PDA

Zobacz pełną wersję : baza informacji o grach flashowych



wafcio
13-02-2010, 21:12
Chciałbym utworzyć stronę, podobną do tego co jest w opisie wyżej. Mój oryginalny pomysł oprę na czymś alternatywnym. A więc założenia początkowe:
- gra flashowa może mieć przypisanych kilka stron na których się znajduje
- gra flashowa może mieć tylko jednego autora
- do każdej gry można przypisać tagi określające rodzaj gry itd.

myślałem tutaj nad wykorzystaniem komponentu SOBI2. Jeden komponent SOBI2 miałby bazę stron z grami flashowymi, drugi komponent SOBI2 (sklonowany) zawierałby listę autorów a trzeci komponent sobi2, zawierałby listę gier. O ile z umieszczeniem trzech komponentów SOBI2 bym sobie jakoś poradził, bo jest dostępne narzędzie do klonowania, o tyle pojawił się pewien problem. Bowiem w SOBI2 z listą gier powinno być pole listy zawierające możliwość wielokrotnego wyboru pozycji z 1. SOBI2 oraz prostą listę wyboru (1 wybór) wpisów z 2. SOBI2. Wpisywanie podwójnie np. stron najpierw do 1. komponentu SOBI oraz do 3. komponentu SOBI nie jest wyjściem, bo w oryginalnym pomyśle tych wpisów będzie bardzo dużo i gdyby miałyby być edytowane w dwóch miejscach to szybko to by się rozsynchronizowało.

Podsumowując, ogólnie chodzi mi o to, w jaki sposób w komponencie SOBI2 utworzyć pole listy elementów, która zawierałaby pozycji z innego sklonowanego komponentu SOBI2, lub innego komponentu (bo to też jest pewne rozwiązanie).

Raveren
15-02-2010, 16:27
Sprawdź możliwości komponentu "Fabrik" http://fabrikar.com/
Zdefiniujesz dowolną liczbę pól bazy o rozmaitych parametrach i masz możliwość filtrowania wg każdego z nich. Zobacz bazę modów do Morrownd na mojej stronie

wafcio
15-02-2010, 19:34
czyli ten komponent działa jak podobnie SOBI2, chodzi mi głównie o to, żeby zarówno strony ze stronami, autorzy i te gry flashowe mogły mieć zdefiniowane odrębne pola. Przykład dla stron internetowych mamy temat, url, kategorie, itd. Dla autorów mam pola nick, radiobutton czy autor to grupa autorów czy autor pojedynczy itd. Dla gier np. rozmiar, kategorie itd i oczywiście każda gra miałaby autora do wyboru z listy oraz strony internetowe na których jest zamieszczona również z listy.

Raveren
15-02-2010, 20:39
czyli ten komponent działa jak podobnie SOBI2Najlepiej sprawdza się jako wizualizacja bazy danych. Samą bazę możesz stworzyć w zupełnie innym miejscu i tylko importować dane. Masz 13 różnych typów danych, które możesz przypisać polom w bazie. Możesz wyświetlać dane w tabeli, a odnośnikiem wchodzić w formularz wyświetlający pojedynczy rekord.
Możesz zdefiniować szereg filtrów, które kolejno "przesiewają" rekordy w zależności od tego, który pierwszy został włączony. Myślę, że komponent jest elastyczniejszy od SOBI, ale też ma trochę inne przeznaczenie.
Po pierwsze wymaga pewnej znajomości teorii baz danych. Jednak z prostą jednotabelową bazą nie będziesz miał problemów

wafcio
15-02-2010, 21:26
Myślę, że komponent jest elastyczniejszy od SOBI
może i jest ale i jest bardziej niezrozumiały od strony administracyjnej niż SOBI, poza tym pod joomle 1.5 jest tylko wersja testowa, która w panelu administracyjnym pokazuje błędy i jest jeszcze nieskończona. A nie będę instalować specjalnie starej wersji joomla 1.0

wymaga pewnej znajomości teorii baz danych
z tym to nie będzie problemu

Raveren
15-02-2010, 23:45
Ja miałem już wcześniej przygotowaną bazę z kilkoma tysiącami rekordów. "Fabrik" zaoszczędził mi mnóstwo pracy. Zaimportowałem dane poprzez plik CSV. "Fabrik" sam stworzył strukturę. Wystarczyło przypisać odpowiednie typy do pól importowanych, wybrać co ma być wyświetlane w tabeli, ustawić uprawnienia i filtry. Próbowałem tego samego w SOBI. Nie bardzo pamiętam co, ale w tym konkretnym przypadku nie zdał egzaminu. Nie jestem pewien, ale czy modyły do importu i eksportu danych nie są czasem płatne?
Fabrik rzeczywiście jeszcze nie jest dopracowany. Rokuje jednak wielkie nadzieje.

wafcio
17-02-2010, 14:31
dzieki za polecenie tego komponentu fabrik, ale nie moge dojść do tego w jaki sposób stworzyć pole w formularzu takie aby można było zaznaczyć kilka pozycji z innej bazy danych, istnieje oczywiście rozwiązanie "na około" poprzez stworzenie dodatkowej tabeli, ale chciałbym tego uniknąć.

Raveren
17-02-2010, 17:25
Nie znam takiej możliwości. Formularz jest odzwierciedleniem rekordu istniejącego w konkretnej tabeli wchodzącej w skład bazy lub wygenerowanej jako rezultat zapytania. Nie istnieje samodzielnie!

wafcio
17-02-2010, 20:48
a jak chce skonstruować zapytanie, które pobiera dane z kilku tabel to mam użyć wizualizacji czy jak to zrobić ?

Raveren
18-02-2010, 10:02
w jaki sposób stworzyć pole w formularzu takie aby można było zaznaczyć kilka pozycji z innej bazy danychJednak istnieje taka możliwość poprzez zdefiniowanie elementu typu "Database join"
Nie korzystałem z tego w swojej bazie, ale możesz przetestować funkcjonalność.

Wizualizacje nie są to odpowiednikiem "View" z baz danych, tylko za pomocą wybranych pluginów pozwalają wyświetlić np. kalendarz lub wykres. Ten element jeszcze nie jest dopracowany.

zwiastun
18-02-2010, 10:55
@Raveren, a może byś się pokusił i napisał poradnik na naszej wiki?

Raveren
18-02-2010, 11:23
Rzecz jest do zrobienia. Muszę jednak bardziej poznać komponent. Sprawdziłem tylko te elementy, które były mi potrzebne. Pozostałych nie testowałem. Druga sprawa to wersja. Aktualnie jest to RC4 i nie wszystko chodzi poprawnie. Strona twórców oferuje pomoc Help Wiki (http://fabrikar.com/wiki/index.php/Fabrik2)
Czy masz na myśli tłumaczenie?

zwiastun
18-02-2010, 11:36
To Twoja decyzja. Może to być i tłumaczenie, ale niekoniecznie. I nie czekałbym aż wszystko będzie chodzić poprawnie, bo się można nie doczekać :). Treść, zakres opracowania, wszystko zależy od Ciebie, a może ktoś się jeszcze przyłączy . A byłoby to na pewno pożyteczne opracowanie.