PDA

Zobacz pełną wersję : Płynna zmiana kolorów



TRIMEK
31-01-2010, 01:14
Chciałem uzyskać efekt płynnej zmiany koloru linku po najechaniu na niego kursora tak jak to jest tutaj w tej templatce

http://demo.yootheme.com/jan10/index.php?option=com_content&view=article&id=44&Itemid=53&yt_color=blackblue

w poszukiwaniu informacji na temat trafiłem na blog Pana Piotra Nalepy gdzie jest dokładnie to czego szukałem ale nie mam pojęcia jak to wstawić w templatke oto link do tego o czym mowa

http://blog.piotrnalepa.pl/2009/06/24/jquery-dynamiczna-zmiana-kolorow-danego-linka/

jeśli ktoś wie jak to ugryźć będę wdzięczny za pomoc

KejeN
02-02-2010, 20:37
Bardzo fajna sprawa - dzięki za info.
Napisz konkretnie z czym sobie z czym sobie nie radzisz.
PS:
Przede wszystkim dzięki Panu Piotrowi @(sunpietro) za ten poradnik:)

TRIMEK
02-02-2010, 20:52
Nie wiem gdzie i co wstawić żeby uzyskać taki efekt w linkach/odsyłaczach do podstron na stronie ;/ będę wdzięczny za każdą pomoc, podejrzewam że wiele osób skorzysta.

KejeN
02-02-2010, 21:19
Aha...
Czyli potrzebny Ci poradnik krok po kroku?
No więc to co nie jest napisane w poradniku (a dla początkujących nie jest oczywiste) to to, że musisz wczytać/załączyć - nie wiem jak to się fachowo nazywa - w szablonie bibliotekę jQuery , plugin do niej no i kod js napisany przez sunpietro.
Bardziej Ci się pewnie "rozjaśni" jak podejrzysz źródło strony demonstrującej działanie (http://blog.piotrnalepa.pl/demo/zmiana-koloru-linkow.html) tego rozwiązania.
Powodzenia.

TRIMEK
02-02-2010, 21:35
informacje o załadowaniu biblioteki jQuery do szablonu już znalazłem że tak trzeba zrobić jednak mnie to nic nie mówi, znalazłem coś takiego http://code.jquery.com/jquery-1.4.1.js

rozumiem że mam stworzyć po prostu plik z zawartością z tej strony o nazwie jquery.js ale nie wiem gdzie go wrzucić i jakie pliki wymedytować ;) ja wiem że to dla osób które się tym zajmują jest to dosyć proste ale utknołem i niemam bladego pojęcia co dalej... jak byś mógł rozpisac krok po kroku to było by super...

KejeN
02-02-2010, 22:13
OK. Trudno:D
Postaram się...aczkolwiek ja nie jestem osobą kompetentną do pisania takich rzeczy.
1. Pobierasz bibliotekę z tąd (http://code.jquery.com/jquery-1.4.1.min.js) zapisujesz jako plik 'jquery-1.4.1.min.js' , Pobierasz plugin do biblioteki z tąd (http://plugins.jquery.com/files/jquery.color.js.txt) zapisujesz jako plik 'jquery.color.js" , Pobierasz kod js napisany przez Pana Piotra zapisujesz jako plik z dowolną nazwą i rozszerzeniem .js .
2. Zapisane w punkcie 1 pliki wklejasz do folderu 'js' w katalogu Twojego szablonu jeśli nie ma tam takiego folderu to go musisz go utworzyć.
3. Edytujesz plik 'index.php' Twojego szablonu dodając w sekcji <head>


<script language="javascript" type="text/javascript" src="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template ?>/js/jquery-1.4.1.min.js"></script>

<script language="javascript" type="text/javascript" src="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template ?>/js/jquery.color.js"></script>

<script language="javascript" type="text/javascript" src="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template ?>/js/[nazwa pliku w jakim zapisałeś kod od Pana Piotra].js"></script>

4. Nadajesz elementom klasę z pożądanej przez Ciebie animacji.

TRIMEK
02-02-2010, 23:01
wykonałem wszystkie punkty prócz 4 ;/ za cholerę nie wiem jak nadać tą klasę :| kombinuje na wszystkie strony i nic sie nie dzieje mogę jeszcze prosić o pomoc w tej kwestii ??

KejeN
03-02-2010, 11:52
No czyli jednak nic nie dzwoni.
No ja wiem, że przecież nikt nie karze Ci znać się na programowaniu/kodowaniu, ale jakieś podstawowe sprawy wypadałoby ogarniać z tematu html i css skoro bierzesz się za przerabianie szablonu.

Nie wiem gdzie chcesz mieć efekt i który ale jeśli tylko w menu to w module menu dopisz przyrostek klasy css 'klasa1' bądź 'klasa2' ...3 lub ...4 zależnie od tego jaki elekt Cię interesuje.
Aha no i przyrostek wpisz ze spacją na początku po '_menu'

TRIMEK
03-02-2010, 15:06
to nie oto chodzi że "ło boże jestem zielony i nie wiem co wpisać" wpisywałem to co podałeś w różnych modułach i na rożne sposoby jakie wynalazłem w wiki joomla i mi to nie działa dlatego napisałem z prośbą o pomoc... zanim napisałem tego posta przeczytałem chyba ze 3 razy każde info na wiki ale coś gdzieś sie chyba wysypało pewnie gdzieś błąd zrobiłem i dlatego mi to niechce działać zaraz posprawdzam to jeszcze raz

tak czy inaczej wielkie dzięki za pomoc :)


------------
Edit

Sprawdziłem wszystko jest tak jak opisałeś i niestety nie działa nie mam pojęcia dlaczego

------------
Edit2

Mogę się mylić bo nie znam się na tym ale czy aby w tej linijce kodu


<script language="javascript" type="text/javascript" src="<?php echo $this->baseurl ?>/components/com_comprofiler/js/jquery-1.3.2/jquery-1.4.1.min.js"></script>nie powinno być tak


<script language="javascript" type="text/javascript" src="<?php echo $this->baseurl ?>/templates/<?php echo $this->template ?>/js/jquery-1.4.1.min.js"></script>
zastanowiło mnie to bo na 100% nie mam komponentu com_comprofiler na ftp ;)

jeśli sie mylę to przepraszam ale po wprowadzeniu powyższej zmiany zaczęło działać ;)

KejeN
03-02-2010, 17:46
NO tak moja pomyłka przy wklejaniu kodu.
Kopiowałem kod chyba ze źródła strony... nie pamiętam. A u siebie jQuery mam wczytaną w wersji 1.3.2.min właśnie z CB.
Sorki:/ Napisałem "nie jestem osobą kompetentną..."
Pozdrawiam

TRIMEK
03-02-2010, 22:47
spokojnie zdarza się, mam jeszcze dwa pytania


mianowicie w module menu w polu Przyrostek klas CSS menu wpisałem _menu klasa2 i wszystko działa tak jak trzeba

teraz ten sam efekt chciałem uzyskać w modzie mod_virtuemart_login tyle tylko że w nim niema pola o nazwie Przyrostek klas CSS menu natomiast jest pole o nazwie Przyrostek klasy modułu i co bym tu nie wpisywał to nie działa ten efekt, tu się przyznaje nie mam bladego pojęcia co z tym zrobić może wyedytować jakiś plik?? :(

da się w jakiś sposób użyć tego efektu w artykułach ??

KejeN
04-02-2010, 01:58
w kodzie od Pana sunpietro zmień:
(".klasa2 a").hover(function()
na
("a").hover(function()

Powinno dzięki temu zadziałać na wszystkie linki:)
Pozdrawiam

TRIMEK
04-02-2010, 13:41
Idealnie działa teraz jak trzeba :D bardzo dziękuje za pomoc

ps. za skromny jesteś ;)