PDA

Zobacz pełną wersję : Galeria w artykule - jak?



Aeon
24-04-2010, 14:30
Witam,

Czy jest możliwe umieszczenie jakiejś galerii zdjęć wewnątrz artykułu? Potrzebuję zbudować podstronę wyglądającą mniej wiecej tak:

http://www.korex-tuchow.pl/9.plyty_laminowane.html

Wymyśliłem żeby zrobić artykuł w którym będą treści, a gdzieś w środku tych treści umieszczę galerię zdjęć.. tylko pytanie czy da sie wstawić galerię do artykułu i jakiego dodatku/komponentu/modułu potrzebuję żeby to zrobić?

Ewentualnie jak zbudować taką podstronę żeby były na niej i treści i galeria zdjęć?

Aeon
24-04-2010, 14:31
PS. mogę oczywiście napisać stronę własnoręcznie, ale ta opcja odpada bo klient dla którego strona jest robiona musi mieć możliwość pełnej edycji treści na niej a on na kocie HTML/PHP sie nie zna więc opcja wpinacza i podstrony z własnym kodem odpada..

alex51
24-04-2010, 14:50
A na odwrót nie można? Zainteresuj się ostatnio prezentowanym dodatkiem Articles Anywhere. Tu jest jego >>prezentacja<< (http://www.joomla.pl/na-twoja-witryne/518-artyku-gdzie-chcesz.html), a tutaj >>poradnik<< (http://wiki.joomla.pl/index.php/Articles_Anywhere_-_gdziekolwiek_chcesz) na wiki.joomla.pl.
Może da się to zrobić pokazując obrazki z użyciem Phoca Gallery, wstawiając w niej stosowny artykuł. Z w/w opisów wynika, że teoretycznie jest to możliwe, w praktyce musisz sam to sprawdzić.

Aeon
24-04-2010, 14:59
Raczej nie, bo jak widzisz w linku, galeria jest w środku treści.. więc jeśli użyłbym Articles Anywhere to musuałbym zrobić dwa artykuły dla jednej podstrony - byłby wtedy układ artykuł1 - galeria - artykuł2, co jest mało praktyczne..

Ew. możnaby użyć Modules Anywhere, bo moduł galerii na stronie jest jeden, wkładam go gdzie chce w artykule i to chodzi.. właśnie to obczajam, tymczasem prosze o inne sugestie :)

alex51
24-04-2010, 15:11
Tak szybko to przetestowałeś? A może zauważ, że sama Phoca Gallery daje możliwość dodawania opisu, czyli coś na podobieństwo tego, co jest Ci tak potrzebne. Edytując wybraną Kategorię możesz dodać tekst w polu Opis, który pokaże się przed wszystkimi wstawionymi poniżej zdjęciami danej kategorii. Może to oczywiście nie spełniać Twoich oczekiwań, ale jest sposobem na osiągnięcie tego, co napisałeś.

PS.
Dodam, że w tym samym miejscu możesz zastosować opcję wstawienia artykułu przez dodatek Articles Anywhere, co już zdążyłem przetestować. :)

Aeon
24-04-2010, 15:47
nie testowałem tego praktycznie ale teoretycznie jeśli chce wstawić artykuł gdzieś np do phoca gallery to wstawię cały lub jego część pierwsza (introtext), pod tym artykułem musialaby być galeria, a poniżej znowu artykuł, więc i nad, i pod phoca gallery musiałbym wstawić po artykule więc to daje 2 artykuły na 1 podstrone co jest mało praktyczne, tym bardziej jeśli chciałbym kilka galerii i kilka treści pomiędzy nimi dać... To jest logiczne nie musiałem tego testować żeby do tego dojść..

Prostszym rozwiązaniem byłoby Modules Anywhere bo robie kilka galerii, i wstawiam je w artykule w odpowiednich miejscach czyli tak jak to ma być - mam 1 artykuł do edycji i galerie z produktami. Ale Modules Anywhere dopiero obczaje :)

Aeon
24-04-2010, 15:48
opis phoca gallery też odpada bo to by sie wyświetlało tylko nad lub tylko pod galerią, a mi trzeba i nad i pod, i niekiedy po 2-3 galerie na 1 podstronie..

rcz
07-05-2010, 19:16
witam, mam małe pytanie związane z galerią phoca i wstawieniem galerii obrazów w artykule Łupek w środku na stronie www.kamienienaturalne.com i jest taki hit, że w IE 8 strona się całkowicie rozsypuje, natomiast w Google Chrome czy Firefoxie chodzi idealnie i nie wiem co jest za błąd w tym temacie.

Aeon
07-05-2010, 21:32
nie odpowiem na Twoje pytanie..

ale.. odradzam używania galerii phoca jeśli naprawdę nie potrzebujesz kombajnu do wyświetlania zdjęć.. zainstalowałem ją u siebie, chciałem zrobić kilka kategorii więc stworzyłem galerię, podzieliłem na kategorie i utworzyłem odpowiednie elementy w menu które po kliknięciu otwierały określone zdjęcia..

minusy:
- żeby załadować zdjęcia do galerii trzeba sie bawić z ich importem w zakładce "dodaj zdjęcia", każde zdjęcie trzeba dodać osobno, więc jesli chcesz dodać ich 300 to życze powodzenia (każde zdjęcie musisz dodać osobno, w sumie jest opcja dodania kilku naraz ale trzeba potem i tak nazwy zdjęć zmieniać z nazw plików na nazwę taką jak sie chce), przy dodawaniu zdjęć jest masa rzeczy do zrobienia, co znacznie wydłuża pracę..
- po utworzeniu kilku elementów menu otwierających zdjęcia z danej katogorii można wieczór spędzić na konfiguracji żeby galeria wyświetlała się tak jak chcemy.. opcji jest tak dużo nawalone że głowa boli od samego czytania ich i ustawiania..
- przez dwa powyższe minusy, jak sobie wyobrażałem to jak wytłumacze obsługę takiej galerii mojemu klientowi któremu robiłem stronę to sie załamałem.. gość jest zielony totalnie, nauka wymagałaby czasu i mojego dużego wkładu.. to kolejny minus

zalety:
- z drugiej strony phoca dzięki tym wszystkim opcjom jest kombajnem do wyświetlania zdjęć w joomla.. do tego darmowym.. powyższe minusy są plusem jeśli jesteś obeznany w temacie i chcesz mieć wszystko ustawione dokładnie po swojemu..

PROPONUJĘ ALTERNATYWĘ:
Simple Image Gallery PRO (wersja PRO, nie free)

zalety: banalne dodawanie zdjęć! wrzucasz folder z fotami na serwer, w treści artykułu w dowolnym miejscu wstawiasz linijke {galeria}nazwa_folderu_ze_zdjeciami{/galeria} i w tym miejscu będzie wyświetlona automatycznie galeria złożona ze wszystkich zdjęć w folderze na serwerze! jedyne co to w pluginie ustawiasz wielkość miniaturek i folder główny galerii, + parę innych opcji, ale naprawde tylko kilka najistotniejszych, możesz wstawiać kilka galerii w 1 artykule, wystarczy do folderu głownego wsadzic kilka folderów ze zdjęciami i wpisać kilka linijek kodu do artykułu, możesz dodawać podpisy pod miniaturkami, opisy wyświetlane po kliknieciu w miniaturke, możesz uzywać różnych themes, więc widok galerii jest do wyboru do koloru, nie jest to komponent tylko plugin, mega prosty w użyciu i bardzo wszechstronny (ale bez przesady - to nie phoca) - napewno wystarczy każdemu kto chce umieszczać na stronie w Joomla foty.

minus - program jest płatny. ale warto.

rcz
07-05-2010, 21:48
dzięki za podpowiedź, ale mnie ta galeria tak ładnie pasuje, nie jest ona takim kombajnem jakby się mogło wydawać, chociaż to zależy od liczby zdjęć to fakt większym kombajnem jest joomgllery, przy jej ustawieniach to wysiadłem, mnie martwi fakt, że mi się w IE 8 rozjeżdża strona i nie wiem co jest grane, tak na przyszłość.

Aeon
07-05-2010, 21:53
a żeby było prościej:

żeby dodać 300 zdjęc do galerii phoca i podzielić to na 5 kategorii:
- tworzysz galerię i 5 kategorii
- wrzucasz pliki na serwer opcją "dodaj wiele" przez co wgrywają sie na serwer i odrazu tworzą się nowe zdjęcja w wybranej kategorii więc nie musisz tworzyć ich ręcznie <- ten krok powtarzasz 5x bo ma być 5 kategorii więc wgrywasz najpierw foty z 1 kat. potem z drugiej potem z 3 itd.
- następnie wchodząc mozolnie we wszystkie 300 zdjęć w swoim panelu zarządzania galerią musisz ustawić takie podpisy i opisy jak Ci pasują bo przy imporcie zdjęć we wcześniejszym kroku phoca jako podpis daje nazwę zdjęcia a opisu nie ma wogóle. to przekłada sie na 300 wejść w szczegóły każdego zdjęcia, 300 zmian podpisu i 300 opisów, zapisanie każdego zdjecia wychodząc z niego po edycji, co zabiera mase czasu..
- jeśli chcesz 5 kategorii to w menu musisz ustawić 5 nowych elementów, każdy po kliknieciu otwiera daną kategorię, jak utworzysz element menu to trzeba skonfigurować ustawienia tego elementu a ich jest masa co znowu przekłada sie na stracony czas..
- jesli chcesz dodać galerię w artykule wiąże sie to z instalacją odpowiedniego modułu lub pluginu do phoca i jego wstawienie do artykułu :)

a żeby dodać 300 zdjęć do galerii Simple Image Gallery PRO i podzielić to na 5 kategorii:
- robisz sobie u siebie na dysku 5 folderów, do nich kładziesz zdjęcia
- wysyłas te foldery na serwer
- w każdym z 5 folderów musi być plik labels.txt w którym będą określone opisy dla zdjęć, wygląda to tak:

foto1.jpg|Podpis|Jakiś tam opis
foto2.jpg|Podpis|Jakiś tam opis
foto3.jpg|Podpis|Jakiś tam opis
foto4.jpg|Podpis|Jakiś tam opis
...

- na koniec w treści artykułu dodajesz linijke {galeria}folder1{/galeria} żeby wstawić galerię ze zdjęciami z folderu 1, taki sam kod wpisujesz dla folderu 2 3 i 4
- jedyne ustawienia jakie robisz to po instalacji SIG PRO w pluginie ustawiasz wielkość miniaturki, styl wyświetlania z kilku dostępnych i folder główny

No i co jest prostsze? :)

Aeon
07-05-2010, 21:55
a robert jeśli chodzi o wygląd bo mowisz ze ci phoca pasuje, simple image gallery pro ma te same opcje wyswietlania zdjec co phoca (lytebox, graybox itp) więc wygląd będzie b. podobny jak nie taki sam :)

druga zaleta - simple image gallery pro sie nie rozjeżdza na IE8 :P ani żadnym innym IE :)

headge
08-05-2010, 07:04
Zamiast simple image gallery pro można użyć joomslide - taki sam (albo i lepszy) ale darmowy. Co do galerii w artykule to możesz zainstalować "module anywhere" który pozwoli łatwo wstawić moduł do artykułu i spróbować wykorzystać moduł z joomgallery na przykład (lub jakąś małą galerię - poszukaj na joomla extensions i potestuj sobie, modułów galerii jest sporo).

TLo
08-05-2010, 09:53
Kombinujecie w tym wątku, jak koń pod górę... Jeśli Aeon chce mieć Phoca Gallery, jeśli chce ją następnie wstawiać w artykuły, to cóż prostszego?
Na stronie PhocaGallery jest do pobrania Phoca Gallery Button Plugin.
http://www.phoca.cz/phocagallery-button
Pod oknem edytora w Joomla! dodaje on kolejny klawisz wstawiania różności z galerii Phoca.
Już same obrazki w helpie przekonują, że można z posiadanych galerii wstawiać sobie w artykuły, co dusza zapragnie. Do tego, nie trzeba nawet pisać kodu (prostego dość), bo wszystko można sobie wyklikać w pojawiających się okienkach.
Można? Można... Powodzenia :-)

Aeon
08-05-2010, 10:40
dałem alternatywę dla Phoca, nikt jej nie musi używać jeśli nie chce :) dla mnie było to rozwiązanie genialne, bo potrzebowałem na stronie wstawiać kilkaset zdjęć na kilku podstronach, i na każdej podstronie po kilka galerii :) do tego potrzebowałem coś co jest proste w nauce dla zielonego klienta który będzie tą stroną sobie zarządzał :) Simple Image Gallery PRO do tego celu nadawało się idealnie, zwykły plugin, jedna strona z kilkoma ustawieniami ogólnymi, banalne dodawanie zdjęć (wystarczy je wgrać lub skasować z folderu na serwerze - nie trzeba grzebać nigdzie w panelu), brak potrzeby instalowania dodatkowych modułów czy pluginów.. jeśli komuś zależy na tym na czym mi zależało to SIG PRO jest genialny :) phoca też jest super ale dla bardziej zaawansowanych ale taki mój klient niestety nie jest..