PDA

Zobacz pełną wersję : Wcięcie akapitowe pierwszej linii tekstu



TLo
12-06-2009, 10:47
Chciałbym w edytorze JCE dodać sobie dodatkowy styl (w rozwijanej liście Styles), który dodawałby w formacie akapitu tekstu jedynie wcięcie akapitowe pierwszej linii - powiedzmy 25px
Nie znam się na CSS, pogooglałem nieco, poczytałem o poleceniach padding oraz text-indent: 25px, ale chyba tracę czas, bowiem mimo edytowania plików template.css oraz template_rtl.css nowy styl nie pojawia się na liście stylów.
Korzystam z typowej templatki ja_purity i moj problem jest zapewne drobiazgiem dla obeznanych z CSS.
Pomoże mi ktoś? Poda co mam wkleić, w jaki plik i w którym miejscu?
Bede szczerze zobowiązany :)
Pozdrawiam

seba.adm
12-06-2009, 10:52
Informacje na temat szablonów, jak również używanego przez Ciebie znajdziesz >>Tutaj<< (http://wiki.joomla.pl/Kategoria:Szablony)

TLo
12-06-2009, 11:02
Dzięki! Niestety - nie ma tam niczego na temat tworzenia nowych stylów. Przynajmniej na razie.

seba.adm
12-06-2009, 11:09
Odpowiadając na Twoje pytania wskazałem żebyś wiedział że trzeba poszukać. Dodatkowe informacje gdzie szukać zostały wskazane w stopce @Zwiastuna. O tworzeniu nowych szablonów przeczytasz >>Tutaj<< (http://www.pomoc.joomla.pl/content/section/13/46/)

Pozdrawiam :)

TLo
12-06-2009, 14:28
Sebie już dziękuję.
A gdyby ktoś przeczytał jednak i zrozumiał o co mi idzie, a przy tym miał coś praktycznego do powiedzenia na temat wcięć akapitowych i tworzenia stylu tekstowego (nie szablonu - Sebo.adm!) - to chętnie się z jego postem zapoznam.
Pozdrawiam!

zwiastun
12-06-2009, 15:33
Dzięki! Niestety - nie ma tam niczego na temat tworzenia nowych stylów. Przynajmniej na razie.

Ponieważ jest to ewidentna bzdura, @seba.adm po raz kolejny udzielił Ci odpowiedzi, za co należy mu się rzeczywiste dziękuję, a nie tekst z niemiłym podtekstem!

W objaśnieniach konfiguracji edytora TinyMCE stoi jak byk :), że edytor szuka definicji stylów w pliku editor.css lub - ze względu na zgodność z Joomla 1.0 w pliku template_css.css. Na pewno nie szuka ich w template.css ani w template_rtl.css.
Można je także umieścić w arkuszu nazwanym po swojemu, ale wówczas trzeba podać bezwzględny adres do pliku

TLo
12-06-2009, 16:03
O! I ta właśnie informacja - o pliku editor.css - to jest informacja cenna! Dziękuję :)
Gdyby wspomniany seba był łaskaw bąknąć coś o editor.css - nie byłbym swym tupetem i ewidentną bzdurą psuł popołudnia Najwyższej Instancji. Niestety - nie bąknął, więc i podziękowań dlań nie będzie.
Pozdrawiam!

zwiastun
12-06-2009, 16:09
Wypraszam sobie tego typu język w stosunku do kogokolwiek na forum! Jeśli nie umiesz korzystać z forum i okazać należnej ludziom wdzięczności za zajmowanie się Twoimi problemami, to sobie stąd idź!
Nikt kłaniania się w pas nie oczekuje, ale też nie sposób godzić się na tego typu tupeciarstwo, by nie nazwać rzeczy po imieniu!

TLo
12-06-2009, 16:22
A które dokładnie sformułowanie sobie wypraszasz? Wyluzuj! Jesteśmy rówieśnikami, a w naszym wieku nie wypada już podniecać się byle czym.
EOT

zwiastun
12-06-2009, 16:28
Gdybym nie na luzie to traktował, to już by Twój nick był na czerwono :)
Nie powiesz przecie, że fragment "seba był łaskaw bąknąć coś o" jest właściwe w tym dyskursie!

seba.adm
12-06-2009, 16:32
Gdyby wspomniany seba był łaskaw bąknąć coś o editor.css ... Niestety - nie bąknął, więc i podziękowań dlań nie będzie.
Pozdrawiam!

Na przykład Ja sobie wypraszam. Nie pozwolę Sobie żebyś mnie tu obrażał i jeździł jak po psie. "Bączeć" to możesz w Swoim towarzystwie, a ode mnie się odczep. Wcale nie oczekuje od Ciebie podziękowań.

zwiastun
12-06-2009, 16:35
Bez irytacji - załóżmy mimo wszystko, że @TLo chcial być jedynie "barwny" w języku!

TLo
12-06-2009, 17:25
Nie powiesz przecie, że fragment "seba był łaskaw bąknąć coś o" jest właściwe w tym dyskursie!

Miałem się już nie odzywać, ale widzę, że nie rozumiemy się, i do tego - nie rozumiemy na płaszczyźnie językowej.
"Seba" to imię własne mojego interlokutora, jest więc raczej obojętne emocjonalnie i poza dyskusją.
"Był łaskaw" to stara forma grzecznościowa, nie używana dziś zbyt często przez młode pokolenie, ale ja mam 51 lat, więc i język właściwy swemu wiekowi, tym bardziej że jestem humanistą.
"Bąknąć coś" - znaczy "napomknąć o czymś, powiedzieć o czymś między wierszami". Nie znaczy - "puścić bąka" - o co zdaje się jestem tu podejrzewany.:mad: Zob. http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=b%B1kn%B1%E6
Pozdrawiam:)

zwiastun
12-06-2009, 17:34
Kochany Humanisto: bąknąć to w języku polski: mruknąć, wymamrotać, wyjąkać, wystękać, wybełkotać. W użytym kontekście ma na pewno znaczenie pejoratywne. Przyjmujemy, że bez Twojej woli, ale znaczy co znaczy!

TLo
12-06-2009, 17:40
Kochany Humanisto: bąknąć to w języku polski: mruknąć, wymamrotać, wyjąkać, wystękać, wybełkotać.

Dla mnie rozstrzygające są w kwestii znaczeniowej słów ustalenia Słownika Języka Polskiego, a nie co się komu wydaje i jakie sądy wartościujące do tego przyporządkowuje. Odsyłam Cię do podanego przeze mnie linku.
I już uwierzcie, że nie miałem złej woli, kiedy napisałem, co napisałem. Dowalić też potrafię, ale nie widziałem powodu...
Pozdrawiam!

TLo
12-06-2009, 17:49
A wracając do tematu tego wątku - w pliku editor.css nie ma zupełnie nazw stylów, które mam w oknie Styles, w edytorze JCE. Te nazwy, które okno to wyświetla, są natomiast w pliku template.css i template_rtl.css (zob. moj pierwszy post).
I nie wiem dalej, dlaczego próba dopisania tam czegokolwiek nie skutkuje. Albo źle dopisuję, albo nie w tym miejscu, co trzeba. Albo jedno i drugie.
Dziwne... Nikt nie stosuje wcięć akapitowych na swoich witrynach?

mino
12-06-2009, 18:47
Wydaje mi się, że standardowo jest to plik editor_content.css (można oczywiście zmienić w konfiguracji).
W tym pliku natomiast musisz wpisać następujący kod:


.wciecie{
text-indent: 25px;
}
Po odświeżeniu panelu admina wraz z przeczyszczeniem cache przeglądarki styl powinien być widoczny na liście. Pamiętaj też o dodaniu tego stylu także w template.css.

TLo
12-06-2009, 18:55
Wielkie dzięki! :) Twój screen wreszcie mnie oświecił... Zaiste! Na nim jest wszystko. Pod latarnią najciemniej!
Dzięki raz jeszcze :)
Pozdrawiam

TLo
12-06-2009, 19:43
Styl udało mi się dodać, poprzez edycję plików editor_content.css oraz template.css. Co dziwne - nadanie stylu akapitowi tekstu nie powoduje żadnych zmian w tym akapicie, widzianym w oknie edytora JCE. Widać je dopiero w przeglądarce. A najdziwniejsze jest to, że wcięcia akapitowe widać w IE8, natomiast nie widać w Firefox 3.0.10. I żadne odświeżania nie pomagają. Chwilowo się poddaję...
Dzięki Mino :) Pozdrawiam

zwiastun
12-06-2009, 22:06
Dla mnie rozstrzygające są w kwestii znaczeniowej słów ustalenia Słownika Języka Polskiego, a nie co się komu wydaje i jakie sądy wartościujące do tego przyporządkowuje. Odsyłam Cię do podanego przeze mnie linku.
I już uwierzcie, że nie miałem złej woli, kiedy napisałem, co napisałem. Dowalić też potrafię, ale nie widziałem powodu...
Pozdrawiam!
Dwie kwestie:
Najpierw odnośnie języka:
Mnie się nie wydaje, "mnie się cytuje" jeden ze Słowników języka polskiego: Witolda Cienkowskiego: Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych. Mnie się nie wydaje także dlatego, że swoje wyższe wykształcenie nabyłem w dobrej szkole z dobrym dyplomem z zakresu filologii polskiej.
Wystarczy także zobaczyć pierwsze lepsze tłumaczenie na inny język, by przekonać się, że jest to słowo o wyraźnym odcieniu znaczeniowym. W języku polskim używane zawsze w odniesieniu do wypowiedzi, którą poddaje się krytycznej ocenie.
Także owe wyjaśnienia, które przywołujesz, wskazują na "potoczność" znaczenia, a więc mówią, że mamy do czynienia z kolokwializmem, w tym przypadku nacechowanym znaczeniowo.
I wreszcie, sądzić się sądzę nie będziemy i do autorytetów większych niż Cienkowski odwoływać nie musimy. Wybitny znawca języka polskiego, niezwykle wyczulony właśnie na jego warstwę znaczeniową wśród synonimów "bąkać" , nie umieścił słowa "mówić", choć przy słowie "mówić" wyszczególnił i "bąkać". Co ciekawe, tenże profesor podał jako wyrazy bliskoznaczne wyrazu "bełkotać": bąkać, jąkać się, mamrotać, a wyrazu "bełkot": bełkotanie, mamrotanie. Łączenie słowa "bąkać" z wulgaryzmem (!) "bąk" pominę, bo pewności nie mam. Chętniej łączyłbym pochodzenie z dźwiękonaśladowczym odgłosem wydawanym przez owady. Ale fakt, że i takie, "nieowadzie" pochodzenie przypisuje się gdzieniegdzie słowu "bąkać" mówi za siebie.
I kwestia druga, odnośnie podejścia do problemu:
To już nieco na marginesie: nie ujmując niczego @mino (zwrócił uwagę na to, że używasz edytora JCE) - pisałem Ci dokładnie o tych samych ustawieniach w odniesieniu do edytora TinyMCE. Wystarczyłoby, żebyś zajrzał do konfiguracji edytora. Ponadto druga z opcji zakłada, ze możesz umieścić reguły w dowolnie nazwanym pliku, którego ścieżkę dostępu podajesz, a więc może to być i content_editor.css i editor css, tyle że w tym drugim przypadku style będą widziane także w przypadku, gdy ktoś wybierze jako domyślny, edytor TinyMCE.
Jeśli o tym piszę, to głównie po to, by dobitniej uzmysłowić Ci coś, co tak czy owak - lekceważysz: @seba.adm odpowiedział Ci wedle swej najlepszej woli i wiedzy. Nie wiem, czy @seba używa JCE, nie wiem, czy zna, wiem po sobie, że tłumaczyłem ten edytor razy kilka i takich drobiazgów nie pamiętam i ani mi do głowy by nie przyszło, żeby je sprawdzać przed odpowiedzią. Zasada bowiem została - w tym co pisałem wyjaśniona.
Wracając wszakże do odpowiedzi, jakiej udzielił @seba.adm: odczytał z Twoich wiadomości, że nie znasz wystarczająco CSS, że nie wiesz, w jakich plikach dokonywać zmian, zatem skierował Cię w pierwszej odpowiedzi, gdzie poczytać o szablonach. Odrzekłeś, że tam "nie ma niczego o tworzeniu nowych stylów", co - jak nazwałem później - jest ewidentną bzdurą, bo oczywiście jest i nie w jednym miejscu. Ale skoro nie mogłeś znaleźć, @seba podał Ci następny link, w którym informacje o tworzeniu nowych stylów znaleźć o wiele łatwiej.
Ponieważ pozwoliłeś sobie na nietaktowny, mówiąc delikatnie, adres do użytkownika @seba.adm, zareagowałem może i ostro, ale osób takich jak @seba.adm na tym forum szukać ze świecą! Momentami palców u jednej ręki starczy, żeby policzyć tych, którzy pomagają! A wszystkich 20 palców jakie mam, to być może starczyłoby mi, żeby policzyć wszystkich, co się objawili jako pomagający w ciągu minionych 4 lat (przesadzam, 20 braknie, ale nie za wiele).
Myślę, że starczy tego elaboratu.
Na żadne przykrości ani przytyki z Twojej strony @seba sobie niczym nie zasłużył. Co, jak i dlaczego można było odczytać z Twoich wypowiedzi niewłaściwego, nawet jeśli nie miałeś takiego zamiaru, w co nie wątpię, zostało myślę wyjaśnione wystarczająco. I o ile - co już pisałem - nikt tu nie wymaga od nikogo słów dziękczynnych, to od słowa "przepraszam" nikomu jeszcze korona z głowy nie spadła. Dziwi mnie więc to trwanie przy swoim jedynie słusznym zdaniu, bo wcześniej dałeś się poznać z dobrej strony.

TLo
13-06-2009, 19:37
Przepraszam! I już zakończmy ten watek, bo Wasze stanowisko zamienia się w nadinterpretację (wszystkiego po kolei), a moje - w tłumaczenie się, kiedym ni w ząb nie przekonany o swej winie. Ale przepraszam!
Pozdrawiam!