PDA

Zobacz pełną wersję : Włamanie? pomocy



Krzysztof33
12-07-2009, 11:42
Witam, po raz pierwszy piszę na jakimkolwiek forum, zmusiła mnie sytuacja.
Proszę o wyrozumiałość moderatora.
Mam kilka stron na Joomla! 1.5 i dziś w nocy wszystkie generują błąd:
Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL
W phpMyAdmin nie ma wzmianki o resecie serwera czy jego wyłączeniu. Strony zawierały wiele artykułów. Proszę o pomoc.

moje
12-07-2009, 11:52
Komunikat oznacza, że strona nie może połączyć się z bazą danych, czy kolega najpierw sprawdził pliki configuration.php?
Czy wszystkie serwisy są na serwerach tego samego hostingodwacy?

Krzysztof33
12-07-2009, 11:56
Wszystkie na serwerach jednego usługodawcy, ale strony w Joomla innych osób na tych serwerach działają, zaglądałem do configuration.php no ale z moją wiedzą o bazach danych to mogłem tylko nazwę i hasło porównać.

moje
12-07-2009, 11:59
A adres serwera bazy danych?
A czy była próba nadpisania plików?
Jakie wersje Joomli, jakie do ddatki (i ich wersje) itd.?

Krzysztof33
12-07-2009, 12:04
Joomla! w wersjach 1.5.7 do 1.5.10
Jak sprawdzić czy były patrząc po datach modyfikacji plików nie widzę żadnych ingerencji starszych niż moje, ostatnio dodałem system wymiany linków stałych z livelink.pl ?

moje
12-07-2009, 12:09
A sprawdzałeś czy nazwy/hasła baz danych lub adresy serwerów baz danych nie zostały zmienione?
Najpierw nadpisz istniejące pliki odpowiednimi plikami z pakietu danej wersji Joomli, ewentualnie potem nadpisz je plikami z pakietu 1.5.12 PL (dostępny z strony głównej).

Krzysztof33
12-07-2009, 12:15
A gdzie znajdę informację o adresie Ip bazy bo w configuration.php nie ma tej informacji jet tylko ip do FTP, nazwa i hasła są takie jak w panelu. Z tym adresem to się motam... czy adres bazy danych jest inny niż strony? Jak mogę go sprawdzić?

moje
12-07-2009, 12:23
Pamiętasz jak instalowałeś Joomlę to podawałeś też adres serwera (bywa tak, że wpisuje się: localhost ale może też być i coś innego) - w phpMyAdmin też to możesz sprawdzić/ustawić.
Osobiście nie spotkałem się, z tym, żeby ktoś się włamywał tylko po to, żeby "zerwać" połączenie z bazą danych.
A czy pytałeś hostingodawce czy nie zmieniał jakiś ustawień serwera?

Krzysztof33
12-07-2009, 12:31
Wylałem maila ale to są tanie serwery i w niedzielę z odpowiedzią to pomarzyć ... Może jest sposób abym na 100% mógł wiedzieć czy serwer działa? Mogę się łączyć poprzez FTP, w phpMyAdmin widzę:
Serwer MySQL działa przez 92 dni, 6 godzin, 2 minut i 19 sekund. Początek pracy: 11 Kwi 2009, 06:28.

moje
12-07-2009, 12:34
A jak nadpisywanie plików - in progres?

EDIT:

Wszystkie strony masz na jednym koncie czy na osobnych?

Krzysztof33
12-07-2009, 12:39
Wszystkie na osobnych kontach,
nadpisywanie plików - in progres ups, nigdy nie próbowałem boję się że coś zepsuję na czym to polega?

Krzysztof33
12-07-2009, 12:52
Jakie uprawnienia powinny posiadać pliki configuration.php, czy za bezpieczeństwo strony na serwerze powinien odpowiadać sprzedawca konta?

zwiastun
12-07-2009, 12:54
Spokojnie, komunikat mówi jedynie o problemie w połączeniu się z bazą danych.
1. Nie potrzeba na tym etapie nadpisywać żadnych plików.
2. Trzeba spróbować zdiagnozować przyczynę komunikatu.

a) sprawdzić przez phpMyAdmina, czy baza działa (wygląda na to, że działa)
b) sprawdzić, czy nie został nadpisany plik configuration.php nowszym
c) sprawdzić w pliku configuration.php dane do połączenia z bazą danych (nazwa, użytkownik, hasło)

Jeśli na podstawie tego nie daje się nic określić, kontakt z administratorem serwera.

Dla upewnienia się, czy lub że nie było włamania, popatrzeć na daty plików index.php - index.html w katalogach. Powinny pochodzić z czasu instalacji (lub ostatniej aktualizacji) serwera.

Włamanie?
Rozpoznawanie, czy włamanie i procedury postępowania po włamaniu są opisane na forum, na www.pomoc.joomla.pl (http://www.pomoc.joomla.pl) oraz na http://wiki.joomla.pl .
@moje - masz tendencję do prowadzenia rozmówek na zasadzie: ja też nic nie widzę, ale poprowadzę Cię dziecko za rączkę. To do niczego nie prowadzi - przetestowałeś na problemie z pocztą!

http://wiki.joomla.pl/Bezpiecze%C5%84stwo_-_lista_kontrolna_6:_Odtwarzanie_witryny
http://wiki.joomla.pl/Ochrona_witryny_przed_w%C5%82amaniem
http://wiki.joomla.pl/Pomocy!_Zaatakowano_moj%C4%85_witryn%C4%99!_Co_ter az%3F

Krzysztof33
12-07-2009, 13:05
a) sprawdzić przez phpMyAdmina, czy baza działa (wygląda na to, że działa)

Zalogowałem się do phpMyAdmin, słaby jestem w panelu no ale komunikat na górze wyświetla info o czasie pracy serwera i na tej podstawie wnoszę że działa. (inaczej nie potrafię tego sprawdzić)

b) sprawdzić, czy nie został nadpisany plik configuration.php nowszym

Używam FileZilla i w datach ostatnich modyfikacji widzę zmiany starsze niż ta wczorajsza. (czy to świadczy że wszystko ok?)

c) sprawdzić w pliku configuration.php dane do połączenia z bazą danych (nazwa, użytkownik, hasło)

nazwa użytkownik i hasło są takie jak w panelu (zastanawia mnie dlaczego nie mogę pobrać na dysk pliku configuration.php )

Admin serwera śpi..

Daty plików index.php i index.html są stare.

Krzysztof33
12-07-2009, 13:07
Już mogę pobrać plik configuration.php, powodem była karta sd na której trzymam mój backup (dziś włożyłem inną zabezpieczoną przed zapisem)

Krzysztof33
12-07-2009, 15:04
Dziwna sprawa, mam stronę na tym samym serwerze, strona jest non-profit, ot tak na próbę ją kiedyś założyłem (joomla 1.5.10) i działa a wszystkie pozostałe (były w top 10) - komercyjne nie? Czy ktoś ma pojęcie co się może dziać?

el_mariachi
05-06-2010, 23:18
a) sprawdzić przez phpMyAdmina, czy baza działa (wygląda na to, że działa)

Zalogowałem się do phpMyAdmin, słaby jestem w panelu no ale komunikat na górze wyświetla info o czasie pracy serwera i na tej podstawie wnoszę że działa. (inaczej nie potrafię tego sprawdzić)

b) sprawdzić, czy nie został nadpisany plik configuration.php nowszym

Używam FileZilla i w datach ostatnich modyfikacji widzę zmiany starsze niż ta wczorajsza. (czy to świadczy że wszystko ok?)

c) sprawdzić w pliku configuration.php dane do połączenia z bazą danych (nazwa, użytkownik, hasło)

nazwa użytkownik i hasło są takie jak w panelu (zastanawia mnie dlaczego nie mogę pobrać na dysk pliku configuration.php )

Admin serwera śpi..

Daty plików index.php i index.html są stare.

Mam taki wlasnie tez problem. Ktos wlazł od zaplecza i pozmienial hasla a potem wyswietla mi sie komunikat ze nie moze sie połączyc z baza danych. Zarowno od frontu jak i od zaplecza. W configuration.php jest tak jak powinno byc (nazwy bazy danych, usera, haslo) baza działa... ma ktos jakąś rade jak połączyc na nowo baze ?

sliders
08-06-2010, 18:13
Najprostszym rozwiązaniem tutejszych problemów jest przywrócenie z backupów.

Na każdym wykupionym serwerku tak jest.
lub na własnym skonfigurowanym z backupami.

Jest to rozwiązanie dobre, a właściwie najlepsze.
Następnym krokiem jest sprawdzenie logów w których mamy info kto którędy wchodził.
Czyli przez jaki komponent, lub lukę w stronie.

Jeśli nie było włamu trzeba sprawdzić poprawność połączenia z bazą nie tylko po samej nazwie, ale też czy bazy mysql nie została przeniesiona na inny serwer.