PDA

Zobacz pełną wersję : Kilka problemów i pytań początkującego!



Kubuś
12-08-2009, 13:36
Witam serdecznie!

Jestem zupełnie nowym użytkownikiem, zarówno tego forum jak i Joomli...
Proszę o dużo wyrozumiałości. Wiele rzeczy z którymi mam problem jest zapewne czymś banalnym dla wielu z Państwa - jestem tego w pełni świadomy.
Przejdę do rzeczy... Zainstalowałem na serwerze Joomle 1.5.14 Stable, dane serwera:
PHP uruchomione w: Linux host1.unl.pl 2.6.28.4-xxxx-std-ipv4-32 #2 SMP Wed Feb 18 16:34:04 UTC 2009 i686 Wersja bazy danych: 5.0.51b Kodowanie połączenia MySQL: utf8_general_ci Wersja PHP: 5.2.9 Serwer WWW: Apache PHP działa na: apache2handler
Skorzystałem z dołączonego szablonu "ja_purity" , będąc amatorem chciałem się nauczyć go modyfikować by swtorzyć serwis ogłoszeniowy. Prowizorycznie udało mi się już co nieco pozmieniać i dostosować.
Zainstalowałem moduł adsmanager_v2.2.2.

Adres witryny: http://www.boxx.unl.pl/serwis/

Moje pytania dotyczą kilku aspektów.

1. Przede wszystkim mam problem z "rozjeżdzaniem się" witryny w IE v8.0.7100.0
W Firefoxie strona wyświetla się poprawnie -> szablon jest wysrodkowany, menu ukladaja się poprawnie.
Najlepiej gdyby Państwo odpalili tą stronę z przeglądarki IE ... widać wtedy, iż wszystko jest jakby wyrównane do lewej strony, a menu umieszczone zostało nagle zupełnie na dole. Próbowałem już edytować pliki css czytając porady w internecie, zmieniać ustawienia "margin"... niestety nie pomogło (być może dlatego, iż coś robiłem źle - nie wykluczam oczywiście tego..). Bardzo proszę o łatwe wytłumaczenie krok po kroku gdzie i jak powinienem zmienić ustawienia, aby szablon był "sztywny" i nie zmieniał swojego położenia. :confused:

2. Mój kolejny problem związany jest z samym modułem Ads Manager. Jak łatwo zauważyć na witrynie, jego menu jest w j.angielskim. Mam na myśli głownie elementy: Home, New Ad, My Profile, My Ads oraz Rules. A także w wyszukiwarce u dołu strony: Search, Advanced Search. Tych elemtentów nie potrafie zmienić z poziomu panelu administratora... Czy jest jakiś sposób aby dotrzeć do tych pozycji i edytować ich nazwy? Bardzo mnie intryguje ten problem... Proszę o pomoc. :(

Domyślam się także, iż prawdopodobnie umieściłem ten temat w zlej kategorii na Państwa forum. Przepraszam oczywiście za to. Spowodowane to bylo faktem, iż mój post dotyczy 2 różnych problemów, a chciałem uniknąć zakładania dwóch odrebnych tematów... aby wszystko było spójne.

Jeszcze raz liczę na Państwa porady i pomoc.
Bo jak nie do kogo się zwrócić jak do ludzi kompetentych i znających się na rzeczy...

Pozdrawiam
Kuba

Bazyl
12-08-2009, 13:46
Hej,

Tematy powinny być dwa...
Dział 1.5...

ad. 1 - Może to pomoże: http://extensions.joomla.org/extensi.../7623/details? (http://extensions.joomla.org/extensions/style-&-design/browsers-&-web-standards/7623/details?)

edit: Oczywistą oczywistością jest, że nie pomyślałem o tym, o czym napisał @zwiastun niżej.
edit2: Jeszcze niżej napisałem - po sprawdzeniu! - że jednak błędy występują pod IE8...

Kubuś
12-08-2009, 14:00
Dziękuje za zainteresowanie i link do rozszerzenia... Lecz niestety to nie rozwiązało mojego problemu... witryna wciąż w IE wygląda tak samo zle :/

zwiastun
12-08-2009, 14:14
Szablon JA Purity wyświetla się poprawnie zarówno w FF, jak i MSiE. Poddawałeś go przeróbkom, w trakcie których popełniłeś błędy, a teraz pytasz, jak je ponaprawiać. Najprostszy sposób - odtworzyć oryginalny szablon, a nanoszone poprawki sprawdzać dokładnie w obu przeglądarkach.
Nie sposób udzielać tutaj rad, jak naprawić coś, co zepsuto, a było dobre i w każdej chwili można przywrócić oryginalną wersję.
Trochę materiałów i porad dotyczących przeróbek JA Purity jest na wiki:
http://wiki.joomla.pl/Kategoria:JA_Purity

Kubuś
12-08-2009, 14:20
Okay, a co z problemem nr.2 ?? Trudno uwierzyć w to, iż nie ma żadnej możliwości aby edytować to menu... W którym miejscu mógłbym to zrobić?

Bazyl
12-08-2009, 15:44
Może łatwiej będzie dodać polskie tłumaczenie...
Tylko nie pytaj, gdzie je znaleźć.

Kubuś
12-08-2009, 16:11
Szablon JA Purity wyświetla się poprawnie zarówno w FF, jak i MSiE. Poddawałeś go przeróbkom, w trakcie których popełniłeś błędy, a teraz pytasz, jak je ponaprawiać. Najprostszy sposób - odtworzyć oryginalny szablon, a nanoszone poprawki sprawdzać dokładnie w obu przeglądarkach

Zrobiłem zgodnie z poradą... i Chciałbym zaznaczyć, iż oryginalny szablon (bez mojej ingerencji i edycji) także jest wyświetlany inaczej w IE ... bynajmniej w tym przypadku słowo inaczej ma znaczenie: niepoprawnie (w stosunku do Firefoxa)...

Więc w czym może tkwić problem?

P.S Wiem, iż najłatwiej zrzucić wine na początkującego i jego błędy... ale tym razem chyba nie jest to mój błąd...

zwiastun
12-08-2009, 16:18
"inaczej równa się niepoprawnie w stosunku do Firefoxa" to nic nie znaczy!

Kubuś
12-08-2009, 16:41
Przepraszam, dla Ciebie może nic nie znaczy, jednak w stosunku generalnym znaczy- i to wiele..
Już wyjaśniam...
Jeżeli masz ten oryginalny, czysty (nie zabrudzony i nie skażony błędami początkującego użytkownika) szablon... wchodzisz w panel administracyjny wspaniałej joomli i korzystając z ustawien, które ona sama udostępnia zmieniasz np. tylko opcję "SZEROKOŚĆ SZABLONU" z: Szeroki ekran na: Waski ekran...
i w Firefoxie ładnie się zmienia i jest ok, finalnie waski ekran.
A w cudownym IE ... wszystko wygląda jak ... ekhm... nie będę używał niecenzuralnych zwrotów... właśnie..
Cóż... pomijam już fakt, iż sam ekran się nie zmienił, z szerokiego na wąski, lecz także menu zginęlo gdzies na dole...
O co w tym wszystkim chodzi...? nie mam pojęcia... dlatego też napisałem tutaj... gdyż myślałem, iż znajde tu ludzi profesjonalnych, z dużą wiedza...
Więc mógłbyś napisać, że np. nie wiesz jak rozwiązac ten problem, gdyż jest on bardzo indywidualny itd itd... a nie odpowiadać własnie tak jak to zrobiłeś powyżej...
tym bardziej, iż:

"inaczej równa się niepoprawnie w stosunku do Firefoxa" to nic nie znaczy!

... coś jednak znaczy! gdyby wyświetlało się inaczej, ale ładnie... nie zawracałbym głowy tutaj....
eh..

zwiastun
12-08-2009, 17:33
Dziękuję za pouczenia! Nie jestem jasnowidzem, ani nie mam zamiaru nim być. JA Purity ma kilkanaście konfigurowalnych opcji i o tym, co i jak ustawiałeś, nie byłeś łaskaw napisać. To jedno.
Drugie - jeszcze nic nie masz na tej stronie, ale zdążyłeś już, na dodatek niepoprawnie, wstawić jakąś reklamę, ale twierdzisz, że nic nie zmieniłeś.
Trzecie - jestem przewrażliwiony na pozornie "ugrzecznione", a w gruncie rzeczy bezczelne uwagi typu: "myślałem, iż znajde tu ludzi profesjonalnych", w związku z czym to jest moja ostatnia wypowiedź w tym wątku.

Kubuś
12-08-2009, 18:18
Jestem tylko ciekaw o jaką reklamę Ci chodzi...ehh... Bo ja nie kojarze bym był na tyle żałosny aby wrzucać reklamy... trudno...
Poza tym napisałem co zmieniłem...prawda?
OPCJA: SZEROKOŚĆ SZABLONU...
Ale widocznie w porywie złości nie doczytałeś...

Nie mam zamiaru tutaj nikogo obrażać bo nie widze w tym sensu i nie taki mój cel...
A komentarz odnośnie "ludzi profesjonalnych" nie był ironiczny...
("uroki" komunikacji tekstowej się kłaniają -> nie zawsze z tekstu da się wyczytać intencje i odczucia)

Bazyl
12-08-2009, 18:30
Reklamę masz piękną - od unl.

Strona się wysypuje z Twojej winy!
Przywróć oryginalne pliki szablonu i zacznij od początku...

Straciłeś pomocną dłoń, która poprawia błędy takich jak ja...

zwiastun
12-08-2009, 18:31
Miałem się już nie odzywać...
1. W nagłowku to się "pikuś" wyświetla?
2. Efekt:


<div style='position: static'><script type='text/javascript' src='http://unl.pl/reklamy.js (http://forum.joomla.pl/view-source:http://unl.pl/reklamy.js)'></script></div>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="pl-pl" lang="pl-pl">
Przed deklaracją typu dokumentu śmieci, których tam nie ma prawa być.
O szerokości doczytałem, tyle że napisałeś to nieco za późno.
Komunikacja tekstowa, komunikacją tekstową, tylko ciekawe, jak zrozumiesz np. taką moją wątpliwość: "Myślałem, że piszę do człowieka rozumnego..."

Kubuś
13-08-2009, 00:29
Ok... nie wpadłem na to, ze chodzi Ci o tą reklamę... Choćby dlatego, iż sam jej nie umieściłem... to darmowy serwer tymczasowy... posiada minusy w formie reklam... ale mniejsza z tym.. to nie jest największy problem...


Strona się wysypuje z Twojej winy!
Przywróć oryginalne pliki szablonu i zacznij od początku...


Otóż, zrobiłem to co napisałeś i to nie raz... I moje zdziwienie jest wielkie, gdyż (tak jak napisałem już dużo wcześniej) oryginalny, czysty szablon także jest poprzesuwany w IE... i tylko w IE! W innych przegladarkach jest okay..I tego nie potrafie pojąć... :/

Jola
13-08-2009, 03:04
@Kubuś:
- napisałeś pierwszego posta
- umieściłeś w złym dziale (nikt do Ciebie z tego powodu nie strzelał)
- umieściłeś dwa tematy (nikt Ci krzywdy nie zrobił)
- od razu zajęły się Tobą dwie osoby
- otrzymywałeś odpowiedź natychmiast
- zostałeś potraktowany i przywitany po królewsku
- na uwagę @zwiastuna, że Twoje wyjaśnienie "nic nie znaczy" (w żaden sposób nie opisuje objawów - ja to tak zrozumiałam) zareagowałeś alergicznie - atakując
- nie będę pisać jak bardzo irytują mnie sytuacje kiedy pomagająca osoba jest atakowana za to, że usiłuje uzyskać potrzebne informacje i pomóc.
- pojawia się pytanie jak potraktujesz kolejną osobę deklarującą pomoc
Wnioski: nabroiłeś - napraw. To żadna ujma przyznać się do błędu.
A jakie korzyści.

Kubuś
13-08-2009, 03:19
Naprawdę nie uważam, iż kogoś obraziłem... A z pewnością nie miałem takiego zamiaru. Dlaczego miałbym się z kimś tutaj kłócić, skoro poprosiłem o pomoc, gdyż jestem początkujący... Gdzie tutaj logika??

Ok, zapomnijmy o tym, przepraszam, jezeli ktoś źle zrozumiał moje słowa.
Wciąż liczę na pomoc w rozwiązaniu problemu.
Naprawdę chyba trzeba mi tłumaczyć krok po kroku co mam konkretnie zrobić, widocznie jestem bardziej amatorem niż inni amatorzy...
Jakie informacje powinienem jeszcze podać? Bardzo zależy mi na rozwiązaniu tych błędów... Siedzę już nad tym kolejny z rzędu dzień ( i noc)... nie daje sobie z tym rady...

Bazyl
13-08-2009, 08:52
Sprawdziłem na ie8 - jednak się wysypuje...
IE8 Compatibility włączyłeś?

Kubuś
13-08-2009, 11:35
Tak... jest cały czas włączone.

Jest też może inne rozwiązanie... Wcześniej korzystałem w ramach zapoznania się z Joomla, jej wersji offline... taka, która pozwalała zrobić serwer na dysku komputera bez podłączenia do sieci.. Mov'AMP 0.6 Joomla..czy cos takiego...
No i gdy zrobilem tam w ramach nauki strone (edytowałem szablon), witryna wyświetla sie w miare poprawnie zarówno w FF jak i IE... tylko teraz pytanie: Jak przenieść ja na serwer .UNL ???
Czy wystarczy przekopiowac folder ja_purity z katalogu templates?
Zaraz postaram się to zrobić...

zwiastun
13-08-2009, 11:51
Co prawda nie wprost, ale już Ci to napisałem: wynieś się z tego serwera i problem w skali, w jakiej go masz, zniknie natychmiast!
W JA_Purity są drobne problemy z wyświetlaniem w IE, ale dotyczą zupełnie innych obszarów. Powodem jest ów idiotyczny kod reklamy powodujący przełączanie się strony w tryb zgodności wstecznej.