PDA

Zobacz pełną wersję : Pozycja artykułu



Robster
30-01-2010, 11:04
Witam

Kilka dni temu przerzuciłem się z php-fusion na Jooml'a i żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej :)
Niemniej mam na starcie pewne problemy, a dokładniej problem z pozycjonowaniem artykułów. Czytałem kilka poradników dostępnych na tej stronie i z tego co zrozumiałem, podczas tworzenia szablonu można utworzyć bloki w których później będzie można umieszczać dowolne komponenty strony (wszystko automatycznie w przeciwieństwie do php-Fusion).
Na razie korzystam z podstawowego szablonu JA_Purity i z tego co zauważyłem można umieszczać artykuły tylko w jednym bloku.
A rozmieszczenie artykułów jest automatyczne (jeden na całą szerokość, później 4 w 2 kolumnach).

I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy można w tym szablonie umieścić artykuły w jakimś innym bloku?
Czy można zmienić układ wyświetlania artykułów w jednym bloku np. tylko na 2 kolumny lub 3?



PS
Szukałem odpowiedzi na moje pytanie w szukajce, ale nic konkretnego nie znalazłem, więc jeśli jednak taki temat istnieje, to przepraszam za zaśmiecanie forum.

Bazyl
30-01-2010, 11:11
Hej,

Zajrzyj w parametry pozycji menu odpowiadającego za stronę startową.
www.wiki.joomla.pl (http://www.wiki.joomla.pl)



Dla Ciebie to tylko 1 procent podatku... (http://www.1procent.net/)

Robster
30-01-2010, 12:38
A możesz zapodać jakiś dokładniejszy link? Nie wiem dokładnie o co chodzi i nie wiem po czym mam szukać tematu :/

zwiastun
30-01-2010, 13:52
A możesz zapoznać się z podstawami obsługi Joomla? Proponuję zajrzeć do podstawowych materiałów!

Robster
30-01-2010, 15:16
A ja proponuję jeszcze raz przeczytać mojego posta.
Piszę, że nie mogę tego znaleźć.

Stworzyłem szablon i dodałem odpowiednie bloki, mogę zmieniać pozycje menu, sond itp, ale nie mogę przenieść artykułów. Gdybym nie czytał podstawowych (i nie tylko) materiałów dostępnych do administracji Joomla, nie pisałbym tutaj.

EDIT:
Albo zapytam inaczej. Jaki typ modułów obsługuje artykuły?
Ewentualnie, jak przypisać moduł do arta lub na odwrót?

Bazyl
30-01-2010, 15:29
Już Ci pisałem: kluczowe są pozycje menu. Link do wiki tez masz.


Swój 1% podatku oddaj dzieciakom... (http://www.1procent.net/)

Robster
30-01-2010, 15:52
A ja temat przejrzałem i wpoiłem do wiadomości, ale nawet jeśli stworzę nowe menu z opcją "wyświetlania jednego artykułu", to zamiast jego treści pojawia się link z łączem.

zwiastun
30-01-2010, 16:01
Bo z taką starannością, dokładnością i zrozumieniem zapoznałeś się Z PODSTAWAMI Joomla! Wśród nich z taką banalną, że moduły służą do obsługi treści towarzyszących, a artykuły są podstawowym typem "treści głównej", wyświetlanym w głównym obszarze treści (komponentem).
Nie znaczy to, że w module artykułu nie można umieścić, czego przykładem jest moduł Migawki, ale to temat dla "zaawansowanych" administratorów, a nie nowicjuszy.
Słowem: zanim innym doradzisz, by czytali ze zrozumieniem, czego Ty nie rozumiesz, warto, byś najpierw sam zrozumiał!

Bazyl
30-01-2010, 16:03
I co mam Ci jeszcze napisać?
Miliony ludzi ma artykuły, a Ty jeden link.

TYP POZYCJI MENU sobie zmień.

Robster
30-01-2010, 16:05
I tu cię zaskoczę, bo o migawce czytałem i nawet ją wykorzystałem.
Ale od początku pytałem o moduł wyświetlania artykułów, taki jaki jest na starcie w każdym szablonie joomla.
Nie wiem czy jest to migawka, ale jeśli tak, to wystarczyło zaraz w pierwszym poście napisać, że to ona obsługuje wyświetlanie artykułów.

zwiastun
30-01-2010, 16:08
Niektórym jak nie walnąć pięścią w stół albo w nos, to nie zrozumieją. Zacznij od PODSTAW. Podstawy to np. terminy - moduł, komponent, dodatek, rozszerzenie. Podstawy to opisy pozycji menu. Nikt Ci ich tutaj powtarzac nie będzie!

maximmus1975
23-02-2014, 21:02
Jeżeli piszesz szablon to w kodzie gdzie mają być moduły piszesz <jdoc:include type="modules" name="position-2" style="xhtml" /> przy name zamiast position-2 może być dowolna nazwa, która musi być uwzględniona w pliku details, zaś tam gdzie mają się pojawiać artykuły w kodzie piszesz tylko
<jdoc:include type="component" /> i to wszystko. Np:

<!--blok z modułem-->
<div>
<jdoc:include type="modules" name="position-2" style="xhtml" />
</div>

<!--blok gdzie mają się wyświetlać artykuły-->
<div>
<jdoc:include type="component" />
</div>

Jeżeli zaś chodzi o manipulowanie układami artykułów to temat bardziej skomplikowany, musisz sprawdzać w opcjach globalnych, opcjach artykułów i opcjach menu startowego zazwyczaj okreśanego jak home lub start.

zwiastun
23-02-2014, 22:55
@maximmus1975: Odgrzebałeś wątek sprzed kilku lat. Takie działanie też jest cenne, bo wydaje się, że nie było tutaj jasnej odpowiedzi. Rzecz w tym, ze ona była: poznać podstawy obsługi Joomla i zapoznać się z właściwościami pozycji menu, wyświetlającymi artykuły na stronie, o której pytał @Robster. Ta pozycją była pozycja typu przegląd artykułów. A zirytowanie odpowiadających wynikało z faktu, że pytający dostał wyraźna wskazówkę, co zrobić, a nie zrobił.