PDA

Zobacz pełną wersję : Sekcje, kategorie, artykuły - rozwianie ostatnich wątpliwości



WRB
16-08-2009, 17:53
Takie pytanko, aby rozwiać ostateczne wątpliwości dotyczące sekcji, kategorii oraz artykułów.

Przykładowo chce mieć na stronie ze 4 podstrony.
- Strona główna na której mają być aktualności, i jeszcze jakiś moduł, który będzie wyświetlał zajawki jakiś artykułów.
- Galeria,
- Coś tam - statyczny tekst,
- Kontakt


Jak to podzielić na sekcje i kategorie ?
Jedna sekcja i w niej 5 kategorii ?
Czy może na stronę główną osobna sekcja z dwiema kategoriami i dla kolejnej podstrony osobna sekcja z jedną kategorią ?

zwiastun
16-08-2009, 18:06
Wystarczyłoby najpierw doczytać, co to są te sekcje i kategorie.

WRB
16-08-2009, 18:09
Spoko, dzięki ;)
Będę doczytywał ;)

skibbbi
16-08-2009, 21:00
Hej,

Miałem ten sam problem gdy zaczynałem startować na Joomla i to jeszcze 1.0.x

Może więc uda mi się rozwiać Twoje wątpliwości.

Generalnie sprawę sekcji i kategorii ułożyłem sobie w głowie następująco używając analogii książki.

Twój serwis to półka z książkami
Sekcje to konkretne książki
Kategorie to rozdziały w danej książce
Artykuły to podrozdziały wypełnione treścią

i teraz ....

Półka z książkami może zawierać różne oddzielnie tematycznie książki lub książki które poruszają ten sam temat w różny sposób. Tak samo Twój serwis może być monotematyczny lub wielotematyczny

Sekcja - książka porusza już ogólny temat ale jest on w zarysie bez szczegółów

Kategoria - rozdziały już o wiele bardziej porządkuje temat

No i masz na końcu artykuły czyli podrozdziały z konkretną treścią.

Liki w menu wcale nie muszą odwzorowywać logicznej struktury Sekcja, Kategoria, Artykuł. Linki są jak zakładki w książce.

Najprostsza wersja serwisu może opierać się na artykułach w ogóle nie przypisanych do żadnej sekcji ani kategorii.

Generalnie dodatki, które prezentują treść czy linki automatycznie korzystają ze struktury sekcja -> kategoria -> artykuł więc serwis ciut rozbudowany powinie mieć odpowiednio przemyślaną strukturę treści - będzie nią łatwiej zarządzać.

No i może mały przykład (pewnie niedoskonały i wielu zacnych forumowiczów zrobiłoby to lepiej) mojej strony www.remonty.pl (http://www.remonty.pl)
Górne menu w pierwszym poziomie to schemat, który nie ma odzwierciedlenia w strukturze sekcja -> kategoria. Dopiero jak np. wejdziesz w usługi to po rozwinięciu, każdy link jest sekcją. Wchodząc w Malowanie wnętrz masz kategorie w tej sekcji po kliknięciu na kategorię wyświetlą się artykuły w niej umieszczone.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem

Jak coś to pytaj

Skibbbi

zwiastun
16-08-2009, 23:11
Zapomniałeś w tym wszystkim, ze sekcje ii kategorie odnoszą się do sposobu porządkowania artykułów, a @wrb mieszał w to jeszcze galerię czy kontakty, które mają swoją własną strukturę organizacyjną. Sekcje i kategorie są głównie elementem porządkowania materiałów na zapleczu, do porządkowania na witrynie służy menu

skibbbi
17-08-2009, 07:28
Zwiastun, zawsze zwięźle i konkretnie. Właśnie to chciałem napisać :p

papugam
17-08-2009, 21:24
Po 1,5 miesiąca nieobecności (niestety wyjazd i neta ni chu chu ) miło przeczytać trafna ripste Zwiastuna. Dr house wypisz wymaluj. Serdecznie pozdrawiam. Pytanie o sekcje jest jak pytanie przedszkolaka co pani ma pod sukienką. Poczytaj zrób dwie próby na lokalu i masz. Generalnie 2 pudełka kategorie gdzie masz podział na mały temat (mniejsze pudełko) a kilka kategorii wrzucasz do większego którym jest sekcja i tyle. I albo w menu wyrzucasz mała kategorie albo całą sekcje. Tyle
Pozdrawiam
Michał