:13
Skórka może zostać taka jak była. Natomiast dziwne z tym modułem. Może jak dasz starą skórka to pomoże

pr0gressiv3
26-06-2006, 10:22
Cale szczescie, ze mam zainstalowana joomle do testow komponentow itp bo przy aktualizacji 1.0.10 wszystko przestalo mi działac ;| nie moge wejsc w nic, po kliknieciu przykladowo na ustawienia, artykuły nic sie nie dzieje, nie otwiera sie, tak samo gorne menu nie rozwiaja sie wogole. Dodam, ze dokonalem aktualizacji na j 1.0.8 PL Stable. Tymonowi zmienilo template, ja mam dosc zmodyfikowany rhuk_solarcostam ii i nic sie nie stalo.
Chyba poczekam az zrobicie v. PL ; )

stone
26-06-2006, 10:25
A nadpisywałeś całość paczki 1.0.10 czy tylko aktualizującą paczkę?

pr0gressiv3
26-06-2006, 10:34
Wrzucielme ten pliczek Joomla_1.0.8_to_1.0.10-Stable-Patch_Package. teraz po przelogowaniu to naprawde ciekawie wyglada... screen (http://img60.imageshack.us/my.php?image=beztytu322u0jb.jpg)

stone
26-06-2006, 10:36
Faktycznie, bajka :) Wgraj całą paczkę a jak to nie pomoże to faktycznie trzeba będzie poczekać na PL

pr0gressiv3
26-06-2006, 10:49
No chyba poczekam na PL bo nie chcial bym miec takiej niespodzianki na serwisie. A tymczasem wrzucam na to cala paczke, zobacze co sie bedzie działo.

Po wrzuceniu calej paczki brak fonta w kilku miejscach - home, komponenty/ mody niektore oraz podmiana template na standardowy no i dziwna sprawa w zakladkach po polsku screen (http://img156.imageshack.us/my.php?image=beztytu322u9fd.jpg)

:)

stone
26-06-2006, 11:09
http://www.joomla.org/content/view/1511/78/


Po wrzuceniu calej paczki brak fonta w kilku miejscach - home, komponenty/ mody niektore oraz podmiana template na standardowy no i dziwna sprawa w zakladkach po polsku screen

Tą są wpisy w bazie danych i one zostają w oryginale natomiast mogą być wyświetlane właśnie bez polskiej czcionki, ale nie powinno to wpływać na funkcjonalność

(http://www.joomla.org/content/view/1511/78/)

stone
26-06-2006, 12:22
No to jeszcze masz troszkę czasu, jakieś kilka lat :D


Krytyczne poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Czy są gdzieś one opisane co dokładnie zmieniają i w których plikach?

Nie spotkałem się, ale nie zdziwiłbym jakby tego nie było. Jest to w końcu ułatwienie dla tych co chcieli by wykorzystać fakt że sa znalezione luki bezpieczeństwa

magic
26-06-2006, 12:50
Większość z tego co poniżej już wielokrotnie była, ale podsumowuję bo widzę, że jak po każdej nowej wersji Joomla! powstaje niepotrzebnie zamieszanie:

1. Pomimo napisów "Krytyczna aktualizacja" czy "Zaleca się jak najszybszą aktualizację" - nie należy tego rozumieć, że koniecznie musimy już dzisiaj, natychmiast, w 3 godziny od daty wydania oryginalnej, angielskojęzycznej wersji robić upgrade i to w dodatku "na pałę" ...
Dlaczego?
A) Twoja strona oparta na Joomla! istnieje zapewne od dawna i ma się świetnie. Czy jeśli przez ten czas nie przeszkadzało ci, że gdzieśtam w kodzie istnieje "pluskwa" - coś się tak nagle zmieniło z powodu wydania nowszej wersji?
B) Nasze strony zwykle nie obsługują NASA, CIA itp. Tym samym potencjalni hakerzy nie specjalnie są zainteresowani włamywać się akurat do nas, a tym samym prawdopodobieństwo wykorzystania właśnie znalezionej luki w bezpieczeństwie Joomla! na naszej stronie akurat w najbliższych dniach jest zdecydowanie niższe od wygranej 10mln. w Totka ...
Reasumując: jeśli nowa wersja opatrzona jest napisami 'zaleca się ... jak najszybciej ..." - oznacza to w praktyce, że warto w najbliższych dniach / tygodniach dokonać aktualizacji. Jeśli używamy polskiej wersji - na pewno lepiej spokojnie poczekać aż się taka pojawi.

2. Polska wersja publikowana na www.joomla.pl (http://www.joomla.pl) (czyli tutaj) nie jest w 100% zgodna z oryginalną. Nie tylko zawiera polski plik języka dla FrontEnd, ale również obejmuje mnóstwo zmian w stosunku do oryginalnej w plikach BackEnd (Administracji).
Dlaczego?
Oryginalna wersja Joomla! nie obejmuje żadnej możliwości prezentacji Administratora w narodowych językach, w tym w polskim. Przy pomocy oryginalnej wersji Joomla! możliwe jest jedynie spolszczenie FrontEnd - czyli tego co widzi normalny użytkownik na stronie. Administrator jest zawsze po angielsku. Taka właśnie odmiana (z polskim dla Frontu, z angielskim w Administracji) jest dystrybuowana w serwisie www.joomlapl.com (http://www.joomlapl.com)
Natomiast nasza wersja jest w pełni spolonizowana, także w Administratorze możemy cieszyć się Joomla! po polsku. Aby to było możliwe - znaczna część plików Administratora (oprogramowanie w nich) jest zmieniona w stosunku do standardowej, dystrybuowanej z www.joomla.org (http://www.joomla.org)
Jakie to rodzi skutki (jeśli ktoś używa naszej wersji)?
A) Podmiana kilku plików Administratora (zwykle w folderze .../administrator/ ) na oryginalne, pobrane z joomla.org może spowodować "wysypanie" sie całej Administracji.
B) Podmiana wszystkich plików na oryginalne spowoduje brak języka polskiego w Administracji. Nic się poza tym wielkiego nie stanie. Natomiast warto w takim wypadku sprawdzić, czy templatka Administratora wyświetla się z polskim kodowaniem znaków, bo inaczej będziemy mieli trochę krzaczków na ekranie (w Administracji) ...

3. Nie wchodząc w szczegóły: Joomla! dzieli się na:
A) pliki (pomijając plik configuration.php) z oprogramowaniem
B) bazę danych
Poza wymienionym plikiem configuration.php (który zawiera podstawowe ustawienia naszej strony, a w tym kilka tekstów) - WSZYSTKIE treści strony zawiera baza danych.
Tym samym zmiana wersji językowej serwisu (w tym Administratora) nie powoduje utraty, czy zmiany treści.
W przypadku zmiany WSZYSTKICH plików na nową wersję warto jedynie zadbać o zachowanie:
- pliku configuration.php (z przyczyn oczywistych)
- pliku .../language/polish.php
- wszelkich plików, w których dokonaliśmy modyfikacji (w tym standardowych templatek, które zmodyfikowaliśmy)
W tym ostatnim wypadku dokonane modyfikacje trzeba przenieść do nowych plików i dopiero wtedy je podmienić.
Należy też pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie wrzucać na root serwera folderu installation z paczki zawierającej pełną, nową wersję, a jeśli już - to zmienić jego nazwę.

4. Biorąc pod uwagę powyższe: Jeśli już koniecznie chcemy dokonać aktualizacji do nowszej wersji Joomla! - nie czekając na ukazanie się jej polskiej wersji w naszym serwisie:
A) Należy pobrać z joomla.org CAŁĄ, nową wersję - nie tylko sam patch aktualizacyjny
B) Podmienić wszystkie pliki na stronie - z uwagami jak wyżej.
C) Po ukazaniu polskiej wersji można taką operację powtórzyć - używając CAŁEJ, polskiej paczki, ze wszystkimi plikami Joomla! - w ten sposób przywrócimy Administrację do j. polskiego

Na koniec jedna uwaga.
Ludzie są omylni. Czasami robione w pośpiechu poprawki zawierają blędy.
Jeśli właśnie pojawi się nowa, polska wersja Joomla! - zainstalujcie ją na serwerze produkcyjnym, sprawdźcie, koniecznie podzielcie się z nami uwagami o napotkanych błędach (żebyśmy mogli je szybko poprawić).
Natomiast z aktualizacją na serwerze publicznym - warto poczekać dodatkowe kilka dni ...

Mam nadzieję, że nie zapomniałem o niczym istotnym ... ;)

Zapomniales dodac, ze jak w waznym topiku ktos dopisze "ciekawe co bedzie w joomla 8.3" to sie zrobi offtopic i ludzie przychodzacy tu po wazne informacje beda zmuszeni czytac sterte dyrdymalow. (to napisalem ja, rybik r.)
A Ty - Ten Niedobry - zapomniałeś skasować posty z "dyrdymałami" :D

Rybik
26-06-2006, 13:22
No, pol topiku poszlo do dev/null ... siedze tu od rana i widze ze wszystkich jakis amok trafil i w 3 godziny topik urosl do 3 stron z ktorych wynika mniej wiecej tyle ze czesc ludzi czeka az im ktos wysle indywidualna instrukcje do wykonania operacji opisanej kilkanascie razy ... i za kazda nowa wersja zawsze to samo.

Ile razy mozna pisac o kompatybilnosci bazy a co za tym idzie bezpieczenstwie tresci witryny podczas upgradu w zakresie danej podwersji ? po to ktos te numerki wymyslil i ustalono ze w zakresie 1.0.x wystarczy nadgrac pliki, migracja z 1.0.x na 1.1.x bedzie wymagala konwersji bazy danych a zachowanie tresci miedzy joomla 1 a 2 moze byc niemozliwe (choc napewno jakies metody powstana, choc niekoniecznie beda wspierane przez core team)

... az w koncu przyszedł Magic i sie zlitowal i ... napisal po raz ... nasty to co dosc jasno wynika z planu rozwojowego Joomla i rozlicznych topikach o upgradowaniu i uzywaniu latek. Mam nadzieje ze to magiczne ;) oswiecenie pozostanie w pamieci na dluzej niz do kolejnej latki.

Az by mi sie chcialo z tego zrobic faq, kto sie zlituje i wysle mi to na maila w htmlu ? Piernicze, dzisiaj to mi sie nie chce :P

bruno
26-06-2006, 13:50
Nie śledziłem prac na joomlą od samego początku i nie czytałem tego działu za każdym razem jak wychodziły kolejne aktualizacje, stąd moje i innych pytania.
A przypomniany przez magica FAQ jest jak najbardziej potrzebny i jak sądze nie sprawiło mu to za dużego problemu umieszczenie jeszcze ponowne w tym temacie :)

Jest jasne, każda aktualizacja wymaga podgrania określonych plików. Ja na joomli mam postawiony VirtueMart jestem ciekaw czy krytyczne poprawki dotyczą też VM. VM ma odrębne moduły logowania, zapisywania nowych userów, odrebny moduł related_product. Wiec nie wiem czy aktualizacja joomli jest wogóle, konieczna. Oczywiście przy wdrażaniu sklepu zmieniałem dużo plików (także joomla) i podmiana na nowe i poźniejsze reedycja jest z punktu widzenia syzyfową pracą jak za 3 tyg bedzie joomla w wersji 1.0.11 itd.

magic
26-06-2006, 18:06
...A przypomniany przez magica FAQ jest jak najbardziej potrzebny i jak sądze nie sprawiło mu to za dużego problemu umieszczenie jeszcze ponowne w tym temacie :) To nie ja przyponiałem o FAQ. Ale skoro uderzają w stół ...
A może sam byś to zrobił?
Nie ma problema zarówno dla mnie, jak i dla Ciebie.
Gdybyś miał problem z samym powieszeniem - możesz zawsze wysłać tekst do Rybika (np. na PM). Ten Niedobry - pewnie najpierw powyzywa, że następna robótka, a pewnie nie ... Na pewno zaś powiesi ...


... jestem ciekaw czy krytyczne poprawki dotyczą też VM. Jasne że tak.
W sprawie szczegółów - zapoznaj się z Changelog dla wersji 1.0.10.
Generalnie - VM, czy nie VM - całość masz oparta o Joomla! i jak ktoś ci zrobi kuku przy mocy Injection na stronie, to możesz mieć problem ...
Na Twoim miejscu tym bardziej bym się starał zapewnić szczelność systemu - prowadząc stronę z własnymi grafomańskimi wypocinami najwyżej bym ją skasował, albo zawiesił. Prowadząc komercyjną stronę, zarabiając na niej przy zastosowaniu VM - miałbym problem łatwo przeliczalny na kasę ...


... przy wdrażaniu sklepu zmieniałem dużo plików (także joomla) i podmiana na nowe i poźniejsze reedycja jest z punktu widzenia syzyfową pracą jak za 3 tyg bedzie joomla w wersji 1.0.11 itd. O ile aktualizacja Joomla! nie ma wpływu na same pliki VM, o tyle masz na pewno rację w przypadku aktualizacji zmodyfikowanych własnoręcznie plików Joomla! Dlatego (o ile to możliwe) zawsze odradzam modyfikowanie plików (php) Joomla! Najczęściej (nie zawsze) można to samo osiągnąć poprzez modyfikację CSS, albo użycie dodatków.

Napisałem, że aktualizacja Joomla! nie ma wpływu na (pliki) VM.
Bezposrednio nie. Czasem jednak (nowa) zawartość plików Joomla! ma wpływ na pracę dodatków (np. VM). Niestety. Dlatego (jak napisalem wcześniej) - najlepiej najpierw przećwiczyć aktaulizację na serwerze produkcyjnym, a dopiero później publikować ...

Rybik
27-06-2006, 00:00
chetnie powiesze a nowe faki z forum czesto dodaje tylko wiesz pisalim o tym tyle razy na forum ze jak widze te literki to mnie czysci wiec oficjalnie strzelam focha ze nie bede tego przerabiac na html :)

zwiastun
27-06-2006, 11:55
Polska wersja Joomla 1.0.10 wraz z polskim adminem jest już gotowa, trwają jeszcze ostatnie testy, do ściągnięcia będzie dziś wieczorem lub jutro z rana, nasz Serwer Pomocy działa już na 1.0.10!

LukaszP
28-06-2006, 08:49
z błędów jakie zbaczyłem to
PA/Konfiguracja/Serwer brak opisu poniżej :

Czas sesji logowania administratora:
PA/instalotory/komponenty tuż pod miescem komunikatów został
?>
PA/menu/dodaj url/ ponizej Parametry

?>
PA/menu ponirzej komunikatów

?>

zwiastun
28-06-2006, 11:42
Dzięki,
Trzeba wyedytować plik
/includes/domit/xml_domit_lite_parser.php
i uunąć na końcu pliku powtórzony znacznik końcowy: ?>

wienie
28-06-2006, 14:37
w liczniku odwiedzin mam

Odwiedza nas %s gości

wienie
28-06-2006, 14:43
Witam!

Będę bardzo zobowiązany za pomoc.
Prowadze serwis www.szachownica.pl (http://www.szachownica.pl/)

mam problem z wersja 110 - Odwiedza nas %s gości

oraz od zawsze problem z edytorem pod firefox gdzie nie moge nigdy wgrac zdjecia do niusa ani edytowac bo jest blad ;-( Pisze tak po kliknieciu na ikone wgrania obrazka: ścieżka - {$lang_insert_image_title}

Pozdrawiam
Wiesiek
udostepnie logowanie na admina a tam jest joomlaExplorer

pod niusami serwisu znikła mi mozliwosci komentowania niusa a komponent wczesniej działał

pr0gressiv3
28-06-2006, 15:26
sysko ladnie pieknie w 1010 procz logowania, loguje mnie po trzecim razie a jak zaloguje, to nie pisze ze jestes zalogowany jako tylko mod logowania dalej pokazuje - to tylko taka mala uwaga :)

Kiniu
28-06-2006, 16:03
w połowie panelu admina nie mam polskich znaków np.: ??cze - materia? statyczny, ??cze - URL, ale to nie problem a i jeszcze teraz linki są jakieś takie bardziej rozstrzelone zawsze były jeden pod drugim blisko siebie od czego to zależy??

zwiastun
28-06-2006, 16:49
Poza jednym, wymienione poprzednio problemy raczej nie mają nic wspólnego z joomla 1.0.10-pl

1. ilość odwiedzających pokazuje się, jak trzeba
2. To że nie ma możliwości komentowania artow może wynikać raczej z wyłączonego dodatku
3. Logowanie przebiega bez problemów

Jedyny problem możliwy to wyświetlanie polskich znaczków w plikach z xml-a: możliwe, że parser nie zadziała poprawnie, kłopot wydawalo się, że rozwiązany, okazuje się, że nie do końca.
na razie trzeba to przeżyć.

pr0gressiv3
28-06-2006, 17:15
3. Logowanie przebiega bez problemów

niewiem, nie chodzilo mi, ndpisalem plik jeszcze raz i jest ok, czasem jak przesylam cos na ftp to gubi pliki... myslalem, ze to wina nowego 1.0.10 sorry

Pozatym to dobra robota :)

tymon1313
28-06-2006, 20:40
progresiv** - ja zawsze łatki rozpakowuje bezpośrednio na serwerze z tar.gz i wtedy nie ma takich problemów że coś się nie zastąpiło. poza tym uaktualnienie trwa ok 3 sekund a nie kilka minut :)

wienie
28-06-2006, 22:14
witam

kolejny problem tak jak pisal wczesniej kolega
na stronie glownej nie idzie sie zalogowac
robilem to wiecej niz 3 razy i nie idzie...
jesli sa az takie problemy to chyba jutro wroce do wersji 107 bo to nie ma sensu
logowanie uzytkownikow to jedna z podstawowych rzeczy u mnie w serwisie jesli to nie dziala to uwazam ze ta wersja jest nic nie warta

moje gadu: 3849037

pr0gressiv3
28-06-2006, 22:18
sciagnij mod_login i nadpisz, mi pomoglo. zapomnialem o linq click (http://forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=2054&highlight=logowanie)

wienie
28-06-2006, 23:01
sciagnij mod_login i nadpisz, mi pomoglo. zapomnialem o linq click (http://forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=2054&highlight=logowanie)

wgranie pliku login tez nie pomogło wiec wrcam do starej wersji joomla
od dawna prosze o pomoc w rozwiazaniu sprawy z bledem w edytorach do pisania niusow i podaje komunikaty ale nikt tego nie rusza

poza tym ta wersja jest chyba najgorsza jak sporkalem gdyz az tyle bledow to nie miala inna wersja po aktualizacji

mozliwe ze jakby postwaic od nowa 110 to by chodzio ale nadgranie plikow powoduje tylko zbędą pracę naprawczą gdyz nie wiadomo co jeszcze wyskoczy...

zwiastun
29-06-2006, 02:58
Ależ wracaj, nikt Cię nie zmusza, nie prosi, nie błaga, żebyś korzystał z 1.0.10. Możesz nawet powrócić do Mambo 4.5.0.

Od opublikowania 1.0.10 minęło ledwie kilka dni, od opublikowania wersji polskiej niespełna 2 dni. Czas, w któym mogą wychodzić na wierzch mniejsze czy większe usterki.
Jak na razie, nikt nigdzie wielkiego larma nie robi, co świadczy o czymś przeciwnym, niż piszesz.
A Twój problem z edytorem musiałbym potraktować jeszcze ostrzej. Od zawsze nie mozesz?
To napraw w końcu, co masz sknocone, zmień np. edytor. JCE jest udostępniony już ładnych kilka tygodni, polski tez już jakiś czas.

Na koniec: nikt Ci nie gwarantuje, że dostałeś doskonałe, nie pozbawione usterek, narzędzia. Nie będę Ci przypominać tutaj istotnego zastrzeżenia, jakie masz w licencji GNU GPL.

Błędów które zgłaszasz, w Joomli 1.0.10 NIE MA!

wienie
29-06-2006, 08:01
błędów które opisujemy nie ma na pewno gdy sie postawi joomle od zera
zrobiłem to i chodzi ładnie

problemy z edytorem są od zawsze i nie znalazlem nawet nowszej wersji (a śledze je wszystkie) który by działał dobrze, dlatego nie używam edytora wysiwyg wcale

przed chwilka zauwazylem ze logowanie na glownej nie dziala ale w panelu admina pokazuje ze jestem zalogowany ;-) to dopiero dziwne

ponadgrywam jeszcze raz pliki wersji ang i polskiej jesli to nie da efektu wracam do wersji 107 bo ta działa super

dzięki za uwagi!

marco
29-06-2006, 10:38
błąd logowania występuje jeśli ktoś korzysta ze starych modułów logowania lub modułów Virtuemart. Na ten temat toczy się dyskusja tutaj (http://virtuemart.net/index.php?option=com_smf&Itemid=71&?topic=19570.msg47009;topicseen#msg47009)

wienie
29-06-2006, 10:52
błąd logowania występuje jeśli ktoś korzysta ze starych modułów logowania lub modułów Virtuemart. Na ten temat toczy się dyskusja tutaj (http://virtuemart.net/index.php?option=com_smf&Itemid=71&?topic=19570.msg47009;topicseen#msg47009)

nie uzywam Virtuemart ani starych modułów logowania gdyz nadpisywalem przeciez pliki 110 i to kilka razy

zwiastun
29-06-2006, 11:02
To że przesyłasz pliki, wcale nie znaczy, że na pewno je nadipisujesz....
To, że się nadpisują, wcale nie znaczy, że się nadpisują dobrze...
To, że nie używasz starych modułów logowania... czy czegoś tam, nie znaczy, że nie używasz czegoś innego, o czym nie wiadaomo, a może powodować problem...
I t d ...
Uruchamiałem 1.0.10 na nowych instalkach, na starych instalkach, na PHP4.1.2, na PHP4.3, na PHP5 - nigdzie problemów, które zgłaszasz, nie ma
możesz zrobić nową czystą instalkę, podłaczyć ją do bazy danych istniejącego serwisu, dorzucać (kopiując, bo dane w bazie są) kolejne zainstalowane w działającym serwisie moduły i komponenty i tą metodą być może trafisz na przyczynę.

Dalsze Twoje posty w tej kwestii raczej nie mają sensu.

fanti
29-06-2006, 13:47
www.profil.nazwa.pl/bus/administrator (http://www.profil.nazwa.pl/bus/administrator)

Parse error: syntax error, unexpected T_VAR, expecting ',' or ';' in /home/profil/ftp/bus/language/admin_english.php on line 1145

Nowa instalacja: SQL 4
jednie - Register Globals ON
- allow_url-fopen ON
- short_open_tag ON
katalog install skasowany, pierwsze wejście
front działa

Preglądałem ten plik ale i tak nie wiem o co chodzi

fanti
29-06-2006, 14:07
Ok znalazłem ten bląd:
linia 1144 nie była zakończona znakiem ";"
po dopisaniu działa

wienie
29-06-2006, 14:18
Zgadza sie ze moje posty nie maja sensu, bo po co pisac jak wszystko dziala
a jesli nie dziala to znaczy że nie działa a nie że działa.
Znaczy że jak nie działa tzn. że być może tylko nie działa albo że działa to nie te działa o jakich piszę tylko działa navarony.

Nie piszę już bo to nie ma sensu.
Każdy kto tutaj napisze że coś o błeach jest traktowany jak kula u nogi.

Gdy sie ukazala nowa wersja i ktos tylko nadgrał pliki okazuje sie ze musi wczesniej przeczytać artykuł z forum ten i tamten i moze jeszcze inny i szukac odpowiedzi które istnieją albo samemu naprawiać.

Jeśli serwis działał wczesniej dobrze a teraz po wgraniu nie działa i trzeba kombinować to poprostu warto poczekać na nową wersję.

nailee
29-06-2006, 16:13
Ja jeszcze zauważyłem takie rzeczy:
(sorry za formę obrazkową, ale tak chyba będzie najjaśniej)



obrazki wyciąłem - za duże, dzięki, wiem już o co chodzi
zwiastun

zwiastun
29-06-2006, 16:16
Dzięki, Fanti!
Ad. Wienie
Nie rzecz w tym, żebys nie zgłaszał swoich problemów, rzecz w tym, żebyś nie powtarzał tego samego w kółko, bo nic z tego nie wynika.

Przykro, że czujesz się traktowany "jak kula u nogi". Ale to Twój problem. Przykro, tym bardziej, bo mimo że piszesz, jak piszesz to ktoś Ci okazuje zainteresowanie i próbuje pomóc. Ale pewno Ci się wydaje, że moje próby są po to, żeby Ci na złość zrobić, powymądrzać się, wynikają z nudy (jak bym nie miał nic lepszego do roboty, tylko tracić na darmo czas).

Swoim ostatnim postem potwierdzasz jedynie wartośc zasady stosowanej na forach: skoro postujący nie daje takich informacji, jakich dostarczyć powinien, nie zachowuje się jak powinien, to należy go zignorować! Bo wszelkie wysiłki pomocy takiemu i tak spełzną na niczym, co najwyżej rozpocznie debatę na temat złego potraktowania go.

Ano, przyzwyczailiśmy się.

zwiastun
29-06-2006, 17:17
Łatka, naprawiająca zgłoszone i inne usterki jest do pobrania

http://www.joomla.pl/index.php/component/option,com_remository/func,fileinfo/id,186/

kmin
29-06-2006, 19:02
Czy aby w tej paczce z poprawką zamiast folderu languages nie powinno być language ?

zwiastun
29-06-2006, 20:46
Oczywiście

gwiezdny
29-06-2006, 22:27
wszystko gicior.. aktualizacja aktualizacją, ale ze po zaktualizowaniu z 108 do 1010 przestał działac upload w docmanie to juz kichowato i niestety, przyznaję, z przykrością wróciłem do 108, może sie uda Wam, specjalistom coś na to poradzić. Pozdrawiam gorąco

Sova
29-06-2006, 23:26
Takie zapytanie a propos łatki do aktualizacji: jest oznaczona nr1 - czy to znaczy, że są przewidywane kolejne?

zwiastun
29-06-2006, 23:30
Na pewno tak, różne drobiazgi się jeszcze mogą trafić, już widzę kolejne.

fanti
30-06-2006, 08:32
Świeża instalacja - czy nazwy modułów od frontu mają być po polsku czy angielsku - czy to jest bląd?

kolagi
30-06-2006, 10:13
Witam!

Podczas edycji artykułów (zarówno edytorem TinyMCE jak i JCE) w Administratorze nie mam treści w wyskakujących okienkach po naciścięciu ikonek w listwie edycji tekstu.
Np. naciskając "insert/edit image" wyskakuje mi okienko, ale widać na nim tylko białe tło, a jego nazwa to: {$lang_insert_image_title}.
Jeżeli to samo robię nie w adminie, a z poziomu strony wszystko jest oki a nazwa okna jest wtedy taka: Insert/edit image

Pozostałe przyciski na listwie (np. B, I, U), te działające od razu, a nie za pomocą wyskakujących okienek działają ok.

Czy czegoś nie skopiowałem na serwer? :confused:

pozdrawiam

zwiastun
30-06-2006, 11:43
Jeśli ktoś aktualizował wersję angielską na polską, na pewno spotka go biały ekran.
Dwa rozwiązania:
Kliknąć ikonę skrótu: Konfiguracja, ustawić plik komunikatów w zakładce Lokalizacja i zapisac
Drugie, wyedytowac plik configuration.php i dopisac


$mosConfig_alang = 'polish';

W tym drugim przypadku tak czy owak należy wejść do konfiguracji serwisu i zapisać nową konfigurację, doszło bowiem kilka nowych ustawień!

fila
30-06-2006, 13:33
Witam mam wersję Joomla! 1.0.8 PL (pobrana z joomla.pl). Chciałabym ją zaktualizować do 1.0.10.PL Nie ma wersji stabilnej 1.0.9 więc czy mogę od razu przeskoczyć z 1.0.8PL na 1.0.10PL? A jeślitak to czy jest przewidziana łatka z 1.0.8 do 1.0.10 czy muszę ponadpisywać wszystkie pliki po kolei bez configuration i templatek?

zwiastun
30-06-2006, 13:52
News na joomla.pl

vj_
30-06-2006, 14:24
Witam mam wersję Joomla! 1.0.8 PL (pobrana z joomla.pl). Chciałabym ją zaktualizować do 1.0.10.PL Nie ma wersji stabilnej 1.0.9 więc czy mogę od razu przeskoczyć z 1.0.8PL na 1.0.10PL? A jeślitak to czy jest przewidziana łatka z 1.0.8 do 1.0.10 czy muszę ponadpisywać wszystkie pliki po kolei bez configuration i templatek?


Na pewno nie nadpisuj pliku configuration :) A co do reszty, to tak jak Zwiastun napisal powyzej, ale raczej nadpisanie calosci nie powinno Ci zrobic krzywdy :)

fila
30-06-2006, 14:30
Czytałam newsa na joomla.pl i stąd mój post - bo nie bardzo rozumiem:(
Podsumowując - czy wersję 1.0.8 PL mam zaktualizować do 1.0.9 beta PL a potem do 1.0.10, tak?

Dzięki z góry za odpowiedź.

vj_
30-06-2006, 14:41
Czytałam newsa na joomla.pl i stąd mój post - bo nie bardzo rozumiem:(
Podsumowując - czy wersję 1.0.8 PL mam zaktualizować do 1.0.9 beta PL a potem do 1.0.10, tak?

Dzięki z góry za odpowiedź.
Ja cale zycie ucze sie zagadnien z informatyki nie tylko z ksiazek, ale i metoda prob i bledow, ale przezornego Opatrznosc strzeze... zatem... zrob kopie OBECNYCH plikow...
potem... zrob tak jak mowisz :-) Powinno byc cacy i bez problemow, pliki ktore sa w wersji 1.0.10 i o ktorych mi wzmiankowal stone sa jedynie poprawkami bezpieczenstwa, ktore nie powinny Ci zaszkodzic, a wrecz przeciwnie, do boju zatem ! :-)

zwiastun
30-06-2006, 15:20
Rozumiem, że coś może być niezrozumiałe, ale dość wyraźnie napisane jest, że:

Zdecydowaliśmy się nie publikować już gotowej stabilnej wersji 1.0.9-PL, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania

Gdyby trzeba było aktualizować najpierw do 1.0.9 to pewnikiem musiałaby być wersja 1.0.9-pl a nie beta!

fila
30-06-2006, 17:14
vj_ dzięki bardzo za odpowiedź!

Natomiast Zwiastun, jak się domyśliłeś z mojego postu informatyka nie jest moją najmocniejszą stroną i dlatego korzystam z Joomla! i z forum, żeby rozwiać swoje wątpliwości i pytać jeśli czegoś nie wiem - w końcu po to jest forum, czyż nie?!


Rozumiem, że coś może być niezrozumiałe, ale dość wyraźnie napisane jest, że:

Zdecydowaliśmy się nie publikować już gotowej stabilnej wersji 1.0.9-PL, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania

Gdyby trzeba było aktualizować najpierw do 1.0.9 to pewnikiem musiałaby być wersja 1.0.9-pl a nie beta!

Tekst na czerwono właśnie spowodował zamieszanie - przecież można było napisać, że aktualizacja z 1.0.8 do 1.0.10 jest możliwa z pominięciem 1.0.9. Poza tym, nie bardzo rozumiem skąd przeskok z wersji beta 1.0.9 od razu do 1.0.10? No ale to wy jesteście ekspertami, więc wierzę, że jest OK.

I wogóle, Zwiastun, jesteś tu szefem i prawdopodobnie masz największą wiedzę, więc zamiast pisać "zobacz newsa" można było od razu napisać, że "tak, można przeprowadzić aktualizację z 1.0.8 do 1.0.10 z pominięciem 1.0.9" i wszystko byłoby jasne, a temat byłby krótszy o kilka postów!

No nic... każdy może mieć gorszy dzień, nawet Administrator. Tak czy siak dzięki za pomoc!

pr0gressiv3
30-06-2006, 17:31
od kad wyszla j 1.0.10 pl bylo kilka problemow, wczoraj wrzucilem late, dzis pracuje na niej caly dzien i jestem bardzo zadowolony, wszystko jest jak byc powinno, zadnego bledu jeszcze nie miaelm i chyba nie bede mial.
Dobra robota chlopaki ! :)

wienie
30-06-2006, 20:05
poprosilem home.pl aby wgrali mi kopie sprzed aktualizacji na 110 i wszystko jest teraz ładnie

moze jak bede mial czas pobawie sie i zainstaluje od nowa 110 i dogram baze
choc jestem w tym nieobeznany

pozdrawiam
Wienie

stone
30-06-2006, 21:12
Ponieważ problemów jest dużo i temat staje się nieczytelny zamykamy go i otwieramy specjalne podforum gdzie proszę zgłaszać problemy. Pozwoli to na lepszą organizację pomocy. Bezpośredni link http://forum.joomla.pl/forum/forumdisplay.php?f=29
Proszę tam zgłaszać wszelkie problemy jakie pojawiły się po zauktualizowaniu starszej wersji.