PDA

Zobacz pełną wersję : www.pierwszaliga.info - do oceny



Seventk
18-07-2006, 14:07
witam,
chciałbym abyście ocenili moją stronke którą robiłem.stronka jest o tematyce sportowej , zrestą sami zobaczycie
mile widziane wszelkie uwagi oraz konstruktywna krytyka

adres strony:
www.pierwszaliga.info

pozdrawiam
gerard

magic
18-07-2006, 15:03
FORMA. Beznadziejna
Zasada jest prosta - FORMA powinna być podporządkowana TREŚCI (a nie odwrotnie). Tego nie widać na tej stronie. Co więcej - nic nie widać w tym względzie, bowiem ograniczyłeś się do minimum przeróbki domyślnej tempalatki dla Joomla!. Wykaż się większą inwencją w zakresie modyfikacji lub wykonania templatki, to może będzie materiał do dyskusji ...

TREŚĆ. Nieadekwatna do obietnicy
Nazwa domeny jak i serwisu obiecuje ...
Żeby klient nie czuł się uszukany treść musi być adekwatna ...
Nie czuję się specjalistą w tej kwestii (kibicowanie, śledzenie losów I ligi piłki nożnej), ale posłużę się przykładem z Twojej strony:
RELACJA LIVE! obiecuje LIVE (czyli bezpośredni dostęp do materiałów (transmisja LIVE z np. meczu, albo choćby w miarę aktualna wypowiedź "kogośtam" (podcasting?, inne?)). Tymczasem pod tym linkiem są "jakieśtam" teksty - nie wiadomo kiedy opublikowane, a na pewno nie LIVE ... To tylko przykład ...

Reasumując:
1. Dostosuj lepiej Formę do Treści, a także popraw samą Formę
2. Nie obiecuj więcej niż oferujesz - to się obróci zawsze przeciwko tobie. Dostosuj treść i nazewnictwo do posiadanych możliwości, a nie do intencji i zamiarów.
(minely 2 strzaly z nikad)
Zostałem przywołany do tablicy, to się melduję i wykładam ...
1. Ograniczyłeś się do drobnej modyfikacji got. templatki rhuk'a, To fakt.
2. Te modyfikacje zostały zrobione nieudolnie - zauważ, że litościwie pominąłem tą kwestię, nie czepiałem się szczegółów i nie zamierzam - po prostu to jest nieistotne bowiem podstawowy błąd jest inny (o czym dalej).
3. Napisałem wyraźnie:

... wykaż się większą inwencją w zakresie modyfikacji lub wykonania templatki, to może będzie materiał do dyskusji ...
i tu masz odpowiedź - nie ma o czym dyskutować (FORMA) - kogo mam krytykować: rhuk'a?, brak umiejętności posłużenia się photoshop?
Zamiast wytykać poszczególne błędy napisałem też (gwoli zastanowienia się nad tematem), że Forma powinna być podporządkowana Treści, a nie odwrotnie. Nie pisałem szczegółowo na ten temat, bo trzeba by tu podręcznik, albo kilka ...
No ale skoro to proste zdanie wymaga doobjaśnienia, żeby było zrozumiałe na tyle, żeby się nad nim zastanowić i wyłapać praktyczne zastosowanie - postaram się poniżej:
Nie będę tu prowadził teoretycznego wykładu - zainteresowanych odsyłam do obsz. literatury na temat Szt. Użytkowej, Typografii i innych podręczników, poradników - księgarnia, biblioteka, Internet ...
Skupię się na kilku przykładach dot. Tw. strony:
1. Jeśli projektujesz stronę (jej FORMĘ), musisz się najpierw zastanowić jaka będzie (jest) jej TREŚĆ - co ona będzie zawierała, do czego ta strona będzie służyła.
Zastanowiłeś się czym jest ta, konkretna, przedmiotowa strona? Ona jest magazynem informacyjnym, jej przeznaczeniem jest podawać Informacje, dużo informacji. W sumie taki rodzaj gazety. OK - gdybyś się zastanowił PRZED wykonaniem FORMY, to już byś miał 50% z górki ...
Dlaczego?
Bo to oznacza, że taka strona (informacyjna - zawierająca dużo tekstu) musi być przede wszystkim CZYTELNA, że musi ułatwiać jej czytelnikowi zarówno percepcję zamieszczonych informacji, jak i wyłuskiwanie z dużej ich liczby - tych, z którymi czytelnik chciałby się zapoznać. Bo to oznacza, że będziesz musiał zmierzyć się z problemem nadmiaru informacji i jej przyswajalności. Odnośnie Formy - służy temu pilne zastosowanie się do zasad Typografii - czyli zasad rozmieszczenia tekstów i innych elementów, ich odpowiedniego sformatowania.
Porównaj teraz proszę swoją stronę domyślną, z np. pierwszą stroną dzisiejszego wydania Gazety Wyborczej (papierową). Widzisz różnicę?
GW się CZYTA, podczas gdy Twoją stronę - NIE. Wszystko masz na kupie, trudno się połapać co, gdzie i jak, wzrok lata po całości i nie ma się na czym zatrzymać.
Nie będę wchodził w szczegóły i wskazywał palcem błędy - za dużo tego, a i ja się nie czuję jakimś guru. Weź tylko (przykł.) pod uwagę, że w typografii operuje się takim pojęciem jak "światło". Bynajmniej nie chodzi o żarówkę, tylko o odstępy, wolne, niezadrukowane obszary. Czy myślisz, że Wyborcza pozostawiła tyle cennego, niezadrukowanego miejsca z pośpiechu, albo z powodów nieumiejętności zadrukowania tych miejsc przez ich maszynę drukarską? Przecież - pomyśl - mogli by przyoszczędzić na papierze co najmniej 1/3 kosztów, a przy okazji na transporcie i innych takich ... No to skoro (zakładamy) zrobili to świadomie (rezygnując z kupy kasy) - mieli powód... Tym powodem jest CZYTELNOŚĆ, a te puste miejsca - odstępy od tekstu - umiejętnie zastosowane - powodują, że całość jest bardziej zrozumiała, lepiej się czyta, łatwiej skupić wzrok na pożądanej informacji ... itd.
Podobnie sprawa się ma np. z gradacją wielkości czcionek, wytłuszczeniami, wzajemnym układem treści, gradacją ważności tekstów, ich przeznaczenia ... oraz z kwestią potrzeby zrezygnowania z publikacji na pierwszej stronie wszelkich możliwych (istotnych) treści - na rzecz pewnego kompromisu. Tutaj wpływ oczywiście ma nie tylko projektant FORMY, ale również Redakcja, ale jeśli FORMA uniemożliwia nadużycia w tym względzie (a może) ...
Reasumując ten punkt: nie zastanowiłeś się do jakiego typu TREŚCI masz przygotować FORMĘ, gdybyś się zastanowił - zrobiłbyś to inaczej, lepiej (abstrahując od znajomości Typografii i sztuki designerskiej - gdybyś się zastanowił, to nawet bez ich znajomości "zerżnął byś" z innej dobrej strony lub zastosował inną - gotową - templatkę, niż Solar Flare II).
Tymczasem ograniczyłeś się do mniej lub bardziej nieudolnego przerobienia (niewłaściwie dobranej) gotowej templatki.
Tutaj masz odpowiedź, dlaczego szczegółowe komentowanie np. takiej, czy innej klasy CSS zastosowanej przez ciebie na tej stronie nie ma sensu ..., ani komentowanie innych szczegółów - po prostu popełniłeś błąd na samym wstępie, a cokolwiek byś robił dalej - to się mija z sensem.
2. Projektując FORMĘ strony musisz brać pod uwagę jej TREŚĆ, a w tym - dla kogo ta Treść (i Forma zarazem) jest przeznaczona?
Czy to ma być serwis dla 15-tolatków (jakiej płci, upodobań?)? , czy może 40-tolatków (w tym np. w szczególności - fanów piłki i dobrego piwa?)? , czy to są osoby o wyższym wykształceniu, czy może pochodzą z inteligenckiego środowiska i są oczytani, czy też raczej "dresiarze" z "blokowiska" (nie obrażając nikogo - z całym szacunkiem dla różnych środowisk w Polsce i na świecie)?
Oczywiście takie pytanie jest Wspólne - zarówno dla projektanta FORMY, jak i TREŚCI, ale jeśli pominąć takie pytanie i odpowiedź na nie, to FORMA strony będzie Nieadekwatna do "Grupy Docelowej" jej odbiorców. Chyba nie muszę tłumaczyć, że Forma mogłaby (powinna) inaczej wyglądać na stronie przeznaczonej dla 13-toletnich fanek futbolu i (zarazem) lalek Barbie, a inaczej dla 40-toletnich fanów piwa i futbolu (w tej kolejności) ...
Reasumując ten punkt: nie zastanowiłeś się (wspólnie z Redakcją?) nad Grupą Docelową, nie zrobiłeś nic, żeby dostosować w tym względzie FORMĘ do TREŚCI, Ty po prostu użyłeś pierwszej z brzegu templatki, która (technicznie) działa bez zarzutu, ale kompletnie nie ma sensu na tej stronie - jest neutralna, do nikogo nie przemawia, nie identyfikuje się z niczyimi gustami, upodobaniami.
Zaraz powiesz: hola,hola - moim zamiarem nie było schlebiać gustom kogokolwiek, sam mam wyrobione zdanie i własne (słuszne) gusta, które jestem gotów narzucić innym ... OK, to przejdźmy do następnego punktu ...

3. Projektując FORMĘ strony musisz brać pod uwagę jej TREŚĆ, a w tym - możesz (nie musisz) narzucić własną estetykę, złamać kanony sztuki designerskiej - w imię lepszego (Twoim zadaniem) podania TREŚCI poprzez FORMĘ.
Czyli (krótko mówiąc) możesz (nie musisz) nie tyle kształtować Formę "Pod Publiczkę" - czyli jak w pkt. 2, ale nawet złamać wszelkie kanony, zasady sztuki - patrz pkt.1 - żeby osiągnąć własny, zamierzony efekt, wynikający z Twoich własnych poglądów na Sztukę.
OK. Tylko czy Ty się nazywasz Picasso? albo może jesteś (byłeś) członkiem grupy surrealistów Bunuel'a?, a może właśnie tworzysz własne kanony Sztuki Użytkowej, stoi za tym twoja wiedza na temat dotychczas stosowanych, a Twoje działanie jest świadome i ma jakiś cel???
Ośmielam się wątpić ... Dlaczego? Bo ograniczyłeś się do (nieudolnej) modyfikacji gotowej templatki ... (brzmi jak zdarta płyta, prawda?).
Nie idzie zauważyć jakiejkolwiek nowatorskiej myśli, podejścia do tematu, nowej filozofii w temacie FORMA vs TREŚĆ ...
Nikt nie wymaga od Ciebie, abyś był nowym Witkacym polskiego Internetu, ale jeśli nim nie jesteś - stosuj się pilnie do zasad, kanonów sztuki designerskiej, w tym - webmasterskiej. Takie rzemiosło ... wymaga wiedzy i jej stosowania ... Przyjdzie czas, to może zburzysz te zasady, wprowadzisz nowe - jak już będziesz gotowy, kiedy będziesz miał coś konkretnego do powiedzenia, do zaproponowania ...
Reasumując całość:
Poprzednio ograniczyłem się do podsunięcia Tobie jak i innym myśli, że trzeba trochę pomyśleć nad FORMĄ wobec TREŚĆI, bowiem tylko w ten sposób można osiągnąć sensowne wyniki pracy. Nie czepiałem się (i nie czepiam) konkretów, bo w sytuacji, kiedy FORMA z definicji nie odpowiada TREŚCI - nie ma o czym gadać ... Uwagi typu "czy autor na pewno posiada umiejętność posługiwania się edytorem map bitowych" lub "czy kolor tego nagłówka nie powinien być inny" - są nie na miejscu: jest to sprawa wtórna, w sytuacji, kiedy omawiana praca obarczona jest znacznie poważniejszymi błędami.
Krótko mówiąc: zapewne się napracowałeś przy tym projekcie, ale niech on posłuży jako przykład niewłaściwego, nieumiejętnego podejścia do sprawy. Niech będzie negatywnym przykładem tego co i jak można zrobić z Joomla! - zarówno dla Ciebie jak i dla innych...
Mam nadzieję, że nie jesteś śmiertelnie obrażony za słowa krytyki z mojej strony - w sumie: sam chciałeś :) Ja poprzednio się ograniczyłem do ogólników - również w tym celu, żeby Cię nie urazić lub aby nie deprecjonować Twoich umiejętności, zdolności i nakładu pracy jaki włożyłeś ...

Rybik
18-07-2006, 19:32
cyt "zapomniałem hasło" to po polsku ?
PHPBB wewnatrz strony zupelnie kolorystycznie nie zgrywa sie z reszta, tzn widac ze to PHPBB z domyslna skorka
redakcja, nie wiem czemu nie jest to lista kontaktow z com_contacts tylko taka odreczna lista niespecjalnie zroznicowana graficznie
szare tlo dla krotkich tresci wylazi dolem i nieelegancko wyglada
tabela - brak grafiki
terminarz, warto dac w 2 kolumnach zamiast na 5 ekranow liste
strzelcy - brak tresci, poczatkowa tabelka bez stylu ramki zblizonego do templaka
transfery - tabelka j/w , brak grafiki

Orange ekstraklasa w tym sezonie tak jak i zeszły będzie miała 2 spotkania herbowe, pierwsze to pojedynek Wisły i Cracovii. Dwóch odwiecznych wrogów*. Ostatnim efektem derbów Krakowa było zabójstwo siedemnastolatka**. Drugimi drebami są to derby między*** Widzewem,a ŁKS-em. Derby Łodzi są tym ciekawsze gdyż oba kluby są beniaminkami *(to napewno zasługuje na osobne zdanie?) **jak dla mnie efektem derbow jest cos innego a zabojstwo to moglo byc co najwyzej incydentem w trakcie ***masełko masełkowate. Proponuje popracować nad polszczyzną
"Narazie niema terminarzu" (brawo!)
Puchar inter-toto -> error
czat - error IE, szata graficzna niezitegrowana z reszta strony
radio - link na glowna strone
tekst o Kazimierzu górskim jest zerżnięty z wikipedii (reszta podobnie - brawo!)
Historie klubow zerżnięte z ich stron domowych (opatrzonych (c) - a Ty nawet żródła nie podajesz)Ogólnie - w tekstach autorskich koszmarna polszczyzna, integrowane dodatki jak czat i forum maja wlasne szaty graficzne i wyglada to nieladnie, brak przynajmniej 50% zawartosci strona jaka sugeruje menu. Menu za dlugie i nie zmieniajace w zaleznosci od przegladanych tresci, niewykorzystana prawa kolumna i inne pozycje modulow zamiast dlugasnej lewej kolumny. Prawa autorskie - tu rece opadaja bo z jednej strony bez zajakniecia poslugujesz sie cudzymi tekstami, nie podajac zrodel a z drugiej sam opatrujesz swoja strone dumnym copyrajtem z durnym komentarzem ze kopiowanie tekstow zabronione. Niby co ma chronic twoj copyrajt ? Kod Joomla ktory jest na licencji wolnego oprogramowania a ktorego rdzenne prawa autorskie naleza do Open Source Matters ? Kod szablonu szaty graficznej nalezacy do rhuk(at)rockettheme(dot)com ? Te teksty ktore wcale nie sa twoja wlasnoscia ?

Sova
19-07-2006, 00:10
Hmm o szacie graficznej nie będę się wypowiadał - bo fachowcy już wyrazili Swoje opinie.
Natomiast treść... Cóż, jestem kibicem i oczekuję fachowych informacji. Począwszy od tego, że skoro czytam newsa - to chciałbym wiedzieć kiedy on się pojawił (data), jak artykuł pochodzi z innego serwisu - wypadałoby podać jego źródło, tym bardziej jeśli jest skopiowany bez zmian.
Chcesz przyciągnać czytelnika? krol już napisał o mnogości stron o takiej tematyce - jedynym sposobem do zachęcenia z tego by korzystać z Twojej strony jest rzetelność informacji i atrakcyjna forma ich podania odwiedzającemu serwis (już nawet mógłbym przeboleć szatę graficzną) - chyba, że atrakcją mają być literówki, błędy ortograficzne i gramatyczne:D.

P.S. ...no i ekstraklasa nie będzie miała 2 spotkań derbowych - tylko 4, chyba że runda rewanzowa została zlikwidowana, ale o tym nie słyszałem.

Dorzucę jeszcze dwa grosze:
- więcej autorskich treści ("prognozy na nadchodzący sezon" - link do forum? może własna opinia na temat nadchodzącego sezonu)
- radakcja - takie informacje to raczej w stopce lub gdzies u dołu strony być powinny
- współpraca - patrz wyżej
- reklama - patrz jeszcze wyżej
---------------------------------
- tabela ligi - bardziej czytelna, nic nie przeszkadza aby umieścić ją w szablonie vide->terminarz
- transfery - pogrupować na transfery w danym klubie, teraz są tak mało czytelne, że aż boli - bo np. ktoś zainteresowany jest transferami tylko jednego klubu- mam czytać wszystko??
-----------------------------
- derby - o tym już pisałem
- puchar polski - "niema terminarzu" - jak nie ma to niech j.polski będzie ok
- liga mistrzów - a to tylko Legia w niej gra? Z tego co wiem to już I runda prawie za nami
- puchar uefa - patrz: liga mistrzów
- puchar intertoto - "Not Found"
-----------------------------
- typermania - link - bez komentarza
- forum - skórka odpowiadająca wyglądowi i tematyce strony niezbędna
- czat - jak forum to po co czat? To 1 wystarczy - nie będziecie interią czy onetem
- radio - przenosi mnie na stronę główną....czyli nie ma radia
- relacja live - o tym już było - choć dla mnie zbędne
- wyniki na komórkę - obecnie wywala mnie na stronę główną - do obsługi potrzebny dobry skrypt, bo nie wyobrażam sobie by ktoś z Was siedział przed kompem w trakcie kolejki ligowej i słał sms'y do ludzików w stylu: "Francja-Włochy 0:0, 105' Zidane "walnął z byka" Materazzi'ego"
- tapety - dla zainteresowanych - obecnie brak
- sygnaturki - ??? - obecnie brak
- avatary - dla bardzo zainteresowanych - obecnie brak
- humor - dla zainteresowanych - obecnie brak
- publicystyka - dla zainteresowanych - obecnie brak
- bramki - obecnie brak - to mają być filmiki czy bramki sms?:)
- konkursy - dla zainteresowanych - obecnie brak
- wyniki sond - zbędne - opcję takową daje sama Joomla!
- liga na żywo - jak jest relacja live, to po co to?
-----------------------------
- legendy - zamiast zapychać menu po lewej, wystarczy jeden odnośnik i ciekawy dział
-----------------------------
- historia klubów - wystarczą odnośniki w linkach lub małe loga klubów jako odnośniki do oficjalnych stron klubowych - jak ktoś jest zagorzałym sympatykiem danego klubu to jego historię zna, a na 100% akurat u Was jej szukał nie będzie tylko w....google:D
-----------------------------

Podsumowanie:
- treści własne - sami wiecie ile....czyli bardzo,bardzo mało
- puste odnośniki - 12 na 27 pozycji menu (bez historii klubów)

P.S.
1. Regulamin newserów - troszkę mnie przytłoczył - a dokładnie punkt 5.
Cytat:
"Redaktor ma obowiązek informowania Administratora o swojej nie obecności..." - a gdzie ta "nie obecność" - w domu? w szkole? w pracy? w serwisie (współpraca na 24h)? Czyli, nie ma mnie bo zaspałem...

Dodajcie do regulaminu jeszcze jeden,ale za to ważny punkt:
"Osoba chcąca współpracowac z serwisem powinna mieć opanowane zasady poprawnej pisowni i gramatyki języka polskiego"

2. Skoro - jak twierdzi Lucas - strona nie jest jeszcze ukończona, to zrozumiałym jest, że ocenie miała zostać poddana szata graficzna. Tu można się przyczepić - bo wszystko jest kwestią gustu. Dla autorów pewnie jest "suuuper". A wystarczyło choćby zmienić buttony w menu i już w pierwszym kontakcie komuś, kto używa CMS Joomla! nie rzucałby się na usta tekst: "rhuk_solarflare II".

Więcej nie powiem, sami wyciągnijcie wnioski.

hazael
19-07-2006, 12:34
- historia klubów - wystarczą odnośniki do w likach lub małe loga klubów jako odnośniki do oficjalnych stron klubowych - jak ktoś jest zagorzałym sympatykiem danego klubu to jego historię zna, a na 100% akurat u Was jej szukał nie będzie tylko w....google
Bez przesady, może włąściciel akurat na swojej stronie chce dorzucić swoje 3 grosze, ktorych nie zobaczycie na innych wortalach.
Skoro powstał w internecie pierwszy serwis Joomla, to po co powstają kolejne?
Skoro, ja sprzedaję telefon na allegro, to dlaczego inni sprzedają to samo, nawet za ta samą cene?
Skoro jest tylko jedna historia, to po co każdego roku powstaje o tym samym kilkadziesiąt podobnych książek w roznej wersji?Już tak nie atakujcie chłopaka, nie wszyscy są zagorzałymi kibicami - ja np nie jestem i jeśli ta witryna będzie w przyszłosci ciekawiej wykonana, to z przyjemnością na nią zajrze. Google daje nam wybór, a nie wylączność. Dużo zagorzałych fanów oglądającycch mistrzostwa świata czytało niemal te same relacje na kilkunastu witrynach, aby być bardziej upewnionym w faktach. Niektóre serwisy kłamią - więc dobrze zaczerpnąć kilku źródeł.

magic
19-07-2006, 18:44
Na koniec - jeden (wspólny, dla wszystkich) postulat w dwu punktach:
1. Dla Krytyków: nie czepiajmy się szczegółów - czepiajmy się Ogółów, a dopiero wtedy (jeśli ich brakuje - co oznacza, że krytykowana strona jest prawie idealna) - szczegółów.
2. Dla Krytykowanych: nie odbierajmy krytyki osobiście - trochę luzu ... - wyobraźcie sobie, że przedmiotem krytyki jest całkiem obca (inna) strona, a Wy macie okazję poczytać i wybrać z tego co Wam potrzeba i się przyda - resztę pomijając szerokim łukiem i nie odpowiadając na takie szczegółowe, nieistotne sprawy ...
Inaczej takie wątki na naszym Forum będą zamykane - bowiem szybko przeradzać się będą w zwyczajną "Pyskówę" - nie przydatną zarówno dla Interlokutorów jak i dla innych zaglądających tutaj - korzystających z Forum jako ze swoistej Bazy Wiedzy na temat Joomla!

Zamiast (ewentualnego) krótkiego Przepraszam, lub (zamiast) - merytorycznej dyskusji - znowu mamy (rybik: mielismy ?:D) anse, pretensje ...
Na takie dictum jest jeden sposób, jedna odpowiedź - dość.
Zamykam temat. Szkoda, bo mógł się rozwinąć w pożądanym kierunku...

[rybik] Taki psikus sie stal ze przyszedl Niedobry i usunal calla offtopicowa dyskusje, zostalo po 1 poscie na lebka + bonus dla magica z okazji czwartku.