PDA

Zobacz pełną wersję : Joomla pod patronatem Microsoft



Raveren
29-04-2010, 22:56
Znalazłem ciekawy artykuł (http://linuxnews.pl/microsoft-bedzie-rozwijal-joomla/) pod tytułem "Microsoft będzie rozwijał Joomla!"

palyga007
29-04-2010, 23:14
Pozwolę sobie w tym miejscu na przytoczenie pewnego starego kawału:

Do siedziby Microsoftu przyszła kobieta z niemowlakiem na ręku.
Poskarżyła się Billowi Gatesowi, że któryś z jego ludzi jest ojcem dziecka. Bill stanowczo stwierdził, że się myli, bo:
- Żadne dzieło Microsoftu nie jest efektem miłości.
- Żadne dzieło Microsoftu nigdy nie zostało ukończone w 9 miesięcy.
- Żaden wytwór Microsoftu nigdy nie miał rąk i nóg na właściwym miejscu.

Robster
29-04-2010, 23:16
A servis pack'a (prawdziwego) do 7 jak nie było tak nie ma :)

Jdwind
29-04-2010, 23:33
Ledwo się art pokazał a serwery joomla.pl i opensourcematters przestały działać :) Z wrażenia chyba...

stasio
29-04-2010, 23:51
błagam nie zabijmy projektu joomla.... nie chce płacić ****A 300zł za kopie joomli i czekać do usranej śmierci na SP123 który ***** da....

PeFik
30-04-2010, 05:19
Może się skończyć tak samo jak obecnie z HTC, że będą musieli odprowadzać haracz za każdy sprzedany telefon z androidem bo ten "może" naruszać licencje Microsoftu. Czyli patrząc z punktu widzenia J! być może za jakiś czas być płatny. Ale nawet 99 PLN to nic , jeśli popatrzeć na możliwości.
Gorzej że mogą powstać wersje:

Starter - tylko 3 moduły mogą być na raz uruchomione
Home - tylko jeden użytkownik może byc zalogowany
PRO - działa jak teraz

stasio
30-04-2010, 07:38
to jest jakiś chory żart z tym MS

Jdwind
30-04-2010, 08:19
@PeFik - Pro to jeszcze nie "jak teraz", to dopiero w wersji Ultimate będzie ;)

Raveren
30-04-2010, 08:26
Zauważcie jednak i drugą stronę medalu. Microsoft od zawsze podkupywał, podbierał i stosował jeszcze inne nie całkiem ładne praktyki, aby zdobyć utalentowanych programistów i obiecujący kod (zaczynając od DOS - którym zaistniał na rynku). Jeśli zainteresował się Joomla!, to oznacza, że ten CMS ma największy potencjał z całej listy podobnych programów. Pewnie będą chcieli dostosować go do IIS i MSSQL.

Robster
30-04-2010, 09:32
to oznacza, że ten CMS ma największy potencjał z całej listy podobnych programów.
I oby to nie był jego gwóźdź do trumny :) J! od strony programistycznej na pewno na tym skorzysta, ale M$ niczego nie robi bezinteresownie, gdzieś zysku będą szukać.

palyga007
30-04-2010, 09:46
M$ zaliczył też kilka wtopek jeśli chodzi o Wykorzystanie kodu na licencji GPL, także ja póki co bym się specjalnie nie przejmował. Raczej będą ostrożni jeśli chodzi o jakieś zawłaszczanie kodu.

KejeN
30-04-2010, 13:03
Niby z Niusa wynika że tylko Bill podeśle Open Source-owi programistów do pomocy, ale i tak tytuł tego postu i przytoczonego artykułu powodują u mnie zjeżenie się włosów na głowie( ze strachu).

palyga007
30-04-2010, 13:17
Aaa to już wszystko jasne..
Chłopaki się przyszli douczyć* :)


*Podpatrzeć, przywłaszczyć, sprzedać jako własne..

zwiastun
30-04-2010, 16:59
Przemek przetłumaczył nam wpis Sama Moffatta w Portalu Społeczności Joomla. Publikujemy go na www.joomla.pl: Microsoft wspiera Joomla! (http://joomla.pl/wydarzenia/525-microsoft-wspiera-joomla.html) - warto poczytać przed umieszczeniem kolejnych opinii :)
Dziękujemy Przemku!

palyga007
30-04-2010, 17:07
A nie ma za co. :)

Robster
30-04-2010, 18:17
Co znaczy tłumaczenie, a tłumaczenie :) Fajnie, że naprostowałeś sprawę @palyga007, zaraz inaczej człowiek do sprawy podchodzi.

mitring
01-05-2010, 23:46
Mnie zastanawia jedno ;) microsoft ma swój .net po co on się pcha w php :) ? Wsparcie dla IIS itp jakoś średnio wierzę ;)

KYCu
05-05-2010, 09:15
A ja to w ogóle czekam na rozwój całej tej sytuacji. Na M$ mogę jedynie narzekać za ich wysokie ceny chociażby OS'ów.
Kilkanaście lat temu, gdy Joomla jeszcze był mi obcy, bawiłem się ich Visual Studio a konkretnie Basic'iem. Kiedy po paru latach M$ wydał wersję Express (darmową) byłem w szoku! Teraz wiem, że ich na to stać. Powstają kolejne wersje Express.
Co do Joomla! i M$ to nie byłbym do końca taki sceptyczny. Wiadomo, zawsze jest jakaś mała obawa ale z drugiej strony taka współpraca może przynieść wiele korzyści, co wszystkim nam na dobre może wyjść :)

lukaszskc
03-02-2011, 04:12
Sama Joomla zyska pewnie bardzo wiele, wsparcie takiego giganta zaowocuje jeszcze większą popularyzacją i usprawnieniem tego systemu. Tylko zadajmy sobie pytanie po co w ogóle Microsoft wspiera Joomla? po co pokochali Open Source? Heh pytanie oczywiste retoryczne - wiadomo że robią to dla pieniędzy :/ Joomla będzie coraz bardziej wspierana pod Windows, dodatkowo wcale bym się nie zdziwił jak z czasem Joomla będzie tylko działać pod serwerami IIS i o to też pewnie chodzi dobrodusznemu wujaszkowi :) Cytuje:

"Microsoft dostarczył też środowisk testowych z serwerem IIS, dzięki czemu deweloperzy tego popularnego CMS-a, pracujący głównie na Macintoshach, mogli w wersji 1.5.16, wyeliminować wiele starych błędów, utrudniających uruchamianie Joomli! na platformie Internet Information Services. Dzięki temu można było oficjalnie IIS uznać za kompatybilny z opensource'owym projektem serwer WWW, na poziomie wcześniej gwarantowanym tylko dla Apache'a."

Jeżeli nawet będzie działał na Apache, to pewnie rozwój Joomla pójdzie w takim kierunku, że dużo lepiej będzie działać na IIS oraz instalacja i administracja będzie o niebo wygodniejsza z poziomu Windows.

Dodatkowo po odejściu Billa Gatesa, mniej ortodoksyjni następcy Billa odetchnęli z ulgą mogąc kierować korporacje w kierunku nowej intratnej gałęzi. "Cloud computing" zainwestowali 9,5 mld dolców ... tak tak.. W perspektywie czasu systemy Windows będą dostępne tylko przez sieć, podobnie jak wszelkiego rodzaju oprogramowanie i aplikacje.

Idee Richarda Stallmana twórcy GNU, GPL, które przez ponad 30 lat były przez Microsoft nazywane - złodziejstwem, oszustwem, nowotworem toczącym świat oprogramowania zostały moim zdaniem zszargane. Przeczytajcie Open Letter to Hobbyst Billa Gatesa z lat 70 i Open Letter z obecnych lat jak Microsoft pokochał Open Source. Zobaczycie, że to hipokryzja, kłamstwa i działania zmierzające tylko w kierunku powiększenia portfela "biednej" korporacji z Redmond. Działania mające na celu popularyzację rozwiązań serwerowych Microsoftu, który w obecnej chwili ma tylko około 25% rynku hostingowego, a który ma chrapkę na pewnie całość.

Przez ponad 30 lat Microsoft przyczynił się do zacofania intelektualnego i technologicznego zamykając na lata kod swojego oprogramowania nazywając je własnościowym, a przecież korzystali z patentów i dorobku programistycznego wywodzącego się z lat 70 gdzie wszyscy dzielili się kodem. Co to jest oprogramowanie zamknięte? Komu to służy? Prawa patentowe? Przecież opierają się na innych doświadczeniach i prawach z czasów gdzie nie zamykało się dostępu do innowacyjnych pomysłów. Przecież gdyby wymyślone 3000 lat p.n.e koło zostało obostrzone prawem co do wykorzystania i modyfikacji to do tej pory byśmy po lasach biegali z dzidami. Wszystkim kochającym wolność polecam elektroniczne wydanie książki "W obronie wolności" http://stallman.helion.pl.

Gall Anonim
03-02-2011, 09:16
Panowie, czy nie widzicie jak ten mechanizm działa?
Jest tak: tekst przetłumaczony przez Przemka to nic innego jak dobry PR
Cytuje fragment i tłumaczę na ludzki:
" Nowi współpracownicy są zawsze mile widziani, w szczególności kiedy mogą oni wnieść wraz ze sobą nowe doświadczenia. W odniesieniu do użytkowników Joomla wsparcie IIS oznacza otwarcie nowych obszarów możliwości w wielu przedsiębiorstwach"
Moje tłumaczenie:
"Kurcze, uciekają nam ludzie z kasą, musimy natychmiast coś z tym zrobić. Tak jak przyzwyczailiśmy ludziska do IE, tak sprawimy by Joomla pracowała tylko (głównie) z naszymi aplikacjami /da się za free trochę bajerów/, a potem w czasie wyeliminujemy konkurencje i odbierzemy należne profity z nawiązką zanim ktokolwiek się połapie, w jakiejkolwiek firmie".
Koniec tłumaczenia.
Małe objaśnienie:
Tak się składa że zbyt długo pracowałem w jednej z największych na świecie korporacji aby nie wiedzieć jak wyglądają strategie długoterminowe /taki mechanizm jest tworzony czasami nawet na 10 lat do przodu, eliminuje on konkurencję i tworzy potężną barierę finansową jakimkolwiek działaniom zapobiegawczym - nie zależnie czy komercyjnym, czy nie/.
Taniej jest przejąc po cichu konkurencję niż ją wykończyć walką o markę tworząc nowy produkt i go promować.
Pzdr
P.S. Natomiast jest to równocześnie wyrażenie przez MS podziwu dla Joomla, i jej wartości.
Skoro ją zauważyli i poczuli zagrożenie oraz "źródełko zielonych" to dobrze o Joomla świadczy.

Robster
03-02-2011, 10:27
Z tego samego powodu, komercyjne wykorzystanie Visual Studio nie jest obarczone przez Microsoft licencją. Grono wykształconych magistrów i inżynierów informatyki, będzie programować na platformie .NET co wymaga zakupu przez firmę systemu operacyjnego $M, a produkty firmy będą funkcjonować tylko na tym oprogramowaniu, bo dziwnym trafem prace nad projektem Mono bardzo się przeciągają.

lukaszskc
11-02-2011, 22:20
Zastanawiam się dlaczego ten topic ma tylko 3 strony na forum? Przecież współpraca Microsoftu przy tworzeniu Joomla to przełomowy ;) etap dla tego projektu. Dlaczego nikt się nie cieszy? Przecież Joomla! teraz stanie się jedyną platformą CMS (GPL) wspieraną przez takiego giganta.


Przemek przetłumaczył nam wpis Sama Moffatta w Portalu Społeczności Joomla. Publikujemy go na www.joomla.pl: Microsoft wspiera Joomla! (http://joomla.pl/wydarzenia/525-microsoft-wspiera-joomla.html) - warto poczytać przed umieszczeniem kolejnych opinii :)
Dziękujemy Przemku!

Nie rozumiem dlaczego mamy się powstrzymywać przed dyskusją na temat współpracy Joomla i Microsoftu? Tekst który zaproponowałeś przeczytać jest wyjątkowym "bulgotem" i aż dziw, że proponujesz go do czytania...

palyga007
11-02-2011, 22:39
@lukaszskc

Dziękuje za konstruktywną krytykę. Nie jestem filologiem z wykształcenia, "tumaczę" jak potrafię. Być może nie mam do tego talentu, być może nie powinienem wcale tego robić.

Będę bardzo wdzięczny jeśli zechcesz przetłumaczyć ten tekst. Wyślij mi go a ja z radością podmienię ten napisany przeze mnie na ten napisany przez Ciebie. Bo przecież wszystkim chodzi o to żeby było jak najlepiej, jak najbardziej profesjonalnie.

Pozdrawiam.

lukaszskc
16-02-2011, 22:35
@lukaszskc

Bo przecież wszystkim chodzi o to żeby było jak najlepiej, jak najbardziej profesjonalnie.

Pozdrawiam.


Oczywiście chodziło o tekst Sama Moffatta, który dla mnie jest bulgotem a nie twoje tłumaczenie. I fakt, że krytyczne oceny tej współpracy są niezrozumiałe dla przedstawiciela tego forum. Cieszysz się, z udziału "wielkiego brata" w projektach open source, odczuwasz profesjonalizm... no każdy ma swoje ideały. Tekst przetłumaczyłeś, ale wole jak przetłumaczył go Gall Anonim.

palyga007
17-02-2011, 09:27
W takim razie przepraszam, nie zrozumieliśmy się :)

Natomiast @Gall Anonim nie dokonał tłumaczenia, a raczej interpretacji tego tekstu (Do czego miał oczywiście prawo.)

Pozdrawiam