PDA

Zobacz pełną wersję : Tło artykułów



Cajun
06-12-2009, 21:57
Witam

Zdaję sobie sprawę z tego, że moje pytanie jest banalne, jednak mam dość ciężki charakter cec***ący się wysoką niecierpliwością i o ile ze wszystkim radzę sobie na swojej joomli na zasadzie nauki na własnych błędach i obserwacji, o tyle w tym wypadku nie bardzo wiem nawet od czego zacząć.

Mam pewien szablon, zmieniłem do niego tło na ciemne, całość wygląda bardzo przyjemnie, jednak kiedy wejdzie się w jakikolwiek artykuł, jest on przedstawiany czarną czcionką na białym tle (sam artykuł,tło strony oczywiście bez zmian).

Bardzo się to estetycznie kłóci i chciałem zapytać gdzie i w którym miejscu mogę zmienić kolor czcionki i tła artykułu tak, aby np. tło było czarne/szare a czcionka biała. Wtedy, wydaje mi się, lepiej będzie to wszystko współgrało z tłem strony.

Dziękuje, mam nadzieję, że wyraziłem się w miarę jasno :) naprawde dziękuję za wszelką pomoc :)

Pozdrawiam serdecznie

zwiastun
06-12-2009, 21:59
Dla bardzo niecierpliwych jest takie narzędzie Firebug (dodatek do FF).

plczarny
06-12-2009, 23:46
Jeśli chodzi o kolor czcionki - proponuję go zmienić w edytorze (czyli w tym okienku w którym wklejasz tekst artykułu ;) tam w tym górnym menu jest przycisk 'zmień kolor czcionki')
A co do tła - kiedy dopiero poznawałem technikę działania/tworzenia szablonów do joomla robiłem tak:
zaznaczałem interesujący mnie fragment strony, klik prawym przyciskiem myszy i 'pokaż źródło zaznaczenia' dzięki temu dowiadywałem się jakie bloki oraz klasy otaczają fragment który chciałem sformatować.
W tym konkretnym przypadku powinieneś zwrócić uwagę na:
-
class="contentpaneopen"
class="contentheading"

zwiastun
06-12-2009, 23:58
@plczarny: ale to było dawno i nie było wtedy Firebuga!

plczarny
07-12-2009, 00:04
@zwiastun: skąd wiesz ? ;) Prawdę powiedziawszy jakoś nie lubię z tego korzystać. Wolę moje 'pokaż źródło'.

Cajun
07-12-2009, 00:11
Dla bardzo niecierpliwych jest takie narzędzie Firebug (dodatek do FF).

Sciagnalem firefoxa, zainstalowalem dodatek, ale co mi z tego, jezeli nie mam pojecia jak go obslugiwac? :( wlaczylem go na swojej stronie i... utknalem, bo nie wiem co teraz :)


Jeśli chodzi o kolor czcionki - proponuję go zmienić w edytorze (czyli w tym okienku w którym wklejasz tekst artykułu tam w tym górnym menu jest przycisk 'zmień kolor czcionki')

No tak ;) myślałem, że da się jakoś ustawić domyślnie inny kolor.


A co do tła - kiedy dopiero poznawałem technikę działania/tworzenia szablonów do joomla robiłem tak:
zaznaczałem interesujący mnie fragment strony, klik prawym przyciskiem myszy i 'pokaż źródło zaznaczenia' dzięki temu dowiadywałem się jakie bloki oraz klasy otaczają fragment który chciałem sformatować.
W tym konkretnym przypadku powinieneś zwrócić uwagę na:
-
class="contentpaneopen"
class="contentheading"

Rozumiem, zrobiłem tak jak napisałeś i faktycznie jest tam coś takiego, ale nie wiem który plik na twardzielu/ftp mam formatować, żeby przełożyło się to na właśnie domyślny kolor tła dla artykułów...

Nie wiem, czy rozumiecie o co mi chodzi... a jeżeli tak to proszę, pomożcie mi i oszczędźcie czasu dając więcej wskazówek ;)

plczarny
07-12-2009, 00:17
Rozumiem, zrobiłem tak jak napisałeś i faktycznie jest tam coś takiego, ale nie wiem który plik na twardzielu/ftp mam formatować, żeby przełożyło się to na właśnie domyślny kolor tła dla artykułów...

uuu... widzę że jeszcze musisz się mocno podszkolić jeśli chodzi o szablony
powinieneś się przyjrzeć następującemu pliku:
folder_w_którym_jest_joomla/templates/nazwa_używanego_szablonu/css/template.css

Cajun
07-12-2009, 00:25
uuu... widzę że jeszcze musisz się mocno podszkolić jeśli chodzi o szablony
powinieneś się przyjrzeć następującemu pliku:
folder_w_którym_jest_joomla/templates/nazwa_używanego_szablonu/css/template.css

Pewnie tak, ale myślę, że warto docenić fakt, że w ogóle mam ambicje, żeby się za to zabierać :)

Więc dalej tłumaczenie prostemu człowiekowi banałów :) mam plik "template_css.css" który prawdopodobnie miałeś na myśli. Niestety przeszukując ten plik nie natrafiłem na słowa:

"class="contentpaneopen"
class="contentheading""

Spróbowałem też znaleźć fragmentu kodu, który zawierał będzie opis używanego koloru (a więc w tym wypadku FFFFF) ale niestety nic z tego... kolejna wskazówka, czy przeginam pałę? ;)

plczarny
07-12-2009, 00:35
standardowo to jest plik 'template.css'

a co do wyszukiwania - powinieneś szukać '.contentpaneopen' (tak, musi być z kropką)

dla pewności - napisz jaką masz wersję joomla oraz podaj linka do swojej strony. Chcę się upewnić czy szukasz w dobrym miejscu

zwiastun
07-12-2009, 12:47
I dlatego polecałem Firebug.
W szablonach dla J 1.5 ktoś, kto nawet ma dobre pojęcie, może się pogubic choćby dlatego, że plików CSS bywa kilka.
Firebuga poznać łatwo z kilku opisów w Sieci, jest także 2-częściowy film, co prawda w języku angielskim, ale wystarczy popatrzeć. Odnośniki w Narzędzia projektanta na wiki!