PDA

Zobacz pełną wersję : start z joomla



sebau
15-08-2006, 13:57
Witam Wszystkich,
Po googlałem o CMS'ach i ostatecznie wybralem Joomla'e nie wiem czy to byl wlasciwy wybor, bo jesli chodzi o szablony to jest nieciekawie, ze wszedzie jest tyle tabelek. :( Czy nie ma jakiejs wersji joomli beztabelkowej cos w stylu zengarden albo http://browsehappy.pl/ bo niestety oprocz template'a trzeba zmieniac wiecej plikow, tak aby nie bylo tabelek. Nie wiem tez czy po takiej zmianie proba aktualizacji joomli do wyzszej wersji nie nadpisze przerobionych plikow :) Prosze o jakas odpowiedz - moze w moim przypadku joomla to chybiony typ? Na swoich stronach bede chcial umozliwic dodawanie informacji (bedzie ich niewiele bo glownie to jakies firmy produkcyjne), moze jakies kategorie produktow ze zdjeciami (moze galeria zoom gallery). Logowanie na stronie raczej nie bedzie mi potrzebne - jedynie jakies dla redaktora ale to poza serwisem. Czyli jak widac potrzebuje takiej joomli mocno okrojonej do tworzenia nowoczesnych stron, a nie takich na których tabelka goni tabelke. Moze ktos mi doradzic, czy ta joomla jest ok, bo nie chcialbym sie wycofywac z tego cms'a po pierwszym wdrozeniu :(

pozdr,
sebau

Sova
15-08-2006, 14:40
Ciężko wymagać od ludzi, którzy już dłuższy czas wykorzystują Joomla! powiedzieli, że jest do bani - bo skoro używają tego cms'a to znaczy że im przypadłi do gustu i chcą go używać akceptując wszelkie jego plusy i minusy.


Moze ktos mi doradzic, czy ta joomla jest ok, bo nie chcialbym sie wycofywac z tego cms'a po pierwszym wdrozeniu
Nad tym trzeba było się zastanawiać przed Swoim pierwszym wdrożeniem. Rozpoatrzyć wszystkie "za" i "przeciw", porównać, poszukać takiego cms'a który będzie spełniał oczekiwania i wymagania. Troszkę to głupie mieć po instalacji takie dylematy, bo to tak wygląda jakbym np. kupił samochód marki Honda a potem na forum Hondy rzucił post w stylu:

"Witajcie kupiłem Hondę, powiedzcie mi czy to dobry samochód ...tylko szkoda,że jest różowy i że tak dużo pali, powiedzcie czy jest ok bo nie chciałbym się wycofywać teraz z tej transakcji."

Jakiej odpowiedzi byś się spodziewał?

sebau
15-08-2006, 15:06
...jeszcze nie mam za sobą pierwszego wdrozenia i dlatego pytam. Narazie wrzucilem na hosting i testuje. Widze, ze nie jest najgorzej jezeli chodzi o ilośc dodatków i templatów do joomli. Własciwie chyba dosc łatwo bedzie je adoptowac na poczatku do moich rozwiazan, choc miałem zamiar odrazu napisac template'y od poczatku ale na starcie przygody z joomla boje sie, ze napotkam na jakies problemy nie do przeskoczenia - mimo mojego dosc duzego doswiadczenia w css i xhtml...

zwiastun
15-08-2006, 19:31
Skoro masz już takie dość duże doświadzenie w css i xhtml, to pewno równiez umiesz czytać! Nie nam tu oceniać inne cms-y, koń jaki jest każdy widzi, natomiast materiałó informujących w polskim języku włącznie z informacją na temat nękających Cie problemów jest bez liku. Teraz piszesz o tabelkach, następnym razem napiszesz o czymś innym.

Mnie tam nie tabelki przeszkadzają, tylko zaśmiecony przez nie kod, zmniejszona dostępność, a przez to i użyeczność, i większe kłopoty w optymalizacji dla wyszukiwarek.

Ale jeśli znasz inne, lepsze w tym względzie CMSy ...
to na pewno po pierwsze już to rozgłaszają po całym świecie, a po drugie, wszyscy się rzucają, żeby z nich korzystać.

Jeden Ci mogę nawet podpowiedzieć. www.papoo.de

sebau
15-08-2006, 20:49
Mnie tam nie tabelki przeszkadzają, tylko zaśmiecony przez nie kod, zmniejszona dostępność, a przez to i użyeczność, i większe kłopoty w optymalizacji dla wyszukiwarek.

Ale jeśli znasz inne, lepsze w tym względzie CMSy ...

To samo mi przeszkadza, bo tabelki sa dobre tam gdzie sa potrzebne - tylko widze, ze w joomli czesto layoouty(w templatach) sa budowane w oparciu o nie (na pierwszy rzut oka wyglada jak by byly silnie zwiazane z silnikiem joomli) :( a nie o to chyba nam chodzi. Co do cms'a, ktory podales zapowiada sie bardzo fajnie wysokie accessibility etc...
Sorki, ze z tymi pytaniami na tym forum, ale wlasnie chcialem sie dowiedziec co uzytkownikom tego cms'a przeszkadza... chyba jednak joomla jest za duza kobylka jak na moje rozwiazania :(

zwiastun
15-08-2006, 21:24
Szablony to małe piwo, bo sobie można stworzyć:) oparty na CSS i elementach blokowych. Rzecz w tym, że tabelki są generowane przez moduły, przez komponenty w szablonach tych elementów...
Co nie znaczy, że nie ma na nie rady, ale to już inna kwestia.

A czego potrzebujesz, to my nie wiemy.
Bo treści które wymieniłeś tak się mają do gonienia tabelki za tabelką, jak piernik do wiatraka.

Podjąłem dyskusję, bo mogłaby być ciekawa.
Ale raczej nie na poziomie: dużo - mało templatek, bo do serwisu wystarczy jedna, a dobra, najlepiej własna (niekoniecznie własnoręcznie wykonana)

sebau
15-08-2006, 21:57
Szablony to małe piwo, bo sobie można stworzyć:) oparty na CSS i elementach blokowych. Rzecz w tym, że tabelki są generowane przez moduły, przez komponenty w szablonach tych elementów...
Co nie znaczy, że nie ma na nie rady, ale to już inna kwestia.

Domyślam się, ze poszczegolne moduły mozna przerobic do takiej wersji "aby nie wypluwały" tego nadmiarowego kodu, ale własnie chodzi mi o to, ze przy jakiejś aktualizacji Joomli(np poprawka bezpieczenstwa) niestety moje zmiany w poprawkach zostały by nadpisywane. Przy wiekszej ilosci zmian utrzymywanie wersji dla roznych klientow byloby uporczywe :( - a to niestety maly kroczek do tylu. Logiczne sie wydaje, ze lepiej byloby skorzystac z CMS'a, ktory juz w samym podejsciu jest bardziej otwarty na standardy. Za Joomla przemawia bardzo duza popularnosc i mozliwosc korzystania z wielu darmowych pluginow, ktore mozna fajnie dostosowac do swoich potrzeb(bynajmniej tak to wyglada). Wlasciwie dzis juz troszeczke potestowalem joomle i naprawde fajnie mi sie z niej korzysta (jest taka user friendly dla redaktora i admina) (wczesniej korzystalem z cms'a robionego przez moich znajomych) jednak dodanie jakiegos malego dodatku zajmowalo duzo czasu, a w przypadku joomli wszystko wlasciwie juz jest - wystarczy adoptowac. Niestety nalezy tez pogodzic sie z niedoskonalosciami i ewentualnie je sobie poprawic. Potestuje jeszcze troche, mam okolo tygodnia na podjecie decyzji :) Na poczatku chce postawic na niej prosta strone (zebym nie zalowal) bez zadnego logowania - malo tekstu, wiecej obrazkow - tu chyba skorzystam z tej zoom gallery (bo bez sensu chyba by bylo wywarzac otwarte drzwi i pisac modul od nowa) i moze znajde jak sie uda jakis katalog produktow z mozliwoscia dodawania opisu (w moim przypadku wanny, brodziki itd) przy zdjeciach bede musial dopisywac wymiary wanny, pojemnosc itd). Na tej stronie zrobilbym sobie "poligon" a jesli wszystko mi sie spodoba to sprobuje cos wiekszego na niej odpalic :) bynajmniej taki mam pomysl. Za kazda rade dziekuje.

pozdr,
Joomla noob

lechu_b
15-08-2006, 23:22
Witaj
pracuję na joomli (a wcześniej na mambo) od paru lat więc moj punkt widzenia jest jak najbardziej subiektywny ale niemniej trzeźwy:)
joomla to tak naprawdę framework i to dotego dość uniwersalny chociaż zorientowany na informacyjne strony www i dlatego tyle waży podstawowa dystrybucja
templatki - osobiście lepiej mi się pracuje na templatkach w joomli niż np w phpnuke jeżeli chcesz i się postarasz możesz stworzyć templatkę w oparcu o css bez tabelek takie już widziałem w jakiś repozytorich
tabelki generowane przez moduły i componenty to spadek po mambo więc trudno jest się ich pozbyć należało by tak naprawdę kod napisać od zera
modyfikację kodu pod kątem pozbycia się tabelek odradzam ponieważ można wtedy zapomnieć o szybkiej aktualizacji systemu, pozostaje jedynie "ręczne" wpisywanie poprawek w odpowiednie miejsca skryptów. możesz jednak to rozawżyć mam jednego klienta, który koniecznie chciał ingerencję w kod i zrobiłem mu to dlatego tylko że mi płaci za to miesięcznie specjalną kasę (za trzymanie ręki na pulsie:)). wszystko jest tylko kwestią kasy lub czasu.
w oparciu o joomlę napisałe kilka "poważnych" systemów jak np. system zgłaszania awarii i usterek i zarządzania pracą serwisu komputerowego, system odpowiedzialny za zarządzanie kartami przewozowymi i kartami przekazania odpadów w jednej z polskich elektrowni, system do zarządzania hodowlą koni pełnej krwii angielskiej. wszystkie te systemy działają w internecie lub intranecie i jak na razie nie ma problemów z aktualizacją systemów czy też bezpieczeństwem danych.
jeżeli potrzebujesz zbudować witrynę www, której treść ma aktualizować twój klient mogę ci polecić joomlę natomiast jeżeli twoim celem jest ścisłe trzymanie się standardów to z joomlą będzie ci ciężko bo chociaż można jej templatkę dopieścić tak że jej wygląd będzie niemal identyczny w firefoxie, operze i ie to jednak może się okazać że po doinstalowaniu jakiegoś componentu/modułu strona się lekko rozjedzie.Jeżeli poszukujesz cms-a z którym chciałbyś popracować dłużej i proponować go swoim klientom to pozostaje jedynie droga eksperymentowania, w końcu któryś cms ci zapasuje. Joomla jest elastyczna ale wymaga trochę nakładu pracy aby ją poznać i zrozumieć później pisanie dodatków i zarządanie witryną to czysta przyjemność

zwiastun
16-08-2006, 00:11
No to pokontynuujemy trochę

1. To mało rzecz znana mimo, że opisana: z pluciem tabelkami przez moduły można sobie w miarę łatwo poradzić. I jest to zaprojektowane w Joomla. API Joomla zawiera 5 stylów (szablonów) dla moduów. Tabele wypluwa styl standardowy (domyślny (0) i styl poziomy (1). Pozostałe trzy style : -1, -2, -3 tabel nie produkują. Czysty, schludny kod (ostatni to specjalnie na bajer z narożnikami).

2. Tak naprawdę, to już parę razy kod Joomla został PRZEPISANY w całości tak, żeby przestał wypluwać co za dużo bo niezdrowo. Ze stajni Run Digital wyszedł zestaw łatek, właściwie duża ŁATA, usuwajaca niepotrzbne skrypty javascript, dodająca acceskey-e i parę innych. Kilkakrotnie przpisano też standardowe komponenty włącznie z głównymi producentami tabelek (com_content, com_category, com_section, menusy), słowem przerobiono, co trzeba było.

Czemu CoreDev tych inicjatyw nie wykorzystuje pewno CoreDev wie.

Podobna zresztą historia z interfejsem administratora. Już dla *mbo 4.5.1a powstała pełna wersja AdminLangague. Swoją drogą, mieliśmy ją jako pierwsi (mowa o pełnej wersji), ale Michael Pagler stworzył rzecz doskonalszą, więc od stycznia 2005 polskie *mbo korzystało z jego MLI. Aktualnie jesteśmy jedną z nielicznych nacji (jeśli w ogóle nie jedyną) która dysponuje zlokalizowanym panelem admina. Owszem, kosztuje to sporo pracy, bo co kolejna wersja to na nowo ta sama w gruncie rzeczy bezsensowna robota.
Ale doszliśmy już do sporej wprawy...

Może by trzeba jaki szturm na CoreDev przypuścić?

Cóż użytkownikom z tego, że 1.5 będzie userfriendly, adminfriendly, zgodna ze standardami, itd itp, skoro jak jej nie widać, tak nie widać, skoro i tak potrwa, zanim dojrzeje, skoro jeszcze dłużej potrwa, zanim autorzy modułów, komponentów, dodatków, zwłaszcza tych starych, ale jarych, dostosują je do 1.5, jeśli je w ogóle dostosują.


Więc może jakiś szturm? małe powstanie?

PS. Pokazał byś te swoje dzieła - warto by ludzie pooglądali, co można i że można. Pomijam już, że i warto także, by chętniej się dzielili, tym co zrobili, bo otrzymują wiele

lechu_b
16-08-2006, 00:32
PS. Pokazał byś te swoje dzieła - warto by ludzie pooglądali, co można i że można. Pomijam już, że i warto także, by chętniej się dzielili, tym co zrobili, bo otrzymują wiele
moduł do zarządzania działem serwisu informatycznego opublikuję na swojej stronie (jak tylko ją w końcu skończę-szewc bez.....) co do pozostałych systemów to niestety nie ukarzą się w wersji open source ponieważ autoryzacja użytkownika odbywa się nie poprzez klasyczny login i password ale przy pomocy certyfikatu do składania podpisu elektronicznego, więc aby móc dotrzeć do takiej technologii poświęciłem 3 lata szkoleń i autoryzacji, ładny samochód i musiałe podpisać cyrograf, o nieudostępnianiu informacji na 3 lata. więc sam rozumiesz że nie pochwalę się tym pokazując kod. zresztą komponenty i moduły odpowiedzialne za autoryzację są napisane w php ale skompilowane.
Popieram open source zresztą dzięki twojemu serwisowi przeszedłem z mambo na joomlę. Zresztą jak znajdę trochę czasy to pozbieram swoje dzieła i podeślę do twojego repozytorium. mam dużą kolekcję przerobionych core skryptów, może dla początkujących joomlowców się przydadzą.
pozdrawiam

zwiastun
16-08-2006, 04:36
Strony, jeśli się dadzą obejrzeć (bo może intranet?) pokaz adresami
A zamiarowi już przyklaskuję: O to właśnie chodzi!
O dzielenie się tym, czym chata bogata i podzielić się może, bo zrozumiałe, że nie wszystkim można.

Jestem przekonany, że gdyby Twoje:

pozbieram swoje dzieła i podeślę do twojego repozytorium. mam dużą kolekcję przerobionych core skryptów, może dla początkujących joomlowców się przydadzą.
stało się wzorem postępowania dla wszystkich, no prawie wszystkich, ba niech będzie nawet 1/10 czy 1/100 użytkowników, to wszystkim byłoby łatwiej.

Dla przykładu: przeglądam systematycznie wątki poświęcone virtuemart. I widac z nich, że niejeden już rozwiązał szereg różnych problemów i problemików. Zajrzyj do naszego repozytorium. Jest polska wersja virtuemart?
Nie ma.
Czemu nie ma, problem z langiem? Ten akurat jest opublikowany.
Nie ma tylko dlatego, że nie staje mi czasu, by potestować i ponaprawiać, co trzeba.
Ale przecież co trzeba, na pewno zostało już przez niejednego korzystającego z virtuemart zrobione!
Chętnych do podzielenia się, niestety, wciąż nie ma!

artur
21-08-2006, 20:50
Strony, jeśli się dadzą obejrzeć (bo może intranet?) pokaz adresami
A zamiarowi już przyklaskuję: O to właśnie chodzi!
O dzielenie się tym, czym chata bogata i podzielić się może, bo zrozumiałe, że nie wszystkim można.

Jestem przekonany, że gdyby Twoje:

stało się wzorem postępowania dla wszystkich, no prawie wszystkich, ba niech będzie nawet 1/10 czy 1/100 użytkowników, to wszystkim byłoby łatwiej.

Dla przykładu: przeglądam systematycznie wątki poświęcone virtuemart. I widac z nich, że niejeden już rozwiązał szereg różnych problemów i problemików. Zajrzyj do naszego repozytorium. Jest polska wersja virtuemart?
Nie ma.
Czemu nie ma, problem z langiem? Ten akurat jest opublikowany.
Nie ma tylko dlatego, że nie staje mi czasu, by potestować i ponaprawiać, co trzeba.
Ale przecież co trzeba, na pewno zostało już przez niejednego korzystającego z virtuemart zrobione!
Chętnych do podzielenia się, niestety, wciąż nie ma!

a gdzie to wrzucić? ;) to co zrobiłem napisałem na forum, rozwiązań jest pare, rzadne nie jest doskonałe, więc póki co to wg mnie najlepsze co można zrobić, jak ktoś kumaty to wybierze co mu pasuje i skorzysta

zwiastun
21-08-2006, 22:15
zwiastun@joomla.pl