PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie Joomli do innego katalogu



dreamhost
14-07-2006, 21:24
Witam Joomlomaniaków :)

Mam takie nietypowe pytanie... Tworzę sobie serwis internetowy. Powiedzmy, że Joomla zainstalowana jest w katalogu www.strona.pl/test/ (http://www.strona.pl/test/) Czy jeśli przeniosę całość do katalogu głównego, tzn. www.strona.pl (http://www.strona.pl) wszystko będzie działało jak należy? Wiem, że trzeba dokonać zmian w pliku configuration.php czy jak go tam zwał, co nawet czynilem i to z powodzeniem :) Dlaczego więc pytam? Otóż, czy takowe przeniesienie nie wymaga modyfikacji jakichś innych plików Joomli, czy po jakimś czasie Z TEGO POWODU (tzn. przeniesienia do innego katalogu) coś nagle nie [nazwa popularnej przyprawy] i to tak, że np. uszkodzi bazę MySQL ? Wiem, że niektóre komponenty i moduły wymagają dokonania odpowiednich poprawek w ich konfiguracji, co jest jasne jak słońce i nie stanowi problemu. Chodzi mi o to, czy taka zmiana lokalizacji Joomli jest wogóle w pełni przetestowana i nie spowoduję ZA JAKIŚ CZAS wywalenia się całego serwisu?


Pozdrawiam


P.S. PHP-Nuke to badziew w porównaniu do Joomli :)

magic
14-07-2006, 21:38
Wszystko co napisałeś jest prawdą.
Zmiany po przeniesieniu są nieodzowne w configuration.php oraz w niektórych (dodatkowych, nielicznych) komponentach, które zapisują sobie na własny użytek ścieżki względne lub bezwzględne.
Czyli: przenieś, popraw i będzie działało - teraz i później.
Co nie zwalnia Cię od (ewentualnej) koniecznośći zrobienia kopii zapasowej zarówno plików, jak i bazy - zawsze coś może pójść nie tak ...

Forest
18-07-2006, 13:53
Wszystko co napisałeś jest prawdą.
Zmiany po przeniesieniu są nieodzowne w configuration.php oraz w niektórych (dodatkowych, nielicznych) komponentach, które zapisują sobie na własny użytek ścieżki względne lub bezwzględne.

Właśnie przenoszę stronę, którą robiłem offline za pomocą XAMPP. Czy wszystkie pliki i katalogi mam przenieść? Co mam jeszcze zmienić oprócz pliku configuration.php?

magic
18-07-2006, 14:22
Przede wszystkim musisz przenieść Bazę Danych.
To Ona zawiera podstawową treść Twojej strony.
Pozostałe:
- pliki oprogramowania core Joomla!
- pliki oprogramowania zainstalowanych dodatków (komponenty, moduły, boty)
- pliki obrazków (np. ilustracje do artykułów przechowywane w folderze Images)
- pliki konfiguracyjne (np. configuration.php dla Joomla!)
to sprawa wtórna - wynika ze zmian jakie wprowadziłeś w stosunku do wersji zaraz po zainstalowaniu Joomla! na piewrotnym serwerze (miejscu).

1. Jeśli nic nie zmieniałeś w zakresie doinstalowania dodatków - najprościej zainstaluj na docelowym serwerze Joomla! z pakietu inastalacyjnego, po czym przenieś Bazę Danych. Być może jeszzce będziesz musiał przenieść trochę obrazków i innych plików, które użyłeś lub zmodyfikowałeś na swojej lokalnej stronie.

2. Jeśli zainastalowałeś na lokalnym serwerze dodatki - prościej będzie jeśli zarówno przeniesiesz Bazę Danych na docelowy serwer, jak również (jednocześnie) przeniesiesz CAŁĄ zawartość plików Joomla! (bez instalacji Joomla! na nowym miejscu). Wtedy jednak musisz poprawić "ręcznie" plik configuration.php (głównie ścieżki względne i bezwzględne URL - zgodnie z ustawieniami na nowym, docelowym serwerze) i (generalnie) wykazać się choć szczątkowią wiedzą na temat oprogramowania systemu operacyjnego, serwera www, email, etc. na docelowym serwerze.

Forest
18-07-2006, 14:45
A ta baza danych to gdzie ona jest . Które to pliki lub katalogi. Ona jest w folderze joomla czy gdzieś wyżej?
Niestety jestem lamerem

magic
18-07-2006, 15:34
Fakt. Jesteś lamerem pierwszej wody.
Głownie dlatego, że nawet nie spojrzałeś co masz zainstalowane jako przykładowe treści swojej strony - zaraz po instalacji lub np. na Demo Joomla!, nie wspominająć o Stronie Głównej www.joomla.pl (http://www.joomla.pl), Pomocy, a w tym również niniejszym Forum ... Jeszcze jest możliwość taka, że spojrzałeś, ale nic z tego nie rozumiesz, więc tym bardziej Lamer jest adekwatym określeniem (choć w tym wypadku - zupełnie nie obraźliwym - sam jestem na ten przykład Lamerem w tysiącu i jeden spraw).

Ta baza (nie mylić z Tabazą - Pszczółka Maja) - mieści się na Twoim Własnym serwerze MySQL. To jest jedna z baz danych na tym serwerze. Ma taką nazwę jaką jej nadałeś przy utworzeniu jej (przed, albo w czasie instalacji Joomla!).
Na "siłę" to możesz do niej się dobrać bezposrednio otwierając jeden z plików na swoim serwerze (komputerze), ale nic Ci to nie da ... Najprościej jest użyć "Klienta Bazy Danych MySQL". Moze to być np. phpMySQL (taka strona na Twoim serwerze www - jeśli ją zainstalowałeś - nawet nieświadomie), albp np. MySQL Administrator (taki program na Twoim komputerze - raczej musiałeś świadomie go zainstalować (jeśli...)).

Uzywając takiego Klienta Bazy (programu) wyEksportuj swoją bazę danych (tą, która zawiera treść Twojej strony Joomla!) do pliku tekstowego *.sql (gdzie * zastąp własną nazwą pliku), a następnie zaImportuj ten sam plik na docelowym serwerze www, przy pomocy Klienta Bazy Danych Tamtego Serwera.

Sorry, ale szczegółowe instrukcje Exportu i Importu baz danych mySQL oraz wszelkie inne instrukcje (np. co to System Operacyjny, a co Mysz) - to nie jest temat do omawiania w tym miejscu. Krótko mówiąc - albo jesteś zdolny przyswoić sobie odpowiednią wiedzę np. w oparciu o książki lub (lepiej) materiały szeroko dostępne w Internet, albo płacz, lub płać i rób od początku swój serwis na nowym serwerze www / wynajmij kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

Forest
18-07-2006, 15:41
Dzięki za wyczerpujące informacje i za cierpliwość :o
Tabaza to nie ta bajka. To raczej przygody Sindbada żeglaża. W pszczółce Maji była Tekla:D

magic
18-07-2006, 15:57
Sorry - jak już wspomniałem - jestem lamerem w wielu sprawach, wliczając w to kreskówki dla dzieci ... ;)

Forest
18-07-2006, 19:08
Czy da się jakoś ominąć procedurę export- import bo phpMyadmin nie odpowiada. Wyskakuje jakiś błąd. Znalazłem folder w którym jest moja baza danych czy coś mi to daje?

magic
18-07-2006, 19:32
Nic Ci to nie daje.
Zakładam, że swoją bazę danych jak i Joomla! masz na swoim własnym komputerze (lokalnym). Zakładam, bowiem nie byłeś się uprzejmy zastosować do Regulaminu i napisać co i jak ...
Jeśli prawdą jest jak wyżej - i skoro ci phpMyAdmin nie działa - ściagnij sobie MYSQLAdministrator ze strony MySQL. Zainstaluj, wyeksportuj swoją bazę, i tak dalej ...
I nie pytaj tutaj jak użyć MYSQLAdministrator, albo o co chodzi z relacyjnymi bazami danych - to jest forum na temat Joomla! a nie Baz Danych.
Chcesz przenieść bazę danych? - zorientuj się jak to się robi - to nic nie ma wspólnego z Joomla!, poza tym, że Joomla! TEŻ używa bazy danych ...

r2d2
18-07-2006, 20:23
Cześć
U mnie sytuacja wygląda tak że zacząłem sobie robić stronę na localhoscie na zainstalowanym xamppie. wyeksportowałem dane z bazy zaimportowałem je na innym kompie na którym też zainstalowałem xamppa i strona po drobnej modyfikacji configuration.php ruszyła. tyle że nie mam na niej polskich znaków, dodam że w pliku konfiguracyjnym od apache'a zmieniłem AddDefaultCharset ISO-8859-1 na AddDefaultCharset ISO-8859-2, w czym może tkwić przyczyna?

Dzieniek
08-02-2008, 19:35
Witam .
Ja także się dołacze z pytaniem, moja strona jest w cmsie joomli i prubowałem przenieśc ją do innego katalogu o nazwie h-l, zrobiłem poprawki w configuration i zmieniłem ścieżki na katalog h-l jak tutaj
$mosConfig_absolute_path = '/h-l';
$mosConfig_cachepath = 'h-l/cache';
ale po zrobieniu tych paczy pojawią się błąd Fatal error: require_once() [function.require (http://wodatestowa.home.pl/function.require)]: Failed opening required 'http://wodatestowa.home.pl/includes/version.php' (include_path='.:/:/usr/php/pear') in /includes/joomla.php on line 75
I tak się zastanawiam czy może jest jakaś metoda aby prawidłowo działala joomla po przeniesieniu do innego katalogu , a może jest jakiś pacz bądz skrypt który by to poprawił

yama
08-02-2008, 19:49
przeanalizuj to co jest pod tym linkiem i sprawdz czy masz dobra sciezke plikem ktory tam jest
http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=15539

moonwalker
11-02-2008, 08:36
chcialbym sie podpiac do tego watku, bo mam problem wynikajacy z tego, ze zaczalem tworzyc witryne w katalogu testowym na serwerze, a teraz chce go przeniesc do wlasiwego katalogu. Wydaje mi sie, ze jedyne co powinienem zrobic to zmienic sciezki do katalogow w pliku configuration.php - tak tez zrobilem, strona mi sie laduje, ale wyswietla takie bledy:

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/includes/joomla.php on line 707

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/index.php on line 250

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/index.php on line 251

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/index.php on line 252

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/index.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/index.php on line 254


Z prawami nie powinien byc problem, bo po tej zmianie ustawilem dla configuration.php chmod 777.

Prosze o jakies wskazowki...

mard
11-02-2008, 09:26
kolego moonwalker, a jakiego edytora uzywasz ??
Ja mialem kiedys taka sytuacje gdy uzylem edytora z komputera mojej zony, byl w wersji demo i dodawal do kodu nie widoczne w nim linie na poczatku pliku. Sadze, ze w twoim przypadku jest podobnie gdyz qwszystkie twoje bledy sa lini 1 pliku configuration.php

Proponuje edytowac plik za pomoca programu PitPadPRO jest darmowy i latwo go znajdziesz w sieci.

moonwalker
11-02-2008, 09:53
hmm tez o tym pomyslalem, bo uzywalem teraz notatnika systemowego, ale po zainstalowaniu programu ktory proponujesz i otworzeniu pliku nie stwierdzilem jakis nieprawidlowosci - plik zaczyna sie od <?php w linii 1, a potem juz kolejno:
if(!defined('RG_EMULATION')) { define( 'RG_EMULATION', 0 ); }
$mosConfig_MetaAuthor = '1';

i tak dalej... wiec niestety to nie w tym problem... czytalem gdzies, ze w czasie inastalacji joomla prawa dla niektorych plikow nadaje serwer(?) i potem uzytkownik nie moze ich zmienic. Ale nie wiem dokladnie o co w tym chodzi... ale moze gdzies tutaj nalezy szukac problemu?

Aha. w panelu admina tez oczywiscie wyswietla bledy:

Warning: session_start() [function.session-start (http://virgindigital.pl/bud/administrator/function.session-start)]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/administrator/index2.php on line 37

Warning: session_start() [function.session-start (http://virgindigital.pl/bud/administrator/function.session-start)]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/includes/joomla.php on line 810

Warning: session_start() [function.session-start (http://virgindigital.pl/bud/administrator/function.session-start?07caebfb86f49b8ef4c7e2d9842e11c2=8a483cabfa0 38cf86694fa0ebc126ce2)]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/vdm/public_html/serwis/configuration.php:1) in /home/vdm/public_html/serwis/includes/joomla.php on line 810

mard
11-02-2008, 11:10
Problem rozwiazany, ale szczegoly podam gdy ustale liste edytorow, ktore powoduja blad i ktore wlasciwie pokazuja kod.

Dziwne znaki powstaja na skutek przejscia z iso na utf lub z utf na iso.

Oto edytory wlasciwie pokazujace kod UTF na 100%:
Edit+, PSPad, Zend studio, Dreamweaver

"Te dziwne znaczki na poczatku to BOM, czyli 3 bajty (0xEF 0xBB 0xBF) narzucone przez UTF-8.
Zauwazylem ze jesli zapisujemy w UTF-8 to na niektorych serwerach jest ok, a na niektorych sie popstostu nie parsuje lub pokazuja sie te znaczki na początku.
Jak zapiszemy w unicode to php wariuje zamiast pokazywac wynik to pokazuje source. Troche smieszna sytuacja.
Jest mozliwosc usuniecia tego tak jak ale to jest nie prawidłowe poniewaz to jest wymagane przez UTF-8. To jest takie obejscie na sile. Plik w tym standardzie wymaga tych 3 bajtow, a jesli usuniemy to tak jakby plik byl bez naglowka."
calosc tej dyskusji tutaj http://forum.php.pl/lofiversion/index.php/t27476.html


Jak naprawic:

1. Uzywamy wlasciwego edytora, ktory wlasciwie potrawi zapisac UTF.
2. Otiweramy stary plik z bledami w "dobrym edytorze" zaznaczamy recznie wszystko (cala zawartosc pliku myszka od gory do dolu lub odwrotnie jak komu wygodnie).
3. W "dobrym edytorze" towrzymy nowy dokument.
4. WKlejami zawartosc (skopiowana) i zapisujemy plik pod nazwa jaka nosil plik oryginalny.


Edytory mogace powodowac blad:
notatnik winxp, Editpad Lite

moonwalker
11-02-2008, 11:26
dzieki mard za pomoc. Upierdliwy blad, ale fajnie ze sie udalo go rozwiazac :)

yama
11-02-2008, 12:12
dopowiem tez, ze to jesto takze rozwiazanie problemu dodatkowego znaczka na gorze strony najczesciej J lub cos podobnego, nie ma go w kodzie, w templatce itp, a przyczyna jest identyczna i rozwiazanie tez, najczesciej jest efektem dodatkowych bajtow dodawanych przez edytor podczas edycji pliku templatki lub ktoregos includowanego.