PDA

Zobacz pełną wersję : Publikacje nt. optymalizacji Joomla



docxxx
17-05-2010, 20:10
Chcialbym zoptymalizowac swoje strony oparte o Joomla.
Aby nie zawracac tutaj gitary, zapytam: czy mozecie polecic jakis publikacje albo linki, z ktorymi warto sie zapoznac, aby zoptymalizowac strony na Joomli?

moje
17-05-2010, 21:10
Na wiki.joomla.pl jest o bezpieczeństwie.

docxxx
17-05-2010, 21:12
Na wiki.joomla.pl jest o bezpieczeństwie.

Bezpieczenstwo to jedno, a optymalizacja to drugie;) Dzieki za linka, ale moze cos jeszcze?

moje
17-05-2010, 21:26
Optymalizacja jest też związana z bezpieczeństwem.
Jak chcesz oszczędzić transfer, to zrób jakiego antyhotlinka.
Możesz wyłączyć wszystkie rozszerzenia, których nie używasz.
Jak Ci się chcesz, to możesz usunąć niepotrzebne białe znaki z kodu HTML, CSS, JS, kompresować grafikę, wyłączyć indeksowanie zawartości katalogów (na serwerze)- czyli to co robi się zawsze no i jest cache'owanie.

docxxx
17-05-2010, 21:34
To wszystko mam ustawione. Dodatkowo zmniejsze zadania HTTP poprzez grafiki sprite. Ustawie tez w naglowku "expires" dla rzadko uzywanych plikow. Ustawie jeszcze niektore moduly na sztywno. Czy cos jeszcze? Jak zoptymalizowac zapytania do bazy?

moje
17-05-2010, 21:49
Musisz modyfikować kod. Aż takie duże masz zużycie zasobów/transferu?

docxxx
17-05-2010, 21:55
Myslalem, ze mam duze "ogolnie" dlatego postanowilem cos z tym zrobic. Okazalo sie teraz, ze to sam joomlawatch generowal mi 50% odwolan do bazy.

moje
17-05-2010, 22:14
Coś za coś. Możesz wyłączyć statystyki Joomla i podpiąć jakieś zewnętrzne, np. GA. Poczekają jakieś kolejne 30 dni i sprawdź czy sytuacja się poprawia, jak nie to wyłącz SEF.

docxxx
18-05-2010, 07:33
Coś za coś. Możesz wyłączyć statystyki Joomla i podpiąć jakieś zewnętrzne, np. GA. Poczekają jakieś kolejne 30 dni i sprawdź czy sytuacja się poprawia, jak nie to wyłącz SEF.

Dokladnie. Cos za cos.
A dlaczego piszesz o wylaczaniu SEF? To rowniez generuje czeste zapytania do bazy?

moje
18-05-2010, 19:29
Jak dobrze pamiętam to Joomla przechowuje część informacji o SEF w bazie danych, musisz to sprawdzić. Mogę się mylić i to zewnętrzne rozszerzenia SEF przechowują część/wszystkie dane w bazie.

docxxx
18-05-2010, 20:45
Przechowuje czy nie, warto jednak zostawic SEF ze wzgledu na pozycjonowanie.
Dzieki za odpowiedzi!

sylwekb
24-05-2010, 13:58
U mnie provider ostatnio napisał mi, że proces SEF Service map wygenerował za duże zużycie procesora, czy to jest możliwe w Joomla 1,5,17 czy ktoś miał podobny problem?

PeFik
24-05-2010, 16:58
O optymalizacji - pomocna będzie także literatura:



http://helion.pl/ksiazki/jeszcze_wydajniejsze_witryny_internetowe_przyspies zanie_dzialania_serwisow_www_steve_souders,jewywi. htm
http://helion.pl/ksiazki/wydajne_witryny_internetowe_przyspieszanie_dzialan ia_serwisow_www_steve_souders,oprzep.htm