PDA

Zobacz pełną wersję : Power Designer - Seminarium w Krakowie - relacja online



trzepiz
13-05-2010, 18:06
Witajcie, właśnie zasiadłem w ławach Politechniki Krakowskiej na bezpłatnym seminarium o tworzeniu stron WWW w Joomla!.

Postaram się zdawać relację online - o ile będzie to możliwe (bo być może seminarium tak mnie zainteresuje, że nie będę pisał z wrażenia )

trzepiz
13-05-2010, 18:11
Na wstępie zwrócono uwagę na poprawność wymawiania nazwy Joomla!. Przybliżono zasadność używania CMS.

Omówiono czym jest CMS.

trzepiz
13-05-2010, 18:16
Przedstawiono witrynę PCJ!. Omówiono skąd można pobrać Joomla!. Przedstawiono Pełną polskojęzyczną wersję Joomla!. Zwrócono uwagę na licencję.

trzepiz
13-05-2010, 18:26
Przedstawiono wszystkie kroki instalacji na podstawie polskiego pakietu Joomla! oraz jak dostać się do panelu administracyjnego.

trzepiz
13-05-2010, 18:30
Sporo czasu poświęcono na omówienie zaplecza hostingowego oraz jego obsługi na podstawie jednego z zagranicznych dostawców.

Niestety omówienie to było dość ogólne - większą uwagę przykładano chyba do reklamowania rozwiązań w/w dostawcy hostingu.

trzepiz
13-05-2010, 18:41
Wstęp do omówienia szablonów w Joomla!, ich zarządzanie w panelu administracyjnym. Omówiono skąd można pobrać szablony do joomla (płatne i bezpłatne). Przy okazji wspomniano o możliwości integracji Joomla i Facebook'a (tak przy okazji...)

trzepiz
13-05-2010, 18:48
Prowadzący traci "wigor" - nuda , nuda, nuda ...

trzepiz
13-05-2010, 18:57
Niespodziewany zwrot. Wprowadzenie do omówienia pozycji modułów, ich kolejności na stronie, oraz przede wszystkim ich przeznaczenia... Jak włączyć moduł?, jak moduł wyłączyć ? - to kolejne informacje, płynące z ust prowadzącego ...

Następnie, sekcje kategorie i artykuły. Omówienie edytora Tiny (niestety pominięto jego ustawienia).

trzepiz
13-05-2010, 19:00
Przejście do Menu. Moduły, znów menu i artykuły - zgubiłem się ....

trzepiz
13-05-2010, 19:10
Po 10 minutach .. piszemy swój pierwszy artykuł. Niestety brak rozszerzonych opcji edytora przysporzył prowadzącemu mały problem. Niestety nie przełączył go w opcje Rozszerzone.

trzepiz
13-05-2010, 19:15
Znów Facebook ? o co chodzi z tym Facebook'iem >? Widać prowadzący jest jego zadeklarowanym miłośnikiem.

trzepiz
13-05-2010, 19:23
Wprowadzenie do prostych adresów URL. Jak je włączyć ustawić gdzie należy dokonać zmian .. Jak zmienić nazwę pliku htaccess.txt.

trzepiz
13-05-2010, 19:27
No i chyba koniec na dziś ... szkoda .. dopiero się rozkręcałem ... Organizator zapowiedział kolejne kursy. PCJ! będzie was informować o kolejnych terminach ..

kondorek
13-05-2010, 22:25
A mnie się wydaje, że jestes zbyt surowy.
To w końcu seminaria za friko, hallo,

Robster
13-05-2010, 23:21
Całkiem możliwe, że @trzepi wyznaje zasadę "jak już coś robić, to porządnie" ;)

Dzięki @trzepi za relacje.

moje
13-05-2010, 23:22
Byłem, widziałem, słyszałem, pytałem i ...

Pokazałbym formularz ocen jaki przygotowałem wraz z wynikami ale niestety skaner mi nie działa, a telefon nie daje rady :(

kondorek
13-05-2010, 23:27
@trzepiz może jakieś zdjęcia masz :lol:

chętnie zobaczył bym zmiany na dawnej uczelni :D

trzepiz
14-05-2010, 08:43
A mnie się wydaje, że jestes zbyt surowy.
To w końcu seminaria za friko, hallo,

Jeśli cokolwiek zostało odebrane jako moja surowa ocena to serdecznie przepraszam. Nie taki był mój zamysł. Biorąc jednak pod uwagę, że jednym uchem słuchałem a drugim pisałem posty, to można przyjąć, że całość seminarium mogłaby być bardziej usystematyzowana podzielona i sensowniejsze etapy. Surowość mogę wykazać jedynie w kwestii "jak zacząć pracę z Joomla", o której mowa była na początku. Niestety nie przytoczono najprostszych możliwości użycia serwera lokalnego Xammp czy movAMP PL. Prowadzący przedstawili "start z Joomla" jako dość złożony proces posiadania własnego hostingu i domeny (wspomniano nawet o przygotowaniu własnego serwera w domu). Osoby, które były ciekawe co ta Joomla! tak naprawdę może - niestety chyba zrezygnują z jej eksploracji właśnie z powodu, że nie podano im szybkiej możliwości pracy w tym CMS bez konieczności posiadania serwerów, hostingów, domen.


@trzepiz może jakieś zdjęcia masz
Po zakończeniu seminarium poprosiłem o podesłanie kilku fotek. Mam nadzieję, że organizator o tym nie zapomni ... :)

kondorek
14-05-2010, 15:09
Prowadzący przedstawili "start z Joomla" jako dość złożony proces posiadania własnego hostingu i domeny

Może mieli w tym jakiś cel . np: sprzedaż takowej domeny wraz z hostingiem po "promocyjnej cenie" :D


Po zakończeniu seminarium poprosiłem o podesłanie kilku fotek. Mam nadzieję, że organizator o tym nie zapomni ... :)

Fajnie, równiez mam taką nadzieję.
Pozdrawiam