PDA

Zobacz pełną wersję : CB dodatkowy wpis



piotreczek100
22-08-2009, 18:11
Witam
Przejrzałem całe forum i niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie chciałbym prosić kogoś o pomoc w zdefiniowaniu dodatkowego pola w który wpisywłbym nr telefonu rejestrującego się użytkownika. Zależy mi na tym by nie można było dodać jednego nr dwa razy tak jak i loginu czy adresu email. Równocześnie bardzo ważne jest dla mnie to by użytkownik nie mógł zmienić tego obszaru. Rejestracja odbywać się będzie ręcznie i to ja będe wpisywał nowych użytkowników i przy np ilości 200 zarejestrowanych ciężko będzie sprawdzić czy dany nr był już używany. Poza tym chciałbym aby to pole było widoczne tylko od strony administracyjnej. Czy istnieje taka możliwość w CB? i Czy można to zrobić samym komponentem czy potrzebny jest do tego jakiś plugin?
Bardzo proszę o pomoc
Pozdrawiam

seba.adm
22-08-2009, 18:21
Witam
Wszystko da się zrobić tylko potrzeba odpowiedniej konfiguracji parametrów w komponencie. Szczegóły tworzenia pól oraz inne materiały pomocnicze znajdziesz w >>Tym poradniku<< (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder)

piotreczek100
22-08-2009, 18:54
Niestety na stronce którą mi podałeś nie doczytałem się rozwiązania jak to zrobić. Jeśli byłbyś łaskaw poprowadzić mnie za rękę byłbym bardzo wdzięczny. Wiki faktycznie opisuje konfigurację CB ale dla mnie niestety jest to za mało szczegółowo :( z pewnością szerszy opis jak to zrobić przyda się innym użytkownikom tego komponentu. Ja tak jak już pisałem nie potrafię tego zrobić.

seba.adm
22-08-2009, 19:07
Przewodnik, który stworzyłem starałem się zrobić w jak najbardziej prosty i przystępny do zrozumienia. Wystarczy wczytać się w poszczególne działy spisu treści.

I tak dla przykładu:
Szczegóły dotyczące zakładek profilu na stronie znajdziesz >>Tutaj<< (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Konfiguracja_kart)
Kolejna strona to opcje związane z samym profilem oraz polami, których potrzebujesz (wspomniany nr telefonu) - >>Szczegóły<< (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Konfiguracja_parametr%C3%B3w_profilu_%28Field_Mana gement%29)
O dodatkach do tego komponentu poczytasz >>Tutaj<< (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Dodatki)To tylko przykłady - reszta w samym przewodniku. To co potrzebujesz jest opisane, wystarczy czytać

piotreczek100
22-08-2009, 21:21
Ten przewodnik dla Ciebie jest jasny i wyraźny ponieważ to Ty go pisałeś :) Ja niestety nie potrafię znaleźć w nim informacji np na temat tego jak utworzyć pole dla telefonu , tzn to potrafię ale co z ustawieniami typów text field, check box itp. Skąd mam wiedzieć o co tu chodzi? Widzisz teraz różnice między zwykłym nieobeznanym z tematem użytkownikiem a Tobą? Dla Ciebie to wszystko jest proste i nie masz z tym problemów :) jednak ja mam wielkie
Byłoby mi niezmiernie miło gdybyś rozszerzył informacje na wiki :) Poza tym w adminie opisy niestety nie są przetłumaczone w tych obszarach
Pozdrawiam
Edycja:
Poza tym nie wiem rówież czy mam do zdefiniowania tego pola użyć jakiegoś obecnego pluginu czy wgrać jakiś nowy :(

zwiastun
22-08-2009, 21:33
Słownik języka angielskiego dostępny jest w Sieci. Plik języka polskiego do CB seba.adm udostępnił na forum!
Czego nie rozumiesz?
Co to jest text field?
Co to jest checkbox?
Po pierwsze można popróbować i zobaczyć, co wyjdzie!
Po drugie można przetłumaczyć za pomocą Słownika.

seba.adm
22-08-2009, 21:48
Służę szerszym wyjaśnieniem. Na przykładzie tego numeru.
Wybierz opcję: >>Field Management<< (http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Konfiguracja_parametr%C3%B3w_profilu_%28Field_Mana gement%29http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Konfiguracja_parametr%C3%B3w_profilu_%28Field_Mana gement%29)

Rozumiem że te pola są jasne


Struktura pól Field Management
Nazwa [Name]: Nazwa w bazie danych - identyfikator pola
Tytuł [Title]: Nazwa pola widocznego w profilu
Ttyp) [Type]: Określamy typ pola, np. tekstowe, adres WWW, obraz, data oraz inne
Karta [Tab]: W profilu użytkownika określa w której zakładce wyświetlane będą informacje
Wymagane [Required]: Wybierając TAK określamy że dane pole jest niezbędne do podania w profilu podczas rejestracji
Pokaż w profilu [Profile]: Wybierając TAK określamy że pole będzie widoczne w profilu użytkownika po rejestracji
Wyszukiwanie na liście użytkowników [Sercheble]: Wybierając TAK określamy że pole będzie widoczne podczas korzystania z opcji wyszukiwarki na Liscie Plików
Publikacja [Published]: Dwie opcje TAK / NIEUtwórz nowe pole.
Jako typ wybierz Text Field,
Wymagane: TAK,
Pokaż w profilu: to już zależy od Ciebie, ale skoro ma być widoczne tylko od zaplecza, opcja: NIE
User Read Only: TAK (użytkownik będzie mógł tylko odczytać numer, bez możliwości jego zmiany w przypadku edycji profilu)
Publikacja: TAK
Zapisujesz


... przy np ilości 200 zarejestrowanych ciężko będzie sprawdzić czy dany nr był już używany...Nie, o ile numer będzie widoczny w profilu, a opcja wyszukiwania włączona. Wtedy łatwo na Liście użytkowników zweryfikujesz czy dany numer już istnieje. Myślę że takie wyjaśnienie będzie dla Ciebie bardziej jasne.

pozdrawiam :)

piotreczek100
22-08-2009, 22:02
Nie, o ile numer będzie widoczny w profilu, a opcja wyszukiwania włączona. Wtedy łatwo na Liście użytkowników zweryfikujesz czy dany numer już istnieje.

Czyli nr nie będzie widoczny dla nikogo poza administratorem i konkretnym użytkownikiem i tylko wtedy gdy on sam w momencie edycji profilu? A co z innymi użytkownikami którzy będą podglądać czyjś profil? dla nich też będzie widoczny?
Jeszcze raz dziękuje za chłopskie wytłumaczenie co się z czym je.

seba.adm
22-08-2009, 22:34
Czyli nr nie będzie widoczny dla nikogo poza administratorem i konkretnym użytkownikiem i tylko wtedy gdy on sam w momencie edycji profilu? A co z innymi użytkownikami którzy będą podglądać czyjś profil? dla nich też będzie widoczny?
Jeszcze raz dziękuje za chłopskie wytłumaczenie co się z czym je.

Jeszcze raz.
Jeżeli ustawisz opcje że nie będzie widoczny w profilu, na stronie nikt nie będzie go widział, a jedynie będziesz mógł go zobaczyć po wejściu w profil danego użytkownika (PA -> Community Builder -> User Management). Jednocześnie nie będzie on również widoczny w opcjach wyszukiwarki na Liście użytkowników, i nie sprawdzisz czy dany numer już istnieje.

Jeżeli ustawisz opcję że będzie widoczny w profilu i skorzystasz z wcześniej wskazanego schematu ustawień, będzie możliwość sprawdzania na liście przez wyszukiwarkę a zwykły użytkownik nie będzie miał możliwości edycji tego pola

piotreczek100
22-08-2009, 22:45
Seba a istnieje możliwośc zrobienia czegoś takiego jak np przy rejestracji użytkownika gdzie ajax sprawdza czy nazwa użytkownika jest wolna i tak samo jest z adresem email? wiesz cos może na ten temat?

seba.adm
22-08-2009, 22:50
Istnieje taka możliwość. To również zostało opisane w przewodniku:
http://wiki.joomla.pl/Community_Builder/Konfiguracja
Nie wymaga to dodatkowych tłumaczeń, Wystarczy ustawić parametr na TAK

piotreczek100
22-08-2009, 22:55
Kurcze źle mnie zrozumiałeś:( Chodzi mi właśnie o to by np skopiować plugin czy coś innego odpowiadającego za własnie sprawdzanie tych emaili i nazw użytkownika i wykorzystać to do nr telefonu ? Tak że gdy wpisuję jakiś nr i sprawdza mi tak jak jest do tej pory z userem i emailem
O to mi chodziło :)

seba.adm
22-08-2009, 23:11
Nie udziwniaj i nie kombinuj. A rozszerzenia (puginu) poszukaj na:
http://extensions.joomla.org/extensions/extension-specific/community-builder-extensions
http://www.joomlapolis.com/component/option,com_docman/Itemid,36/

piotreczek100
22-08-2009, 23:19
NIe udziwniam tylko szukam rozwiązania :) Rozumiem, że teraz wiesz o co mi chodziło i że nie wiesz jak to zrobić:) Na stronkach które mi podałeś szukałem przed założeniem posta i niestety nic nie znalazłem :( No nic trudno A może ktoś zna jakiś inny komponent który mógłby zaspokoić moje potrzeby.

zwiastun
22-08-2009, 23:40
Widocznie Twoje potrzeby idą nieco za daleko :)
Sprawdzanie niepowtarzalności numeru telefonu nie ma najmniejszego sensu. Oczywiście, ze jeśli zlecisz, to zrobi Ci to każdy programista PHP, tylko po co. A przeróbka nie jest typu "wstawić jedną czy 5 linijek kodu". Użytkownik podaje telefon po to, żeby się można z nim skontaktować. Po co ma podawać nie swój numer? Dla dowcipu? Co prawda durnoty w świecie niemało, ale to nie powód, żeby przed tego typu durnotą chronić formularze profilu użytkownika. Idąc tą drogą, musiałbyś sprawdzać prawdziwość i rzetelność wszystkich podawanych danych.

piotreczek100
23-08-2009, 01:08
Cieszę się Zwiastunie że i Ciebie zainteresował mój problem. Z chęcią odpowiem Ci po co mi sprawdzanie nr. Mianowicie jest sobie Portal i robię w nim konkurs na np najładniejsze zdjęcie. Oczywiście oceny poprzez zalogowanych (zarejestrowanych userów) i teraz tak, Pomyśł ile ludzi będzie chciało założyć "lewe" konto by móc oddawać głos np kilka razy dziennie na swoją prace (przy opcji że 1user=jeden głos w ciagu 24 h) gdy nagrodą bedzie np 5000zł. Jedynym aczkoliwek nie do końca najlepszym sposobem jest weryfikacja użytkowników a chce ją przeprowadzić własnie poprzez rejestrację nr telefonu z którego będzie wysyłany sms. wiem, że ludzie będą zakładać konta na mamy, ojców itp ale mimo wszystko jest to jakieś zabezpieczenie przed nagminnym zakładaniem zbędnych kont. Poza tym zauważ że po jakimś czasie zdobędę cenną bazę nr telefonów komórkowych , a z tego chyba da się wyciągnąć w przyszłości parę złotych.
Powoli rozkminiam jak to zrobić ale mam problem, bo nie mogę wyłączyć właśnie tego ajaxa który sprawdza adres email przy wpisywaniu usera:(
Zdradziłem Ci Zwiastunie pomysł na chyba niezły interes w czasie przedwyborczym:) taka reklama w przyszłym roku będzie słono kosztować. Może zatem Ty zechcesz mi pomóc jak to zrobić z tym nieszczęsnym nr telefonu?