PDA

Zobacz pełną wersję : configuration.php kodowani i polskie litery



slawekp
10-02-2010, 17:46
Witam,
Probuje przerobić configuration.php dodając tam np. description. W sumie dziala ale zapisuja ANSI zamiast polskich liter mam robaczki - znaki zapytania. Zapisując utf-8 mam bledy z joomli... Jest mozliwe zapisanie polskich liter zeby joomla sie nie buntowała?

moje
10-02-2010, 17:51
Ale po co dodajesz tam jakąś zmienną? Do czego Ci to i skąd pomysł, że tak jest poprawnie?

slawekp
10-02-2010, 19:00
Mam wrażenie, że configuration.php odpowiada np. za <meta name="description" które pojawia się źrodle strony.

moje
10-02-2010, 19:02
Do wstawienia słów kluczowych i opisu strony jest taka pozycja w ustawieniach Joomla, czemu tam tego nie wstawiłeś?

slawekp
10-02-2010, 21:11
Myslisz o artykułach i możliwości wpisania metadanych.
Niestety dla strony startowej najważniejsze sa chyba ustawienia w configuration.php. Zauważyłem, że w description na stronie było dodanie "joomla! -dynamiczne..." cos tam. Po modyfikacji configuration.php moglem zmienić description na swoje ale problem z kodowanie polskich znakow. Przy zapisie z kodowaniem UTF-8 polskie znaki sa prawidlowo widziane (sprawdzam żródło strony) ale joomla pokazuje komunikaty:

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at C:\xampp\htdocs\joomla\configuration.php:1) in C:\xampp\htdocs\joomla\libraries\joomla\session\se ssion.php on line 423

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at C:\xampp\htdocs\joomla\configuration.php:1) in C:\xampp\htdocs\joomla\libraries\joomla\session\se ssion.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\xampp\htdocs\joomla\configuration.php:1) in C:\xampp\htdocs\joomla\libraries\joomla\session\se ssion.php on line 426

Przy kodowaniu ANSI Joomla działa poprawnie ale polskie znaki to krzaczki :(


Acha, nie mam pustych linijek w configuration.php.
Moze ktos ma pomysl jak to pogodzić?

zwiastun
10-02-2010, 21:13
Wszystkich potrzebnych zmian dokonasz na stronach konfiguracji globalnej. To jest edytor pliku configuration.php. Ten plik ma być zapisany w utf-8, a nie jak Tobie się wydaje. Rzecz w tym, że ma być zapisany w odpowiednim edytorze, a nie w Windowsowym Notatniku, który dodaje BOM

moje
10-02-2010, 21:14
Nikt Ci nie kazał tego robić w pliku tylko w ustawieniach Joomla, przecież po coś zostało stworzone zaplecze, nie?

slawekp
10-02-2010, 21:26
w pliku configuration.php był taki m.in. wpis "$MetaDesc = 'Joomla! - dynamiczny system portalowy i system zarządzania treścią".
Chcialem umieścić własny description.
Nie wiem, nie umiem, nie potrafie zmienić tego description w zapleczu. Oczywiście dla artykułu mogę zmodyfikować metadane ale dla pierwszej strony takie właśnie description sięcały czas pojawiało 'Joomla! - dynamiczny system portalowy i system zarządzania treścią"

Jeżeli ktoś potrafi mi pomoc - bardzo prose - może rzeczywiście inny edytor zamiast notepada - i wtedy zapis utf-8 bylby prawidłowy - ale jaki edytor?

Pozdr

slawekp
10-02-2010, 21:43
Udało się... problemem był notepad, użyłem Crimson Editor zapisalem utf-8 bez BOM cokolwiek to znaczy...) i działa!
Dziękuję za zaangażowanie.

Pozdr

zwiastun
10-02-2010, 21:45
Jeszcze raz! Po co grzebiesz w pliku configuration.php za pomocą jakichś zewnętrznych edytorów! Po to jest zaplecze Joomla, jak Ci napisał prosto @moje!

slawekp
10-02-2010, 22:42
To wskażcie, w którym miejscu można to zmienić - bo ja naprawdę nie wiem...

zwiastun
10-02-2010, 22:46
Czy naprawdę uważasz swoją prośbę za stosowną? Pierwszy ekran konfiguracji globalnej! Wszystko opisane tak, że nawet podręczników czytać nie trzeba!
http://wiki.joomla.pl/Screen.config.15

slawekp
11-02-2010, 17:05
Oki, mam tam wszystko zmodyfikowane, bylo tam juz wcześniej wszystko wpisane poprawnie - a i tak w configuration.php zawarte wpisy się pojawiają - np. wlasnie description "joomla! -dynamicz....".
Więc wydaje mi się, że configuration.php jest nadrzędny...
Pozdr

zwiastun
11-02-2010, 17:37
Więc wydaje mi się, że configuration.php jest nadrzędny...
Pozdr
To Twoje "wydaje się" jest, wybacz, z Księżyca. Może plik był po prostu niezapisywalny.

slawekp
11-02-2010, 18:12
Ciekawe, w ustawieniach globalnych ma opis różny od tego w configuration.php. Sprawdzam metadane i ktory description jest wyswietlan?? no... dokladnie... ten z configuration.php
Pozdr

zwiastun
11-02-2010, 18:16
Opowiadasz jakieś bajki!