PDA

Zobacz pełną wersję : Praca magisterska - komponent Joomla



vego007
01-04-2010, 18:20
Witam wszystkich serdecznie!

Powoli zabieram się za moją pracę magisterską dlatego też chciałbym prosić was o napisanie swoich propozycji odnośnie funkcjonalności, które były by użyteczne w pisanym przeze mnie komponencie.

Mój temat: System obsługi prac dyplomowych jako komponent Joomla! CMS.

Dlaczego Joomla! ? Jak byłem jeszcze młody i beztroski, poświęciłem sporo czasu aby poznać Joomla! od strony programistycznej i użtytkowej. Później niestety nadmiar pracy sprawił, że nie miałem już czasu na pisanie komponentów pod tego CMS. Ponieważ pisanie pod Joomla! sprawiało mi dużą przyjemność, postanowiłem swoją pracę napisać pod nią (niego?) :D

Dlaczego taki temat? Jako pracujący student wiem, że czasami ciężko jest skontaktować się z promotorem i ustalić szczegóły odnośnie pisania pracy, pokazac postępy czy też poprostu wybrać temat. Do tego dochodzą różne formalności, które też można by było obsłużyć, systemy powiadomień, profile promotorów i ... ? No właśnie co jeszcze mogłoby się znaleść. Jestem otwarty na propozycje i mam nadzieję, że mój post nie będzie jedynym w tym temacie :)

Jeśli macie jakieś pytania to z chęcią na nie odpowiem

Pozdrawiam,
Sławek

Robster
01-04-2010, 19:22
Czy komponent dla Joomla! może być na tyle rozbudowany by sprostać wymaganiom pracy magisterskiej?
To nie jest pytanie retoryczne, czy uszczypliwość, tylko konkretna niewiedza :)

Dylek
01-04-2010, 20:30
A VirtueMart, SOBI, K2...? To nie są małe programiki :)

Robster
01-04-2010, 20:49
Nie miałem z nimi jeszcze do czynienia, więc nie wiem. Z ciekawości, aż sprawdzę :)

vego007
01-04-2010, 21:05
Dokładnie. Nikt nie powiedział, że to będzie małe. Dlatego też, chciałbym żebyście podzielili się ze mną swoimi pomysłami

trzepiz
02-04-2010, 00:39
A VirtueMart, SOBI, K2...? To nie są małe programiki :)


Nie miałem z nimi jeszcze do czynienia, więc nie wiem. Z ciekawości, aż sprawdzę :)

@Robster - zalecam sprawdzić ... :)

palyga007
02-04-2010, 00:44
@trzepiz
Spać nie możesz?:)

Temat ciekawy.. chociaż patrząc na moje kontakty z promotorem... Im ciężko na zwykłego maila odpowiedzieć a co dopiero obsługa panelu, ale trzymam kciuki :)

Pozdrawiam

trzepiz
02-04-2010, 00:51
Temat ciekawy.. chociaż patrząc na moje kontakty z promotorem... Im ciężko na zwykłego maila odpowiedzieć a co dopiero obsługa panelu, ale trzymam kciuki

Młodzi muszą przekonać tych Starszych, że można inaczej ..., że można nie wychodząc nawet z domu przeprowadzić konferencję konsultację itd. - możliwości jest wiele. Kolega vego007 poruszył ciekawy temat i dobrze, żeby rozwijał się on w odpowiednim kierunku. To pierwsze godziny życia tego postu, sądzę że znajdzie się wiele osób które znajdą ciekawe rozwiązania (PS: gdzie jest @moje :?)


@palyaga007 - owszem nie mogę spać .. - jakieś recepty ? (jeśli tak to na PW - nie zaśmiecać forum OT)

moje
02-04-2010, 01:06
Są dodatki do zarządzania pracą grupy/projektami itp., takie rozszerzenie Joomla może być śmiało wykorzystane do celi o jakim wspomniałeś. Nie należy zapominać o platformach e-learning'owych, które istnieją.

Nawet forum dało by się zaadaptować do w/w celu.

Jakbyś stworzył taką platformę od podstaw, to może miałaby szansę wnieść coś nowego i się przyjąć w wirtualnym świecie.
Zawsze możesz utworzyć też pomost do Joomla ;)

Sova
02-04-2010, 02:28
na takim komponencie można by budować ciekawą platformę/serwis

co na takiej platformie? heh... sporo rzeczy można by wrzucić, choć osobiście uważam że lepiej kilka konkretnych funkcji a mniej "wodotrysków", bo może się to skończyć przerostem formy nad treścią. Prosty i funkcjonalny komponent plus łatwość (domyślność) obsługi ze względu na promotorów właśnie, młodzi sobie poradzą - ale o starszych zapomnieć nie można :)

wg mnie:
- proste profile użytkownika z podziałem student/promotor - może z możliwością dostępu do danego profilu tylko wybranej osobie (promotorowi)?
- możliwość publikowania treści (rozdziałów, części pracy) z możliwością pobrania takowego dokumentu+opcje zaakceptowany, do poprawki etc. (dla promotora)
- prywatne wiadomości (podstawa) - może na kształt tablicy w FB na której student mógłby się komunikować z promotorem (jak ściągać to od najlepszych) :)
- możliwość umieszczania załączników do wiadomości

Taki komponent mógłby się sprawdzić może też w wydawnictwach np. autor przesyła treść redaktorowi, ten albo ją akceptuje, albo odsyła do poprawy albo odrzuca... dla mnie ciekawy pomysł

PeFik
02-04-2010, 08:53
Nim zaczniesz pisać samemu taki komponent rozejrzyj się nad komponentami do pracy grupowej
np. Project Fork (Management Solution) - joomlapraise.com

bowiem z tego co wyczytałem u ciebie, w/w spełni te oczekiwania

palyga007
02-04-2010, 09:18
Nim zaczniesz pisać samemu taki komponent rozejrzyj się nad komponentami do pracy grupowej
np. Project Fork (Management Solution) - joomlapraise.com

bowiem z tego co wyczytałem u ciebie, w/w spełni te oczekiwania

Problem wyważania otawrtych drzwi? :)

vego007
02-04-2010, 22:59
@trzepiz
Spać nie możesz?:)

Temat ciekawy.. chociaż patrząc na moje kontakty z promotorem... Im ciężko na zwykłego maila odpowiedzieć a co dopiero obsługa panelu.



I właśnie o to chodzi, że ma to być na tyle funkcjonalne, żeby temu promotorowi się chciało wejść do tego panelu i trochę popracować. Ma mieć wszystko w jednym miejscu, z historią zmian (wyeliminowanie wielokrotnego poprawiania tego samego na to samo) i łatwą możliwością kontaktu (3 kliknięcia i można wysłać gotową wiadomość z uwagami). Do tego może jakiś system powiadomień sms / jabber / gg ) typu masz nową wiadomość od promotora Zenka. Tak samo student Janek może dowiedzieć się że promotor sprawdził już jego pracę i musi czym prędzej odstawić browara, wyjść z klubu, aby jak najszybciej ją poprawić. Ważną sprawą jest też zapisywanie kolejnych wersji pracy aby nie było nieporozumień. Co jeszcze? Wciąż nad tym myślę :)

vego007
02-04-2010, 23:09
Problem wyważania otawrtych drzwi?

Problem nabijania postów? :) Poprzeglądam sobie te komponenty ale i tak będę pisał ten komponent samodzielnie bo taki mam temat pracy. Dlatego też, jeśli znacie komponenty spełniające założenia to poprostu napiszcie jaką funkcjonalność można by z tego wykorzystać

P.S. wyszło na to, że ja też nabijam posty :D Jeśli można prosiłbym o scalenie. Na starym forum chyba automatycznie scalało posty

moje
03-04-2010, 14:44
Teraz piszesz o systemie kontroli wersji, co nie jest takie łatwe, jeśli ten system kontroli wersji ma być dobry. Taki SVN (dla okienek) ma od 10,3 Mb (tryb tekstowy) przez 18,5 MB (klient i serwer) do 71,5 MB (kod źródłowy) - link (http://www.collab.net/downloads/subversion/). A do SVN trzeba by było dodać komunikacje (między użytkownikami), powiadomienia, konta (o zróżnicowanych uprawnieniach i/lub funkcjach) i jeszcze trochę innych rzeczy.

Uważam, że lepszym rozwiązaniem było by napisanie samodzielnej platformy.

vego007
03-04-2010, 15:17
Nie chodzi o jakiegoś SVNa. Chodzi o trzymanie plików wraz z informacjami o postępnie pracy, uwagach, poprawkach. Po napisaniu całej pracy historia by się usuwała i zostawałby tylko plik końcowy. Narazie dopiero sobie myślę co by zrobić i jak. Nie jest powiedziane, że na 100% coś będzie :)

moje
04-04-2010, 00:23
SVN jest tylko przykładem systemu kontroli wersji, również BIPy zawierają takie systemy. Twoja (przyszła) praca dyplomowa (jeśli weźmiesz ten temat) będzie "z historią zmian (wyeliminowanie wielokrotnego poprawiania tego samego na to samo)" by możliwe było " zapisywanie kolejnych wersji pracy aby nie było nieporozumień" - a to jest systemem kontroli wersji.

vego007
04-04-2010, 00:56
Nie będzie operacji na plikach, mergowania, updatowania tego samego pliku, dlatego ja nie nazwał bym tego systemem kontroli wersji. System kontroli wersji odpowiada za trzymanie historii pliku i możliwość jego przywrócenia, porównania, połączenia, sprawdzenia kto i kiedy wykonał zmiany, blokowania plików przed nadpisaniem w tym samym momencie itd. Tu działało by to bardziej na zasadzie backupów, po poszczególny plik nie ma swojej historii. Historię ma cała praca.

moje
04-04-2010, 15:56
Niezależnie czy nazwiesz to plikiem czy pracą, w obu przypadkach jest to zbiór informacji/danych, na których operujesz - myśl i zasady działania są takie sam niezależnie czy operujesz na plikach czy na zawartości bazy danych.

Osobiście wątpię, żeby ktoś pisał prace używając rozwiązania o jakim myślisz, większość (o ile nie wszyscy) będzie używała wygodnego dla siebie edytora i wstawiała plik. Nie zapominaj też o innych plikach, np. projekty wykonane w AutoCad'zie, pliki audio-wideo, animacje z 3dx i wiele wiele innych.

vego007
05-04-2010, 10:31
Osobiście wątpię, żeby ktoś pisał prace używając rozwiązania o jakim myślisz, większość (o ile nie wszyscy) będzie używała wygodnego dla siebie edytora i wstawiała plik. Nie zapominaj też o innych plikach, np. projekty wykonane w AutoCad'zie, pliki audio-wideo, animacje z 3dx i wiele wiele innych.

Właśnie nie myśle, że ktoś będzie pisał pracę magisterską w jakimś WYSYWIG-u. Chodziło mi o to, że np. promotor po przejrzeniu pracy i dodatkowych plików przysłanych przez studenta uploaduje to ponownie na serwer (tam w pracy np. sobie poprawia na czerwono co jest nie tak) i może komentować dany etap. Dzięki temu będzie mógł sobie po miesiącu sprawdzić jakie zmiany kazał studentowi wprowadzić i czy on się z tego wywiązał.

moje
05-04-2010, 15:21
Czyli system kontroli wersji :)

vego007
05-04-2010, 16:03
Dobra niech będzie :P Macie jeszcze jakies pomysły co do tej pracy? :)

Stworzyłem sobie listę pomysłów. Jest to tylko poglądowa lista i napewno się jeszcze zmieni.

1. Grupy użytkowników ( administrator superadmin, promotor zwykly amdin, student, gość) (promotor superuser, student normalny zalogowany, gosc bez logowania)
2. Profil każdego użytkownika
3. Powiadomienia (priv (+ zalaczniki), mail (+ zalaczniki), sms, gg, jabber)
4. Wersjonowanie prac (upload plików do katalogu studenta wraz z komentarzami)
5. Lista tematów (zaproponowanych przez promotora + tematy zaproponowane przez studentów + statusy)
6. Tworzenie z detali tematu gotowego pdf do zgłoszenia pracy w dziekanacie.
7. Wielokryterialna wyszukiwarka tematów z filtrami i sortowaniem
8. Ogłoszenia promotora ( po zalogowaniu się studenta na front )
9. Przypomnienia