PDA

Zobacz pełną wersję : Kodowanie - polskie znaki - podstawy



rajdon
16-09-2009, 15:20
Witam,
dużo czytałem o polskich znakach, ale nadal nie łapię paru rzeczy stąd ten post, jeśli jest zbyt banalny, to przepraszam.

Mam takie problemy:

1. Wklejam tekst z notatnika (lub worda) do artykułu na zapleczu (edytor Editor - JCE 154), bez żadnych formatowań. Po wklejeniu wszystko jest ok, ale gdy kliknę ZASTOSUJ, wtedy tekst się zapamiętuje i otrzymuję:
- zamiast znaku - znak ? (myślnik zamienia na znak zapytania)
- zamiast znaku " znak ? (cudzysłów zamienia na znak zapytania)

Próbuję w notatniku konwertować z UFT - 8 na ANSI i na odwrót i wtedy wklejać, ale to nic nie daje. Zawsze po ZASTOSUJ następuje zmiana, co przy długich artykułach jest irytujące.

2. Jak wpisze w metadanych poprawnie dane o stronie to gdy otworzę np. Pajączkiem plik configuration.php mam takie przekłamania:
wpisałem: Parafia św. Mateusza Apostoła
w pliku widzę: Parafia Ĺ›w. Mateusza ApostoĹ‚a

Jeśli w pliku poprawię dobrze, to na stronie zaplecza otrzymuję metadane gdzie literki ł i ś zastępowane są znaczkiem �.

Gdzie leży problem, gdzie się ustawia odpowiednie języki kodowania, proszę bardzo pomoc.

Oto parametry mojego systemu, jakie udało mi się znaleźć na zapleczu:

Kodowanie połączenia MySQL: latin2_general_ci
Joomla! 1.5.14 Stable

phpMyAdmin - 2.11.9.5
Wersja klienta MySQL: 5.0.45
Używane rozszerzenia PHP: mysql
# System kodowania znaków dla MySQL: UTF-8 Unicode (utf8)
System porównań dla połączenia MySQL: urf8_unicode_ci

Jak mi ktoś pomoże będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam!!

moje
16-09-2009, 15:31
Czemu konwersujesz uft-8 na ascii? Czemu nie masz wszędzie UTF-8 Unicode (utf8)?

rajdon
16-09-2009, 15:53
Konwertowałem parę razy na próbę, aby sprawdzić, że może zadziała. Nie robię tego zawsze i na siłę.

Nie wiem gdzie się zmienia kodowanie połączenia i co dokładnie zmienić, boję się też, że jak coś zmienię, to mi wysypią się polskie znaki na całej stronie, stąd też pytam ekspertów, czyli Was.

moje
16-09-2009, 16:06
W ustawieniach bazy danych, jak nie przetestujesz, to się nie dowiesz czy się nie wysypia polskie znaki.

rajdon
16-09-2009, 16:09
Chętnie przetestuję, ale podpowiedz mi co zmienić na co i gdzie dokładnie?

moje
16-09-2009, 16:12
W panelu zarządzania bazami danych dokonujesz zmiany kodowań dla twojej bazy danych- powinieneś mieć dostęp na Twoim hostingu.