PDA

Zobacz pełną wersję : Szablon - numerownie stron w kategorii



micsto
31-08-2009, 17:59
Witam Serdecznie,
Mam pytanie. Czy jest ktos w stanie mi pomóc zmienić styl przełączania stron? Chodzi o to, że mam artykuły na stronie głównej. I jak dochodzi do 10 stron z newsami to mi się rozjedza witryna ponieważ na dole strony nie ma miejsca na 10 cyferek.
Jak ktoś posiada opere to może to sprawdzić tutaj:
http://www.rallykjs.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=50

Jest możliwa zmiana tego na dole by była mniejsza czcionka? Inna i by sie to nierzociągało? Bo nie ładnie to wygląda.A jednak artykułów do archiwum nie mogę dodac bo jednak są one ważne...

zwiastun
31-08-2009, 18:02
W FF - dodatek Firebug i polecenie Zbadaj element.
W IE - Narzędzia programistyczne, opcji nie pamiętam, bo nie używam.

micsto
31-08-2009, 18:18
Nie rozumiem co do mnie napisaleś...

zwiastun
31-08-2009, 18:33
Wpisz w Google np. Firebug a zrozumiesz!

micsto
01-09-2009, 23:05
Wpisz w Google np. Firebug a zrozumiesz!Tak tylko, że na firefoxie to wszystko ładnie śmiga ale na operze nie.

klotho
07-09-2009, 13:37
Jak w css zmienić wygląd elementów numeracji stron? Na stronie startowej mam kilka artykułów a pod nimi numerację stron:

<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2

Jak zmienić wyświetlanie tych elementów w css? Jakie to są style? Wie ktoś. Proszę o pomoc

zwiastun
07-09-2009, 13:44
1. We wcześniejszych wiadomościach podana jest nazwa narzędzia dla FF, które pomaga zbadać nie tylko, jakie style zostały zastosowane, ale także, w których plikach zostały zdefiniowane.
2. Nawet jeśli się nie ma tego typu narzędzia, a ręce bolą, żeby je pobrać z Internetu i zainstalować, to wystarczy zwykły podgląd źródła dokumentu, żeby zobaczyć, jak konkretny element jest ostylowany.

moje
07-09-2009, 13:49
Przydatne linki:
www.wiki.joomla.pl
www.demo.joomla.pl
www.pomoc.joomla.pl
www.joomla.pl/forum/search.php

micsto
07-09-2009, 14:06
To wszystko o czym piszcie jest po prostu trudne dla normalnego człowieka który robi strony dla Siebie.

moje
07-09-2009, 14:11
Nie jest trudne, wystarczy najpierw poczytać, później jeszcze trochę poczytać, a następnie jeszcze trochę poczytać i wszystko jest jasne, przejrzyste, zrozumiałe i łatwe w wykonaniu ;)

zwiastun
07-09-2009, 14:43
To zależy, co się chce zrobić. Joomla! umożliwia obsługę witryny internetowej każdemu, w tym osobom bez żadnego przygotowania informatycznego. Tak samo jak pralkę czy telewizor. Można jednak obsługiwać pralkę czy telewizor i nie umieć ich naprawiać, ani udoskonalać. I nie musisz się tego uczyć. Jak mi się zepsuje komputer naprawiam, bo umiem, ale do pralki zatrudniam fachowca. Dość prosta zasada.

A to, czy trudne lub łatwe, zależy od wielu czynników.

klotho
07-09-2009, 14:51
Tak jasne ;) dzięki za pomoc - jeśli chcieliście napisać, że mi się nie chce to zrobiliście to z wielką pompą ;)

Jestem początkującym samoukiem jeśli chodzi o css i widzę, że na jakikolwiek przykład użycia wartości w odpowiednich stylach nie mam co liczyć :)

Z tego co znalazłem muszę określić .pagenav i .coś co jest pod a widnieje jako Strona 1 z 2 - problemem jest u mnie zbyt duży odstęp tego czegoś i nie wiem gdzie to zmienić (jest tam 2x br/)
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>
(tutaj jest niepotrzebny odstęp)
Strona 1 z 2

Dlatego jeśli ktoś wie gdzie można zlikwidować ten odstęp to proszę o pomoc bo w templatce nie jest to określone i chyba wyświetla się "domyślnie" (przeszukałem wszystkie pliki templatki, możliwe, że coś przeoczyłem)

http://www.wiki.joomla.pl/Style_CSS_w_Joomla! (http://www.wiki.joomla.pl/Style_CSS_w_Joomla%21)
na tej stronce jest o paginacji ale wewnątrz artykułu (wielostronicowego) - tylko to znalazłem :/

moje
07-09-2009, 14:58
Jak korzystasz z Firefoxa, to naciśnij Crtl+U, wtedy pokarze Ci się podgląd kodu Twojej strony tam poszukaj klas, a jakich korzystają owe elementy i jak ich nie ma, to je dopisz na końcu głównego pliku css.
Poczytaj o (zewnętrznym) marginesie ujemnym ;)
Jak Twój szablon korzysta z nadpisywania, to odpowiednim pliku możesz usunąć te 2 x br.

Linki już podąłem wyżej :)

klotho
07-09-2009, 15:02
To zależy, co się chce zrobić. Joomla! umożliwia obsługę witryny internetowej każdemu, w tym osobom bez żadnego przygotowania informatycznego. Tak samo jak pralkę czy telewizor. Można jednak obsługiwać pralkę czy telewizor i nie umieć ich naprawiać, ani udoskonalać. I nie musisz się tego uczyć. Jak mi się zepsuje komputer naprawiam, bo umiem, ale do pralki zatrudniam fachowca. Dość prosta zasada.

A to, czy trudne lub łatwe, zależy od wielu czynników.

Tak, masz rację ;) Joomla jest adresowana do każdego, i tak też jest reklamowana - jaka to prosta jest w obsłudze ;) Ja nie narzekam bo to porządne narzędzie ale nie okłamujmy się, jeśli ktoś nie siedział w tworzeniu stron www to raczej nic dobrego z niej nie wyciągnie ;) Joomla to tylko fajne ułatwienie pracy dla odpowiednich osób - ale nie dla każdego ;)

moje
07-09-2009, 15:10
Pozwolę sobie nie zgodzić się, każdy po odpowiednim zapoznaniu się z informacjami/pomocami/tutorialami/itd. bez problemu sobie radzi.
Ludzie są zbyt leniwi, żeby samemu się wysilić.

zwiastun
07-09-2009, 15:14
@klotho - absolutnie nie masz racji. I nie jest to kwestia żadnej reklamy, a fakt, a o faktach dyskutować nie sposób.

klotho
07-09-2009, 15:29
Tak wygląda fragment kodu html :) I szczerze przyznam, że nie daję sobie z tym rady. Jak widzicie tekst "strona 1 z 2" nie ma żadnej klasy, jest po prostu w komórce tabelki. To za trudne na moje rozumowanie ;)


</table>
<span class="article_separator">&nbsp;</span>
</td>
</tr>
</table>
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" align="center">
&lt;&lt; <span class="pagenav">Początek</span> &lt; <span class="pagenav">Poprzednia</span> <span class="pagenav">1</span> <a title="2" href="/index.php?option=com_content&amp;view=frontpage&amp;Itemid =1&amp;limitstart=3" class="pagenav">2</a> <a title="Następna" href="/index.php?option=com_content&amp;view=frontpage&amp;Itemid =1&amp;limitstart=3" class="pagenav">Następna</a> &gt; <a title="Ostatnie" href="/index.php?option=com_content&amp;view=frontpage&amp;Itemid =1&amp;limitstart=3" class="pagenav">Ostatnie</a> &gt;&gt;
<br /><br />
</td>
</tr>
<tr>
<td valign="top" align="center">
Strona 1 z 2 </td>
</tr>
</table>
Wracając do tematu, czy Joomla jest dla każdego - bez znajomości html, css człowiek nie będzie w stanie wymienić sobie nawet banera/grafiki, a bez takiej umiejętności wszystkie inne funkcje może znaleźć na NK ;)
Dlatego sądzę, że Joomla nadaje się dla:
osób które mają jakiekolwiek pojęcie o html,css,php itd
osób, które chcą się czegokolwiek nauczyć w tych dziedzinach (do których ja należę)Inne osoby odpadają :)

zwiastun
07-09-2009, 15:43
Jeśli za trudne, to się pogódź z tym, co masz.
Jakieś klasy masz w poprzednich elementach - można spróbować dodać im dolny margines lub odstęp.
Rozwiązanie tkwi w technice nadpisywania szablonów - możesz sobie dopisać klasę czy odstęp wprost w tabeli. W artykule o technice nadpisywania szablonów (http://wiki.joomla.pl/Zrozumie%C4%87_koncepcj%C4%99_podmiany) ten element akurat jest bliżej omawiany.

PS
1. Nie wiem, co to jest NK (mam nadzieję, że nie klniesz i nie wyzywasz!)
2. Nie pleć bzdur wynikajacych albo z niewiedzy albo z jakichś swoich wyobrażeń.

klotho
07-09-2009, 16:28
Jeśli za trudne, to się pogódź z tym, co masz.
Jakieś klasy masz w poprzednich elementach - można spróbować dodać im dolny margines lub odstęp.
Rozwiązanie tkwi w technice nadpisywania szablonów - możesz sobie dopisać klasę czy odstęp wprost w tabeli. W artykule o technice nadpisywania szablonów (http://wiki.joomla.pl/Zrozumie%C4%87_koncepcj%C4%99_podmiany) ten element akurat jest bliżej omawiany.

PS
1. Nie wiem, co to jest NK (mam nadzieję, że nie klniesz i nie wyzywasz!)
2. Nie pleć bzdur wynikajacych albo z niewiedzy albo z jakichś swoich wyobrażeń.

Dziękuję za tego linka - przeglądam teraz :)

PS. Przepraszam za skrót słowny NK (Nasza Klasa) - ok, nie będę się już czepiał dla kogo jest Joomla - zostawiam ten temat w spokoju - będzie najbezpieczniej ;)