PDA

Zobacz pełną wersję : Spójniki



mib.net
14-03-2010, 22:42
Witam,

Przy justowaniu tekstu obustronnie, zdarza mi się często że zostaje spójniki (i,o itd.) na końcu linijki.
Czy znacie jakiś prosty sposób jak temu zaradzić?

moje
15-03-2010, 00:50
W edytorach typu Word, używa się tzw. twardej spacji, tutaj też byś mógł tylko nie wiem czy nie musiałbyś wstawić kodu jaki odpowiada za znak twardej spacji czy znaku twardej spacji- musisz się pobawić. Rozwiązania robiącego to z automatu nie ma (nawet w edytorach typu Word).

Plastek73
19-03-2010, 11:11
Jeśli korzystasz z edytora Tiny, to w ostatnim rzędzie ikonek przedostatnia odpowiada za wstawienie "twardej spacji" (wygląda jak przekreślony enter), w JCE też jest taka sama możliwość, nawet ikonka wygląda identycznie.

W Wordzie można to częściowo zautomatyzować za pomocą narzędzia "zamień"

mib.net
22-03-2010, 09:45
Faktycznie jest ta opcja.
(dla nie wtajemniczonych trzeba w edytorze TinyMCE włączyć opcje Edytor Rozszerzony)
Dopiero wtedy w edytorze pojawia się ikona (przekreślonego entera) tak zwanej twardej spacji.

A zna ktoś z was jakiś automat do wstawiania twardej spacji za spójnikami z automatu.
Kiedyś takie narzędzie było dostępne online: "grabun.com | utwardzacz sierotek"
Ale ostatnio ktoś zhakował tą stronę.
I narzędzie już nie działa.

chagrin
25-05-2010, 22:11
A w co zrobić z wiszącymi spójnikami w tytułach artykułów? jest na to jakiś sposób?

szczypior88
13-08-2010, 11:24
@mib.net - Znalazłeś jakiś automat?

Elvaron
18-08-2010, 14:23
Tutaj podane jest rozwiązanie:
http://groups.google.pl/group/pl.comp.www/msg/fa936a2e93539936?hl=pl&

tBag
15-01-2012, 01:13
A tutaj zamieszczam gotowy plugin do Joomli mojego autorstwa:
http://www.tbag.cba.pl/pliki/enter.zip

Po instalacji włączyć dodatek: Enter spójniki.

Lotar
10-06-2012, 15:39
Niestety plugin autorstwa tBag nie działa pod joomla 2.5.

Ma ktoś jakieś inne pomsyły, jak zautomatyzować prces wprowadzania encji &nbsp po spójnikach?

lol2x
05-09-2012, 00:18
Próbowałem sam coś skombinwać do 2.5 z tego googlowego forum, jednak ani tamto ani plugin tBaga nie działa. Uporał się ktoś z tym uporczywym problemem?

kwacior
06-03-2013, 23:33
Witam!
Stworzyłem plugin do Joomli 2.5 zapraszam do testowania :)
Sugestie do dalszego rozwoju i oceny mile widziane ;)

(http://forum.joomla.pl/www.rksrzeczyca.pl/download/spojniki_pl.zip)http://www.rksrzeczyca.pl/download/spojniki_pl.zip

Ps. Wypadałoby dopisać jeszcze przyimki, które też nieładnie się prezentują na końcu wiersza (np. do, od, po, nad, we, na, etc.) Niebawem aktualizacja.

Pozdrawiam,
Kwacior

mib.net
07-03-2013, 11:30
Przed chwilą zainstalowałem. :)
Wstępnie wydaje się że komponent działa prawdiłowo.

lol2x
07-03-2013, 22:04
Super! Zainstalowałem, działa jak powinno ale znalazłem jeden błąd:
plugin nie radzi sobie ze zwrotami:
"a o tym przekonamy się"
" i w tym przypadku"
"i z tym przykładem"
podwójny samotny spójnik nie daje żadnej reakcji (a oba powinny były spaść niżej :)

Pozdrawiam i podziwiam liczę że zapodasz jakąś aktualizację :)

voodoos78
08-02-2014, 13:57
...a czy cos dla joomla takiego istnieje...

zwiastun
08-02-2014, 14:04
A ten dodatek to nie jest dla Joomla?

voodoos78
08-02-2014, 15:23
...NIE DOPISAŁEM, ŻE DO jOOMLA 3...

kwacior
11-03-2014, 21:55
Przerobiłem XML, tak aby można było zainstalować dodatek w Joomli 3+
http://www.rksrzeczyca.pl/download/spojniki_pl_j3.zip

Muszę znaleźć chwilę i dopracować go według Waszych wskazówek.

Pozdrawiam!

voodoos78
21-01-2015, 12:33
Po przeniesieniu strony na home.pl wyświetliło mi się takie coś: JDispatcher::register: Nie rozpoznano uchwytu zdarzenia. Uchwyt: plgSpojniki25. Można to jakoś naprawić i o co biega.

katih
26-10-2020, 15:27
@kwacior
Czy możesz udostępnić na ftp albo przesłać na prv rzeczony dodatek dla Joomli 3x? Stronka jest zdjęta, główna tylko na fejsie, a nazwa pliku nieznaleziona na serwerze.

No, chyba że ktoś z Was może polecić jakiś dodatek, który systemowo by przenosił wszystkie spójniki i przyimki do kolejnego wiersza. W każdym przypadku, czyli niezależnie od wyjustowania, poziomu akapitu w listingu, tytułów i podtytułów, tabel czy kolumn. Pliss:)

siristru
26-10-2020, 17:38
Na samotne litery jest: https://all4web.pro/product/12-a4-samotna-litera
Ale na spójniki nie znam...

Wiesz, ten temat przerabiano już wiele razy. IMO nie ma sensu w Internecie stosowań zaleceń edycyjnych dla spójników i samotnych liter. Zwłaszcza w dobie responsywności gdzie treść musi być dynamiczna. Rozumiem dokumenty, książki... ale artykuł w sieci? Blogi? To zupełnie inne medium niż drukowane.

katih
27-10-2020, 07:31
:obojetny: nie jestem do końca przekonana argumentem inności medium.. może ze zbyt starej szkoły wyszłam. No i jakoś moja estetyka ubolewa:p

ok, pytanie z innej strony. Treść do wpisania jest za każdym razem już gotowa, więc pisanie na bieżąco nie wchodzi w grę. Jeśli, załóżmy wrzucę sobie w dokumencie Word pod przyciskiem dla całej aplikacji małą operację zamiany kodem vba, żeby we wszystkich przypadkach "jeżeli (..), to zamień na twardą spację". I jeśli wtedy skopiuję wszystko do artykułu. To czy twarde spacje będą zachowane?

siristru
27-10-2020, 09:46
To czy twarde spacje będą zachowane?

Zachowane... z całą masą syfiastego kodu. Pierwsza zasada jakiej uczę obsługujących Joomlę: nigdy nie wklejać treści bezpośrednio z Word do edytora WYSIWYG.
Zrób eksperyment i skopiuj jakiś dokument Word, najlepiej taki z dużą ilością formatowania (listy etc) i obrazkiem :) Zapisz z taką treścią artykuł w Joomli i zobacz czy uruchomi się na froncie. Jeśli masz farta to się uruchomi ale zobacz potem kod tego artykułu... zrozumiesz o czym mówię :)

No ale pomyśl w ten sposób: przeglądam stronę na kompie, mam rozdzielczość 1920px szerokości a strona rozwija się na maksymalną szerokość 1200px. No i spójniki wypadają tuż przy prawej krawędzi tekstu. Czy te spójniki będą w tym samym miejscu gdy stronę będzie przeglądać się na komórce gdzie szerokość ekranu ma około 360px?

katih
27-10-2020, 10:24
Co do wklejania to wiem, mam od dawna nawyk sprawdzania kodu. Kiedyś pracowałam na bazie danych, gdzie część funkcji była tylko przez edycję zapisów sql. Tutaj wczytuję czystą treść, formatowanie wrzucam przez atrybuty akapitu czy strony, obrazki czy załączniki przez przyciski. Z tym luz:P

Co do rozdzielczości: tak, mobilność, responsywność, itede, itepe:spoko: No problem. Myślałam o takim małym kodziku podpiętym w Wordzie, który wstawiałby we wszystkich przypadkach spację twardą, jeżeli znajdzie jakikolwiek spójnik czy przyimek ze wskazanej listy. Chodzi tylko o to, czy jest opcja, żeby wklejając czysty tekst zapamiętał te twarde spacje..

siristru
27-10-2020, 10:55
Tekst ze wszystkimi spacjami twardymi? Nie wiem... nie brzmi to zbyt semantycznie jeśli idzie o kod. A zrób eksperyment:

1. Wkleić tekst - czy utrzyma spacje
2. Jak tekst się będzie zachowywać.

Nigdy tego nie próbowałem... (nie miałem potrzeby).

katih
28-10-2020, 08:25
Już jak pisałam tamtego posta przyjęłam, że odpowiedź i tak jest na nie. Znaczy, przy wklejeniu czystego tekstu jest tylko tekst, bez żadnych więcej, jak mawiał znajomy, wodotrysków=P znaczy, twardych spacji nie przejmuje. Sprawdziłam.
Przydałby się taki plugin w samej Joomli, żeby móc uruchomić w trakcie edycji artykułu. No ale z tym już sama nie wymyślę..

zwiastun
07-11-2020, 00:57
Dodatek istnieje. Zajrzyj na http://all4web.pro

katih
07-01-2021, 10:57
dzięki bardzo, będę sprawdzać:up: