PDA

Zobacz pełną wersję : Kopia strony



lesnica-wroclaw
21-04-2010, 21:47
Witam
może mi ktoś wyjaśnić od początku do końca jak zrobić kopię strony do przeprowadzania testów na tym samy serwerze co już mam stronę oryginalną ? I czy to oznacza że będę miał 2 takie same strony na którą każdy może wejść ? jak to wygląda w praktyce ?
Pozdrawiam

PeFik
21-04-2010, 22:01
Znasz podstawy ? Chyba nie. To widać.
Kopie strony (działające) możesz dać do subfolderów albo do osobnego folderu, takiego jak przy zakładaniu subdomeny.
Wybacz ale nikt ci nie napisze co robić krok po kroku, bo każdy panel do zarządzania hostingiem jest inny.

1) Najprosciej jest po prostu założyć osobną bazę danych.
2) na bieżącej Joomla! zainstalować komponent Akeeba Backup 3.0.b1
3) za jego pomocą zrobić pełną kopię strony (baza+pliki)
4) zgrać wygenerowany plik na komputer
5) założyć sobie osobny folder i tam rozpakować pliki /szczegóły znajdziesz tutaj na forum bodajże/
6) podczas takiej nowej instalacji podać dane nowej bazy - i wtedy zaimportuje się "stara" i będziesz miał kopię 1 do 1

taką bezpieczną do testów.
A kwestia czy ją udostępnisz dla wszystkich to już inne zagadnienie. Google sam jej nie znajdzie jeśli nie będzie znał URL.
Więc spokojnei możesz mieć ją długiiiii czas np. pod adresem testowa.twojadres.pl
To tak w dużym skrócie, bo jestem na urlopie ;)

big_krzysiek
21-04-2010, 22:01
witaj!
temat rzeka...
do testowania na kompie lokalnym polecilbym ci mov'amp..

jesli chcesz testowac w srodowisku takim samym jak oryginal strony to...
kilka pytan, czy twoj hosting pozwala na zalozenie wiecej niz jednej bazy danych?, czy masz wystrarczajaca duzo miejsca na dysku?

jesli tak, to robisz kopie recznie, lub za pomoca joomlapacka... i postepujesz jak po przenoszniu joomla na nowy serwer ...opis jest na forum...

z wersji testowej usuwasz "niepotrzebnych" uzytkownikow...zeby sie nie logowali..

edit:
@PeFik..byles szybszy...:-)...milego urlopu...:-)

PeFik
21-04-2010, 22:03
p.s.
Kopii strony możesz mieć tyle, na ile starczy ci MB na hostingu i wolnych (dostępnych) baz danych.
Nie zaleca się instalowania większej ilości stron na tej samej bazie danych, choć i tak można!

lesnica-wroclaw
21-04-2010, 22:44
No fakt jestem zielony z tego tematu :obojetny:.
A jakbym chciał mieć kilka stron każda o czym innym, to muszę instalować wszystko od nowa ?

alex51
22-04-2010, 07:10
(...) czy twoj hosting pozwala na zalozenie wiecej niz jednej bazy danych?, czy masz wystrarczajaca duzo miejsca na dysku?
(...)
Byłoby prościej udzielić Ci satysfakcjonującej Cie odpowiedzi, gdybyś był łaskaw odpowiedzieć na w/w pytanie, jakie postawił @big_krzysiek.
Próbując Ci wyjaśnić zasadę działania Joomla w tworzeniu większej ilości stron na serwerze mogę jedynie podpowiedzieć, że praktycznie nie ma ograniczeń w ilości stron opartych na joomla, stawianych na jednym serwerze. Ogranicza je tylko objętość serwera i baz danych. Nawet mająć do dyspozycji jedną bazę danych można w niej używać odmiennych przedrostów w nazwach tabel, aby przypisać dla nich kolejne strony, jeśli oczywiście objętość bazy danych na to pozwoli.
Chcąc mieć kilka, różnych tematycznie stron na jednym serwerze, można je tworzyć w kolejnych subdomenach np. w głównym katalogu, zwykle zwanym public_html zakładam witrynę o nazwie psy. Po zainstalowaniu jej tworzę nowy katalog w obrębie katalogu public_html o nazwie Psy domowe, który będzie subdomeną i w niej również instaluję joomla. Można tak kontynuować dowolną ilość razy.

lesnica-wroclaw
22-04-2010, 08:51
mam serwer z serii Active ? można zatem zakładać nielimitowaną ilość baz danych, a baza rezerwuje powierzchnię dyskową z 10GB całościowej powierzchni serwera, a na kompie mam 500 GB dysk i jak dla mnie to jest w h.... od groma :]

alex51
22-04-2010, 09:56
Zacznij więc od pobrania i zapoznania się z >>MOV'ampem<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Mov%27AMP_PL_-_Joomla%21_wsz%C4%99dzie_tam_gdzie_chcesz). Stawiaj dowolną ilość testowych stron na localhoście a następnie zdecyduj, które z nich zasługują na upublicznienie i przenieś je na serwer. Może pomocna okaże się moja podpowiedź z tego >>WĄTKU<< (http://forum.joomla.pl/showthread.php?38563-czy-mo%C5%BCna-zrobi%C5%9B-stron%C4%99-na-dysku-i-potem-wrzuci%C4%87-na-serwer-jak).
Ponieważ wcześniej sam zaznaczyłeś, że jesteś "zielony z tego tematu", to zalecałbym zacząć też od najważniejszych >>podstaw obsługi Joomla<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Nowicjusze).
Życzę powodzenia i pozdrawiam.

lesnica-wroclaw
22-04-2010, 23:20
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :up:
Ale jest jeszcze problem bo zrobiłem trochę po swojemu i efekt mnie zaskoczył. Mianowicie nie instalowałem joomli w movamp i nie tworzyłem nowej bazy tylko wziąłem skopiowałem pliki i zrobiłem eksport bazy na dysk i potem pliki wrzuciłem do katalogu www a baze zaimportowałem na serwer w movamp tak jak to się robi przy przywracaniu strony i działa. Tylko myślałem że jak będę tam coś robił to nie będzie się nic zmieniać na prawdziwej stronie a tu wszystko się zmienia i wygląda jeszcze innaczej niż na podglądzie w movamp i w dodatku do tej joomli na dysku muszę się logować tak jak do prawdziwej i widzę 2 użytkowników zalogowanych. Coś tu jest chyba nie tak :wystraszony:

palyga007
22-04-2010, 23:38
Ale jest jeszcze problem bo zrobiłem trochę po swojemu i efekt mnie zaskoczył.

Hahaha tak jest zazwyczaj. ;]



Tylko myślałem że jak będę tam coś robił to nie będzie się nic zmieniać na prawdziwej stronie a tu wszystko się zmienia i wygląda jeszcze innaczej niż na podglądzie w movamp i w dodatku do tej joomli na dysku muszę się logować tak jak do prawdziwej i widzę 2 użytkowników zalogowanych. Coś tu jest chyba nie tak

A ty jesteś pewny że na localhost pracujesz?

Zmieniłeś wartość zmiennej $live_site w configuration.php?

na pw masz gg o ile jeszcze nie śpisz

lesnica-wroclaw
26-04-2010, 18:30
nie zmieniłem a co tam trzeba wpisać ? (a nr gg nie mogłem znaleźć:( )