PDA

Zobacz pełną wersję : Brak polskich znaków



azathoth
29-10-2009, 09:19
Witam,

Jeśli możecie to prosze o pomoc.

Uzupełniłem kod pliku np index.php o polskie znaki i przy wyświetlaniu ich na stroni widać tylko znaki zapytania. Tzn:

"<?php
[...]
<head>
[...]
</head>
<body>

<p>ąśćęó</p>


<div id="container">
<div id="header">
</div>

<div id="top1">
<jdoc:include type="modules" name="top" style="xhtml" />
</div>

[...]"

na stronie zamiast pięknych polskich liter wyświetla się "�����".

Jak zmienić kodowanie żeby wydać był te litery poprawnie?

Jola
29-10-2009, 17:03
Witam,
mam nadzieję, że wiesz, że w Joomla 1.5 obowiązuje kodowanie utf-8?
Takie pytanie wskazuje na to, że potrzebujesz zapoznać się z podstawami Joomla. Zapraszam do działu Pomoc! i wiki.joomla.pl.

azathoth
30-10-2009, 00:26
No właśnie podstawy znam :)

A moje pytanie brzmiało "jak zmienić kodowanie" a nie "podajcie mi baaaardzo obszerne opracowanie dotyczące wszelkich aspektów joomla 1.5". ;)

Jola
30-10-2009, 00:33
Podstawy znasz, a nie wiesz jak w edytorze kodu, którego używasz zapisać plik w kodowaniu utf-8? :eek:
Może zacznij od wyboru dobrego edytora. Ja używam PSPad.

azathoth
30-10-2009, 09:09
OK, rozumiem że nie dostane tej prostej i banalnej odpowiedzi tylko zagadki ;)
Coś jakby bawić się w zagadki jak Bilgo z Golumem w Hobbicie. Zamiast prostej odpowiedzi na proste pytanie - damy zagadke ;)
No nic - pozdrawiam Jolu.
Bilbo ;)

Jola
30-10-2009, 16:49
Drogi Bilbo,
a to nie jest odpowiedź: "zapisać plik w kodowaniu utf-8" ?

azathoth
30-10-2009, 19:46
Na pytanie "Jak zmienić kodowanie" odpowiedzią nie jest "zapisać plik w kodowaniu utf-8". :) Bo właśnie nie wiem o co chodzi z tym zapisem w uft-8. Czy mam dodać jakąś linijke kodu? Na php się nie znam i nie wiem jak to się tutaj robi.

PS. Szczerze dziekuję za chęć pomocy:)

zwiastun
30-10-2009, 19:51
Jeśli tekst: "zapisać plik w kodowaniu ..." jest niezrozumiały, proszę sobie wyguglować.To nie pytanie na to forum. To podstawy tworzenia stron. Pomijam kwestię grzebania w pliku szablonu bez takiej elementarnej wiedzy. Nie ma tam najmniejszej potrzeby wpisywania tekstów w języku polskim.

azathoth
31-10-2009, 19:14
Skoro coś pomijasz to nie pisz - proste ;)
Po raz kolejny, w kolejnym poście administrator jest wieeelce pomocny. "Sława" o tej pomocy dotarła już na inne fora ;)

Jestem projektantem, i chcę poznać kolejne elementy tworzenia stron. Uczę się sam. Więc potrzebę grzebania tu i tam o której wspomniałeś sądzę że mam. Bez tego się nie nauczę. A skoro nie mogłem sobie poradzić samemu mimo że szukałem to zapytałem na forum - bo chyba do tego służy... a przynajmniej powinno.

zwiastun
31-10-2009, 19:35
Choć szkoda słów na pisanie do kogoś, kto nie chce zrozumieć, co mu piszą, niemniej spróbuję:
1. Jeśli piszesz: "No właśnie podstawy znam" - to znaczy że albo znasz, albo nie wiesz, co piszesz
2. Mimo tego dostałeś konkretną odpowiedź od @jolaass: "zapisać plik w kodowaniu utf-8" i użyć do tego dobrego edytora (w domyśle takiego, którym można określić kodowanie - podała Ci nawet nazwę jednego z nich!). Ale dla Ciebie to nie jest konkretna odpowiedź, boto nie jest odpowiedź na pytanie, "jak zmienić kodowanie?". Zapisać w określonym kodowaniu nie umiesz, pojęcia nie rozumiesz, ale umiesz ocenić, że to nie jest odpowiedź na Twoje pytanie!
3. Dopiero potem dostałeś odpowiedź ode mnie, że skoro nie wiesz, co to znaczy, to poszukaj w Google. Widocznie też dla Ciebie za trudne, choć wyjaśnień znaleźć można co najmniej kilka już na pierwszej stronie wyników po wpisaniu w wyszukiwarkę "kodowanie znaków":
http://www.google.pl/search?q=kodowanie+znak%C3%B3w&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
4. Moje "pomijam" było także dla Cię informacją, że w pliku szablonu nie ma najmniejszej potrzeby wpisywania tekstów w języku polskim.

Oczywiście, to też informacja dla Pana Projektanta niejasna, niezrozumiała i niepomocna.

Teraz Pan projektant powędruje na inne fora poskarżyć się, jak to go źle potraktowano. O tym, jak sam siebie i innych traktuje, oczywiście nie napisze!

Dziwne jedynie, że każdego dnia odwiedza forum kilkaset osób, o pomoc prosi 30-100 i zwykle ją otrzymuje!

azathoth
02-11-2009, 10:44
Tak, nie jestem ekspertem w php. Zgadza się i nie ulega to wątpliwości:)
Śmieszy mnie jedynie Twój sarkastyczny ton.
Nie wiesz kim jestem i jakie mam zdolności ale i tak je poddajesz w wątpliwość.
Nie chce już mi się podawać argumentów bo wystarczy spojrzeć na Twój sposób "rozmowy".
Jedynie dodam że to forum jest jedyne do jakiego należę i nigdy, nigdzie się na nic nie skarżyłem... no ale ty wiesz lepiej ;)

Powodzenia w dalszej pracy i rozwoju joomla