PDA

Zobacz pełną wersję : Proste adresy (mod_rewrite) a polskie znaki



idek
10-07-2009, 11:07
Witam,

chyba jeszcze nie widzialem takiego tematu, więc chciałbym poruszyć kwestię polskich znaków, które jak czytamy na wiki.joomla.pl

natomiast znaki charakterystyczne dla niektórych języków, np. polskie ą, ę, itp. są opuszczane.
źródło: http://wiki.joomla.pl/Proste_adresy_w_Joomla_1.5

Jak niektórzy pewnie zauważyli zamiast np. znaków cudzysłowia robi się q (zapewne od ang. quote) zastanawiam się zatem, czy można tak zmodyfikowac jakiś plik/i żeby zamieniał polskie znaki na ich odpowiedniki bezogonkowe i bezkreskowe... (np. ą na a, ę na e, ś na s)

Czy ktoś ma jakąś wizję? :)

idek
10-07-2009, 11:13
ojej... to szybko jeszcze raz szukam... ale wpadka będzie, jak to faktycznie bylo :P

szybko usune temat jak co :D
i czemu masz nowe konto...?

póki co jedna z wypowiedzi Zwiastuna mówi:

aliasy robią się "dziurawe" jeśli tworzone są automatycznie z wyrazów zawierających znaki spoza alfabetu łacińskiego (angielskiego). Żeby się tak nie działo, musisz zainstalować komponent obsługujący proste adresy albo tworzyć aliasy ręcznie.

moje
10-07-2009, 11:27
Gdzieś to była jak zmodyfikować jakiś tam plik - nie pamiętam który - i to Zwiastun pisał, to było odnośnie aliasów.
Jeśli korzystasz z jakiś dodatków SEF, to tam w ustawieniach możesz wpisać jakie znaki diakrytyczne (ogonki), mają być zamieniane na "bezogonkowce", JoomSEF na pewno to jest.

idek
10-07-2009, 11:32
tak, tak.. wiem, ze SEFy, sh404'ki i inne tego typu mi to załatwią... ale chicałbym to zrobić z tym, co zostało mi dane w standardowej instalce ;)

jeszcze poszukam po postach Zwiastuna.. najgorsze, że tematy z tego obszaru były często poruszane, wiec sporo tego jest na forum..

--
bazyl.. nie narzekaj :P ;) i nie nabijaj.. :D

bazyl2
14-07-2009, 01:13
Eee... co to ja miałem...

idek
14-07-2009, 01:59
Panie Bazylu.. nie napisze, że jestes moim osobistym... itd.. jak w penwnym poście, który przed chwilką poleciał, ale to faktycznie działa!

dziekuję max! polecam kazdemu dorzucenie tego do swojego Joomla! swoją drogą uważam, że polskie wersje J! powinny być w ten plik wyposażane

Bazyl masz u mnie browara na najbliższym zjeździe joomlamaniaków, na którym sie spotkamy ;) (o ile bedzie takie cuś)