PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z prawami dostępu.



isia
29-12-2009, 13:43
Witam - Mam dwie podobnie stworzone stronki ale na innych hostach. Jedna działa ok z drugą mam problem - poniżej opis.
Ponieważ mam dostęp do shella ustawiłam dla tmp i cache uprawnienia chmod -R 755 ale to nic nie dało.
Przecież nie ustawię 777. Tym bardziej, że na drugim serwerze są te same uprawnienia ustawione. Różnica polega na tym, że tam ustawiał mi (na moją konkretną prośbę) administrator a tu mam sobie ustawić sama - mając dostęp do shella.

Proszę o jakąś podpowiedź - co mam jeszcze sprawdzić, co ustawić ?

Opis problemu:
Kanał komunikacyjny Joomla: Ustaw prawa do zapisu w katalogu pamięci podręcznej

oraz przy JoomGallery:

Warning: /usr/home/nazwa/www/administrator/cache/da4f9e501a6359708d714f016ef2d500.spc is not writeable in /usr/home/nazwa/www/libraries/simplepie/simplepie.php on line 1623

Wiadomość diagnostyczna
Joomla! Wersja: Joomla! 1.5.14 Stable [ Wojmamni Ama Naiki ] 30-July-2009 23:00 GMT
configuration.php: Niezapisywalny (Tryb: 444 ) | RG_EMULATION: Niedostępne
Architektura/Platforma: FreeBSD 6.4-RELEASE-p7 ( i386) | Strona Serwer: Apache/1.3.34 (Unix) PHP/4.4.2 ( www.nazwa.pl (http://www.nazwa.pl) ) | PHP Wersja: 4.4.2
PHP Wymagania: register_globals: Wyłączone | magic_quotes_gpc: Włączone | safe_mode: Włączone | MySQL Obsługa: Tak | XML Obsługa: Tak | zlib Obsługa: Tak
mbstring Obsługa (1.5): Tak | iconv Obsługa (1.5): Tak | save.session_path: [color=red]Niezapisywalny[color] | Max.Execution Time: 30 sekund | File Uploads: Włączone
MySQL Wersja: 5.0.88 ( Localhost via UNIX socket )

Informacje rozszerzone:
SEF: Wyłączone (bez mod_Rewrite) | FTP Layer: Włączone | htaccess: Zaimplementowano
PHP/suExec: Użytkownicy ftp i php nie są identyczni (prawdopodobnie nie zainstalowano PHP/suExec)
PHP Środowisko: API: apache | MySQLi: Nie | Max. Memory: 16M | Max. Upload Size: 2M | Max. Post Size: 8M | Max. Input Time: 60 | Zend Wersja: 1.3.0
Wyłączone Funkcje:
MySQL Klient: 5.0.19 ( latin2 )

zwiastun
29-12-2009, 14:04
Wyczyść (na zapleczu Joomla -> Narzędzia) pamięć podręczną. Niezapisywalny jest plik: da4f9e501a6359708d714f016ef2d500.spc, który mógł powstać wcześniej.
Masz włączoną obsługę warstwy FTP przez Joomla!, więc teoretycznie nie powinno być takiego problemu (J!, a więc PHP działa na tych samych prawach co użytkownik FTP.

isia
29-12-2009, 14:15
Dzięki
Usunęłam zarówno pamięć podręczną (nic nie wyświetlił), jak i przedawnione pliki. Ale rezultat jest ten sam - tzn. wyświetla w zapleczu
1. info o ustawieniu praw
2. błędy w joomgallery.

Właściwie wszystko co udało mi się do tej pory sprawdzić działa ale mnie niepokoi, zwłaszcza komunikat w joomgallery.
Ach nie dopisałam - pojawiło się po upgrade do nowej wersji joomgallery.

isia

nikszal
29-12-2009, 14:24
Masz włączone safe_mode więc problemy z hostingiem będą. Dla sprawdzenia wyłacz obsługę FTP w konfiguracji. Ponadto sprawdź na FTP, czy jesteś również właścicielem plików i katalogów doinstalowanego komponentu Joomgalery. Być może właścicielem jest... serwer.

Edit:w Narzędziach wyczyściłaś cache katalogu cache. Komunikat wyraźnie sugeruje administrator/cache. Wejdź tam przez FTP i usuń wszystko prócz index.html.

isia
29-12-2009, 20:12
Sprawdziłam... ustawiłam na folderze administrator/cache uprawnienia 777
Okazuje się, że joomgallery stworzyło sobie dwa pliki typu:
administrator/cache/da4f9e501a6359708d714f016ef2d500
gdzie właścicielem jest "www".
Przywróciłam uprawnienia na 755, pliki pozostały i błąd w panelu administratora joomgallery już się nie pojawia.

Natomiast w panelu administratora w miejscu:
Kanał informacyjny joomla: Ustaw prawa do zapisu w katalogu pamięci podręcznej

Próbowałam zmienić właściciela: chown -R nazwa:www cache
ale nie mam niestety takich uprawnień.

I teraz jeśli zwrócę się do administratora to lepiej żeby ustawił powyższe uprawnienia czy lepiej żeby mojego użytkownika "nazwa" dodał do grupy www ?

Czy "dusić" gościa o ustawienie safe_mode czy można to ustawić w .htaccess bo próbowałam tak:

php_flag safe_mode off

ale dalej powyższy skrypt wyświetlał safe_mode: Włączone.
Register globals już sobie wyłączyłam.

Będę wdzięczna za odpowiedź....

nikszal
29-12-2009, 20:34
Wynika z tego, że masz problem z własnością plików i katalogów. Właścicielem powinno być konto (nazwa konta). Duś gościa o zmianę safe_mode. Niektóre panele administracyjne na serwerze (np. menadżer plików panelu DirectAdmin) pozwalają na zmianę właściciela. Jeśli nie masz takiej możliwości to również "duś" admina.

isia
30-12-2009, 07:24
ok
dzięki za pomoc!
Niestety admin napisał tak:

"Jeżeli chodzi o problemy z zapisem - w katalogu w którym ma być zapis proszę ustawić (za
pomocą klienta FTP), prawo zapisu dla wszystkich".

pięknie ... facet chyba nie wie co pisze....