PDA

Zobacz pełną wersję : Przy instalowaniu Joomli nie wiem gdzie mam ją rozpakować



nevadaking
31-10-2009, 21:02
Witam.
Jakiś czas temu (dłuższy) uczyłam się Mambo. Teraz chciałabym w oparciu o to zrobić swoją stronę, a Joomla jest następcą.
Z radością przeczytałam, że mogę zainstalować sobie to w całości na swoim komputerze (nie muszę za czas nauki/powtórki płacić za zewnętrzny serwer), ale muszę mieć oprogramowanie serwera.
Choć nigdy w życiu nie miałam do czynienia z serwerami, doszłam do wniosku, że nie święci garnki lepią. W końcu jestem 100% samoukiem, a mam podobno umiejętności wiele.
Okazuje się jednak, że zainstalowanie Joomli zaczyna przekraczać moje możliwości.

Zainstalowałam VertrigoServ, myślę, że nie trzeba opisywać jego zawartości, ale na wszelki wypadek piszę co mam:
* Apache 2.0.63
* PHP 5.2.6
* Mysql 5.0.51b
* Smarty 2.6.19
* SQLite 3.5.9
* PhpMyAdmin 2.11.7
* SQLiteManager 1.2.0
Po wpisaniu w przeglądarce "localhost" pięknie mi się wyświetla jego panel.

Przekopując się przez poradniki i pomoce natykam się ciągle na jeden zasadniczy problem (przy czym dla wszystkich wydaje się to oczywiste, a dla mnie wydaje się główną przeszkodą):
dokąd mam rozpakować Joomlę?

Z jednej strony mam informację: " Jeśli chcesz zainstalować Joomlę na swoim komputerze, to pakiet źródłowy należy rozpakować:
* Windows: zwykle w katalogu: C:\\Apache\htdocs\_nazwa_katalogu_dla_joomla "
nie mam "htdocs", szukałam - czy mam go w takim razie założyć?

Z drugiej strony inna informacja:
"Mając już wersję instalacyjną należy rozpakować pliki na serwer, do katalogu z którego ma być ładowany w przyszłości nasz serwis."
i zaraz potem:
"Kiedy mamy już potrzebne pliki w wymaganym miejscu, uruchamiamy przeglądarkę WWW i wpisujemy w nią adres naszego serwisu."
Otóż ów "katalog z którego ma być ładowany w przyszłości nasz serwis" vel "wymagane miejsce" są dla mnie tajne.

Pomóżcie, bo po 12 godzinach szukania, prób i błędów mam wrażenie że od dłuższego czasu kręcę się w kółko.
Gdzie na Boga popełniam błąd?!

big_krzysiek
31-10-2009, 23:13
sorki, ze moze nie na temat...ale skorzystaj z gotowego rozwiazania pt. mov'amp (http://wiki.joomla.pl/Mov'AMP_PL_-_Joomla!_wszędzie_tam_gdzie_chcesz)..do pobrania tutaj (http://www.joomla.pl/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,710/Itemid,66/)
zaczynalem od krasnala, poprzez xampp, joomla2go...i osobiscie uwazam mov'amp joomla to jest to. (ukłon dla trzepiza)

nevadaking
31-10-2009, 23:39
Czy dobrze Cię zrozumiałam? Mam zainstalować mov'amp-a zamiast Vertrigo?

big_krzysiek
01-11-2009, 10:23
tak...

ale jesli jednak chcesz korzystrac z vertrigoserv..to..
piszesz ze masz juz zainstalowany...uruchom go, kliknij prawym przyciskiem na jego ikonke w trayu i wybierz opcje "folder www". wykasuj stamtad domyślna strona autora serwera i przekopiuj swoją...

nevadaking
01-11-2009, 23:41
Dzięki Wielki Krzysiu :)
Nie powiem gdzie dostałam odcisków, ale osiągnęłam swoje. Walka 36 godzin, w tym 22 niemal bez przerwy. Potem musiałam zresetować pamięć operacyją mózgu, bo kręciłam się w kółko ;)
Zainstalowałam WebServ. Okazało się, że jak się umie czytać, to daje możliwości włączenia/wyłączenia wymaganych przez Joomlę ustawień (xml-e, zlib-y itp.). Pomaga też przy konfiguracji, np. informując, że "twoje pliki będą przechowywane w..." Dzięki temu wyciągnęłam wniosek, gdzie mam wypakować Joomlę, choć miałam wątpliwości, czy wypakować ją do specjalnie uwtorzonego tu podkatalogu specjalnie dla Joomli, czy po prostu wypakować. Wiedziałam, że Joomla będzie chciała zamienić index, więc zaczęłam od podfolderu. Nie udało się. Więc "zaryzykowłam" i zmieniłam index. Poszło.
Nawet już się zalogowałam jako administartor mojej Joomli (Boże, nie mogę uwierzyć!!!). Może się wygłupiłam, bo chętnych do pomocy jakoś nie było zbyt wielu ;), ale nie mam wyrzutów "po mordzie", bo każdy się kiedyś musi nauczyć. A jak się już ktoś nauczy, to uważa, że ci co się uczą "burakują".

Twój post wsparł mnie w poczuciu, że nie jestem jednak całkiem sama i ktoś próbuje zrozumieć cierpienia początkującego admina "własnego serwera" do tego początkującego w Joomli.

Pozdrawiam i życzę wszystkim więcej cierpliwości dla samouków, takich, jak ja.

nevadaking
01-11-2009, 23:57
Wątpliwości teraz mam tylko 2 :) (w porównaniu z poprzednim, to pewnie pestka)
1. Czy bezpieczeństwo serwera jest dostateczne - pozakładałam hasła, zniknął komunikat, że uprawnieni są "odłonięci", ale gdy w PHP daję polecenie "wyjście" to wprawdzie oczekuje ode mnie hasła, ale "nie wychodzi" tz. zostaje tu gdzie był i nadal można robić wszytko
2. Mam w bazie danych komunikat "Your PHP MySQL library version 3.23.49 differs from your MySQL server version 4.0.26. This may cause unpredictable behavior." Na razie nie znalazłam rady na to. Jeśli gdziekolwiek ktoś prosił o wyjaśnienie i radę, to jej nie otrzymał. Więc szukam dalej.

Jeszcz raz dzięki serdeczne, pozdrawiam ;)

zwiastun
02-11-2009, 00:08
1. Rozumiem, że to serwer do celów testowych!
2. Jeśli tak, zachęcam mimo wszystko tymczasem do posłużenia się pakietem MovAMP (przenośny AMP), a gdy się ukaże Joomla 1.5.15 dostosowana do PHP 5.3 (o ile rzeczywiście będzie już dostosowana), zainstalowanie pakietu XAMPP-a.
Owszem, pakiet VertigoServ też może być wykorzystywany do takich celów, ale wedle mnie, jaki jest sens inwestować 22 godziny w coś, co wymaga 10 minut? A tyle trzeba na instalację XAMPP-a.

No i nie będziesz stawać przed komunikatami sygnalizującymi nieodpowiedniość jakichś bibliotek, jak ten, co go masz o MySQL-u

rras
20-11-2009, 23:33
Dzięki Wielki Krzysiu :)
Nie powiem gdzie dostałam odcisków, ale osiągnęłam swoje. Walka 36 godzin, w tym 22 niemal bez przerwy. Potem musiałam zresetować pamięć operacyją mózgu, bo kręciłam się w kółko ;)
Zainstalowałam WebServ. Okazało się, że jak się umie czytać, to daje możliwości włączenia/wyłączenia wymaganych przez Joomlę ustawień (xml-e, zlib-y itp.). Pomaga też przy konfiguracji, np. informując, że "twoje pliki będą przechowywane w..." Dzięki temu wyciągnęłam wniosek, gdzie mam wypakować Joomlę, choć miałam wątpliwości, czy wypakować ją do specjalnie uwtorzonego tu podkatalogu specjalnie dla Joomli, czy po prostu wypakować. Wiedziałam, że Joomla będzie chciała zamienić index, więc zaczęłam od podfolderu. Nie udało się. Więc "zaryzykowłam" i zmieniłam index. Poszło.
Nawet już się zalogowałam jako administartor mojej Joomli (Boże, nie mogę uwierzyć!!!). Może się wygłupiłam, bo chętnych do pomocy jakoś nie było zbyt wielu ;), ale nie mam wyrzutów "po mordzie", bo każdy się kiedyś musi nauczyć. A jak się już ktoś nauczy, to uważa, że ci co się uczą "burakują".

Twój post wsparł mnie w poczuciu, że nie jestem jednak całkiem sama i ktoś próbuje zrozumieć cierpienia początkującego admina "własnego serwera" do tego początkującego w Joomli.

Pozdrawiam i życzę wszystkim więcej cierpliwości dla samouków, takich, jak ja.
napiszcie jeszcze najłatwiej skopiować joomle przez total commander - klikając połącz z serwerem ftp - nazwa skolei tego serwera zostanie ci podana po załatwieniu sobie w necie miejsca (serwera) bardzo łatwo sie to robi na www.active24.pl