PDA

Zobacz pełną wersję : Cięcie menu w projekcie szablonu do Joomla



Marylka
12-04-2010, 16:43
Mam mały problem co do mojego menu w moim projekcie layout'u.

Otóż taki jest mój obrazek dla menu http://img362.imageshack.us/img362/653/menu.png

czy da się to w całości dać jako menu dla Joomla, czy musi być część powtarzalna, jak na tym obrazku już są wszystkie uwzględnione odnośniki.


Z góry dziękuje za pomoc

Robert3d
12-04-2010, 16:47
Te linki będą w całości zdjęciem czy same linki będą tekstem?

Marylka
12-04-2010, 16:50
No same linki będą tekstem, ale to czy da się coś takiego zrobić, żeby cały obrazek menu był taki jaki jest z tym chińskim znaczkiem a linki jako tekst.


Bo w tym rzecz że nie będzie więcej przewidywanych linków dla menu tyle ile jest tak wypisanych.

Czy trzeba jakiś element powtarzający zrobić żeby ciągneło menu w dół...?


Jak to wygląda dla Joomla

Robster
12-04-2010, 16:56
Da się. Wystarczy pociąć menu na 3 części; górną belkę, dolną i środek. Wszystko można później podpiąć pod menu J! poprzez CSS.
Ustalając stałą wysokość menu, będzie to wyglądało identycznie jak na twoim obrazku. Jeśli dodasz za dużo pozycji, wyjdą one za menu lub się "schowają".

Marylka
12-04-2010, 17:06
Czyli tne menu tak górną część zwoju, środek na długość taką jaka jest uwzględniając ten chiński znaczek i trrzecia część dolna część zwoju...?

Robster
12-04-2010, 17:52
Tak. Przeczytaj ten temat:
http://wiki.joomla.pl/index.php/Ramka_modu%C5%82u
w zależności jaki typu ramki wybierzesz, masz więcej lub mniej bloków, które możesz sformatować. Pod linkiem:
http://wiki.joomla.pl/Style_CSS_opisuj%C4%85ce_tre%C5%9B%C4%87_g%C5%82%C 3%B3wn%C4%85
znajdziesz klasy które odpowiadają za różne bloki w modułach. A najlepszym wyjściem będzie zainstalowanie CHROME lub dodatku FIREBUG do przeglądarki FF. Dzięki nim można na bieżąco podglądać bloki szablonu i łatwo identyfikować klasy. Wystarczy, że znajdziesz interesujący cię blok, upchniesz w niego background w postaci swoich pociętych obrazków i gotowe.

Marylka
12-04-2010, 17:58
Pocięłam menu na 3 części tak jak mówiłeś. najpierw może zakoduje cały layout żeby grało a potem się tym zajmę.
Teraz jak z tym ułożeniem tego i potem podłożenie linków
Poczytam to co podałeś

Mam Firebug'a pod FF

Marylka
22-04-2010, 22:31
Zakodowałam ten layout, niestety wywala błędy, wyświetla podwójne menu, nie wyświetla linki menu w odpowiednim miejscu i tekst serwisu jest także w złej pozycji :( jak napiszę obszerny artykuł to jest w dobrej pozycji a jak mało tekstu napisze to od razu przemieszcza się na prawą stronę a środek jest pusty
czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć jak to dobrze wypozycjonować żeby było ok

obrazek jak to wygląda:
http://img710.imageshack.us/img710/3062/layoutstronka.jpg

Robster
23-04-2010, 09:36
Bez linka do strony, czy kodu, możemy tylko powróżyć z tego obrazka.

Marylka
23-04-2010, 09:45
link do stronki: http://www.marylkapieroszkiewicz.com/

Robster
23-04-2010, 12:08
Hmmm ten podwójny moduł, jest chyba winą tego, że nadałaś elementowi ul klasę .menu.menu i coś nie współgra z klasą .menu. Sprawdź czy przypisanie innej klasy do stylizacji pozycji listy, przyniesie efekt, jeśli nie to mam jeszcze z 2 pomysły, niemniej ten wydaje mi się najbardziej prawdopodobny.

Co do treści artykułów, to dodaj do klasy .blog linijkę float:left.

PS
Ten blok <div> z przypisaną klasą .menu (ten najbardziej zewnętrzny, znajdujący się w div content_1), to blok stworzony przez Ciebie?

Marylka
23-04-2010, 12:33
Robster

Odnośnie tej klasy .menu .menu, to nie wiem jaką inną klasę przypisać.
Podaj np, przykład

Czyli mam utworzyć klasę .blog i dać tam float: left...? o to chodzi, bo treść serwisu jest w <div id="right"> i może w tym mam dać na float: left...?
Bo jest taki problem że jak dam długi i obszerny artykuł to ładnie wchodzi tam gdzie powinien a jak krótki to wskakuje na prawą stronę teraz jak jest.

Ten blok z klasą .menu to jest przeze mnie stworzony a dlaczego pytasz, miałam tylko problem z listą menu i to mi znajomy pomógł ale chyba coś jest źle...?

Robster
23-04-2010, 12:55
Pytam ponieważ jeśli masz 2 różne elementy, to nadawanie im tej samej klasy mija się z celem. Przypisujesz blokowi menu właściwości klasy .menu co powoduje wyświetlenie w jego zawartości elementów klasy .menu :) Zmień, nazwę bloku menu na jakąś inną, np. left i problem z podwójnym modułem zniknie.

Co do float:left, to dodaj to tak jak pisałem w klasie .blog. right jest w porządku, a ewentualna zmiana wyświetlania artykułów przy zmianie właściwości w tej klasie byłaby spowodowana dziedziczeniem tej właściwości przez klasę .blog.

Marylka
23-04-2010, 13:31
Robster czy z menu teraz jest ok...?

A z tą klasą .blog to nie bardzo cię rozumie.

mam utworzyć klasę:

.blog {
float: left;
}

??

Jeszcze raz mógłbyś mi powiedzieć co mam z tym zrobić, najlepiej na jakimś przykładzie.

Zaczynam dopiero z tym...

Robster
23-04-2010, 13:44
Menu wygląda w porządku, chyba, że Chciałaś uzyskać inny efekt.

A z .blog, zrób właśnie tak jak napisałaś. Klasa ta:

"Stylizuje tabelę obejmującą obszar przeglądu artykułów"

Marylka
23-04-2010, 14:49
dałam tak: zmieniłam <div id="right"> na <div class="right">

a w stylach dałam
.blog .right {
float: left;
}

i nic to nie zmieniło...

Robster
23-04-2010, 14:56
:D

Dlaczego zmieniłaś <div id="right">?
Dopisz tylko do arkusza stylów klasę:

.blog{
float: left;
}
i będzie ok.

Marylka
23-04-2010, 15:18
zmieniłam tak jak napisałeś i dalej widzę to samo.

Czy w stylach CSS

#right też mam ustawić float na left...?

Robster
23-04-2010, 15:23
Mój błąd :) Tak się zapędziłem, że nie pomyślałem. Zamiast float:left daj text-algin:left(w klasie .blog) i będzie w porządku.

Marylka
23-04-2010, 15:28
po zmianie tekst mam dalej na prawo względem menu

KejeN
23-04-2010, 15:30
Wtrącę się... Pozycje treści masz ustawioną w div-ie o identyfikatorze right tak? Skoro ten div ma być na środku to po co mu float: right; i 300-pixelowy lewy margines??

Marylka
23-04-2010, 15:32
KejeN tak mam ustawione jak napisałeś. To jak byś to ustawił, żeby było ok

KejeN
23-04-2010, 15:42
A czy Twój szablon szablon ma mieć 2 kolumny(menu w pozycji left i obok treść)? jeśli tak to daj temu kontenerowi #right float:left; i zmniejsz lewy margines - ma on teraz 300px !
No i zrób to o czym pisał @Robster.

Robster
23-04-2010, 15:43
Teraz w ogóle nie masz klasy .blog.

Ostatnie podejście :) Zmnieś w #right:
float na left;
marginesy 20px 0 0 30px (przykładowe)

Chodź wydaje mi się, że to z algin powinno mimo wszystko zadziałać.

Marylka
23-04-2010, 15:52
KejeN tak chodzi mi o taki układ jaki napisałeś.

Robster mam klase .blog po deklaracji #right

zastosowałam i teraz tekst kryje się za kolumną left

Robster
23-04-2010, 15:58
Nadaj position:absolute (albo relative) dla right. Jeśli to nie pomoże to ustaw ten margines z powrotem na 300px.

KejeN
23-04-2010, 16:02
Cuda na kiju:D
Na mój chłopski rozum powinnaś wrzucić diva #right do diva #content_1 za divem .left :D

Marylka
23-04-2010, 16:05
dałam w #right zamiast float: left; na position absolute (relative) i mi tekst wskoczył do góry

http://img293.imageshack.us/img293/5364/63866183.jpg

jak dam z powrotem na w marginesie 300px to pokazuje się w dobrym miejscu

zaraz sprawdze to co podał KejeN

dałam tak jak napisałeś tekst teraz jest pod menu...

KejeN
23-04-2010, 16:12
I gitara teraz trzeba mu przypisać jakąś szerokość tak żeby się mieścił razem divem .left na ekranie, bez przypisanej szerokości zajmuje tyle ile się da i dlatego jest pod menu.

Robster
23-04-2010, 16:13
Cuda na kiju:D
Na mój chłopski rozum powinnaś wrzucić diva #right do diva #content_1 za divem .left :D

Hehehe a to już inna bajka :D

@Marylka, to jak już masz jak masz to dodaj teraz do #right linijkę float:left, albo float:right, oba powinny zadziałać.

Marylka
23-04-2010, 16:40
Robster dałam w #right na float: left; i dalej jest pod menu a jak dam na float: right; to też jest pod menu tylko z prawej strony


Ja już się trochę w tym gubię... jak mam to ustawić żeby było dobrze...

Robster
23-04-2010, 17:06
Tak jak napisał @KejeN nadaj szerokość blokowi right (tak by suma right i left nie przekraczała szerokości okna rodzica). Ja bym te wymiary podał w % np. dla left 30% a right 70% i już. Z tym trzeba pokombinować, tak wy wszystko się mieściło i dobrze wyglądało.

A z #content_1 wywal height: 431px. Jeśli zostawisz tak jak teraz, to po dodaniu większej ilości artykułów będziesz miała problem.

Marylka
24-04-2010, 09:37
Robster dałam tak jak napisałeś left 30% a right 70% i dalej jest tak jak było...

Robster
24-04-2010, 11:09
Ustaw dla #left:

float:left;
a dla .right:
-zmniejsz 70% na 50% (później można dopasować dokładniej)
-usuń float:left;

Marylka
24-04-2010, 11:13
zmieniłam i teraz mam misz masz jeszcze większy, wróciłam do poprzedniej wersji.

Robster a mogłabym przesłać tobie kod źródłowy z tym szablonem i ty byś mi to ustawił...

Robster
24-04-2010, 11:21
Nie cofaj zmian bo nie widzę co się dzieje :)

EDIT:
Sam to miałem właśnie zaproponować - znaczy, tak :D

Marylka
24-04-2010, 11:24
Już przywracam do tego misz maszu

Robster to podaj na priv'a twój e-mail

wyśle ci taki jaki mam przed wgraniem do Joomla, bo jak wgrałam to potem edytowałam to z panelu administratora ten szablon

Robster
24-04-2010, 11:27
Zdaje mi się czy przywróciłaś zmiany i wszystko wygląda jak powinno?

Marylka
24-04-2010, 11:29
nie wygląda jak powinno bo nie widać contentu_1 całego i wogóle contentu_2 i jest ten pasek brązowy pod topem

Robster
24-04-2010, 11:30
Na FF i CHROME wygląda normalnie, tylko na IE coś nie pasuje, ale zaraz sprawdzę.

EDIT:
Teraz dopiero zauważyłem, że ten zwój to nie grafika modułu, a stały element szablonu :/

EDIT:
Fajnie by było gdybyś miała jeszcze jakąś grafikę, gdzie strona wygląda tak jak ma wyglądać.

Marylka
24-04-2010, 11:31
Robster może jednak prześle ci te pliki z szablonu...?

Marylka
24-04-2010, 11:31
u mnie nie wygląda normalnie na FF :/

Robster
24-04-2010, 11:44
Właśnie dlatego chciałbym, abyś przesłała mi jakąś grafikę ze stroną "taką jaka powinna być". Bo możemy mieć różne wyobrażenie normalności :)

KejeN
24-04-2010, 11:54
Wtrącam się jeszcze raz: wersja z szerokością 30% + 70% nie działa przez marginesy.

Marylka
24-04-2010, 11:56
Robster menu ma byś stałe, bo tak jak napisałam wcześniej one będzie już zapełnione stałymi odnośnikami których nie będzie więcej

tak bym bym chciała żeby było obrazek: http://img153.imageshack.us/img153/6526/layouttcm1.jpg

Robster
24-04-2010, 12:07
Wtrącam się jeszcze raz: wersja z szerokością 30% + 70% nie działa przez marginesy.

Dlatego kazałem zmienić na mniejsze :) U mnie ta strona działa na wszystkich przeglądarkach (w IE tła nie wyświetla tylko), więc nie wiem w czym problem.

@Marylka w którym bloku mają się wyświetlać artykuły?

Marylka
24-04-2010, 12:34
Robster, z tego wynika że ja coś zle pozmieniałam, dlatego wolałabym żeby tyś to zmienił.

Artykuły chce żeby wyświetlały się w content_all, bo chyba dobrze będą też się wtapiać w te góry i rzeke, ale nie do końca tego obrazka. jak myślisz...?

Bo jak nie to w content_bg

Robster
24-04-2010, 12:41
Nie można tak :D Bloki które wymieniłaś są pojemnikami, dla bloków podrzędnych i wstawienie w nie artykułów rozsypie stronę.

Artykuły można wstawić w:

content1 - ale ustawiłaś wysokość na stałą, więc zmieści się tylko jeden art. Chyba, że zmienimy właściwości i będzie się ten blok rozciągał wraz z liczbą artykułów.
content2
content3

Marylka
24-04-2010, 12:48
Robster, specjalnie zrobiłam tak bo jest ten pasek content_2 był do powielania żeby schodziło w dół, bo jest to odcinek który może się powtarzać w content_1 jest te tło nie jednakowe i nie będzie to dobrze wyglądało. dlatego zrobiłam content_bg dla content_1 i content_2

a do artykułów ma być ten div right


czy można by to było jakoś zrobić żeby było ok...


Mój znajomy napisał mi takie coś odnośnie tego problemu z div right dla kompomentów i modułów.


Tabelki rozjeżdżają układ. Trzeba poszukać jak w Joomli 1.5 zrobić układ bez tabelek.
Jest tam jedna templatka, która nadpisuje displaye z komponentów i modułów tak by pozbyć się tabelek.
Nie pamiętam, która - ale wiem że jest.
Trzeba z niej przekopiować część plików.

Robster
24-04-2010, 12:56
Nie rozumiesz. Wstawiając arty w content_all lub content_bg, żadne tło nie będzie Ci się powielać. Możesz to choćby zauważyć w IE.
W obecnym układzie możesz wstawić arty w wymienione przeze mnie wyżej bloki, w przeciwnym wypadku strona się posypie.

Nie mam wyobrażenia jak strona ma wyglądać i gdzie chcesz wstawiać moduły itp. bo na razie moduł możesz dodać tylko do pozycji left. W sumie troszkę dziwnie ten index.php wygląda. Jest to tak napisane jakbyś chciała uzyskać układ:
top
3 kolumny
poniżej jedna kolumna
stopka

EDIT:
Powiedz mi tylko jaki chcesz układ.
Ma to być:
top
2 kolumny (lewa menu+ inne moduły, prawa artykuły)
stopka

czy
top
menu + po prawej miejsce na slideshow
2 kolumny (moduły+arty)
stopka

Marylka
24-04-2010, 13:02
Robster,

no to nie potrzebnie ciełam na content_1 i content_2 bo jak mówisz nie będzie powielany ten content_2, bo w right mój znajomy zrobił mi scroll i to bedzie powodował że tekst bedzie scrolowany i nie jest wtedy potrzebny content_2 jako powielany element żeby strona z chodziła w dół.


z tymi modłuami i komponentami to chce tak:

pod menu żeby można było umieścić jakiś moduł lub komponent
i na prawą stronę od menu tam gdzie będą artykuły

Marylka
24-04-2010, 17:20
Robster, mam pewniem pomysł ale nie wiem czy to da radę chciałabym wydłużyć element powtarzający czyli content_2 bo widać, ten element powtarzający. Czy lepiej wydłużyć czy pomniejszyć jak według ciebie będzie lepiej...?

W projekcie w photoshop ten kawałek odciąć trochę wyżej niż teraz jest, to nic nie będzie przeszkadzało pozycji menu...?

Robster
24-04-2010, 18:46
Możesz dowolnie modyfikować tą grafikę. Repeat jest ustawiony na oś Y, ale nic nie stoi na przeszkodzie by powtarzać grafikę po obu osiach. Jedyny problem może stwarzać odpowiednie dopasowanie grafiki, tak by podczas powielania, nie było widać złączeń.

Osobiście nie widzę na stronie miejsc łączeń, a wszystko wygląda estetycznie, ale to Twoja decyzja.

Marylka
24-04-2010, 20:40
Robster poprawiłam element content_2 teraz czy lepiej to wygląda z lewej strony pod menu...?

Robster
24-04-2010, 23:26
Myślę, że tak, choć poczucie estetyki mam raczej kiepskie.

Marylka
24-04-2010, 23:31
Robster, bardzo dziękuję ci za pomoc...!!! :)

Marylka
30-04-2010, 23:39
Robster mam jeszcze jedną prośbę, chciałabym ustawić z prawego górnego rogu od topu pozycję dla modułu. Gdzie w kodzie index.php i css mam wstawić to. Z góry dziękuję za pomoc

Robster
03-05-2010, 20:52
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. W topie, w prawym, górnym rogu chcesz umieścić nową pozycję modułu, czy może ma to być POD topem?

Bazyl
03-05-2010, 20:54
Może wymieńcie się mejlami? ;)

Robster
03-05-2010, 20:56
@bazyl, to akurat już dawno się stało, ale jak pisał @zwiastun, pomocy udzielamy na forum, bo po to jest :)
Mail zostaje na szczególne okazje ;]

EDIT:
@Marylka, dopiero teraz sprawdziłem maila ^^ Ale na stronie dalej chyba jest coś nie tak, dlatego pytanie dalej aktualne.

zwiastun
03-05-2010, 22:25
Pomocy, tak, natomiast korepetycje tudzież indywidualne rozmówki prowadzimy raczej na GG, skype, itp.

Marylka
03-05-2010, 22:40
Robster już chyba sobie poradziłam chodzi o moduł połączony z JoomFish te flagi po prawej stronie tu napisałam topic: http://forum.joomla.pl/showthread.php?39945-Nowa-pozycja-dla-modu%C5%82iu#post171210

ale proszę o sprawdzenie czy jest ok według ciebie. THX

zwiastun
03-05-2010, 22:55
Proszę Was! To naprawdę nie jest GG!

Marylka
03-05-2010, 22:59
Ale ja napisałam wcześniej e-maila do Roberts'a, więc nie musi odpowiadać tu, tylko przez e-mail

Robster
04-05-2010, 01:26
Pomocy, tak, natomiast korepetycje tudzież indywidualne rozmówki prowadzimy raczej na GG, skype, itp.

Hmmm z tematu chyba nie zszedłem, spamować raczej też nie spamowałem. Pytanie zostało zadane, ja odpowiedziałem, więc naprawdę nie widzę problemu.

zwiastun
04-05-2010, 11:11
Nie chodzi o "zejście z problemu" tylko sam problem i sposób rozwiązywania. Przeczytaj cały wątek i odpowiedz sobie na pytanie, co z niego będą mieć inni uczestnicy forum, kto z tego będzie w stanie wyciągnąć dla siebie.
Poza tym... temat wątku "teoretycznie" został wyczerpany na 2 stronie. Kolejne strony to inne tematy - nie "cięcie menu w projekcie szablonu", ale naprawianie usterek w projekcie szablonu.

Marylka
05-05-2010, 11:53
Poprawiłam temat na forum...