PDA

Zobacz pełną wersję : Cache



JaGrab3
22-09-2009, 11:50
Witam,
Czy jest jakas metoda konfiguracji, żeby niektóre strony serwisu były wykluczone z modułu cache?
Problemem jest u mnie formatka do wysylania wiadomości, po wysłaniu, wiadomość, ze majl został wysłany nie pojawia się. Pojawia się natomiast, po przejściu na inną strone serwisu, i z taką wiadomością, strona się keszuje.... przez co cały czas jest wyswietlana..

moje
22-09-2009, 14:42
A po co Ci włączony cache?

JaGrab3
22-09-2009, 15:04
Cache strony, chodzi mi o komponent system_cache, po to by zmniejszyc ilośc zapytań do bazki. Chyba że można użyć innego parametru?

JaGrab3
22-09-2009, 15:10
Dodam jeszcze, ze nie kozystam z Pamięci podręcznej ustawianej w globalnej konfiguracji, bo źle działa wtedy menu....ale to inny temat już.

moje
22-09-2009, 15:20
Wiem co to jest i do czego służ ale zapytam znowu, a po co Ci włączony cache?

Masz serwis wielkości nasza-klasa?

JaGrab3
22-09-2009, 15:32
Nie nie mam, ale już tak się utarło, że chcę zrobić serwis w miarę optymalny. Na moim serwie znajduje się kilkadziesiąt serwisów, i zdarza się, że czas odpowiedzi jest znaczny, dlatego jak mogę chcę odciżać serwer.

moje
22-09-2009, 20:41
Optymalne działanie, to jeden serwis na jednym hostingu- optymalniej nie będzie.
Sama baza danych to nie optymalizacja.

Jak już Ci tak zależy to zrób szablon w AJAX'ie, żeby pobierał tylko te dane, które się zmieniły- zmniejszenie obciążenia, zmniejszenie ilości przesyłanych danych, przyspieszenie.

JaGrab3
23-09-2009, 00:32
No dzięki za rady.... jednak ja mam troche inne podejście do optymalizacji niż Ty:
1. Jeden serwis na jednym hostingu.... no sorry, jak by ktoś miał tyle kasy, że na każdy serwis miał dedykowaną maszynę to powodzenia....
2. Sama baza danych to nie optymalizacja- a dlaczego nie????? Otwierając jedną stronę joomla odpytuje bazkę kilkadziesiąt razy (w zależności co masz na stronie), przy szybkiej maszynie czas parsowania jednej strony wyjdzie ci koło 0.5 sekundy (przy jednym użytkowniku!!), zmniejszysz ilość zapytań czas spada ci ok pięciokrotnie - wg mnie jest o co walczyć.
3. Zrób szablon na Ajaxie - dzięki za radę, ale to tak samo jak byś mi doradził - Wolno ci autko jezdzi - kup se nowe z mocniejszym silnikiem - mam szablon taki jaki mam, i to chce optymalizować..
W prostym osCommerce na wyświetlenie strony z ok 30 - toma produktami bazka jest odpytywana koło 100 razy - po użyciu cache tego czego można ilość zapytań spada do ok 10-20 w zależności od szablonu i modułów, na moim sklepie udało mi się zejść z czasem parsowania strony do poniżej 0.1s - tak jak mówiłem jest o co walczyć.....

moje
23-09-2009, 11:57
1. Jak ktoś chce coś zrobić dobrze, to tak zrobi. Nie musi to być od razu dedyk, może to być pojedyncza maszyna wirtualna.
2. Bo optymalizacja, to zmniejszenie ilości przesyłanych danych do przeglądarki, zmniejszenie ilości zapytań do bazy danych poprzez zmiany w kodzie, które generują mniejszą ilość zapytań, zmniejszenie obciążenia serwera php, optymalizacja grafiki itd.
3. Nie każe Ci kupować nowego, zawsze można przerobić ten co się ma. Można kupić nowy silnik do starego auta.

Cache to nie jest poważne rozwiązanie, które gwarantuje dobre efekty.