PDA

Zobacz pełną wersję : [problem] tłumaczenie zaplecza



maximodo
13-01-2010, 01:14
Witam,
Zacznę jeszcze raz - tym razem bardziej się przygotowałem...

Używam Joomla wersja 1.5.15 na serwerze home.pl

Mam problem z tłumaczeniem zaplecza Joomla.
Nie chodzi mi o to, że nie rozumiem tego co się tam znajduje.
Raczej obawiam się, że jeśli to tłumaczenie nie będzie poprawne mogą się pojawić jakieś nieoczekiwane problemy w przyszłości - poza tym wszytkim działa to czemu nie u mnie?.
Efekty widać na załączonym obrazku:
http://img704.imageshack.us/img704/9100/joomlajezykn.th.jpg (http://img704.imageshack.us/i/joomlajezykn.jpg/)

Po zainstalowaniu pakietu językowego na podstawie tego poradnika (http://wiki.joomla.pl/Joomla_1.5._Szybki_start/Joomla!_po_polsku), wszystko było tak jak na w/w obrazku.

Skontaktowałem się z obsługa serwera na jakim postawiłem J i uzyskałem informację, że serwer jest optymalnie skonfigurowany do tego typu systemów - więc wina leży po stronie instalacji.

Tymczasowo nadałem wszystkim plikom w folderze instalacji Joomla atrybut 777. Zmieniłem domyślny język na Eng, odinstalowałem język PL i ponownie zainstalowałem PL od początku.

I co...?
To samo ;/

Więc doczytałem, ze to może być coś z plikiem confoguration.php
Mój plik z serwera wygląda następująco (w miejscach gdzie jest "xxx" są prawdziwe i poprawne dane):


<?php
class JConfig {
var $offline = '0';
var $editor = 'tinymce';
var $list_limit = '20';
var $helpurl = 'http://help.joomla.org';
var $debug = '0';
var $debug_lang = '0';
var $sef = '0';
var $sef_rewrite = '0';
var $sef_suffix = '0';
var $feed_limit = '10';
var $feed_email = 'author';
var $secret = 'xxx';
var $gzip = '0';
var $error_reporting = '-1';
var $xmlrpc_server = '0';
var $log_path = '/xxx/joomla/logs';
var $tmp_path = '/xxx/joomla/tmp';
var $live_site = '';
var $force_ssl = '0';
var $offset = '0';
var $caching = '0';
var $cachetime = '15';
var $cache_handler = 'file';
var $memcache_settings = array();
var $ftp_enable = '1';
var $ftp_host = '127.0.0.1';
var $ftp_port = '21';
var $ftp_user = '';
var $ftp_pass = '';
var $ftp_root = '/xxx/joomla';
var $dbtype = 'mysql';
var $host = 'localhost';
var $user = 'xxx';
var $db = 'xxx';
var $dbprefix = 'jos_';
var $mailer = 'mail';
var $mailfrom = 'xxx';
var $fromname = 'test';
var $sendmail = '/usr/sbin/sendmail';
var $smtpauth = '0';
var $smtpsecure = 'none';
var $smtpport = '25';
var $smtpuser = '';
var $smtppass = '';
var $smtphost = 'localhost';
var $MetaAuthor = '1';
var $MetaTitle = '1';
var $lifetime = '15';
var $session_handler = 'database';
var $password = 'xxx';
var $sitename = 'xxx';
var $MetaDesc = 'xxx - test';
var $MetaKeys = 'xxx';
var $offline_message = 'Witryna jest w trakcie prac konserwacyjnych. Zajrzyj później.';
}
?>


Na stronie (http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/419/5/) jest opisana zawartość tego pliku, jednak jego budowa wygląda inaczej niż ta moja z serwera i nie wiem czy mam wkleić do mojego pliku wszystko z podanej strony, czy jakoś inaczej to edytować.

Na php nie znam się zbyt dobrze więc boję się tutaj namieszać, bo nie zdołam tego naprawić (no chyba, że ponowna instalacja J, ale wtedy będę znowu w punkcie wyjścia ;/ )

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto pomoże mi rozwiązać ten problem :)

Dodatkowo maile wysyłane standardowym formularzem kontaktowym nie dochodzą, gdy nadawca podaje swój adres z końcówka np. o2.pl.
Tutaj też już się dowiedziałem, że "szanujące się serwery" traktują takie adresy jako spam i w efekcie takie wiadomości nie dochodzą ;/
Czy i jak można jakoś rozwiązać ten problem? Jest mi niezbędna obsługa takich adresów.

Dziękuję za pomoc.

zwiastun
13-01-2010, 01:41
Serwer home.pl jest dostosowany do Joomla! Nawet jeśli komuś się zdarzały drobne kłopoty, to nie z plikami językowymi. Widocznie popełniasz jakieś błędy przy instalacji.
Gdzieś przeczytał, ze powody mogą tkwić w pliku konfiguracyjnym?
Po co kombinujesz z prawami dostępu w sytuacji, gdy nie masz na ten temat odpowiedniej elementarnej wiedzy (po co wszystkim plikom atrybuty 777).
Piszesz pół metra tekstu, ale informacji, że sprawdziłeś, iż wszystkie pliki z pakietu językowego zostały przesłane nie zamieszczasz.
Możesz podać na PW dane do zaplecza i ftp, rzucę na to okiem.

nikszal
13-01-2010, 11:48
Dodatkowo maile wysyłane standardowym formularzem kontaktowym nie dochodzą, gdy nadawca podaje swój adres z końcówka np. o2.pl.
Tutaj też już się dowiedziałem, że "szanujące się serwery" traktują takie adresy jako spam i w efekcie takie wiadomości nie dochodzą ;/
Czy i jak można jakoś rozwiązać ten problem? Jest mi niezbędna obsługa takich adresów.Przekonaj administratorów "szanujących się serwerów" do usunięcia filtracji. Odpowiedź będzie negatywna, bo na o2 jest totalna, wolna amerykanka. A przecież mozna używać poczty np. gmail.com.

maximodo
13-01-2010, 19:23
zwiastun - dane wysłane
Problem z plikiem konfiguracyjnym przyszedł mi do głowy po przeczytaniu tego (http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=20287&highlight=jak+sprawdzi%C4%87+prawa+katalog%C3%B3w) .
Prawa dostępu nadałem wszystkim plikom tak "hurtowo" (później tak samo je przywrócę), żeby czegoś nie pominąć - w sumie mogłem je nadać tylko dla 2 katalogów...
Wszystkie pliki z paczki instalacyjnej są na serwerze, ale sam zobaczysz...

niszkal - rozumiem, że odpowiedź będzie negatywna ;/
Co można jednak poradzić na to, że ktoś chce używać takiej poczty, a nie innej?
Można pewnie stworzyć skrypt informujący, że mail z takiego adresu nie dojdzie z jakiegoś powodu - tego jednak też nie potrafię zrobić ;/

zwiastun
13-01-2010, 23:20
Zanim zadasz następne pytanie na forum, sprawdź 100 razy, co piszesz, co zrobiłeś, czego nie zrobiłeś. Wystarczyła najprostsza czynność - zainstalowanie pakietu językowego, a Ty zajmujesz nam uwagę trzeci dzień!, bo to nie pierwszy Twój post w tej kwestii (http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=35591)!

maximodo
13-01-2010, 23:53
To co ja zainstalowałem jak nie pakiet językowy ?

Nie wiem co zrobiłeś, ale teraz wszystko jest jak należy - chętnie dowiem się co zrobiłem źle, bo instalowałem to zgodnie z poleceniami jakie podałem wyżej ;/

W każdym razie Wielkie Dzięki za pomoc :)

... i proszę o info co zrobiłem źle ... bo skoro zmarudziłem już tyle czasu to może pomoże mi to na przyszłość nie popełniać tego samego błędu ;/

No teraz widzę, że ilość plików w katalogach z tłumaczeniami jest znacznie większa. W instalce z tłumaczeniem jakie pobrałem było ich znacznie mniej, więc to była wina tej okrojonej paczki, a nie tego że nie dałem sobie rady z instalacją... ;/

zwiastun
13-01-2010, 23:57
Nie wiem, byłem u Cię pół minuty, kilknąłem 5 razy. Gdybyś za taką usługę zapłacił jak za godzinną konsultację, nie zadawałbyś takich pytań. Owszem, forum służy do tego, by sobie wzajemnie pomagać. Ale to forum wielu wciąż traktuje jak należny każdemu bezpłatny "suport"!

maximodo
14-01-2010, 00:21
Cieszę się bardzo, że informacje i pomoc dostępne na forum są bezpłatne.
Skoro to jednak taki problem, może trzeba wprowadzić jakieś opłaty przy rejestracji lub coś podobnego - nie żebym tego chciał, ale wolę takie coś i możliwość rozwiązania problemu. Niż ciągłe traktowanie innych jak takich, którym nie chce się czegoś doczytać.
Nie będę się tutaj użalał, ale nie mam za wiele czasu na to żeby się edukować w tym kierunku. Jednak czasem jedno zdanie kogoś, kto się na czymś zna potrafi wyjaśnić całą sprawę. A tak godzinami się szuka rozwiązania i tylko się czas marnuje ;/

Wracając do tematu problemu - jak niby przegapiłem 130 plików potrzebnych do poprawnego funkcjonowania spolszczenia?

Gdybym miał poprawną paczkę na pewno nie byłoby rozmowy na ten temat, jednak pobrałem obie dostępne - jedna z instalatorem i kolejna bez.
Nie było w nich żadnej różnicy poza plikiem instalatora. Robiłem to kilkanaście razy, aż coś mnie trafiło... a wszystkie informacje jakie znalazłem sprowadzały się do tego, że trzeba doczytać jak to zrobić. Zrobiłem to, ale nie zadziałało, albo czytałem nie tam gdzie powinienem.

Możesz chociaż podać linka do strony z poprawną paczką do polonizacji ?

zwiastun
14-01-2010, 00:32
Nie wiem, jak przegapiłeś. Paczki są dwojakiego rodzaju - instalacyjna i aktualizacyjna. Każdemu może się zdarzyć, że coś przegapi. Rzecz w tym, że skoro masz problem, to należy sprawdzić uważnie, skąd się mógł wziąć, zaczynając od rzeczy najprostszych.

Co najmniej 50% moich postów to reakcje na pytania i problemy, których źródłem było albo niezastosowanie się do podstawowych wymagań Joomla!, albo niewykonanie podstawowych instrukcji!, albo na pytania, na które odpowiadano już razy wiele. Niestety, zwykle okazuje się, ze potraktowanie kogoś, jak tego "co nie doczytał", miało pełne podstawy! Nie doczytał!

Poprawna paczka polonizacyjna jest tam, skąd ją pobierałeś:
www.joomla.pl!

maximodo
14-01-2010, 01:20
Już znam przyczynę problemu...;/
I jest taka jak powiedziałeś, najprostsza... wstyd się przyznać, ale wcale nie pobrałem spolszczenia. Pobrałem tylko łatkę do niego ;/

Tyle kombinowania, tyle zmarnowanego czasu - swojego i waszego...;/

W każdym razie teraz jak ktoś będzie miał problem z częściową polonizacją może znajdzie tego posta, gdybym ja takiego znalazł nie zawracałbym d..y.

Pliki ściągnięte na dysk nazywają się tak:
pl-PL.joomla1515_update_install.zip - to potraktowałem jako plik polonizacji
pl-PL.joomla1515_latka.zip - a to jako łatkę
Tak naprawdę to to samo, ale ktoś (czyli ja) kto ma z tym pierwszy raz kontakt potraktował to inaczej i nie zauważył problemu (że kliknął nie ten link) ;/

Temat można chyba zamknąć i zostawić dla przyszłych pokoleń... chyba że chcesz mi jeszcze nawrzucać - przyjmę to na klatę ;/

zwiastun
14-01-2010, 01:32
Przyjemności z "nawrzucania" nie mam. :)
Sugeruję jednak zmianę sygnatury:

Człowiek uczy się na własnych błędach...
...a zdrowiem każe płacić za to INNYM ;/

:)

maximodo
14-01-2010, 01:48
ohh - zrehabilitowałem się po części i pomogłem rozwiązać nierozwiązany od 2 dni problem, na który nikt nie znał odpowiedzi :)

zwiastun
14-01-2010, 01:50
E tam, nie znał :) Było już z 50 razy, albo i 100 :) Ale pewno nikt by już na to (i dlatego że było) nie odpowiedział... :)
Ot, dla przykładu: http://forum.joomla.pl/showthread.php?t=25169&highlight=published

maximodo
14-01-2010, 01:55
ehh a już zaczynałem się cieszć, że Amerykę odkryłem...

a widzisz...
to jest właśnie to...
może ty nie masz już do takich cierpliwości (coo jest zrozumiałe) - jednak może znajdzie się ktoś(można to tego jakoś zachęcić) kto poda rozwiązanie i dopiero wtedy temat wywalać? tzn dać innym szansę na odwdzięczenie się za pomoc jaką sami kiedyś uzyskali

fajnie się dyskutuje, ale nie dobudzę się rano - do 6 już bliziutko ;/