PDA

Zobacz pełną wersję : Dwie Joomla na jednej bazie



andrzej61
18-06-2009, 14:08
Na serwerze jest tylko 1 baza. Muszę przeinstalować Joomlę i to tak, żeby poprzekładać. Czy da się dopisać do przedrostka cos i żeby chwilowo na 1 bazie poszly 2 Joomle? Z instalatora wynika że chyba nie. Ale ja widziaem w ten sposób zrobione.

zwiastun
18-06-2009, 14:25
Pytanie niejasne. Niemniej - jedna baza może obsługiwać wiele aplikacji. Przedrostek nazw tabel do tego właśnie służy, by wskazywać obslugiwane aplikacje.

andrzej61
18-06-2009, 14:36
Tylko że w instalatorze Joomli 1.5.11 w tym miejscu są 2 opcje: 1. usuń istniejące i 2. Archiwizuj istniejące i dopisek że te co sa zostaną zastapione. Ale może chodzi o te co sa z tym samym przedrostkiem?

zwiastun
18-06-2009, 14:38
To normalne - jeśli każesz zastosować taki sam przyrostek, to coś trzeba zrobić z poprzednimi tabelami.

andrzej61
18-06-2009, 14:50
Ale tam ze 3 wyrazy w następnej J 1.5.12 jakby dopisać to by było jasne. Taki trochę dwuznaczny ten opis. :)

zwiastun
18-06-2009, 15:02
Nie jest dwuznaczny. Poza tym pomoc podręczna to nie podręcznik!

andrzej61
18-06-2009, 16:29
A jakby było zamiast: poprzednie tabele zostaną zastąpione dać: poprzednie tabele o tych samych nazwach zostaną zastąpione ?

zwiastun
18-06-2009, 16:40
Komunikaty na tej stronie są precyzyjne:
1. Wpisz przedrostek, którym zostaną wyróżnione nazwy tabel dla tej instalacji Joomla!
2. Jeśli instalujesz kilka kopii Joomla! w jednej bazie pamiętaj o ustawieniu poniżej innego przedrostka.

Oczywiście, można dopisać, co proponujesz, ale to wcale nie zwiększy czytelności komunikatu dla kogoś, kto czyta nieuważnie!

andrzej61
18-06-2009, 17:01
A czy to coś daje jesli by zainstalować kilka kopii pod jedną bazą? Czy mogłyby korzystać z czegoś wspólnie?

zwiastun
18-06-2009, 17:08
To jest rozwiaząnie na wypadek, gdy dostawca udostępnia jedną bazę danych.

slado
10-10-2009, 17:42
Komunikaty na tej stronie są precyzyjne:
1. Wpisz przedrostek, którym zostaną wyróżnione nazwy tabel dla tej instalacji Joomla!
2. Jeśli instalujesz kilka kopii Joomla! w jednej bazie pamiętaj o ustawieniu poniżej innego przedrostka.
--ciach--
Sprawdzone - działa bez problemu.
Martwi mnie jak to będzie z bak_ .
Szczególnie jak dla różnych Joomla! będą zmiany w różnych tablicach. Może się okazać, że bak_ jest bezwartościowy i wręcz szkodliwy. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej materii?

moje
10-10-2009, 18:34
A niby czemu z bak_ ?
A co to już nie można jo2_ ?

slado
10-10-2009, 19:03
A niby czemu z bak_ ?
A co to już nie można jo2_ ?
Zapewne wiesz jak to zrobić, choć nie podałeś do końca rozwiązania. Jak ktoś przeczyta tę Twoją odpowiedź to będzie szukał jej (tej możliwości) podczas instalacji Joomla! . Instalator nie udostępnia jednak możliwości zmiany przedrostka z bak_ na inny. Niemiej dziękuję za odpowiedź, dojdę do tego jak to zrobić.

moje
10-10-2009, 19:11
Zapewne wiesz jak to zrobić, choć nie podałeś do końca rozwiązania. Jak ktoś przeczyta tę Twoją odpowiedź to będzie szukał jej (tej możliwości) podczas instalacji Joomla! . Instalator nie udostępnia jednak możliwości zmiany przedrostka z bak_ na inny. Niemiej dziękuję za odpowiedź, dojdę do tego jak to zrobić.
Normalnie nie możliwe... :eek:

Jak cały czas pracuje na Joomla, to z tego co widzę, to jest to pole tekstowe, do którego można sobie wpisać sobie dowolny przedrostek, no ale widać kolega wie lepiej.

Stąd całe rozwiązanie było podane wcześniej, a mianowicie zamiana przedrostka.

EDIT:

To jest na wiki ;)
http://www.wiki.joomla.pl/Grafika:15_install_04_database_set.png

slado
10-10-2009, 19:23
Normalnie nie możliwe... :eek:

Jak cały czas pracuje na Joomla, to z tego co widzę, to jest to pole tekstowe, do którego można sobie wpisać sobie dowolny przedrostek, no ale widać kolega wie lepiej.

Stąd całe rozwiązanie było podane wcześniej, a mianowicie zamiana przedrostka.

EDIT:

To jest na wiki ;)
http://www.wiki.joomla.pl/Grafika:15_install_04_database_set.png
Jejku, szacuneczek! Już wiem jak dochrapałeś się takiego licznika postów :D
Zanim jednak ponownie odpowiesz, przeczytaj o czym pisałem.
Mimo wszystko pozdrawiam ;)

moje
10-10-2009, 19:30
Nikt nie karze Ci robić backup'u do bazy ;)

EDIT:

Kiedyś mi się przewinęło, że w jakimś narzędziu można wybrać przedrostek backup'u- jak mi się przypomni, to napiszę.

zwiastun
10-10-2009, 19:43
Mistrzu @slado - o czym pleciesz?
Jakie studia trzeba skończyć, żeby nie zrozumieć, iż w przypadku gdy w nowej instalacji Joomla! chcesz zastosować bazę danych o takich samych nazwach tabel, jakie w bazie już istnieją, to albo musisz te tabele usunąć, albo zarchiwizować, a jeśli zarchiwuzujesz automatycznie, to zostaną oznaczone przedrostkiem bak_? Co tu może być niebezpiecznego? I jakiego oczekujesz rozwiązania, oprócz odświeżenia mózgu!

slado
10-10-2009, 19:46
Nikt nie karze Ci robić backup'u do bazy ;)

EDIT:

Kiedyś mi się przewinęło, że w jakimś narzędziu można wybrać przedrostek backup'u- jak mi się przypomni, to napiszę.
Ok. Dzięki za dobre chęci. Ja , choć to "nie możliwe" w wolnej chwili też poszukam. Przy okazji - odpowiadając następnym razem - upuść odrobinę powietrza ;)

slado
10-10-2009, 19:51
Mistrzu @slado - o czym pleciesz?
Jakie studia trzeba skończyć, żeby nie zrozumieć, iż w przypadku gdy w nowej instalacji Joomla! chcesz zastosować bazę danych o takich samych nazwach tabel, jakie w bazie już istnieją, to albo musisz te tabele usunąć, albo zarchiwizować, a jeśli zarchiwuzujesz automatycznie, to zostaną oznaczone przedrostkiem bak_? Co tu może być niebezpiecznego? I jakiego oczekujesz rozwiązania, oprócz odświeżenia mózgu!
Mistrzu zwiastun - pytanie nie jest bezzasadne a forum, tak mi się wydaje jest do wymiany informacji i podpowiedzi dla mniej doświadczonych. Nie zaś do eksponowania swego nadętego ego.
Jako naczelny tegoż nie zniechęcaj ludzi do forum - to nie wpłynie na jego jakość.

zwiastun
10-10-2009, 19:57
Pytanie jest bezsadne! Niczemu nie służy! Do niczego nie powadzi! Nie odnosi się do żadnego problemu!
Nadęte ego to przywara osobników, którzy zwykli używać tego argumentu w obronie swojego nadęcia!

slado
10-10-2009, 20:07
Pytanie jest bezsadne! Niczemu nie służy! Do niczego nie powadzi! Nie odnosi się do żadnego problemu!
Nadęte ego to przywara osobników, którzy zwykli używać tego argumentu w obronie swojego nadęcia!
Polemika na powyższe wydaje się bezsensowna jak widzę.
Nadal nie poprawiłeś @zwiastun błędów na stronie pomocy: http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/5/
Sygnalizowałem Ci o nich już chyba z miesiąc temu. Rozumiem, że nie masz zbyt wiele czasu.
Pozdrawiam wszystkich miłośników Joomla!

zwiastun
10-10-2009, 20:09
Polemika z osobnikami którzy używają argumentów od rzeczy rzeczywiście nie ma sensu!

slado
11-10-2009, 08:47
W wątku http://forum.joomla.pl/showthread.php?p=136729#post136729

@Slado, czy naprawdę tak trudno zrozumieć! Odświeżasz kolejny wątek, w którym nie ma nic do objaśniania. Czego nie rozumiesz?
jeśli w bazie masz tabele z jakims przedrostkiem i w nowej instalacji Joomla chcesz zastosować ten sam przedrostek do musisz zdecydować, czy stare tabele chcesz usunąc czy zarchiwizować. I to wszystko. Jeśli decydujesz, że zarchiwizować, to pewne po to, żeby je do czegoś wykorzystać (np. do odzyskania danych). Co tu jest niejasnego?
Dotychczas doczytałem się o tabelach bak_ tylko w tematach traktujących o jednej instalacji Joomla! Nie dowiedziałem się jednak czy dla wielu instalacji będą pomocne/szkodliwe czy też nawet niebezpieczne. Szczególnie gdy każdą z instalacji obsługuje inny użytkownik/webmajster. Jakie mogą być zagrożenia lub niespodzianki gdy przy wielu użytkownikach jeden z nich zrobi sobie archiwizację a inny zechce swą wcześniejszą odzyskać. Właściwie to odpowiedzi zaczynają się powoli nasuwać same. Moje wcześniejsze pytanie, zadane w bieżącym wątku zawierało w sobie m.in. prośbę do bardziej doświadczonych by podzielili się swą wiedzą i wyjątkami z autopsji.
No ale, jak widzę trzeba precyzyjnie stawiać pytania boć nie każdy zechce ruszyć neurony dla zrozumienia pytania lub wykazać chęć pomocy nowicjuszom.
Fakt, iż wielu z Was, tu na forum ma kilkuletnie doświadczenia z Mambo/Joomla! nie czyni każdego mistrzem w tymże. Ja natomiast o Joomla! pierwszy raz usłyszałem w maju tego roku. Raptem 5 m-cy temu.
Jeśli @Zwiastun wstałeś dziś lewą nogą to może poczekaj z odpowiedzią do jutra?

moje
11-10-2009, 13:18
O JoomlaPack kolega słyszał? Mega dodatek archiwizujący z wieloma opcjami.

zwiastun
11-10-2009, 16:36
@slado: Masz po prostu elementarne problemy:
a) z kulturą
b) z logicznym myśleniem
ad a) a kulturą: na 7 wypowiedzi w tym wątku w 6 pozwalasz sobie na ironiczne uwagi wobec osób, które Ci udzielają odpowiedzi
ad b) z myśleniem:
1) w pomocy podręcznej stoi czarno na białym, że przedrostek wyróżnia nazwy tabel tej instalacji Joomla!, w następnym zdaniu jest mowa o kilku kopiach Joomla! w jednej bazie, ale Ty czytałeś dotychczas "tylko w tematach traktujących o jednej instalacji Joomla!".
2) nie umiesz przewidzieć, że skoro program automatycznie nadaje archiwizowanym tabelom do ich nazw przedrostek bak_, to tabele starszego archiwum zostaną zastąpione nowym, co zresztą jest również napisane w pomocy podręcznej instalatora i zostało już jasno napisane w tym wątku w czerwcu!

Jeśli jeszcze raz pozwolisz sobie na wycieczki personalne, pożegnasz się z tym forum!

PS
Twoje sugestie o błędach w poleceniach find w artykule http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/5/ są może i słuszne, ale wedle mojej wiedzy oraz informacji, jakie znalazłem na ten temat w Sieci, błędów tam nie ma. Zatem z poprawkami wstrzymam się do czasu, aż ich słuszność potwierdzi ktoś kompetentniejszy.

slado
11-10-2009, 18:15
@slado: Masz po prostu elementarne problemy:
a) z kulturą
b) z logicznym myśleniem
---ciach---

I ja również życzę Ci miłego dnia.

Jeśli jeszcze raz pozwolisz sobie na wycieczki personalne, pożegnasz się z tym forum!

Wiem, że masz taką moc sprawczą. W tym miejscu bardziej pasowałoby przysłowie o Wojewodzie.

Twoje sugestie o błędach w poleceniach find w artykule http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/5/ (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/440/5/) są może i słuszne, ale wedle mojej wiedzy oraz informacji, jakie znalazłem na ten temat w Sieci, błędów tam nie ma. Zatem z poprawkami wstrzymam się do czasu, aż ich słuszność potwierdzi ktoś kompetentniejszy.
Bez komentarza.


@moje - JoomlaPack, tak gdzieś mi się przewinęło w wielu tematach. Jak na razie nie zbadałem cóż zacz to cudo - mea culpa.
Używam innych narzędzi, z poziomu systemu i uruchamianych z cron-a .
Konkludując - osławione tabelki z przedrostkiem bak_ stają się bezużyteczne w mojej sytuacji. Na pewno nie mogę z nich korzystać przy wielu instalacjach.
Jednak postawione pytania nie było bezzasadne a uzyskane odpowiedzi przydatne. Dzięki wszystkim za miłą pomoc.
Pozdrawiam

zwiastun
11-10-2009, 18:25
Skoro nie ma innego sposobu, żeby do Cię dotarło, że to nie piaskownica, ani Twoje podwórko!, zapraszam, gdy dojrzejesz!