PDA

Zobacz pełną wersję : Za wolna na nazwa.pl?



dtn
25-06-2009, 22:17
Witam,
Posiadam stronkę na Joomli 1.5.10 z herbami szlacheckimi z całej Europy, łącznie ok 15 tys. obrazków, pokazywanych za pomocą JoomGallery 1.5.1. Stronka mieści się na nazwa.pl. Od jakiegoś czasu mam z nią problem, otóż zaczął pojawiać mi się komunikat, że przekroczyłem maksymalny czas wykonywania zapytań liczony na bazę w ciągu 1 godziny, który wynosi 600 s. W końcu wczoraj zablokowano mi bazę danych, ze względu na naruszenie zasad bezpieczeństwa (http://nazwa.pl/netart-o-firmie-parametry-bezpieczenstwa.html). Otrzymałam plik ze slow logami, czyli logami skryptów najwolniej się wykonujących, ale tam jest wszystko, od JoomGallery, przez artykuły (których mam ok 10), po domyślny formularz kontaktowy. Stąd moje pytanie, czy to wina serwera, strony, czy może coś źle ustawiłem, bądź nie zoptymalizowałem, a jeśli tak, to co?

Jak wspomnialem mam Joomla 1.5.10, JoomGallery 1.5.1, JoomFish (pl, en i de), a poza tym wszystko domyślnie instalowane. Nie mam żadnych statystyk w tej bazie danych, ani też działu download. Cache mam wyłączone, ponieważ mam też na tym serwerze 2 inne strony na Joomla 1.5 i szybko dobiłem do 200 000 plików, czyli maksimum, jakie można mieć na serwerze nazwa.pl, więc musiałem wyłączych, gdyż pojawiały się błędy.

Proszę o pomoc i wskazówki. Jeśli nic nie poradzę, to stracę całą bazę, a szkoda by było...

adminweb
27-06-2009, 19:30
Pamiętam tą strone z herbami :)
Sprawdż logi błędów
zoptymalizuj wszystko i zobacz co będzie

2 inne strony na Joomla 1.5
tu będzie wszystko najprawdopodobniej zawinione
nazwa.pl nie patrzy gdzie tylko głownie na baze moze wyłącz całkowicie to co nie przydatne lub mniej przydatne.\,aby uruchomić herby i wtedy zrób kopie bazy mysql jak ci sie uda wyślij pliki joomli w całości na dysk -w raziue czego bnedziesz miał kopie aby postawić gdzieś indzie.

Rybik
27-06-2009, 20:26
przy duzych serwisach trzeba pilnować kilku spraw:

1. minimum 64Mb pamięci, php5, mysql5
2. codzienna automatyczna optymalizacja bazy danych (są do tego pluginy a jak nie to do crona wpisać)
3. Jedna strona = jedna baza + jeden user
4. Cache - obowiązkowy, jak za dużo pików to cache'ować selektywnie nie wsystko
5. Obserwować statystyki serwera, ataki DDOS mozna wyłapac nawet gupim AWstatem
6. Profilaktycznie odciąć domeny azjatyckie :P
7. Dziabnąć dofinansowanie na działalnośc kulturalną i pomyśleć o serwerze VPS lub popytac innych hostingodawców o partonat (da się)

dtn
28-06-2009, 22:14
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i porady. Jutro poproszę o odblokowanie bazy danych i zabiorę się do pracy. Optymalizacja, cache, backup...

ps. to poważnie strona z herbami: http://www.clenodium.eu ;)

Rybik
29-06-2009, 00:50
Jeżeli masz dużo wejść zagranicznych zastanów się nad zagranicznym hostingiem. Płacąc kilka stów za hosting okazuje się że przy tych stawkach zagraniczne hostingi oferują czasem o 1-2 RZĘDY WIELKOŚCI lepsze parametry. Przykład:

600 PLN rocznie plus VAT

NAZWA znanego usługodawcy
20 GB powierzchni
2000 GB transfer serweraCA ... CANA ... CANACA ... jakiś kanadyjski serwer ;)
3000 GB powierzchni
11000 GB transfer serwera
I weź tu żyj w takim kraju :P

dtn
16-07-2009, 15:05
witam ponownie,
Niestety nie udało mi się rozwiązać problemu. Optymalizacja bazy, ograniczenie komponentów i całej reszty w kontaktach z bazą też nic nie dała. Czy może wina leży po stronie ogromu galerii - 2GB, 15 000 obrazków (plus drugie tyle miniatur)?
W każdym razie przeniosłem się na konto testowe w hekko.pl i niestety pojawił się kolejny problem - za duże obciążenie serwera, rzędu 10%! Czy może ktoś wie co zrobić, żeby joomla tyle nie żarła ;)
A swoją drogą, to na hekko stronka działa szybciej niż w nazwa.pl :cool:

dtn
23-07-2009, 10:40
Wydaje mi się że znalazłem problem - JoomFish miało wyłączony Cash. Po wyłączeniu komponentu statystyki obciążeń serwera dostały nagle widocznej ulgi. Następnie, po włączeniu komponentu i Cash'u, zarówno na nazwa.pl jak i na hekko wszystko wróciło do zadowalającego poziomu, tzn. poniżej pewnych limitów. Ale zastanawia mnie pewna sprawa. Obecnie mam ok 60 odwiedzin dziennie i 3 języki (PL, EN i DE). Czy jeśli odwiedzin będzie o wiele więcej, a ja dodam jeszcze 2 języki, to problemy nie powrócą? Wydaje mi się, że tak, a w takim razie czy jest jakaś rada, aby poskromić JoomFish?

xfm
27-07-2009, 15:02
Na ktorej z maszyn w hekko masz strone, S ile? Tak swoją drogą warto zainwestować parę groszy w komponent JRE Cache. Działa dużo lepiej jak wbudowany cache w Joomla.

dtn
27-07-2009, 15:29
Konto w hekko mam na serwerze s4, a w tej chwili myślę nad zrobieniem odrębnych instalacji Joomla dla każdego języka. Co prawda nie jest to specjalnie ambitne, a wszystko nie będzie śmigało jak fajnie jak na JoomFish, ale przynajmniej mnie nie wywalą z kolejnego serwera.
A uważasz xfm, że JRE Cache pomogło by mi z problemami z JoomFish? 20$ to nie jest duży wydatek, a jeśli by naprawdę pomógł, to był w to zainwestował. Może ktoś już tego używa i mógłby mi w tej kwestii poradzić?

xfm
27-07-2009, 15:34
Czy z problemami JoomFish Ci pomoże to nie wiem, bo tego komponentu nie używam, ale jeżeli chodzi o odciążenie serwera i przyspieszenie działania strony to napewno zauważysz różnicę. Sprawdzone w praktyce i nadal praktykuje, bo JRE Cache spisuje się świetnie. Powiem tak, pozwala on zaoszczędzić również na hostingu, bo nie musisz kupować np. wyższego planu i placić przez to niepotrzebnie więcej.

Grisza
04-08-2009, 12:07
Witam,
Posiadam stronkę na Joomli 1.5.10 z herbami szlacheckimi z całej Europy, łącznie ok 15 tys. obrazków, pokazywanych za pomocą JoomGallery 1.5.1. Stronka mieści się na nazwa.pl. Od jakiegoś czasu mam z nią problem, otóż zaczął pojawiać mi się komunikat, że przekroczyłem maksymalny czas wykonywania zapytań liczony na bazę w ciągu 1 godziny, który wynosi 600 s. W końcu wczoraj zablokowano mi bazę danych, ze względu na naruszenie zasad bezpieczeństwa (http://nazwa.pl/netart-o-firmie-parametry-bezpieczenstwa.html). Otrzymałam plik ze slow logami, czyli logami skryptów najwolniej się wykonujących, ale tam jest wszystko, od JoomGallery, przez artykuły (których mam ok 10), po domyślny formularz kontaktowy. Stąd moje pytanie, czy to wina serwera, strony, czy może coś źle ustawiłem, bądź nie zoptymalizowałem, a jeśli tak, to co?

Jak wspomnialem mam Joomla 1.5.10, JoomGallery 1.5.1, JoomFish (pl, en i de), a poza tym wszystko domyślnie instalowane. Nie mam żadnych statystyk w tej bazie danych, ani też działu download. Cache mam wyłączone, ponieważ mam też na tym serwerze 2 inne strony na Joomla 1.5 i szybko dobiłem do 200 000 plików, czyli maksimum, jakie można mieć na serwerze nazwa.pl, więc musiałem wyłączych, gdyż pojawiały się błędy.

Proszę o pomoc i wskazówki. Jeśli nic nie poradzę, to stracę całą bazę, a szkoda by było...

Czy są jakieś komponenty do optymalizacji automatycznej Joomli ?
Czy trzeba wszystko ręcznie. Jeśli tak to jak ?