PDA

Zobacz pełną wersję : Edytor jako Panel Klienta



fanti
18-07-2006, 19:42
Prowadzę mała drukarnię, konkurencja z dużymi firmami jest trudna
ich moceprzerobowe i możliwosci są nie do przeskoczenia.
Więc na pierwszy plan wchodzi obsługa klienta.

ostatnio natknałem sie na coś takiego:
http://www.flyer24.de/?sid=d01732b0be30091759ef8a7d60968ab8


Czytałem juz parę lat temu o podobnym rowiązaniu. ale wtedy na modemie otwarcie takiej strony na amerykańskim serwerze było mało realne.

Wykorzystane tu jest takie samo zjawisko jak w webdesignie.

Każdy, kto umie poruszać myszką może wejść na stronę dostawcy
(tutaj drukarnia która wydrukuje i wyśle wydrukowane materiały )
zrobic PROJEKT zatwierdzić i czekać na dostawę.

Zastanawiałem się czy można wykorzystac do tego jakis edytor np JCE.

Na razie nie wiem jak ale może ktos coś podpowie ?

Rybik
18-07-2006, 20:41
Da sie,
JCE chyba umie zapisywac do HTMLa tylko potem trzeba z takiego htmla zrobic cos strawnego dla drukarni - nie oientuje sie w jakim formacie powinny byc takie projekty i jak bardzo chcesz zautomatyzowac proces (tzn czy i gdzie w tym wszystkim czlowiek)

magic
18-07-2006, 20:52
Wszystko jest możliwe, w tym przerobienie łodzi podwodnej na czołg.
Tylko po co?

Projektowanie wizytówek przez Internet to już trudny temat, a projektowanie bardziej skomplikowanych prac ...
Adobe i inni tacy łamią sobie zęby na tym temacie ...

Zastanów się lepiej jak wykorzystać Joomla! jak CMS dla potrzeb swojej drukarni. Content Management System - System Zarzadzania Treścią - tym jest Joomla!, a nie programem do składu dla poligrafii ...

Zapewniam, Cię, że jako CMS - Joomla! może Ci ogromnie pomóc w prowadzeniu drukarni, ale nie tędy droga (w myśleniu) ...

fanti
18-07-2006, 22:00
Dziękuje za odpowiedzi.
Prawie masz racje magic ale nie do końca.

Zarzadzanie kontaktami poprzez joomla! są componenty to jedno

I nie chodzi o to żeby robic skład za pomocą joomla!
Ponieważ i tak trzeba całość przerobić w Indesign ew Corelu itp.
Mój pomysł ma ściagać klientów swoją nowością i skróceniem czasu potrzebnego na przygotowanie projektu i jego zatwierdzeniu.
Jest cała masa klientów przychodzących z ulotką i innymi projektami do druku przygotowanymi w Wordzie. Nie mogę pokazac im drzwi i powiedzieć żeby przyszli jak zmądrzeją - bo klient to nasz Pan - tylko muszę potraktować ich pomysł jako wizję i tworzyc od nowa w odpowiednim programie.
A to co chciałbym zrobić to jakby to samo - ale jaka satysfakcja dla klienta.
A ci którzy wiedzą o co chodzi i tak zlecą projekt komu trzeba albo temu kogo znają.

A ja może będę miał więcej zleceń -

magic
18-07-2006, 22:40
... Zarzadzanie kontaktami poprzez joomla! są componenty to jedno...
Powyższy cytat mniej więcej obrazuje sens (sensowność) Twojej wypowiedzi.
Wybacz.
Ja nie dyskryminuję Joomla! jako narzedzia dla Twoich celów.
Nie przeczę, że rewolucyjna usługa dotycząca poligrafii, świadczona przez Internet przyniosłaby Ci milion klientów z Polski i reszty UE, a choćby nie rewolucyjna, ale choć nieco wyróżniająca Twoją drukarnię ...

Ja tylko próbuję zwrócić Twoją uwagę na konieczność zastanowienia się (z Twojej strony): co, po co, i czemu to ma konkretnie służyć, oraz że Joomla! może dla Ciebie zrobić bardzo dużo, ale jest tylko (aż) CMS, a nie nakładką na PostScript ...

A co do poligrafii i usług drukarskich, to akurat mam ponad 10 lat doświadczenia ... (to tak przy okazji), więc wiem co mówię ...

Dylek
18-07-2006, 23:06
To co pokazales linkiem, sprowadza sie do tego zeby znalezc kogos zmyslnego we flashu, kto zrobi Ci podobny bajerek. Joomla tak naprawde nie jest Ci do tego potrzebna.

nexus246
18-07-2006, 23:29
Kolega przecież nigdzie nie napisał że to ma być projekt końcowy a jedynie ficzer :p



Jest cała masa klientów przychodzących z ulotką i innymi projektami do druku przygotowanymi w Wordzie. Nie mogę pokazac im drzwi i powiedzieć żeby przyszli jak zmądrzeją - bo klient to nasz Pan - tylko muszę potraktować ich pomysł jako wizję i tworzyc od nowa w odpowiednim programie.


Jeśli tak jest faktycznie w twojej branży to imho warto spróbować. Niektórzy ludzie lubią takie bajery. Zależnie od twojej wizji i rozmachu :) napisz moduł (prosto) albo komponent(trudniej).
W obu przypadkach stwórz formularz w którym wstaw edytor (możesz podejrzeć w plikach komponentów joomli jak to się robi i to co klient stworzy w edytorze zapisuj do pliku lub wysyłaj od razu mejlem. Ze szczegółów które mi na szybko przychodzą do glowy - będziesz musiał jakoś sprytnie upload logo czy innych obrazków rozwiązać żeby klient od razu mógł sobie swoje wrzucić.

fanti
18-07-2006, 23:37
Widzę, że temat jest jednak dość ciekawy?
Ok Magic masz wszystko dobrze poukładane
a ja wyraziłem się niezbyt dokładnie.
Raczej wiem co to CMS a napisałem o CRM tylko jako
o przykładzie, a chyba na joomla.org widziałem component.

Natomiast jeszcze nie napisałem biznesplanu na okoliczność
wykorzystania Joomla! do projektowania.
Czytając Wasze odpowiedzi zaczynam mieć wątpliwości
czy to dobry pomysł. Chociaż kiedyś były automaty
do robienia wizytówek widziałem to chyba na dworcu
w Poznaniu, a może w Niemczech.

Joomla! interesuje mnie dlatego, że ułatwia kontakt
ogólnie z internautą, można skupić się na treści,
bez posredników. (różnych twórców www).

fanti
18-07-2006, 23:40
Tak długo pisałem że przyszła nastepna odpowiedz (Nexus246)
I widać że może cośby z tego wyszło - tylko faktycznie trzeba się zastanowic
czy warto i czy tedzy droga.

Rybik
19-07-2006, 00:10
Przygotuj szablony htmlowe dla edytora JCE, daj mozliwosc ludkom dodawac artykuly w sekcji zlecenia, nie beda publikowane wiec tylko ty je widzisz, kazde zlecenie otwierasz w panelu w JCE i zapisujesz wypelniony szablonik jako html.
Sa dodatki do corela (i nie tylko) importujace html, czego wiecej trzeba ? Na ulotki i wizytowki wystarczy.

Sova
19-07-2006, 00:45
Jest cała masa klientów przychodzących z ulotką i innymi projektami do druku przygotowanymi w Wordzie. Nie mogę pokazac im drzwi i powiedzieć żeby przyszli jak zmądrzeją - bo klient to nasz Pan - tylko muszę potraktować ich pomysł jako wizję i tworzyc od nowa w odpowiednim programie.

Sorka fanti, ale to już dla mnie troszkę przesada - każdy klient przychodzący do drukarni powinien znać i umieć obsługiwać narzędzia graficzne? Po pierwsze nie każdego na nie stać, po drugie nie każdy musi posiadać takowe w domu-bo i po co, po trzecie nie każdy musi znać ich obsługę (ponad połowa użytkowników cytowanego Word'a nie zna wszystkich jego funkcji), po czwarte jesli klient przyszedłby do mnie nawet z projektem narysowanym ręczie, na zwykłej kartce to należy mu się szacunek - nie ze względu na ideę "Nasz klient, nasz Pan" - tylko dlatego, że skoro podjąłem się prowadzenia firmy świadczącej usługi tego typu, to mam te usługi świadczyć - bo to ja jestem dla klienta a nie klient dla mnie.

Zastanów się, czy chcesz ułatwić pracę sobie - poprzez "projektanta on-line", czy ułatwić klientowi składanie projektów w Twojej firmie? Do tego drugiego wystarczy miły i znający temat człowiek w dziale obsugi klienta, który potrafiłby umiejętnie obsłużyć klienta prezentując mu ofertę firmy, zachęcić do skorzystania z usług oraz umiejący doradzić fachowo w interesujących go kwestiach.

Rybik
19-07-2006, 01:05
mozeby tak zamiast wedrowac po tematach ideologii podejscia do klienta skupic sie na tym jak za pomoca prostych narzedzi zrobic projektanta online - chocby jako bajer.
Moim zdaniem wystarczy dobry edytor WYSIWYG, sa nawet zewnetrzne online, potem dostosowac oprogramowanie firmy do konwersji z htmla i po sprawie.
Wracac mi to na topic zaraz :cool:

Sova
19-07-2006, 01:17
Sorka - no troszkę mnie poniosło, moja kobietka ostatnio była w drukarni z projektem dla Swojego szefa, projekt właśnie był w Wordzie... może dlatego tak się rozpisałem:)

fanti
19-07-2006, 09:16
Dyskusja na forum jest bardzo trudna. i nie mozna w jednym poscie opisać wszystkiego. Moją intencją nie było potępianie ludzi chociaż pewnie tak zabrzmiało przepraszam- było to jednak stwierdzenie faktu. Prace przygotowane np. w Wordzie nie nadają się do druku. A bardzo często klient jest strasznie dumny ze swich umiejętności i uparcie twierdzi że tak może być
bo nie zna wymagań technicznych druku offsetowego. Do tego uważa że nie powinien płacić za przygotowanie do druku bo on juz to zrobił i wystarczy tylko wydrukować. Każdą prace przyniesioną do mnie przygotowuję od nowa z zachowaniem zasad skladu - ponieważ druk to nie tylko czas ale i duże pieniądze, a raz wydrukowany papier można przerobić tylko na toaletowy.

Wracając na Topic:
Jeżeli przygotuje szablon np wizytówki to jak zrobić aby można było przenosić text np. Nazwisko i Imie z jednego miejsca w drugie. A może trzeba przygotować x wariantów z różnym ułożeniem elementów?

magic
19-07-2006, 22:51
Pozwól, że znowu nie dokładnie na temat, ale może jednak coś będzie na rzeczy ...
Jestem dłuuuugoletnim klientem drukarni w Polsce (i nie tylko).

Z mojego (i nie tylko mojego - trochę się orientuję w branży) doświadczenia wynika jedno:
A) Przed drukarnią, która jest w stanie zapewnić:
- terminowość realizacji
- wysoką jakość (WYSIWYG - projekt / realizacja)
- dobrą współpracę i odpowiedzialność (drukarni) za bieżące ustalenia (zarówno przed, w trakcie jak i po wykonaniu zlecenia)
- niskie (na sensownym poziomie) koszty / ceny, szybkie terminy
- łatwość w składaniu i ustalaniu szczegółów Zleceń
będzie kolejka klientów jak stąd do Łysej Góry - i to na klęczkach ...

Nic Ci wiecej nie potrzeba, jak tylko spełnić te wymagania (mniej więcej w tej kolejności).

Gdybyś jednak te wymagania spełniał, to zapewne nie rozmawialibyśmy na tym Forum.
B) Ale ...
Pewnie masz starą maszynę Heidelberg'a (? - używaną), która nie trzyma ustawień...
Pewnie masz niedoświadczony personel, który sobie nie radzi z maszyną ...
Pewnie (w związku z powyższym) nie do końca jesteś w stanie zapewnić najwyższą jakość...
Pewnie (w związku z powyższym) nie do końca jesteś w stanie zapewnić realizację przyrzeczeń Zleceniodawcom ...
Pewnie - z powodu braku cyfrowego PrePress i innych takich - jesteś zmuszony używać zewnetrznych usług dot. naświetlania, uzywać klisz, matryc - wszystko to wpływa na koszty, terminy, ceny ...
Pewnie (z uwagi na powyższe) - przyjmujesz projekty w Corel, InDesign, Illustrator, PageMaker, które trzeba Ci dostarczyć osobiście do Drukarni ...

Popatrz na powyższe zestawienie BRAKÓW w stosunku do IDEAŁU.
Co możesz zrobić?
Możesz długoletnią pracą, doświadczeniem, sumiennością i wiedzą zasłużyć sobie na spełnienie (w oczach Twoich klientów) tych wymagań.
Możesz posłużyć się najnowszą techniką, oprogramowaniam - zainwesować w gotowe rozwiązania - wymaga duuuużo kasy, opłaca się (tylko co do tego ma Joomla!?).
Możesz jednak użyć Joomla! do swoich celów ( i nie tylko Joomla!).

OK.
A jak?
1. Joomla!
To jest (nie zapominaj) CMS. Pomoże Ci zbudować swój wizerunek - nawet bez konieczności spełnienia wymagań opisanych w A).
Dlaczego?
Bo łatwo jest Joomla! zainstalować, przygotować, a w szczególności - łatwo jest publikować informacje ...
Takie informacje, które byłyby przekonywujące dla klientów, że spełniasz wymagania A). Zwróć uwagę, że możesz zrobić sobie stronę z tekstem "moja drukarnia jest the best", ale kto Ci uwierzy? Natomiast jak codziennie powiesisz w ramach Portfolio wykonanych prac - 10 przykładów, to za rok będziesz miał ich 3650 - zgadza się? I to (przykładowo) może się przełożyć na Wizerunek Twojej Drukarni (patrz A).).

2. Możesz też szukać specjanych rozwiązań (poza tymi, które możesz kupić od producenta maszynerii jaką posiadasz). W tym także (choć to nie oczywiste) pośród dodatków do Joomla! (przypominam - podstawowa funkcja Joomla! to CMS...).

Np. możesz sobie wymyślić, że na Twojej stronie można (uzywając edytora tekstu) opracować skład i treść dokumentu do druku.

Pomijając (wątpliwą) przydatność takiego rozwiązania (w świetle tego co napisałem powyżej) - nie musisz daleko szukać:
- czy zauwazyłeś ten przycisk [PDF] przy każdym z artykułów?
- czy zauwazyłeś, że PDF = PostScript, czyli material gotowy do druku / naświetlania?
- czy zainteresowałeś się, ze choćby na naszej stronie jest do pobrania dodatkowe oprogramowanie obsługujace PDF (lepsza obsługa obrazków, tabelek, polskich czcionek)?
- czy zaznajomiłeś się nie tylko z efektami tego (lepszego?) oprogramowania, ale również z informacjami zaszytymi w jego wnętrzu?
- czy poszedłeś tą drogą, żeby poszukać źródeł tego oprogramowania, jego doskonalszych wersji, innych programów tego typu?

Gdybyś to zrobił - zapewne - zastanawiał byś się właśnie nad zastosowaniem całkiem innych programów na swojej stronie - niż Joomla!, a jeśli już - nad sposobem i przydatnością zintegrowania takiego oprogramowania z Joomla!.

Tyle gwoli przykładu.
Jednym słowem - mierz zamiary na siły, nie odwrotnie. Użyj Joomla! adekwatnie do zastosowania (CMS). Poczytaj o dodatkach do Joomla! np. na http://extensions.joomla.org/ - wybierz takie, które Ci się mogą (w ramach Joomla!) przydać do osiągnięcia celu.
Na koniec dopiero (albo na początek) zastanów się, czy Joomla! to jest to co potrzebujesz, czy może inne oprogramowanie byłoby własciwsze, co tak naprawdę potrzebujesz i w jakim celu ... I na co Cię stać ...

fanti
20-07-2006, 00:56
Chyle czoło i dziękuje za tak wyczerującego posta
Nawet go wydrukowałem.
Jego logika jest wzorowa. W idealnym świecie biznesu.

Od ponad dziesięciu lat jestem jakby po drugiej stronie biurka.
Ad A) - znajomości, a nie tylko dobra praca
Ad B) - romayor 15 lat który trzyma ustawienia dzieki stałej obsłudze
- pracóje sam - kontakty projekt skład druk introligatornia
- nie mam naswietlarki
- zlecnia przymuję w dowolnej formie - wiekszość nawet bez pomysłu w głowie klienta
- o jakosci może swiadczyc to że drukowałem przez kilka lat dla niemieckiej firmy


Moim zdaniem drukarnia choćby zblizona do ideału
to 1-5 milionów zależne od formatu maszyn + naście dziesiąt pracowników
I to na starcie.

Acha cena - wynika z różnych spraw ale przede wszystkim
z możliwosci maszyn tj. formatu, ilosci kolorów,


Powyższe widzę troszeczkę inaczej niż Ty.
Ale może to być zależne od perspektywy.

A Joomla! Wiem CMS!
Nie mam złudzeń, że wpisze coś na stronę i będę przebierał w klientach.

Portfolio oczywiście. Ale bez : "moja drukarnia jest the best" wiarygodność
może być zbudowana na:

Zastanawiam się na stworzeniem społeczności klientów - przez poradniki
jak przygotować pracę do druku, co to jest offset opis wymagań i technologii.
Pomoc w rozwiazywaniu problemów z obsługa programów itp.
Prowadzenie kursów e-mail - (za pomocą np. autorespondera - wykorzystanie
crona do cyklicznego wysyłania e-maili do zarejestrowanych klientów).


Do całości VirtueMart - sprzedaż np. kalendarzy - nadchodzi sezon, firmówek,
teczek, podkładek pod myszkę itp. co wymaga jednak uzgodnienia projektu.

Natomiast to co jest tematem tego wątku - jest tylko namiastką projektowania.
Myslę, że sprawdziło by sie tylko poprzez zastosowanie szeregu szablonów
z mozliwoscia modyfikacji tresci tekstu i rodzaju czcionki koloru itp.

A na zakończenie chyba nie doceniasz Joomla! -
I mierz siły na zamiary - mozliwości są nieograniczone -
(wszyscy mówili, że tego nie mozna zrobić -
aż przyszedł jeden co tego nie wiedział i zrobił)

I dziękuje za zainteresowanie - dałeś mi troche do myślenia

PS. właśnie dzwonił znajomy - kontrakt ulotki na Ukrainę.

Biznes polega w głównej mierze na tworzeniu znajomości (tych pozytywnych).

PS. 2 Na razie ucze się Joomla!

Michael_23
20-07-2006, 10:11
Mysle, ze musisz troche pomyslec o ryzyku, np. co do kolorystyki czy papieru.

W realu czesto dochodzi do nieporozumien, a co dopiero w necie.

Zycze sukcesow!

M.