PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawieni prawidłowej czcionki w artykule statycznbym



prokicki
24-08-2006, 13:31
Witam, szlak mnie trafia, mam joomla postawionego pod adresem www.zbigniewziobro.org , niestety za .. nie moge ustawic prawidlowej czcionki w artykule, interesuje mnie taka jaka sa pisane artykuly w portaku gazeta.pl
Dokladnie taka sama. Prosze lopatologicznie mi napisac co dokladnie po kolei musze zrobic. To co jest obecnie inaczej pod linuxem oraz inaczej pod windowsem wyglada, musi wygladac tak samo i tu i tu, tak jak to jest na wspomnianym portalu gazeta.pl
pozmozcie, nie chce odstrzaszac wygladaem potencjalnego czytelnika, zbyt wazne sprawy tam sa opisane..

zwiastun
24-08-2006, 15:08
1. Czcionka taka sama w 100% na różnych platformach nie będzie, bo nie masz na nich takich samych zestawów czcionek
2. łopatologicznie, krok po kroku - stary czy mlody - jak chcesz ksiażkę to idź do księgarni, tam są takie Krok po kroku - nie musisz kupować, zobacz ile zwykle mają stron :)
3. a) font: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif: to taki zestaw, który mniej wiecej podobnie wygląda i jest czytelny
4. A reszta krok po kroku to jest takie zarządzanie rozmiarami czcionek w arkuszu CSS, żeby się dobrze prezentowały w każdym module strony

Najogólniej:
a) ustaw w body font-size gdzieś miedzy 76.1% a 81%
b) wyjmij ze wszystkich reguł style określające rozmiar czcionki
c) ustaw rozmiary czcionek w jednym miejscu arkusza, np

div, p, table, td, th, li {
}
.small,.modifydate, .createdate {
}
czcionki_nagłówków I stopnia {}
czcionki_nagłówków II stopnia {}
.....
czcionki_nagłówków VI stopnia {}
(oczywiście, trzeba wpisać odpowiednie nazwy (jeśli wyjmujesz z reguły dotyczącej nagłówka, to tworzysz deklarację dla tego naglówka raz jeszcze, a w niej umieszczasz tylko styl font-size)

Jeśli masz rozmiary czcionek w pikselach, to je zamień na emy (tylko wtedy zadziała Ci reguła procentowego określania rozmiaru)

To o czym pisze, to jednak jedno z rozwiązań. I niekoniecznie najlepsze do Twego serwisu