PDA

Zobacz pełną wersję : Przerobienie templatki



flidais
07-03-2010, 10:28
Witam,

Pracuję nad jedną stroną w joomli, użyłem konkretnego template i teraz w trakcie prac nad stroną wpadłem na pomysł, że dobrze by było tego template'a trochę przerobić i tutaj pojawia się moje pytanie do was.
Wygląd jest mniej wiecej taki:
wiersz1: Header
wiersz2: kolumna1: sidebar1(menu) kolumna2: artykuły główne
wiersz3: pod kolumna2: linki do tytułów z najnowszymi artykułami (latestnews)

i teraz chciałbym dodać kolejną kolumnę z artykułami z innej sekcji/kategorii w miejsce wiersz2, kolumna 3 i wkońcu moje pytanie, jak to zrobić?

ppilus
07-03-2010, 11:06
Nie sądzisz, że gdybyś napisał co to za "konkretny template" (choć szablon brzmi dużo lepiej) to byłoby łatwiej odpowiedzieć / pomóc ?
Być może dostałbyś gotowe rozwiązanie.

flidais
07-03-2010, 11:17
Nie sądzisz, że gdybyś napisał co to za "konkretny template" (choć szablon brzmi dużo lepiej) to byłoby łatwiej odpowiedzieć / pomóc ?
Być może dostałbyś gotowe rozwiązanie.

Oczywiście masz racje, szablon, którego używam to: http://www.joomla24.com/Joomla_1.5.x_Downloads/Joomla_1.5_Templates/Moyoo_Blue_Dog.html
Poszerzyłem trochę ten szablon i chodzi mi o dodanie po prawej stronie 3 kolumny na artykuly z innej sekcji niż środkowa.

flidais
07-03-2010, 16:43
Pomoże ktoś? albo chociaż naprowadzi? Z tego co wyczytałem to musiałbym wstawić jdoc typu component tylko czy mogą być dwa takie typy na jednej stronie i jak wrzucić do jednego sekcje1 a do drugiego sekcje2?

Robster
07-03-2010, 17:56
Nie rozumiem dokładnie jaki efekt chcesz uzyskać. Chodzi o podzielenie szablonu na 3 kolumny?
Fajnie by było gdybyś to rozrysował na tym szablonie do którego podałeś link.

flidais
07-03-2010, 18:10
Tak, chodzi o stworzenie trzeciej kolumny.
Chodzi o cos takiego: obrazowo.jpg (http://img641.imageshack.us/i/obrazowo.jpg/)

Robster
07-03-2010, 18:35
Musisz edytować plik index.php swojej templarki i odnaleźć sekcję w której chcesz dodać kolumnę. Następnie dodajesz w tym miejscu nowy blok <div> i pozycjonujesz go w arkuszu stylów.
Później wystarczy tylko dodać instrukcję jdoc w ten blok i masz swoją templarkę.

W ramach podpowiedzi poinformuję cię, że blok który wymaga zmiany podpisany jest klasą art-contentLayout. Niestety szablon jest dość wąski, dlatego będziesz musiał zmienić domyślny rozmiar całego szablonu. Będzie to dość proste ponieważ, szablon posiada stałe wymiary, więc nie będzie potrzeby motania się z rozmiarami w %. Niemniej musisz uwzględnić zmianę rozmiaru w kilku podrzędnych blokach ponieważ jeśli tego nie zrobisz, szablon zwyczajnie ci się rozjedzie.

Jeśli chcesz uzyskać ten efekt tylko dla artykułów, to powinieneś zajrzeć do zaplecza gdzie możesz ustawić ilość kolumn, w których będą wyświetlane artykuły. Jednak jak dla mnie szablon i tak jest za wąski na taki podział, dlatego bez poszerzenia szablonu się nie obejdzie.

flidais
07-03-2010, 20:58
Dzięki za pomoc, szablon poszerzyłem i zrobiłem 3 kolumnę, natomiast problem mam z tym jaki typ jdoc umieścić w tym miejscu, żeby mi wyświetlało artykuły z sekcji2, bo jak wpisze typ component (chyba niewskazane jest, żeby były dwa na stronie?) to wyskakują mi w tej trzeciej kolumnie artykuły główne, które są w kolumnie2, jak to zmienić?

ppilus
07-03-2010, 21:15
Powinieneś tam wstawić moduł np. Nowości i skonfigurować by wyświetlał tytuły z wybranej sekcji.

Robster
07-03-2010, 21:18
Nie możesz umieszczać 2 jdoc typu component. Masz wszystko dokładnie opisane na wiki, więc wystarczy poczytać.
Wspominałem ci również, że jeżeli chcesz mieć 3 kolumny tylko dla artykułów, to powinieneś poszerzyć szablon i ustawić we właściwościach wyświetlania artykułów 3 kolumny.
Inaczej możesz to zrobić tylko wykorzystując jakiś moduł do wyświetlania artykułów.

flidais
08-03-2010, 11:55
Dzięki bardzo za pomoc, już wszystko śmiga jak należy.