PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa strona i MEGA duży wzrost statystyk - jak to możliwe?



mike_whiskey
16-04-2010, 20:51
Witam,


Miałem stronkę o tematyce lotniczej zrobioną w szablonie - EzGenerator. Miałem na nią jakieś 30-40 wejść dziennie w tym około 10 z wyszukiwarek (prawie wszystko z google). W Google Analytics sprawdzałem hasła jakie powodują wejścia, to były to hasła fachowe - z materiałów - głównie w plikach pdf, które zamieszczam na stronie. Strony nie pozycjonowałem. Nie miałem też pojęcia o Google Webmaster Tools,

Od 3 dni zmieniłem stronę na stronę wykonaną w joomla (przesiadka z trabanta na mercedesa :D). Wszedłem na Webmaster Tools by Google i dodałem stronę, wysłałem do zweryfikowania mapę strony. Mimo, że był google bot już kilka razy, to nadal mam opis ze starej wersji strony w wynikach wyszukiwania.

Napisałem tylko w jednym miejscu na forum o lotnictwie i to w mało popularnym wątku o tym, że strona jest po sporym liftingu. Tego dnia weszło na stronę zgodnie ze statami Google 190 osób (wczesniej wchodziło 30-40) w tym z wyszukiwarek 75 osób (wcześniej średnio 10 dziennie)!!! Wczoraj weszło 180 osób na stronę w tym 90 z wyszukiwarek! Dziś już mam 157 wejść i 112 z wyszukiwarek! Do końca dnia 3 godzinny. Hasła z których są wejścia z google to słowa rzeczywiście fachowe - patrząc na Google Analytics.

Dodam tylko, że artykułom, których na stronie mam ze 140) nadawałem keywordsy i nic więcej.

Powiedzcie mi jak to możliwe? Zainstalowałem sobie JoomlaStats i potwierdzają się te dane.

Co miało wpływ na takie statystyki wejść z wyszukiwarek? Czy nadanie keywordsów?

Czy mógł je nabić jakiś robot?

Czy to możliwe, żeby tak wzrosły wejścia z wyszukiwarek jeśli nadal w google nie widnieją opisy strony i podstron (a na dodatek zmieniła się struktura strony) z mojej nowej strony?

Czy może wpływ na to miało dodanie strony w google webmaster tools i załadowanie mapy nowej strony?


Pozdrawiam,
Michał

mike_whiskey
17-04-2010, 17:29
Czy możliwe jest, że kod Analytics został zaimplementowany w złym miejscu? (chociaż raczej jestem pewien, że wstawiłem go w dobrym)

Podejrzanie wyglądają mi te staty. Tym bardziej, że mam sondę na stronie głównej, w której wzięło udział 15 osób z 500, które odwiedziły stronę w tym czasie....

moje
17-04-2010, 17:38
Nie każdy musi brać udział w sondzie. Widać wzrósł ruch, no i kod wynikowy może być dużo lepiej napisany pod kontem indeksowania.

EDIT:

No i mega duży wzrost miałbyś, jakby Ci zanotowało kilka-kilkanaście tysięcy UU.

To są UU czy odświeżenia?

mike_whiskey
17-04-2010, 21:02
W przypadku tej branży to mega.

Dotychczas miałem 150-200 odsłon dziennie, teraz mam tyle UU.

mike_whiskey
17-04-2010, 21:12
Poza tym w narzędziach google dla webmasterów w Zapytaniach najczęściej powodujące wyszukanie na wykresie mam wielkości: Wyświetleń 320, Klikięć 29, podczas gdy Analytics wykazuje 100 wejść z wyszukiwarki google. To jak to możliwe?

moje
17-04-2010, 22:28
Nie wiem czy google webmastertool nie zlicza też botów. Pamiętaj, ze możesz zawsze dać, żeby nie zliczało Twoich wejść/odświeżeń.

mike_whiskey
17-04-2010, 23:52
Moje, tylko że ja piszę o tym, że właśnie w webmaster tools jest 25% tego co wykazuje analytics i joomla stats...

moje
17-04-2010, 23:56
To może jest an odwrót. Musisz poszukać o tym info.

mike_whiskey
18-04-2010, 10:49
W Joomla Stats w statystykach hostingu mam wykazane boty, ale ruch generowany przez boty jest niewielki - kilkanaście UU botów i po kilka-kilkanaście stron otwartych.

Poza tym czy boty mogą nabijać staty wejść z wyszukiwarek?

stasio
18-04-2010, 11:06
"Miałem stronkę o tematyce lotniczej" - a nie ma powiązania ze Smoleńskiem? ja miałem na jednej stronce artykuł o córce prezydenta Kaczyńskiego... stronka miała dziennie około 3-4 tyś UU dziennie po katastrofie do dziś mam po 50tyś uu dziennie na niej... serwery szaleją.... sprawdź jakie masz zapytania od wyszukiwarek na słowa kluczowe....

mike_whiskey
18-04-2010, 11:26
To jest strona edukacyjna z materiałami edukacyjnymi. Słowa kluczowe są bardzo fachowe a nie ogólne. Ktoś kto szuka info o katastrofie prezydenckiego Tu-154M raczej nie trafi do mnie.

stasio
18-04-2010, 11:33
no a słowa kluczowe z wyszukiwarek jakie ci rejestruje, czy są to bardziej wejścia bezpośrednio na adres?

mike_whiskey
18-04-2010, 12:20
słowa kluczowe typu: aerodynamika i mechanika lotu, wysokościomierz barometryczny, radar zbliżania, nakolannik

stasio
18-04-2010, 13:05
i mówisz ze to nie ma związku ze Smoleńskiem? na moje od tego tak cie pokarało w UU ;)

mike_whiskey
18-04-2010, 14:22
No Stasio, nie sądzę, bo są to naprawdę fachowe hasła... Osoba zielona w temacie nie szuka haseł w stylu: wysokościomierz barometryczny, nakolannik czy aerodynamika skrypt albo aerodynamika i mechanika lotu.. Tym bardziej, że w mediach nie podawano żadnych z tych haseł...

moje
18-04-2010, 16:04
wystarczy że google powiązało te hasła z słowem samolot, albo latanie albo lotnictwo albo masz gdzieś (gdziekolwiek) w tekście takie jedno słowo albo obrazek ma taką nazwę.

KejeN
18-04-2010, 16:19
@moje dobrze mówi, ja na mojej stronie kompletnie nie związanej z tematem (muzyka i takie tam błahostki) miałem wejścia z fraz związanych z katastrofą mimo że nie napisałem nawet pół słowa o niej. Jedynie w info z muzycznego RSS'a były wpisy na ten temat.

Hiatus
22-04-2010, 18:31
Potwierdzam, hasło lotnictwo, Kaczyńscy itp bardzo napędzały staty w ostatnim czasie.

stasio
22-04-2010, 19:04
mam portalik mały.... dziennie jest tam około 30UU. W pewnym serialu komediowym raz (nieświadomie) podano jego nazwę.... czysty przypadek z dnia na dzień skoczyło na 2000UU dziennie.... nigdy nie wiadomo skąd sie ludzie biorą.....

palyga007
22-04-2010, 19:35
Ja wiem skąd się ludzie biorą :p

stasio
22-04-2010, 20:13
no to skąd się wezmą :)

palyga007
22-04-2010, 20:17
hmm
Na początku mama poznaje tatusia..... :D

Ale dobra koniec bo potem znowu ktoś napisze że sobie liczbę postów podbijam..