PDA

Zobacz pełną wersję : Przeniesienie joomli i problem z funkcjonalanościa komponentu



szczepan_6
09-03-2010, 13:32
Witam,

na wstępie chciałbym zaznaczyć że poczytałem już trochę na ten temat ale nie znalazłem jeszcze rozwiązania stąd moja prośba o pomoc.

Z serwera1 przeniosłem joomle na serwer2 poprzez przegranie całej zawartości oryginalnej joomli. Dopasowałem plik configuracyjny do bazy danych powstałem na nowym serwerze. Zawartość bazy danych z serwera1 wyeksportowałem z powodzenia do pliku i wgrałem, również z powodzeniem na serwer2.

Treści oraz spis komponentów itd są poprawne. Jednakże wprowadzane zmiany w komponencie atomicongallery nie znajdują odzwierciedlenie na stronie. Wszystkie katalogi są zapisywalne ale mimo to zmiany nie następują.

co pominąłem lub zrobiłem źle??

big_krzysiek
09-03-2010, 13:48
problem moze polegac na tym, ze w ustwieniach komponentow posostaja sciezki dostepu (np do katalogu tmp itd) z poprzedniego serwera...

szczepan_6
09-03-2010, 13:56
problem występuje nawet po odinstalowaniu (lub manualny usunięciu) komponentu i wgraniu go ponownie na serwer2...

big_krzysiek
09-03-2010, 14:13
a czy jeśli odinstalowywałeś lub osuwałeś ręcznie przed ponowna instalacja osunąłeś tez tabele z bazy danych?

szczepan_6
09-03-2010, 14:41
pod components w bazie danych komponenty nie występuja

_eva
09-03-2010, 15:35
Miałam podobny problem tylko, że przy wprowadzaniu zmian w szablonie - na początku był zapisywalny a potem po sprawdzeniu okazało się, że zmienił się na niezapisywalny. Problem rozwiązałam w taki sposób, że jeśli chcę coś zmienić w tym szablonie to najpierw robię to lokalnie na xampp, a potem przenoszę na serwer zew. Wymaga to więcej pracy, ale plusy są takie, że jest mniejsza szansa, że wkradnie się jakiś błąd.
Pozdrawiam,
eva

_eva
09-03-2010, 15:44
P.S Możesz też spróbować jeszcze raz odinstalować joomla z tego 2 serwera i rozpocząć instalację po raz 2. Być może powstał jakiś błąd podczas tej 1 instalacji. Ja polecam sposób:

1.Katalog ze wszystkimi plikami joomla z serwera 1 > dodaję do niego katalog installation z oryginalnej paczki

joomla > usówam configuration.php

2.joomla.zip przesyłam przez ftp na serwer 2

3.Rozpakowuję menedżerem plików całą zawartość do katalogu gł. witryny

4.Robię kopię lokalnego pliku configuration.php i wprowadzam w nim zmiany w tych liniach:

var $log_path = 'C:\\xampp\\htdocs\\joomla\\logs';
var $tmp_path = 'C:\\xampp\\htdocs\\joomla\\tmp';
var $live_site = '';
var $host = 'localhost';
var $user = 'root';
var $db = 'your_local_db_name';
var $password = 'your_local_db_password';

5. Zmieniony configuration.php przesyłam przez ftp

6. Przechodzę do bazy danych na serwerze zew. i kasuję wszystkie tabele

7. Importuję wcześniej stworzoną kopię bazy danych (plik w formacie .sql)

8. Kasuję plik installation

9. Przechodzę do witryny i sprawdzam czy wszystko działa

Cały proces został też bardzo dobrze opisany na stronie:
http://wiki.joomla.pl/Jak_skopiowa%C4%87_witryn%C4%99_z_komputera_lokaln ego_na_zdalny_serwer%3F

szczepan_6
09-03-2010, 21:02
po wrzuceniu katalogu głównego instalujesz jeszcze raz joomle i podmieniasz pożniej configa dobrze zrozumiałem??

_eva
09-03-2010, 21:30
Po wrzuceniu wszystkich plików joomla z serwera 1 na 2 oraz katalogu installation z oryginalnej paczki joomla wpisujesz w przeglądarce:
twoja_domena/installation
Pojawi się komunikat o konieczności usunięcia katalogu installation - i to wszystko (cały proces przebiega bez procedury instalacyjnej).
Ważna jest kolejność kroków tzn. najpierw zgranie plików z katalogiem installation, wrzucenie zmienionego pliku configuration.php, wyczyszczenie bazy danych z tabel i import bazy danych z 1 serwera, wywołanie w przeglądarce: twoja_domena/installation, usunięcie katalogu installation, wywołanie: twoja_domena.

Pozdrawiam,
eva

_eva
09-03-2010, 22:12
P.S
Po eksporcie bazy z 1 serwera do pliku sql (opisane tutaj (http://wiki.joomla.pl/Jak_skopiowa%C4%87_witryn%C4%99_z_komputera_lokaln ego_na_zdalny_serwer%3F)) sprawdź czy w pliku nie ma wpisu:
-- Baza danych: ...
--
CREATE DATABASE `...` DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci;
USE `...`;

Jeśli jest coś takiego to trzeba to usunąć [ miałam podobny problem - pomógł mi trzepiz z forum :-) ]

Pozdrawiam,
eva

szczepan_6
09-03-2010, 22:46
reasując:
1. zgrywam starą wersje
2. dorzucam do niej instala
3. wyrzucam configa
4. całość wrzucam na nowy serwer
5. dorzucam configa (zmodyfikowanego)
6. czyszcze nową baze danych
7. import bazy ze starego serwera (z ewentualnym usuieciem create databes'a)
8. wywołanie adresu www
9. usuniecie installatora
10. WSZYSTKO gra i tańczy :) (w założeniu)

dobrze to ogranołem?

wojsmol
10-03-2010, 05:16
Witam
szczepan_6 ja ogarnąłbym sprawę trochę inaczej niż _eva, wykorzystałbym komponent JoomlaPack (autor wydał niedawno co prawda komponent Akeeba Backup, ale jest on dopiero w fazie alfa) zainstalowany na serwerze 1 do wykonania kopii bazy i plików, najlepiej do formatu jpa, natywny format komponentu. Następnie wykonaną kopie (z dołączonym już zmodyfikowanym instalatorem Joomla!, ja standardowo używam wersji 3 instalatora) pobierasz na swój komputer przez FTP, a następnie wysyłasz kopie na serwer 2. Do tego samego katalogu na serwerze 2 w którym masz kopie w formacie jpa wgrywasz specjalny skrypt php służący do rozpakowywania archiwum w tym formacie - kickstart.php, wywołujesz go poprzez przeglądarkę i postępujesz zgodnie z instrukcjami na ekranie.
Przydatne linki:
Najnowsza wersja komponentu i dokumentacja w formacie PDF - klik (http://www.akeebabackup.com/download/joomlapack-241/index.html)
Skrypt kickstart.php - klik (http://www.akeebabackup.com/download/kickstart-241/index.html)
W razie kłopotów pisz, bardzo często przenoszę Joomla między serwerami, chętnie pomogę.:)

_eva
10-03-2010, 09:23
Tak, można tak zrobić jak napisałeś. Jeśli nie będzie działać to może być związane z ustawieniami serwera - najlepiej wtedy porównaj ustawienia z serwera 1 na którym strona działa.
Możesz też spróbować JoomlaPack tak jak Ci poradził wojsmol - jest to szybszy sposób ale też mogą być problemy (u mnie był problem z bazą danych, dlatego przeniosłam stronę tradycyjną metodą).

wojsmol
10-03-2010, 10:17
Witam
_eva,tak z ciekawości na czym polegał problem z bazą przy przenoszeniu strony za pomocą JoomlaPack?
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 10:29
Witaj wojsmol,
Nie wiem dlaczego pojawił się problem - wydaje mi się że mógł powstać jakiś błąd podczas tworzenia archiwum bazy w JPA. Problem opisałam tutaj (http://forum.joomla.pl/showthread.php?37895-B%C5%82%C4%85d-w-bazie-danych-podczas...) , ale nie udało się go rozwiązać. Też jestem ciekawa w czym tak naprawdę tkwił problem.


Pozdrawiam :-)
_eva

szczepan_6
10-03-2010, 10:54
powiem tak. Pomysł _evy bardzo mi się podoba i w założeniach powinien działać - niestety problem nadal się pojawia. Inne komponenty działają ładnie i zgrabnie jednak 2 twardo płatają mi figle. Spróbuje zatem postawienie joomli albo od zera albo JPA. Dzięki piękne za dotychczasowe pomysły - jestem otwarty na kolejne ;)

ja ze swojej strony będę informował o postępach.

_eva
10-03-2010, 11:17
A czy wszystkie komponenty dobrze Ci działają na tym 1 serwerze?
Jeśli tak, to tak jak pisałam wcześniej, najlepiej porównaj ustawienia serwera 1 z 2.
Możesz to zrobić np. poprzez wywołanie phpinfo() :
1. tworzysz plik o nazwie np. test.php
2.umieszczasz w nim takie linie (bez żadnych spacji i odstępów na początku):

<?
phpinfo();
?>

3. wrzucasz na serwer
4. wpisujesz w przeglądarce: twoja_domena/test.php

wojsmol
10-03-2010, 11:51
Witam
szczepan_6 możesz też użyć zamiast phpinfo pomocnika pisania postów (http://forum.joomla.pl/showthread.php?21594-PPA-PRZECZYTAJ-TO-Pomocnik-pisania-post%C3%B3w) i wygenerowane z niego raporty dla obu serwerów wkleić do następnego postu.
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 11:59
Witaj wojsmol, czy udało Ci się znaleźć przyczynę problemu, który opisałam (problem w bazie danych podczas przenoszenia strony w JPA) ?

wojsmol
10-03-2010, 14:02
Witam
_eva Pamiętasz wersję instalatora, który był zawarty w paczce oraz wersję JoomlaPack wykorzystaną do wykonania kopii?
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 14:41
Witaj wojsmol,

Tak, mam zachowane wszystkie pliki:
1. Katalog installation z paczki joomla 1.5.15
2. JoomlaPack 2.4.1 (najnowszy)
3. Kickstart 2.4.1 (najnowszy)

Myślisz, że problem mógł tkwić w niezgodności? Wszystkie pliki były w najnowszych wersjach.


Pozdrawiam,
_eva

szczepan_6
10-03-2010, 15:46
pewnie są jakieś różnice w serwerach bo jeden jest na nazwie drugi na homie - problem w tym że do serwera 2 nie mam dostępu jako takie. pliki przesłane przeze mnie wrzuca ktoś inny a mnie skąpi się dostępu do ftpa (ściana).

po ponownym wgraniu całości od początku komponenty (w tym jeden z którym miałem problem) działają ale galeria nadal nie ;p niby tworzy się nowy folder z galerii niby dorzucam zdjęcia które w spisie się wyświetlają ale joomla nie tworzy przeniosi wrzucanych zdjęć do folderu media\atomicongallery i stąd prawodopodobnie błąd w działaniu. zaznaczę tylko że wszystkie wymagane foldery (przez joomle i zdrowy rozsądek) mają pełen dostęp.

wszystko zatem wskazuje że "przepis" _evy się sprawdza tylko wina leży po stronie serwera

_eva
10-03-2010, 16:03
A możesz napisać jak nazywa się ta galeria? Wtedy łatwiej było by dojść do tego dlaczego nie działa na tym 2 serwerze. Teraz rozumiem, że galeria działa, tylko nie możesz wprowadzać do niej zmian? Jeśli by tak było to możliwe, że trzeba by zmienić ścieżkę do katalogu ze zdjęciami.

szczepan_6
10-03-2010, 16:11
nazwa podaje od początku cała ;) actomicogallery http://extensions.joomla.org/extensions/photos-a-images/photo-gallery/11246

_eva
10-03-2010, 16:43
Jeśli galeria normalnie działa i tylko nie widać nowo wprowadzanych zdjęć to przyczyna tkwi nie w ustawieniach serwera tylko najprawdopodobniej w złej ścieżce do katalogu ze zdjęciami. Porównaj ścieżki z serwera 1 i 2.

Mała poprawka : prawdopodobnie zła ścieżka nie do katalogu ze zdjęciami (bo wtedy żadnych zdjęć nie było by widać) tylko do pliku gdzie są zapisywane informacje o nowo wprowadzanych zdjęciach.

trzepiz
10-03-2010, 16:58
joomla nie tworzy przeniosi wrzucanych zdjęć do folderu media\atomicongallery i stąd prawodopodobnie błąd

zainstalowałem komponent i domyślnie zapisuje w : \images\atomicongallery\[nazwa_katalogu] - czy na 100% dobrze sprawdziłeś ustawienia komponentu ?

_eva
10-03-2010, 17:55
Trochę namieszałam z tymi ścieżkami :-)
Najlepiej zrób tak jak Ci radzi trzepiz. Albo jeśli nie wiesz jak to zrobić, a galeria nie jest mocno rozbudowana, to może spróbuj zainstalować od nowa tą galerię na właściwym serwerze.


Pozdrawiam,
_eva

wojsmol
10-03-2010, 19:56
Witam
Wracając do

_eva Pamiętasz wersję instalatora, który był zawarty w paczcechodzi o wersję instalatora dołączanego przez JoomlaPack do paczki z kopią. Możesz to sprawdzić w Komponenty>JoomlaPack>Configuration> zakładka Advanced>pole Installer included in backup>napisz o ile pamiętasz co tam miałaś ustawione.
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 20:26
Witaj wojsmol,
Miałam ustawione pole JoomlaPack Installer 4 (ostatnie na liście wyboru).


Pozdrawiam,
_eva

wojsmol
10-03-2010, 21:11
Witam
_eva Ja standardowo stosuje JoomlaPack Installer 3, dodatkowo zawartość bazy (pozostałości po poprzednich nieudanych przywróceniach) usuwam przez phpmyadmin i nie mam klopotów z przenoszeniem Joomla!:)
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 21:25
Witaj wojsmol,
Dzięki, że mi o tym napisałeś . Będę to musiała przetestować przy następnej aktualizacji. Czyściłam bazę przez phpMyAdmin, czyli problemem może być wersja installera.
Dzięki :-)


Pozdrawiam,
_eva

wojsmol
10-03-2010, 21:36
Witam
_eva Pamietaj aby po usunięciu tabel z bazy przez pma nie zaznaczać opcji usuwania istniejących tabel w JoomlaPack Installer.
Pozdrawiam

_eva
10-03-2010, 22:00
W Installerze JoomlaPack ta opcja usuwania istniejących tabel jest domyślna (jedyna 2 opcja to archiwizacja poprzednich tabel). Wydawało mi się, że to nie zaszkodzi jak usunę tabele przez pma i będzie włączona ta opcja usuwania istniejących tabel (czyli takie podwójne usuwanie). Może tutaj tkwił problem.
Dzięki za wskazówki.

Pozdrawiam,
_eva