PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla 1.0 - jak reanimować?



Torpski
11-09-2009, 00:14
Mój pierwszy post, więc witam serdecznie.

Zacznę może od tego że nie pracuję na co dzień z Joomlą. Dostałem jednak w "spadku" po fatalnym i nieuczciwym developerze stronę opartą na Joomli 1.0. Sam CMS wygląda przyjemnie i nie sprawiałby kłopotów, gdyby nie fakt, że aktualna instalacja jest w strasznym stanie. Do połowy istotnych sekcji w panelu admina nie jestem w stanie się dostać (tak jakby zostały wyłączone "na twardo"). Niektóre moduły zwracają piętrowe błędy. Nawet numer wersji został usunięty (!?) praktycznie zewsząd i o tym że jest to 1.0.15 musiałem wnioskować po wersji VirtueMarta. Całość wygląda na przerabianą metodami sowieckimi, jest pozbawiona dokumentacji i w związku z tym noszę się z zamiarem dokonania radykalnych czystek.

Pytanie brzmi: jak do tego najlepiej podejść żeby uzyskać optymalny efekt - tj. normalnie działającą Joomlę 1.0.15? Dodam że z bazą muszę bardzo uważać - jest tam aktywne forum, rozbudowany VirtueMart i grubo ponad 3000 userów.

Planowałem po prostu wykonanie kopii zapasowej plików na serwerze, po czym wywalenie ich wszystkich i wgranie świeżych (wraz z niezbędnymi modułami). Do tego jednak muszę wiedzieć w których plikach będą po takiej operacji niezbędne modyfikacje (choćby konfiguracyjne). Poza tym nie wiem czy to wystarczy - w końcu baza też może być ofiarą w.w. metod.

Byłbym bardzo wdzięczny za możliwie dokładną poradę.

EDIT: Pomyślałem że mogę też zadziałać mniej drastycznie i po prostu nadpisać pliki świeżą instalacją. Wciąż jednak muszę wiedzieć co potem powinienem edytować.

zwiastun
11-09-2009, 00:54
A jakiej to porady oczekujesz?
Instrukcji, jak z "niewiadomoccotojest" zrobić żeby było dobrze, zakładając, że Twoja wiedza i doświadczenie są "niebardzowiadomojakie"?

Nawet gdyby możliwe było napisanie Ci takiej instrukcji, to nie wiem, czy ktokolwiek zrobi to w ramach porady na forum internetowym.

Stwórz od podstaw z pakietów instalacyjnych witrynę zawierającą ten sam zestaw komponentów, modułów i dodatków, a następnie podmień dane.

Osobiście radziłbym nie wypowiadać się na temat swojego poprzednika, bo w gruncie rzeczy ani nie wiesz, co faktycznie zrobił, ani nie wiesz dlaczego, ani nie wiesz, w jakich okolicznościach.

Torpski
11-09-2009, 08:45
Dzięki za odpowiedź. Nie oczekuję instrukcji - raczej czegoś w rodzaju kilku kluczowych punktów typu "na co zwrócić szczególną uwagę". No i na podpowiedzi od osób które być może były w podobnej sytuacji.

Za sugestię również dziękuję, pewnie faktycznie będzie to lepsze niż prosta podmiana plików.

Byłbym też wdzięczny za zejście z paternalistycznego tonu - wiedzę na temat mojego "poprzednika" opieram na innych faktach dokonanych, mniej lub bardziej związanych z opisywanym problemem.

zwiastun
11-09-2009, 13:47
To zachowaj tę wiedzę dla siebie. Jaki cel pisania o tym publicznie, nawet jeśli nie wymieniasz nazwiska?
Absolutnie nie radzę kopiowania plików poza plikami danych (zdjęcia produktów, itp.) - oryginalne pakiety instalacyjne (spiesz się, póki jeszcze są w plikowniach, bo - jak wiesz- centralny katalog został już z pakietów dla Joomla 1.0 wyczyszczony).
Dane można potem przenosić partiami - zacząć od podstawowych tabel z danymi sesji, kategorii, artykułów, sprawdzając działanie, ale nie poprawiając niczego za pomocą narzędzi joomla, co najwyżej edytując w BD.
Na koniec zostawić sobie użytkowników (4 tabele). Dopiero gdy to zafunkcjonuje, można poprawiać, modyfikować bezpośrednio za pomocą narzędzi zaplecza.
Ogólnie: ponieważ będziesz instalować od podstaw, niektóre elementy zostaną oznaczone w bazie danych nowymi identyfikatorami. Techniki dwie - zostawić jak ustali się podczas nowej instalacji albo - wyeksportować tabelę, zmienić identyfikatory zgodnie ze starymi, importować z powrotem. Jest to trochę pracy, ale jedyna droga zapewniająca, że nie będzie jej jeszcze więcej (np. naprawianie zerwanych połaczeń)

Torpski
11-09-2009, 14:21
Dzięki. :)

Ogólnie: ponieważ będziesz instalować od podstaw, niektóre elementy zostaną oznaczone w bazie danych nowymi identyfikatorami. Techniki dwie - zostawić jak ustali się podczas nowej instalacji albo - wyeksportować tabelę, zmienić identyfikatory zgodnie ze starymi, importować z powrotem. Jest to trochę pracy, ale jedyna droga zapewniająca, że nie będzie jej jeszcze więcej (np. naprawianie zerwanych połaczeń)
W jakich przykładowo tabelach może to być problemem? Rozumiem że np. w userach nie powinno, ale np. w modułach już może (bo id będzie zależeć od kolejności instalacji), tak?

zwiastun
11-09-2009, 14:35
ta np. w modułach bo masz tabelę mapujacą moduły i pozycje menu (choć tę tabelę akurat, ja bym pominął i przypisywał moduły na nowo!). Nie pamiętam, jakie jest odwołanie w pozycjach menu do komponentów, możliwe że przez ID właśnie. Z dodatkami chyba w ogóle nie ma takiego problemu (boty). Dojdziesz do takich rzeczy na podstawie tego, co zobaczysz w działaniu. Po prostu ogólna zasada - doprowadzić do działania przywracając minimum niezbędnych ustawień oryginału poprzez przeniesienie informacji z BD.