PDA

Zobacz pełną wersję : Zwiększenie ilości grup dostępu - JUGA?



czarek
26-04-2010, 10:59
Witam Was :)

od kliku tygodni zapoznaję się z Joomlą i próbuję coś stworzyć. Jak do tej pory udawało misie znajdować rozwiązania problemów, jednak teraz utknąłem . Potrzebuję mieć możliwość tworzenia własnych praw dostępu. Powiedzmy, że mam stu użytkowników, których potrzebuję podzielić na 10 grup, po 10 osób. Coś, jak klasy w szkole :) Każda z tych grup powinna mieć dostęp wyłącznie do przeznaczonej dla niej treści, oczywiście także do treści ogólnie dostępnej.

Joomla pozwala na podzielenie użytkowników na 4 grupy: rejestrowany, autor, redaktor, wydawca, natomiast artykułom można przypisać jeden z trzech poziomów dostępu, zupełnie innych niż grupy: powszechny, rejestrowany, specjalny. Nie rozumiem zależności; jak powiązać uprawnienia grup użytkowników z poziomem dostępu? Czy próbują wiązać rzeczy niezależne?

Poza tym potrzebuję mieć w zasadzie nieograniczoną możliwość nadawania prawa dostępu poszczególnym grupom osób lub pojedynczym osobm. Wynalazłem w czeluściach, że taką funkcjonalność daje JACL lub JUGA. Niestety, ze strony JACL (http://www.byostech.com/) nie potrafię się niczego dowiedzieć, natoiast JUGA (http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/backend-a-full-access-control/2587) okazała się płatna. W porządku, nie narzekam, tylko nie rozumiem za co mam płacić :-) Nie mogę po prostu kupić tego towaru, tylko muszę wykupić jakiś półroczny dostęp. Poza tym nie wiem czy JUGA spełni moje wymagania.

A może są inne dodatki pozwalające na swobodne manipulowanie prawami dostępu? Bardzo proszę o pomoc, w prostych słowach, jak chłop krowie, no i najchętniej linki do stron w języku polskim, bo za czasów mojej nauki, angielski był językiem kapitalistycznego wroga klasy pracującej...

zwiastun
26-04-2010, 11:39
JACL, JUGA, noixACL, FlexiAccess (tylko z FlexiContent).
Za moich czasów język angielski też był językiem kapitalistycznego wroga klasy pracującej :)

czarek
26-04-2010, 14:20
Dziękuję! Zainstalowałem noixACL i pomału go się uczę.

palyga007
26-04-2010, 14:29
a za moich czasów..
Język rosyjski był językiem znienawidzonego ciemiężyciela ze wschodu :D

czarek
05-05-2010, 10:39
Dziękuję! i proszę o jeszcze ;) Zainstalowałem noixACL, ale albo czegoś nie wiem, albo dzieją się jakieś cuda. Najpierw miałem problemy z wyegzekwowaniem praw dostępu; nadanie grupie użytkowników prawa dostępu np. do menu A i zablokowanie menu B nie dawało efektu. Wszyscy z tej grupy mieli dostęp do obu menu. Coś pogmerałem (nie opiszę dokładnie co, bo trochę tego było) i zrobiło się dobrze, tzn. prawa zaczęły się egzekwować, ale za to aż za dobrze :->

No i mam problem... loguję się jako główny administrator, wchodzę w menu, menu główne - próbuję coś zmienić i uzyskuję komunikat, że nie mam uprawnień... Czy ktoś spotkał się z takim problemem i może pomóc?

---------- Post dodany o 10:39 ---------- Poprzedni post był o 00:23 ----------

To może inaczej; kto się nie spotkał z takim problemem? :-)

zwiastun
05-05-2010, 10:52
Tak, głównemu administratorowi też trzeba nadawać uprawnienia. Co nieco o założeniach tego typu systemu znajdziesz w materiale poświęconym ACL w Joomla 1.6 umieszczonym ostatnio na wiki

czarek
05-05-2010, 19:09
E, nie, ja tylko wyglądam na idiotę ;)

2531

---------- Post dodany o 11:07 ---------- Poprzedni post był o 11:04 ----------

Nie wiedziałem jak tu działa wstawiaie obrazków, ale chyba wyszło czytelnie?
Uprawnienia są nadane, ale mimo tego, będąc zalogowanym jako główny admin, przy próbie zapisu zmian w menu głównym, otrzymuję komunikat: "You dont have permission to access".
Gdy wyłączę dodatek System - noixACL, wszystko wraca do normy.

---------- Post dodany o 11:11 ---------- Poprzedni post był o 11:07 ----------

Hm, gwoli ścisłości: wraca do normy, w sensie, że mogę edytować to, czego przedtem nie mogłem, ale jednocześnie przestają działać wszelkie prawa dostępu.
Zwiastun, trochę wiary w ludzi; niektórzy umieją czytać, a nawet wydaje się im, że rozumieją to, co czytają! :) Przynajmniej Twoje 4 zasady :-)

---------- Post dodany o 19:09 ---------- Poprzedni post był o 11:11 ----------

Zaczynam podejrzewać, że nikt nie używa noixACL, ale każdy go poleca :)
Naprawdę nikt nie ma nic do powiedzenia?