PDA

Zobacz pełną wersję : Podwójne topmenu



rocher
14-01-2010, 23:07
Szukałam, żeby nie było, ale na 7 stronach które mi znalazło pod hasłem topmenu nie znalazłam czegoś co by pomogło.

Chcę zrobić podwójne top menu, czyli dwie górne poziome belki jedna pod drugą.
Stworzyłam dwa menu, każde w pozycji user3, dla każdego osobny moduł ale wyświetlają mi się i tak jedym ciągem w jednej belce.
W szblonie, którego używa wygląd topmenu jest definiowany tak "...#mainlevel-nav li ...."
Jak zdefiniować wygląd drugiej belki? Mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam o co mi chodzi.
Będę wdzięczna za pomoc

Bazyl
14-01-2010, 23:58
http://www.wiki.joomla.pl/Przyrostek_klasy_modu%C5%82u

fooky
13-02-2010, 14:03
dorzucę się do pytania:

Cel: Potrzebne top menu w pozycji user3, oraz jego kopia w banner6.

Znane mi możliwości:

1. W panelu administracyjnym w modułach utworzyć kopię top menu i przypisać do pozycji banner6.
Problem - tak utworzone menu, nie zawiera stylu top menu (czcionka, odstęp, separator), które są potrzebne. Jak dodać (skopiować) z user3 cześć stylu?

2. Edycja pliku html i dodanie w odpowiednim miejscu kopii wpisu user3...
Problem - tak utworzone menu, zawiera całą stylizację czyli tło buttonu, które w pozycji banner 6 jest nieporządane. Jak usunąć zbędną część stylu CSS?

Raveren
13-02-2010, 16:57
@=rocher
Zobacz taką templatkę:
http://www.joomla24.com/option,com_remository/Itemid,4/func,fileinfo/id,4399.html
To chyba to, czego szukasz

zwiastun
13-02-2010, 17:42
@foky: pytania z rzędu banalnych. Ale i mieszasz, nie rozumiejąc chyba zbytnio, jak to wszystko działa.
1. Jest oczywiste, że jeśli jakieś elementy są stylizowane regułami wybieranymi za pomocą selektora wyjątku (identyfikatora) i chcemy je zastosować do innego (np. skopiowanego) elementu na tej samej stronie, to musimy zastosować inny identyfikator, aby się nie narazić na błędy. A skoro tak, to w arkuszu stylów trzeba skopiować odpowiednie reguły do nowych selektorów albo dodać nowe selektory do istniejacych reguł.
2. Style określone są w arkuszach stylów, a nie w podstawowym pliku szablonu. Pozycje modułów, i owszem, pewien acz niewielki wpływ na stosowanie reguł stylistycznych mają, ale to nie pozycje modułów decydują, czy i jakie style zostaną w odniesieniu do konkretnego elementu zastosowane. Czemu ma służyć Twoje kopiowanie pozycji "user3", za diabła nie wiadomo, zwłaszcza że umieszczanie dwóch takich samych pozycji modułów w szablonie w ogóle nie ma sensu)

fooky
13-02-2010, 22:18
@zwiastun:

to, ze nie rzucam na lewo i prawo selektorami wyjątków nie oznacza że nic nie rozumiem...

Ad1. Nie rozumiem, co napisałeś. Jest gdzieś jakiś tutek to opisujący? (nie wiem czego szukać patrz Ad1. w związku z tym nie wiem gdzie szukać)

Ad2.
Style określone są w arkuszach stylów, a nie w podstawowym pliku szablonu. WIEM


Czemu ma służyć Twoje kopiowanie pozycji "user3", za diabła nie wiadomo, zwłaszcza że umieszczanie dwóch takich samych pozycji modułów w szablonie w ogóle nie ma sensu)Diabły zostaw w piekle... a kopiowanie "user3" ma taki sens, że z automatu w 2 miejscach szablonu mam to samo... Czyli w tym wypadku top menu mam i na górze strony i u jej dołu.

Czyli tak jak chcę.

Cel osiągnięty. Ale diabeł tkwi w szczegółach.

Górne manu zawiera grafikę - wygląd przycisku.
Dolne ma tego nie mieć.

W kilku szablonach które robiłem/przerabiałem poradziłem z tym sobie, gdyż oba menu nie miały grafiki.
W tym przypadku jedno ma mieć i drapię się po głowie, bo tym sposobem albo oba mają, albo oba nie mają grafiki.

Więc jako grafik - z wielkimi oporami gapie się w CSS.
Zakładam że muszę skopiować wszytko co odpowiada za styl górnego menu.
Wkleić niżej, jakoś inaczej nazwać styl, wywalić fragment, który ma zniknąć (grafikę).

I co dalej?

Wystarczy nazwę klasy wpisać w skopiowanym module top menu?

zwiastun
14-02-2010, 02:15
Jeśli oczekujesz porady i pomocy, to - wybacz, ale czytaj ze zrozumieniem, a nie "pyskuj", mówiąc dość trywialnie.
1. Stosowanie selektorów wybierających elementy do formatowania to jest elementarz CSS, a więc pytanie o "tutka" w tym przypadku, to pytanie o dziesiątki kursów CSS dostępnych w Sieci lub księgarniach
2. W celach, o których piszesz, kopiuje się moduły a nie pozycje. Tego nie rozumiesz, albo mieszasz opisując.
3. Pytanie, czy "wystarczy nazwę klasy wpisać w skopiowanym module top menu" znów wskazuje na brak znajomości elementarza do tego stopnia, że odpowiedzieć na nie można jedynie prostym: poznaj podstawy korzystania z CSS. Bo to tak, jakbyś pytał, czy temu facetowi, co go brzuch boli, to wystarczy wyciąć kawałek z lewej strony.
3. Jeśli nie rozumiesz tego co poprzednio pisałem w pkt 1 (A skoro tak, to w arkuszu stylów trzeba skopiować odpowiednie reguły do nowych selektorów albo dodać nowe selektory do istniejących reguł) , to poza odesłaniem do poradników CSS trudno cokolwiek doradzać. Tu nie miejsce na kurs.
#mainlevel = selektor identyfikatora, tak oznaczone miejsce na stronie może być jedno