PDA

Zobacz pełną wersję : pojedyńcza strona HTML w Joomla



przedpel
21-06-2009, 10:15
Witam,
Potrzebuję zrobić prosty formularz do strony. Nie będę korzystał z dodatków do Joomla (jak breezing forms), ponieważ dane z formularza chce umieszczać w bazie danych. Nie znalazłem żadnych dodatków do Joomla, które pomogą zrobić formularz, którego dane będą przesyłane do bazy.
Wobec tego postanowiłem zrobić pojedyńczą statyczną stronę, na której jest formularz. Żeby formularz pojawił się na stronie, to w menu tworze link do stron zewnętrznych (wrapper/wpinacz) i dzięki temu formularz jest na stronie.
Moje pytanie: Czy jest gdzieś możliwość aby kod html formularza tak wkleić do joomla, aby po prosty nie traktować tego formularz jak stronę zewnętrzną...?Chcę po prostu zrobić tak, żeby ten formularz był częścią strony...a nie jej linkiem zewnętrznym.
Proszę o radę.

ppilus
21-06-2009, 11:08
Jeżeli chcesz wstawić zwykły kod html wystarczy zrobi własny moduł wyświetlający kod html. W tym celu powinieneś wybrać z menu głównego zaplecza Rozszerzenia -> Moduły, następnie Nowy -> Własny kod HTML a dalej to już "z górki".
Możesz też skorzystać z jakiegoś rozszerzenia rozszerzenie, które pozwoli wstawić własny kod do artykułu, np. Jumi (http://extensions.joomla.org/extensions/edition/custom-code-in-content/1023/details) lub inny z tej kategorii (http://extensions.joomla.org/extensions/edition/custom-code-in-content).

przedpel
21-06-2009, 12:27
Ok, ale jaki typ powinna mieć pozycja menu dla własnego kodu html?
W menu chce zrobić pozycje "formularz:, po wciśnięciu której pokaze mi się formularz (czyli własny kod html).

Mam jeszcze jeden problem. Wkleiłem kod html (formularz), ale stronie nie widać komórek formularza. Tekst jest widoczny.

Rybik
21-06-2009, 12:52
Najbezpieczniej użyć wrappera. Nowy linkw menu - wybrac wrapper i jemu podac sciezke do strony formularza, ktora trzeba wczesniej do tego pliku zapisac.

ppilus
21-06-2009, 13:02
By nie był widoczny tekst tylko wstawiony kod, na czas tworzenia tego kodu w module przełącz domyślny edytor użytkownika na Edytor zwykły (No editor), zgodnie z tym co jest napisane tutaj http://wiki.joomla.pl/Modu%C5%82_witryny_-_W%C5%82asny_kod_HTML
Powinno pomóc.

przedpel
21-06-2009, 13:03
Słuchajcie robię to tak:
rozszerzenia>moduły>nowy>własny kod html.
Teraz pokazuje się edytor tekstowy. W pasku narzędzi edytora jest przycisk "Źródło html". Wciskam go, pojawia się nowe okno wklejam moj kod htm (formularz) zapisuje. W edytorze pojawia się tylko to co jest pomiedzy znacznikami <p>..</p>.
Gdy ponownie wciskam przycisk "źródło html" aby sprawdzić mój kod html, tam pozostało tylko tekst, który był pomiędzy <p>...</p>.
Nie ma kodu dotyczącego pól formularza.
Co jest nie tak?

ppilus
21-06-2009, 13:05
Zrób tak jak napisałem wyżej - wyłącz Edytor Tiny a włącz Editor - No eidtor

przedpel
21-06-2009, 13:25
Zrób tak jak napisałem wyżej - wyłącz Edytor Tiny a włącz Editor - No eidtor

Ok, zrobiłem tak ja powiedziałeś i już jest poprawnie.
Jeszcze klika pytań:
Czy kod PHP do łączenia się z bazą dla tego formularza można umieszczać w pliku index.php mojej strony, czy trzeba tworzyć oddzielny plik *.php?
No i jaki byście użyli typ pozycji menu dla własnego kodu html? Fomularz będzie do wyboru w jednej z pozycji menu joomla.

ppilus
21-06-2009, 13:56
Nie ma czegoś takiego jak pozycja menu do modułu.
Jest natomiast możliwość ustawienia widoczności danego modułu w zależności od wybranej pozycji menu (ale to są niestety podstawy, które powinieneś znać).
Jeżeli na stronie ma być wyświetlany tylko formularz i chcesz by było w miarę łatwo użyj jakiegoś dodatku, który pozwala na umieszczanie kodu html, php itp. w artykule (np. JIncludes (http://extensions.joomla.org/extensions/edition/custom-code-in-content/4385/details)) spośród dostępnych na http://extensions.joomla.org
To, gdzie umieścić kod przy pomocy którego połączysz się z bazą by przesłać dane wydaje mi się, że nie jest aż tak istotne. Ważne by dane były przesyłane.

Rybik
21-06-2009, 13:56
Moduły nie są linkowalne. Obejdź to tak:

- dodaj artykuł statyczny gdzie bedzie 1 zdanie co tam trzeba wypelnic
- ustaw linka do tego artykulu w menu
- ustaw wyswietlanie modulu tylko dla tego linka w menu

ale ... we wlasnym module html nie umiescisz polaczenia z baza ani zadnego php dlatego spojrz ponizej

zalecane:

- stwórz osobny plik php, posiadający pelna integralnosc (połączenie z bazą, nagłówki html itp) - tak zeby ten plik dzialal jako poprawna pseudostrona html
- zrob w menu linka typu wrapper i podaj adres tego pliku
- dobrze by było, żeby ten formularz uzywal wlasnego usera bazy danych z uprawnieniami tylko do zapisu w tabelach

lub:

to samo tylko nie przez wrapper a przez plugin wstawiajacy skrypty php w artykule, np "jumi" czy inny "Jinclude"

przedpel
30-06-2009, 00:32
Mam pytanie: do joomla dodałem stworzony przez siebie plik html poprzez jumi. tzn. do artykułu dodałem parametr jumi{sciezka do pliku}. Strona html wyswietla się, ale polskie znaki zamieniają się w jakieś krzaczki.
W artykule zmieniłem jeżyk na polski. edytor tekstowy tiny rowniez mam na polski.strona html wyswietlana bezpesrednio w przeglądarce pokazuje polskie znaki. w joomla nie pokazuje.
co może być tego przyczyną?

ppilus
30-06-2009, 08:01
Złe kodowanie pliku. Ustaw na UTF-8.