PDA

Zobacz pełną wersję : Przenoszenie Joomli - co ze ścieżkami obrazków?



andrzejj9
15-08-2006, 13:44
Witam,

Przez dwa miesiące miałem stronę zrobioną w Joomli na darmowym serwerze, ale skończyło się na nim miejsce, więc zdecydowałem się na przenosiny. Znalazłem tę instrukcję, w jaki sposób należy to robić:

http://www.forum.joomla.pl/forum/showthread.php?t=1881&highlight=przenoszenie

Na razie wszystko idzie w porządku i jestem na etapie wrzucania starej wersji, z poprawionym już plikiem konfiguracyjnym na nowy serwer, ale podczas jego edycji pojawiła się pewna wątpliwość - a co z wszystkimi ścieżkami obrazków w artykułach?

Z tego, co pamiętam, to ścieżka dostępu do nich była różna od tego, która będzie teraz. Czy jest jakiś sposób, aby to wszystko zmienić automatycznie? Czy będzie trzeba zmieniać to ręcznie? (mowa o przynajmniej kilkuset obrazkach..)

andrzejj9
15-08-2006, 17:28
Ok, na szczęście okazało się, że ścieżki jednak są takie same (początkowo były dłuższe, ale przypomniałem sobie, że już je w trakcie umieszczania na poprzednim serwerze od razu zmieniałem).

Mam natomiast inny problem - po przeniesieniu na nowy serwer nie ma polskich znaków. W pliku konfiguracyjnym zaznaczyłem język polski, w menu administratora jest tak samo. Co może być tego przyczyną?

jmx
15-08-2006, 17:29
moze w templatce na poczatku w index.php trzeba ustawic
zobacz

andrzejj9
15-08-2006, 18:08
moze w templatce na poczatku w index.php trzeba ustawic
zobacz

Co dokładnie masz na myśli? Jak możesz to napisz, w którym dokładnie miejscu i w jaki sposób.

Ale zauważ, że na poprzednim serwerze wszystko działało, a nie wprowadzałem żadnych zmian..

Czy to może być kwestia kodowania znaków? I czy mogę coś sam z tym zrobić, czy konieczny będzie kontakt z adminem..

jmx
15-08-2006, 18:30
otwierasz katalog z templatka i nasz plik index.php
otworz go w edytorze i na samym poczatku powinien byc wpis o kodowaniu znakow charset=UTF-8 lub 8852 czy cos podobnego.

robert051
15-08-2006, 18:47
ten tag html nosi mniej wiecej taka sama treść

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">
a powno byc

<META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">

andrzejj9
15-08-2006, 19:04
ten tag html nosi mniej wiecej taka sama treść

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">
a powno byc

<META HTTP-EQUIV="Content-type" CONTENT="text/html; charset=iso-8859-2">

Ta linia wygląda tam w ten sposób:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; <?php echo _ISO; ?>" />

Ale nawet zamiana na tą, co wkleiłeś, niestety nic nie daje..


Próbowałem jeszcze według tej instrukcji:

http://www.mambers.com/archive/index.php/t-41160.html

Ale to również nic nie daje. To, co mnie zastanawia, to fakt, że w bazie danych 'Metoda porównywania napisów' jest jako latin1_swedish_ci mimo zmiany na Uni. Co prawda na poprzednim serwerze było identycznie i działało, ale może warto by spróbować mimo wszystko to zmienić na Uni. Kiedy robię to w 'Operacjach' nic się nie zmienia. Jest inny sposób?

zwiastun
15-08-2006, 19:45
W sprawach podstawowych (a do takich należą m..in. na pewno kwestie tego, co ma być w kodzie, jeśli się ktoś nie zna, lepiej nie zabierać głosu.


Linia, jaką miałeś w kodzie templatki jest w pełni poprawna. Dokładnie taka ma być.

Sprawdź, jaki masz kod regionu w zakładce Lokalizacja (pl_PL?, a jeszcze lepiej zapytać admina serwera, jak być powinno)

Najpewniejszym powodem problemów jest niepoprawne przeniesienie bazy danych - nie piszesz, co się dzieje, jeśli np. wykonasz teścik zażółć gęślą jaźń w nowym artykule - czy zapisuje i odczytuje poprawnie polskie znaczki? Jeśli tak, to znaczy że z kodowanie OK, z przenosinami bazy nie.

andrzejj9
15-08-2006, 20:16
W sprawach podstawowych (a do takich należą m..in. na pewno kwestie tego, co ma być w kodzie, jeśli się ktoś nie zna, lepiej nie zabierać głosu.


Linia, jaką miałeś w kodzie templatki jest w pełni poprawna. Dokładnie taka ma być.

Sprawdź, jaki masz kod regionu w zakładce Lokalizacja (pl_PL?, a jeszcze lepiej zapytać admina serwera, jak być powinno)

Najpewniejszym powodem problemów jest niepoprawne przeniesienie bazy danych - nie piszesz, co się dzieje, jeśli np. wykonasz teścik zażółć gęślą jaźń w nowym artykule - czy zapisuje i odczytuje poprawnie polskie znaczki? Jeśli tak, to znaczy że z kodowanie OK, z przenosinami bazy nie.

Lokalizacja jest pl_PL - tak samo było poprzednio (na starym serwerze).

Test wykonałem na samym początku - wpisałem kilka polskich znaków i sprawdzałem, co jest. Tylko ó wyświetlało się poprawnie, wszystko inne było jako znaki zapytania..


Napiszę do admina serwera, ale chciałbym wiedzieć, o co się pytać (o te locale to raz), bo napisać, że nie działa, to wiele mi raczej nie pomoże..


ps: Jeśli chodzi o przenosiny to próbowałem na wiele sposobów, ale cały czas to samo. Ostatecznie zrobiłem tak, jak w instrukcji z linka, który podałem wcześniej. Też nie działa, ale przynajmniej mogę założyć, że to jest zrobione poprawnie.

zwiastun
15-08-2006, 21:30
Szukajka, kodowanie znaków, przenosiny, MySQL
rozpisywano się tu na ten temat tyle razy...

andrzejj9
16-08-2006, 00:42
Szukajka, kodowanie znaków, przenosiny, MySQL
rozpisywano się tu na ten temat tyle razy...

Wiem, bo przejrzałem kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt topiców na ten temat..

Wkleję to, co napisałem do jednego z użytkowników na gg (jeszcze nie odpowiedział). Może to trochę bardziej wyjaśni, w czym jest problem:

"Witam. Mam problem z polskimi znakami po przenosinach Joomli na nowy serwer. Przejrzalem wiele topicow na ten temat na forum, ale podane tam propozycje rozwiazan nie przyniosly efektu. W jednej dyskusji napisales, zeby odezwac sie do ciebie na gg, wiec pomyslalem, ze moze tez tak zrobie. Jesli masz chwile i moglbys poradzic mi cos, bylbym wdzieczny.

Strona poprzednio byla na serwerze: www.drogi.ovh.org . Teraz przenioslem ja (rowniez wedlug instrukcji znalezionej na forum) na www.drogi.nazwa.pl . Wszystko dziala dobrze, poza wyswietlaniem polskich znakow - nie ma ich ani na stronie ani w panelu administracyjnym. Probowalem juz roznych sposob, lacznie z edycja templatki (podejrzewam jednak, ze nie tu tkwi problem, bo panel administracyjny raczej jest od niej niezalezny), niestety bez rezultatu. Podejrzewam, ze problem jest w bazie SQL, bo jako metode porownywania napisow mam latin1_swedish_ci (pozostale parametry zgadzaja sie z tymi podanymi w instrukcjach). Zanim jednak sprobuje to zmienic (z czym jest niestety sporo roboty) chcialbym sie dowiedziec, czy ma to sens, biorac pod uwage, ze na poprzednim serwerze ustawienia byly identyczne, a polskie znaki dzialaja.. Moze wiec jednak problem lezy gdzie indziej?
"

Podsumowując:

- nie ma polskich znaków ani na stronie, ani w panelu administracyjnym,
- po utworzeniu nowego artykułu również nie ma w nim znaków (w edytorze normalnie można ich używać),
- ustawienia są takie, jak wielokrotnie podawane na forum, oprócz latin, które jest latin1_swedish_ci, a nie, o ile dobrze pamiętam, latin2_general_ci. Ale tak samo było ustawione na poprzednim serwerze i działało, dlatego nie wiem, czy jest sens to zmieniać,
- formatowanie templatki się bawiłem, ale jak sam zresztą napisałeś, wpis jest prawidłowy, więc tu nie ma co rusząc.

Czego więc jeszcze można spróbować?

andrzejj9
17-08-2006, 16:08
Ok, mam kolejny pomysł - tym razem od admina serwera, więc może będzie działac. Problem w tym, że na razie niewiele z tego rozumiem..

Poniżej wklejam maila, którego dostałem:


Z tego co widze w dalszym ciągu Pan nie przesłał bazy danych. Prosze
wykonać zrzut bazy danych nie poprzez phpmyadmin, przekonwertować na
stosowne kodowanie które chce Pan osiągnąć i wgrać baze ponownie
również nie poprzez phpmyadmin`a. Szczegóły konwersji bazy danych jak
i również problem występujący z kodowaniem uzyska Pan na stronie
http://dev.mysql.com

Przyznam, że na chwilę obecną nie mam pojęcia, jak można zrzucić, wgrać i przekonwertować bazę danych nie używając phpmyadmin.. Gdzie się ta baza w ogóle na serwerze znajduje, jak ją zgrać i gdzie potem wrzucić..?

Znalazłem informacje o takim programie: MySQL Migration Toolkit. Czy można go do tego użyć?