PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc w istalacji Joomla! Robię to pierwszy raz i jestem załamany :(



tomekkowalski
23-03-2010, 23:11
Czy zechciałby ktoś regularnie mi pomagac na czas aż uda mi sie zainstalowac Joomla! ?
Ściągnąłem wersję 1.5.15 wydawało mi się, że pójdzie łatwo lecz niestety nie potrafię pokonać pewnych przeszkód!

kilka informacji
1. Mam wykupiony hosting,
2. Mam zarejestrowaną domenę,
3. Mam maila z informacjami potrzebnymi (od usługodawcy hostingu)

Główny problem którego nie moge przeskocyć to jak przerzucić dane na hosting.. czy jak to powiedzieć?
Jeżeli ktoś mi pomoże i zobacze wreszcie upragnione okno instalacyjne będe meeeeeega wdzięczny!!

Zdaję sobię sprawę, że podobnych maili mogło już kilka byc lecz ja potrzebuję pomocy w na bierząco, nie potrafie wykorzystac poradników gdzie zawarta jest teoria, ponieważ zawsze wyskoczy coś czego nie znam i nie potrafie pokonać. Dlatego założyłem swój temat w którym chciałbym zadawać pytania na kolejnych etapach próby instalacji Joomla!

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!!

Tomek

Bazyl
23-03-2010, 23:19
www.wiki.joomla.pl/nowicjusze

:)

tomekkowalski
23-03-2010, 23:27
No właśnie o tym mówię. NIe potrafię korzystac z poradników. Właściwie to 99% tego co tu napisali mnie w tym momenci nie interesuje ponieważ interesujemnie tylko jak zainstalować Joomla! Dalej będe już sobie kombinował. Proszę tylko o pomoc i instrukcje jak zainstalować Joomla! (nie krzycze, tak to sie pisze z wykrzyknikiem ;) )

Nie ukrywam, że najchętniej skumałbym się z kimś na gg bo wiem, że instalacja trwa kilkanaście minut, zwłaszcza mając wszystkie potrzebne info z hostingu, zarejestrowaną domenę itp. Ale to ponad moje siły nie wiem co robię źle. Prosze o pomoc raz jeszcze. I prosze nie podawać poradników ponieważ przez cały dzień naczytałem sie tych samcyh rzeczy po kilka razy i dalej nie pojawiło mi się okno z instalacją ;/;/;/;/

pyziak
24-03-2010, 07:47
uuu Panie Kowalski no jak nie ogarniasz instalacji ( w której nie ma nic do ogarnięcia) to co będzie dalej ;] , http://www.wiki.joomla.pl/Joomla_1.5._Szybki_start/Instalacja_Joomla!

http://localhost/joomla15
tylko zamiast locahost - swoja domena
a zamiast joomla15 - katalog w którym znajdują się pliki, oczywiście jak są w głównym katalogu to będzie : http://twoja_doena.pl (np)

_eva
24-03-2010, 10:59
Witaj tomekkowalski,
Z twojego postu rozumiem, że chcesz zainstalować oryginalną paczkę joomla od razu na serwer zewnętrzny. Radziłabym Ci najpierw zainstalować całość na serwerze lokalnym np.xampp a potem po zrobieniu strony, przenieść ją w całości na serwer zewnętrzny.
O tym jak zainstalować xampp :
http://www.pomoc.joomla.pl/content/view/688/51/
http://www.pomoc.joomla.pl/content/category/16/94/64/

O tym jak zainstalować joomla:
http://wiki.joomla.pl/Joomla_1.5._Szybki_start/Instalacja_Joomla!

W temacie : http://forum.joomla.pl/showthread.php?38114-Przeniesienie-joomli-i-problem-z-funkcjonalano%C5%9Bcia-komponentu
opisałam jak można przenieść stronę z serwera lokalnego na serwer zew. (strona 1, post 7).
Cały proces przenoszenia strony został też bardzo dobrze opisany na:
http://wiki.joomla.pl/Jak_skopiowa%C4%87_witryn%C4%99_z_komputera_lokaln ego_na_zdalny_serwer%3F
P.S Czytanie dobrych poradników nie jest takie straszne, trzeba tylko trafić na te dobre poradniki w internecie :-)

Pozdrawiam,
_eva

alex51
24-03-2010, 12:06
Jeśli język w proponowanych Ci poradnikach jest niezrozumiały, to wskaż dokładniej takie miejsce, abyśmy mogli Ci to bardziej zrozumiale wyjaśnić. Jeśli krępuje Cię taka sytuacja to jest jeszcze możliwość kontaktu na PW lub GG, do mnie 3586156.

tomekkowalski
24-03-2010, 12:48
@_eva dziękuję ale ja wolałbym jednak zaistalować od razu na serwer zewnetrzny. nie chce istalowac dodatkowych programow bo wtedy dopiero sie pogubie. nigdy nie przepadalem za softowymi sprawami, ale tera musze zrobic na poczatku prosta stronke. wiem, ze sobie w miare uplywu czasu bede radzil lepiej ale na razie tak jak mowie - chce zainstalowac joomle na zew serwerze.

@pyziak no wlasnie caly wtorkowy wieczor spedzilem na probowaniu zrobienia tego co opisales. nie wiem czemu nie potrafie. byc moze wynika to z mojej kompletnej do tej pory ignorancji jezeli chodzi o terminy i pojęcia. ok. Mam domenę, mam hosting kupiony, czyli teraz powinienem zrobic co? załóżmy że domena to tomekkowalski.pl, więc wpisuję tomekkowalski.pl i powinno co się stać? bo nic się nie dzieje. Obecnie domenę mam na parkingu w namedrive.pl nie wiem może to przeszkadza? DNSy mam z az czyli tam gdzie mam hosting. joomle ściągnąłem na dysk C i nazwałem "katalog główny joomla"
Podsumowując:
1. hosting na az, DNSy tez ustawione mam az-owskie
2. domena tomekkowalski.pl zarejestrowana w az
3. paczka joomla ściągnięta i leży na dysku C w folderze "katalog główny joomla"
4. mam maila od az ze wszystkimi danymi do hostingu
Nie wiem czy jeszcze coś powinienem mieć/wiedzieć/znać?

pyziak
24-03-2010, 13:14
Tak powinieneś że pliki z paczki z dysku C:/katak_glowny powinny się znaleźć na serwerze w katalogu pubilc_html ;)

ps. jesteś niezły 'oryginał'

_eva
24-03-2010, 13:29
tomekkowalski,
A masz program do przesyłania plików z komputera na serwer zew. ?
Przez program np. Filezilla : http://filezilla-project.org/download.php?type=client
łączysz się z serwerem -> jak zainstalujesz Filezille, to na górze musisz wypełnić 3 pola danymi od usługodawcy hostingu (Serwer, Nazwa użytkownika, hasło) i wcisnąć 'Szybkie łączenie'.
Po lewej będziesz miał okienko z plikami na twoim komputerze, po prawej katalogi na serwerze zew.
Odszukasz na komputerze paczkę joomla - najlepiej ściągnij ją sobie na pulpit.
W katalogach na serwerze zew. szukasz katalogu głównego - zwykle jest to katalog public_html - ale możesz zapytać usługodawcę hostingu.
Zaznaczasz w oknie po lewej (pliki Twojego komputera) katalog joomla i metodą 'chwyć-upuść' przeciągasz do prawego okna (pliki na serwerze zew.) do katalogu głównego.
Potem wywołujesz przez przeglądarkę swoją domenę i powinien się rozpocząć proces instalacji.

pyziak
24-03-2010, 13:36
@_eva zapomniałaś napisać że w czasie całej tej akcji komputer musi być podłączony do zasilania lub UPS'a :), oj niech tylko się @Admin jakiś pojawi dostaniemy wszyscy boksa za te posty :)

tomekkowalski
24-03-2010, 13:38
Zdaję sobię sprawę, że jestem na tym forum "zjawiskiem" Nigdy nie interesowałem sie komputerami i potrafię sobie wyobrazić jak wygląda ktoś kto chce zrobić coś czego nigdy nie robił. Jednak mimo wszystko nie spoczne dopóki nie zrobię strony w Joomla! (nie krzyczę to tak się pisze ;)

pyziak
24-03-2010, 13:41
@kowalski postawa dzielna, dzięki bogu, że nie wymyśliłeś sobie kursu pilotażu (bez czytania instrukcji) tylko instalacje Joomla :)

_eva
24-03-2010, 13:54
tomekkowalski,
Wiesz co, nie chcę Cię zniechęcać, ale jeśli kompletnie nie jesteś w temacie, to nie wiem czy jest sens zaczynać od instalacji. Sama instalacja joomla to I krok. Potem mogą się zacząć schody z bazą danych i zabezpieczeniem witryny. Na Twoim miejscu poczytałabym jednak trochę, albo jeśli poradniki są niezrozumiałe, to spróbowałabym jakiegoś kursu. Jest tego sporo w internecie.
Mimo wszystko - powodzenia :-)

pyziak
24-03-2010, 13:57
są jeszcze książki znam jednego Autora ;)

tomekkowalski
24-03-2010, 13:58
uczenie sie na błędach - piękna sprawa :)

palyga007
24-03-2010, 13:59
Witam wszystkich
Tomek spróbuje Ci to opisać moimi słowami tak jak ja to robiłem.
1. pobrałem paczke joomla
2. rozpakowałem
3. Przy użyciu klienta FTP umieściłem zawartość rozpakowanego folderu na serwerze zewnętrznym w głównym katalogu witryny (dla netarterii httpdocs nie wiem jak to jest u innych hostingodawców)
4. w pasku adresu przeglądarki wpisałem adres mojej witryny co skutkowało wyświetleniem okien tak jak w linku http://www.wiki.joomla.pl/Joomla_1.5._Szybki_start/Instalacja_Joomla%21 a dalej już poszło z górki:)
Czyli jak na moje oko to FTP i jazda...

Jakby co pisz..

alex51
24-03-2010, 15:03
@palyga007, powinieneś dodać jeszcze do swojej instrukcji taki drobiazg jak utworzenie bazy danych, bo bez tego nie będzie z górki.

palyga007
24-03-2010, 16:06
tomekkowalski
Zakładam że phpMyAdmin też Ci obcym narzędziem jest.

3.a
Wejdź w panel administracyjny swojego hostingu i odszukaj sekcje zawierającą informacje o bazie danych.
W przypadku darmowych hostingów często baza danych oraz użytkownik są już utworzone wystarczy tylko sprawdzić nazwę bazy danych oraz użytkownika i hasło
W przeciwnym wypadku należy utworzyć nową bazę oraz użytkownika
Sposób łatwiejszy: ( Piszę w oparciu o doświadczenie z panelem Plesk nie wiem z jakiego korzysta Twój hostingodawca)
Jeśli nie ma żadnych baz na liście najprawdopodobniej gdzieś znajduje sie przycisk "dodaj bazę" lub coś podobnego klikasz dodaj bazę wpisujesz nazwę bazy i klikasz ok
Następnie szukasz opcji dodaj użytkownika bazy danych (o ile nie zostałeś poproszony o to od razu przy tworzeniu bazy) wpisujesz nazwę użytkownika oraz hasło.

Sposób trudniejszy Wykorzystanie phpMyAdmin [nie będę pisać bo wierzę, że nie ma potrzeby (opisze jeśli się okaże ze łatwiejszy nie działa)]
....
Teraz możesz przejść do punktu 4.
Krok 4 instalacji wedlug linku który Ci wkleiłem wyżej:
typ bazy danych tak jak na grafice
nazwa serwera na 99% localhost
nazwa użytkownika ( to ten którego utworzyłeś ew miałeś już utworzonego dla bazy danych a nie twoje dane logowania do panelu )
hasło ( dla użytkownika bazy danych którego utworzyłeś)
Nazwa bazy danych (Baza którą utworzyłeś ew była już utworzona)

kliknij dalej (nie baw sie przedrostkami i takimi tam)

Dalej powinno iść już prosto.

Wczytaj sobie przykładowe dane (bo nie będziesz się umiał odnaleść w pustym serwisie zapewne)

@alex51, Kiepski ze mnie nauczyciel, ale mam nadzieję że tym razem lepiej.

Pozdrawiam

zwiastun
24-03-2010, 17:15
tomekkowalski

@alex51, Kiepski ze mnie nauczyciel, ale mam nadzieję że tym razem lepiej.

Pozdrawiam
Skoro już to wiesz, to po co się wysilać Czyżby nie było odpowiednich instrukcji napisanych przez niekiepskich nauczycieli?

palyga007
24-03-2010, 18:43
Na pewno są niekiepskie instrukcje, niekiepskich nauczycieli, ale skoro one mu nie pomagają.
Chociaż rozumiem, że kolejny taki post wprawiać Cię musi w irytację.

Pozdrawiam

zwiastun
24-03-2010, 19:39
Skoro munie pomagają, to na pewno pomoże kiepska instrukcja :) Pogratulować wiary w moc kiepskich instrukcji. :)

palyga007
24-03-2010, 20:18
Skoro munie pomagają, to na pewno pomoże kiepska instrukcja :) Pogratulować wiary w moc kiepskich instrukcji. :)
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi."
A. Einstein
:)

zwiastun
24-03-2010, 20:23
Po przeczytaniu kiepskiej instrukcji...:)
Zostawmy może, bo niczego to nie wyjaśnia, do niczego nie prowadzi.

palyga007
24-03-2010, 20:32
Po przeczytaniu kiepskiej instrukcji...:)
Zostawmy może, bo niczego to nie wyjaśnia, do niczego nie prowadzi.

True.
Zwłaszcza, że to My prowadzimy dyskusję a nie założyciel tematu.

trzepiz
24-03-2010, 22:29
Amen ... bo już kolejnych postów tu być nie powinno ... Instalacja jest podstawą. Nie wiem dlaczego @Zwiastun nie przytoczył znanej już kwestii "Forum dla Administratorów" ... a nie nowicjuszy ..


chyba pierwszy raz to robię, ale jest to czyn przemyślany. Zamykam temat!