PDA

Zobacz pełną wersję : Funkcjonalność menu do poprawy



Baca
20-07-2006, 14:21
Mam propozycję modyfikacji ergonomiczności obsługi menu.

Problem na dzień dzisiejszy jest następujący:
Nie ma możliwości w prosty i przyjemny sposób zmienić przypisania menu do innego elementu witryny, np artykułu.

Obecnie, aby móc zmienic przypisanie menu do innego artykułu - nalezy podziałać niejako naokoło, czyli:
stworzyć nowy artykuł stworzyc nową pozycję menu przypisać do nowej pozycji menu odnośnik do nowego artykułu usunąć starą pozycję menu ewentualnie przesunąć nową pozycję menu na miejsce usuniętej.

Byłoby niezmiernie łatwiej i milej, gdyby była mozliwość zmiany przypisania pozycji menu do innego elementu witryny, np. artykułu w sposób prostszy i przyjemniejszy w panelu zarządzania menu.

Uprzedzając ewentualne odpowiedzi chcę uświadomić, że tworzenie połączenia do menu dla artykułu w panelu zarządzania artykułami działa jak uderzanie łysego grzywką o kant kuli.

Rybik
20-07-2006, 21:28
Joomla Core Team robi nam ciagle psikusy nie uwzgledniajac dobrych i sprawdzonych propozycji w oryginalnym kodzie, czesto tez rozne poprawione juz problemy ulegaja uwstecznieniu. Stad raczej nie przewidujemy glebszego rozszerzania funkcjonalnosci panelu administracyjnego - robota niewdzieczna i koniecznosc pilnowania kodu przy upgrade'ach. To taka moja prywatna opinia ... nie jest to bardzo uciazliwe (to chyba pierwszy post na ten temat).

zwiastun
20-07-2006, 22:11
Nie tylko nie ma, ale i raczej nie będzie, przynajmniej w Joomla, bo to burzyłoby podstawowe założenie konstrukcyjne. Pozycja menu = konkretny typ zawartości z konkretną zawartością. Artykuł to np. pozycja menu. Konkretny artkuł = konkretna pozycja menu. Niemożna wziąć jednego artykułu i "przypisać" go innemu.

I to żadne psikusy CoreDev. A fundament tej konstrukcji. Jak tworzę pozycję menu wywołująca konkretną kategorię artykułów, to decyduję, że to ta, a nie inna kategoira. Nie mogę potem przypsiać innej kategorii, bo pozycja menu to nie pudełko w które coś sobie wsadzam.

nexus246
21-07-2006, 09:19
I to jest właśnie brak funkcjonalności a nie żadna konstrukcja. Konstrukcja w niczym nie przeszkadza żeby cos takiego zaimplementować.

Baca
21-07-2006, 10:02
W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak stworzenie nowego modułu MENU we własnym zakresie, który dodatkowo będzie umożliwiał tworzenie odnośników graficznych.

zwiastun
21-07-2006, 14:20
I to jest właśnie brak funkcjonalności a nie żadna konstrukcja. Konstrukcja w niczym nie przeszkadza żeby cos takiego zaimplementować.
Czy na pewno?
Funkcjonalnośc to także prostota obsługi?
Jeśli pozycja menu A prowadzi do artykułu A, to to jest proste.
Tłumaczenie pani sekretarce (a dla pań sekretarek jJoomla jest także) że A to nie A tylko B albo C raczej proste nie będzie. Chociaż..., skoro wyjaśnianie że A jest A sprawia problemy...

Tak konstrukcja polega w Joomla akurat na tym, że zakładając pozycję menu, decydujesz równocześnie o tym, jaka konkretnie zawartość zostanie pokazana, a nie tworzysz pojemnika, w który da się wkładać dowolną zawartość (co czywiście też można by zrobić, ale to nie ta koncepcja menu-zawartość).
Ale moze ja czegoś nie kumam. rozwiń, jeśli możesz.

nexus246
21-07-2006, 15:15
Wszystkie pozycje menu są trzymane w jednej tabelce, równie dobrze można w edycji konkretnej pozycji dodać kolejna zakładkę z dynamicznym formularzem w którym możnaby przestawić to czego menu się tyczy.

Np. masz najprostsze menu czyli adres URL - wchodzisz w edycję i widzisz w tej zakładce selecta z zaznaczonym "URL" - rozwijasz go i wybierasz np. Content blog Category -> wtedy pojawia się kolejny Select z listą kategorii itd.

Najważniejsze parametry dla Joomli to option/task dla komponentów, Itemid dla pozycji menu i id (dla artykułów/kategorii w kontencie). Szybka możliwość "przestawienia" niczego by nie nie popsuła a jest jedynie skróceniem drogi którą opisał kolega w pierwszym poście. Nie byłaby to zmiana w funkcjonalności, raczej dodatkowy ficzer.

Co do przysłowiowych sekretarek, jeśli nauczysz taką zakładać menu i będzie rozumiała co robi to nauczy się też zmieniać to co napisałem. A jak się nie nauczy to będzie to robić tak jak w pierwszym poście :)

I jeszcze OT:)
Moim skromnym zdaniem to jeden z minusów Joomli że pozycja menu jest i jednocześnie nie jest pojemnikem na content. Jest bo każda jest zapisywana w tej samej strukturze a nie jest bo nie można w prosty sposób wkładać i wyjmować z tego pojemnika treści (poza modułami które przecież można podpiąc do pozycji menu czyli wsadzić do tego pojemnika :)) Tutaj nie chodzi o żadne rewolucyjne zmiany, raczej o poprawienie działania interfejsu :)

zwiastun
21-07-2006, 15:25
Latek mi chyba coraz więcej - wraz ze skutkami! Jeszcze całkiem niedawno dokładnie mnie to wpieniało, że nie mogę sobie wrzucić innej kategorii np., co wcale nawet nie powodowałoby zbytniej komplikacji w kodzie, bo rozwiązania już właściwie są.
Honory!