PDA

Zobacz pełną wersję : polskie znaki - szukalem ale nic nie dziala niestety



jabzoo
10-08-2006, 21:35
no wiec mam dosc powazny problem z polskimi znakami zamiast ktorych pojawiaja sie znaki zapytania, przeszukalem forum probowalem zrobic wedlug wielu zalecen ale niestety nic nie pomoglo... prosze o jakakolwiek pomoc a stronka widnieje pod adresem www.fotoplay.pl/index.php
z gory wielkie dzieki za pomoc:) pozdro

rad.ek
10-08-2006, 22:37
witryna->szablony->szablon-witryna, zaznacz którą templatkę i "edytuj html".
Poszukaj wpisu
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />i ustaw na iso-8859-2. Później zapisz.:)

jabzoo
10-08-2006, 22:41
nadal nic ;/

dodam ze dzieje sie tak w kazdym szablonie jaki wykorzystam... to musi byc cos innego

rad.ek
10-08-2006, 22:47
Ale templatka wyświetla dobrze np "nie pamiętam hasła" czy "załóż sobie", więc może sprawdź tekst?

jabzoo
10-08-2006, 22:50
no wlasnie to jest dziwne ze niektore rzeczy dzialaja z polskimi literami a niektore nie... w panelu admina rowniez jest roznie gdzie niegdzie jest polski znak a gdzie niegdzie nie ma... musi byc jakis inny powazny problem :)

rad.ek
10-08-2006, 22:55
A wejdź w start->konfiguracja->lokalizacja i podaj co masz.
Działo Ci się to wcześniej? Jaką masz wersję joomli? Może coś nagrzebałeś?:)

jabzoo
10-08-2006, 23:02
tam mam polish polish wiadomo a od momentu zainstalowania joomli mam cos takiego... wersja _joomla_1.0.10-Stable-Full-pl-plusAdminPL

moze cos w bazie? nie mam zielonego pojecia...

Rybik
11-08-2006, 00:33
masz ogonki w tekstach z plikow wiec Joomla dziala ok, templak ok, za to masz karzaki w tekstach z bazy danych wiec pewno baza miala domyslny sposob kodowania znakow dla tabel na jakims utf i takie tez tabele porobila joomla bazujac na domyslnym ustawieniu, trzeba wszedzie recznie poprzestawiac w bazie kodowanie znakow w tabelach (ale nie glowne "system porownan dla polaczen sql" - tu zostaje utf) na latin2_general_ci i to samo ustawic jako domyslne dla tabel bazy

jabzoo
11-08-2006, 00:43
System porównań dla połączenia MySQL: UTF-8 Unicode_ci
natomiast
Metoda porównywania napisów: latin2_general_ci

tak mam ustawione, no kurde nie moge sobie poradzic :(


a moze tak co rozumiesz pod pojeciem wszedzie, w/g mnie kazda tabela posiada wlasnie latin2_general_ci czy cos jeszcze gdzies zmienic?

Rybik
11-08-2006, 00:49
to wyglada ze dobrze, jak chcesz to wejdz na moje gg

bulion
16-08-2006, 21:36
Witam.

Mam podobny problem, co kolega.
Miałem joomlę na jednym serwerze.

Zainstalowałem drugą, świeżo ściągniętą z joomla.pl na drugim serwerze.
Później wyeksportowałem bazę z pierwszego, i zaimportowałem na nowy serwer.

Również mam znaki zapytania zamiast Polskich liter.

Wersja sql na obu serwerach - taka sama.
Kodowanie - wg. mojej wiedzy również.

Co robić?

Czy również mógłbym się odezwać na GG?

Pozdrawiam serdecznie

Other
07-11-2006, 10:48
a moze zamiast pisac na gg to mozecie napisac tutaj ? zeby puzniej nie bylo kolejnych tematow niezgodnych z regulaminem ? :/ tez mam taki problem co wyzej.

robil
08-11-2006, 20:05
Ja również mam problem. Przenoszę bazę z mambo do joomli. Zainstalowałem joomlę 1.0.11 pl, mysql 5.0.22. Ustawiony mam system kodowania znaków dla mysql - unicode (utf8), system porównań dla połączenia mysql - utf8_unicode_ci, metoda porównania napisów - latin1_swedish_ci. Tak mam w phpadminie na kompie z mambo i joomlą. Na kompie w mambo i joomli w mysql są krzaczki, ale na kompie z mambo strona wyświetla się prawidłowo. Jedyną metodą usunięcia krzaczków, jest zmienianie wszystkiegio w panelu administracyjnym joomli, ale to dużo pracy. Phpadmina nie mogę przestawić, aby w pliku eksportu znalazło się ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=latin2. Dziwne jest to, że na kompie z mambo mając taką samą bazę w mysqlu strona wyświetla się ok. Co robić?

atb80
12-11-2006, 13:50
No to ja również się dołączę...
Ściągnąłem najnowszą wersję Joomla z Waszej strony - zamiast polskich znaków krzaki...
Coś chyba jest nie tak z tą instalką...

BusterFM
16-11-2006, 23:15
No to ja tez ale z podobnym problemem choc nieco odmiennym zarazem :)

Po instalacji z przykladowymi danymi dziala z polskimi znakami bez pudla. Po zmianie wyswietlania pozycji modulow w pewnym momencie zmienia mi w mainbody na krzaczki ale w innych modulach w tym momencie wyswietla polskie fonty bez problemu. Po zamianie na standardowe ulozenie modulow nic sie juz nie zmienia. Patrzylem w bazie wszystko jest ok - sa polskie fonty we wszystkich postach. Nie mam pojecia o co chodzi.

robil
17-11-2006, 15:57
Przenosiłem bazę z mambo na nowy serwer z joomlę. Na nowym serwerze miałem apacha2, php5, mysql 5, joomla 1.0.11. Po przeniesieniu bazy wyswietlały mi się krzaczki. Rozwiązaniem w moim przypadku było odkomentowanie w joomli w katalogu includes/database.php w sekcji function database @mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource); i zastąpienie utf8 na iso-8859-2. Nie trzeba tego robić przed wgraniem bazy do mysql-a. Najlepiej jest wgrać bazę poprzez samego mysql-a. System kodowania znaków dla mysql miałem unicode (utf8), system porównań dla połączenia mysql latin2_general_ci, metoda porównania napisów latin1_swedish_ci. Na początku wyświetlały mi się krzaki, bo dodałem do my.cnf default-character-set=latin2 oraz default-collation=latin2_general_ci oraz init-connect='SET NAMES latin2' i po prostu zapomniałem te trzy liniki usunąć. Po usunięciu było już wszysko ok. W php.ini musiałem odkomentować default_charset = "iso-8859-2", a to dlatego, bo w Firefox-ie domyślnie ustawiało mi się kodowanie na utf-8.

Dahsheg
20-11-2006, 16:23
No to ja też się dołączę.
Miałem najpierw Joomlę u siebie na serwerze i było ok (tzn. były polskie znaki), a później przeniosłem Jommlę już na normalny serwer i zaimportowałem baże od siebie z komputera. No i teraz zamiast polskich znaków mam znaki zapytania. Ie wiem co robić. System porównywania mam lati_general ci.
Z góry dzięki.
Tu jest strona: http://www.warhammer.rsi.pl
Aha mam też forum phpBB by Przemo na tej samej bazie danych i tam polskie znaki są. Czy może być przyczyną import bazy?

Dahsheg
22-11-2006, 16:48
OK, już sobie poradziłem
Miałem kodowanie latin1_general ci
miało być latin2_general ci

SDO
22-11-2006, 23:44
Uruchamiam Joomla 1.0.11 na lokalnym komputerze za pomocą JSAS. Spełnione są wszystkie wymagania odnośnie polskich znaków, a mimo to cały czas pojawiają mi się krzaczki. Kiedy zmieniam ręcznie kodowanie strony w przeglądarce na ISO-8859-2, polskie znaki pojawiają się aż do następnego przeładowania strony. Wtedy znów kodowanie wraca na ISO-8859-1.
To chyba nie problem bazy danych, skoro krzaczki pojawiają się w tekstach z bazy jak i tekstach językowych joomli.
W języku witryny i kodzie regionu wpisałem prawidłowe wartości. W tym ostatnim próbowałem już potem nawet wszelkich możliwych kombinacji nazw, lecz bez żadnego rezultatu.

Co więcej w kodzie wygenerowanej strony stoi jak byk: <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />, czyli powinna być kodowanie polskie. Mimo to przeglądarki uparcie stosują kodowanie ISO-8859-1.

Jaka może być tego przyczyna?

robil
23-11-2006, 14:25
sprawdź jaki masz default charset w php.ini

SDO
23-11-2006, 23:11
i nic z tego.
Ciekawa rzecz. W tekstach jakie wklejam umieszczam na tronie sa polskie znaki mimo kodowania ISO-8859-1.
w menu juz pojawiaja się polskie znaki
a przy wyszukiwaniu zamiast "ć, ź, ń" są krzaczki.

SDO
26-11-2006, 15:54
znalazłem rozwiązanie problemu :)

w pliku httpd.conf apacza należy zmienić:
linia 775: AddDefaultCharset ISO-8859-2

Teraz Bucy&Mrucy

pełny poradnik znalazłem pod:
http://www.joomla.pl/forum/archive/index.php?t-488.html

Pozdrawiam
SDO

julia
27-11-2006, 16:13
co do znaków zapytania jeśli baza jest w utf8:

@mysql_query("SET NAMES 'latin2'", $this->_resource);
@mysql_query("SET CHARACTER SET 'latin2_general_ci'", $this->_resource);
dodać w includes/database.php tam gdzie jest zakomentowana linjka

//@mysql_query("SET NAMES 'utf8'", $this->_resource);

to załatwi problem wgrywania NOWYCH rzeczy do portalu

jeśli chodzi o przenoszenie lub instalację, trzeba znaleźć plik instalacyjny odpowiedzialny za połączenia z bazą danych i też w odpowiednim miejscu dodać te linijki, niestety ja już wykasowałam te pliki i nie chce mi się teraz grzebać, który to miałby być plik i gdzie
oczywiście można też zrobic dump bazy i iconvem przekonwertowac do utf i spowrotem zaladowac

szczerze mówiąc to moje pierwsze podejście do joomli, trochę było wściekania, ale może ktoś ma lepsze sposoby - to wszystko dla potomności

a co do krzaków to te poprzednie sposoby z tym dodawaniem w php.ini etc. no i oczywiście taka podstawa jak sprawdzenie kodowania w szablonach

pozdrawiam